Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC and Garrard system

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: ATC and Garrard system

Unread post #161 by pankon » Wed Dec 13, 2017 9:05 pm

Dr Pan K wrote:
DomieMic65 wrote:για review ή το αγόρασες;


Για hands on review και ακρόαση απο τα μέλη μας. Θα το στρώσω λιγο πρώτα βεβαια και περιμένω να δω αν θα ερθει και το αντίπαλο δέος (Chord Hugo II), μετα θα κανονίσουμε ακρόαση για να κάνουμε και κάποια A-B με θέμα το MQA.

Aν τελικα μου αρέσει πολυ ισως και να το κρατήσω.. Ως γνωστόν είμαι σε αναζήτηση DAC/ ενισχυτή ακουστικών

Πρώτες εντυπώσεις? το μενού θελει πολυ ψάξιμο καθώς οι επιλογές ειναι πάρα πολλές..


Α, ναι! Από τώρα κρατάω θέση για το A-B του Mytek και του Chord. Θα φέρω τα ποπ-κορν. Ή θα αναλάβω τα σουβλάκια (γκουχ-γκουχ... καλαμάκια... καταλάβατε τέλος πάντων).
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #162 by BityaBit » Wed Dec 13, 2017 9:18 pm

Με την δική μου κατοστάρα παίζει απίστευτα βέβαια είναι η High Gain οπότε αν έχεις την Low Output ίσως να υπάρχει θέμα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #163 by Dr Pan K » Wed Dec 13, 2017 9:22 pm

@Pankon Οποιος το επιλεξει μαλλον για δικαναλο συστημα το παει παρα για ακουστικα. Εγω θελω απλα να περασουν ρευματα και να στρωσουν τα κυκλωματα οποτε τα ακουστικα βολευουν.

Περιμένω νεα για το Chord καθώς και παλι με τα κεντρικά μιλάω. Τον εδώ δεν τον πολυγνωριζω..

@Bityabit Πετρο η δικια μου ειναι η low output και με 1000 Ohm δεν θα παιξει, ιδανικα θελει 50. Θα δω όμως πως τα παει και μετα έχουμε αλλες επιλογές.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #164 by BityaBit » Wed Dec 13, 2017 9:28 pm

Θα τον βρείς εσύ τον τρόπο που έχεις και τα μέσα και την αναλογική όρεξη είμαι σίγουρος. Αναμένω κάποια στιγμή τις εντυπώσεις σου Docotr!..
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: ATC and Garrard system

Unread post #165 by pankon » Wed Dec 13, 2017 9:57 pm

BityaBit wrote:Θα τον βρείς εσύ τον τρόπο που έχεις και τα μέσα και την αναλογική όρεξη είμαι σίγουρος. Αναμένω κάποια στιγμή τις εντυπώσεις σου Docotr!..


Πέτρο,

αν καταλαβαίνω καλά, εσύ το έχεις αγοράσει αυτό το Mytek Brooklyn DAC+, που πήρε τώρα ο Παναγιώτης για δοκιμή;

Αν ναι, ποιες είναι οι δικές σου εντυπώσεις, ειδικά όσον αφορά το DAC; Είμαι κι εγώ γενικότερα σε μια "χαλαρή" (προς το παρόν) διερεύνηση για DAC έως τα 2Κ€...

Ευχαριστώ.

Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #166 by BityaBit » Wed Dec 13, 2017 10:32 pm

Έχω εδώ και δύο χρόνια το απλό Brooklyn όχι το + . Προσωπικά με έχει υπερκαλύψει και δεν βρίσκω καλύτερο ντάκ σε αυτά τα λεφτά (οκ εκτός απο το +) Το χρησιμοποιώ και ως phono stage με άκρως ικανοποιητικά αποτελέσματα. Το σύστημα μου βρίσκεται παρακάτω στις παρουσιάσεις.

Για δικούς μου λόγους εντυπώσεις ή αναλυτικές εντυπώσεις για συσκευές ήχου πλέον αποφεύγω να γράφω πλήν σπάνιων ειδικών περιπτώσεων εξαιρέσεων.

Το μηχάνημα αυτό υπάρχει διαθέσιμο για ακρόαση σαν demo στον αντιπρόσωπο "Athens Pro Audio" ενώ είμαι σίγουρος οτι θα οργανωθεί και η ανάλογη ακρόαση και στου Παναγιώτη ωστε τις απορίες σου να μπορέσει να στις λύσει ο μόνος αξιόπιστος κριτής. Ο εαυτός σου. ;-)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #167 by Dr Pan K » Thu Dec 21, 2017 9:28 pm

Βρήκα λιγο χρονο για μια πρώτη δοκιμή του SME V-12, με Fidelity Research PMC-1 και καλωδίωση VdH 502 silver hybrid. To armboard ειναι το προσωρινό, οι ρυθμίσεις ειναι σωστές κατα 95%. Δοκίμασα πρωτα την FR με το step up μου (DIY Cinemag) και τωρα την ακούω απευθείας στο ASR phono. Για οσους δεν την γνωρίζουν ειναι μια air core coils κεφαλη με προφανώς ιδιαίτερα χαμηλή έξοδο (0.13mV στα 3.54, 0.17mV στα 5cm/sec) οποτε βαζει δύσκολα σε οποιοδήποτε phono της αγορας και τσιμπάει παράσιτα με το παραμικρό. Επειδή δεν ειναι μονιμο set up δεν το παλεψα περαν ενος λογικού βαθμού γιατι εν τελει η κεφαλη αυτη τα σπαει.. και ματσαρει πολυ καλα με τον SME.

Επόμενα βήματα ειναι, εφοσον πουληθούν κάποια πράγματα που εχω σε αγγελίες (SME IV, Audio Technica AT20SLa MM cartridge) να παρω μια ακόμα "μεγάλη" κεφαλή. Περιμενω και καλωδιο 5pin phono Das Klang καθως και το μόνιμο armboard. Κάπου εκει το αναλογικό μου θα εχει κλεισει για παντα.............

401 SME Kuzma ZYX FR.jpg
401 SME Kuzma ZYX FR.jpg (634.45 KiB) Viewed 2575 times


FR PMC-1 on SME V-12.jpg
FR PMC-1 on SME V-12.jpg (621.61 KiB) Viewed 2575 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: ATC and Garrard system

Unread post #168 by pankon » Thu Dec 21, 2017 9:34 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Βρήκα λιγο χρονο για μια πρώτη δοκιμή του SME V-12, με Fidelity Research PMC-1 και καλωδίωση VdH 502 silver hybrid. To armboard ειναι το προσωρινό, οι ρυθμίσεις ειναι σωστές κατα 95%. Δοκίμασα πρωτα την FR με το step up μου (DIY Cinemag) και τωρα την ακούω απευθείας στο ASR phono. Για οσους δεν την γνωρίζουν ειναι μια air core coils κεφαλη με προφανώς ιδιαίτερα χαμηλή έξοδο (0.13mV στα 3.54, 0.17mV στα 5cm/sec) οποτε βαζει δύσκολα σε οποιοδήποτε phono της αγορας και τσιμπάει παράσιτα με το παραμικρό. Επειδή δεν ειναι μονιμο set up δεν το παλεψα περαν ενος λογικού βαθμού γιατι εν τελει η κεφαλη αυτη τα σπαει.. και ματσαρει πολυ καλα με τον SME.

Επόμενα βήματα ειναι, εφοσον πουληθούν κάποια πράγματα που εχω σε αγγελίες (SME IV, Audio Technica AT20SLa MM cartridge) να παρω μια ακόμα "μεγάλη" κεφαλή. Περιμενω και καλωδιο 5pin phono Das Klang καθως και το μόνιμο armboard. Κάπου εκει το αναλογικό μου θα εχει κλεισει για παντα.............

401 SME Kuzma ZYX FR.jpg



FR PMC-1 on SME V-12.jpg


Εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα νέα σου, Παναγιώτη.

Αλλά εσύ λες "...θα έχει κλείσει για πάντα..."!! Για πάντα;;; Βαριά δήλωση...

:lol: [dance]
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #169 by geovar » Thu Dec 21, 2017 11:31 pm

Μέχρι ν'ακούσει καμιά ταινία και κάνα μαγνητόφωνο της προκοπής....!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: ATC and Garrard system

Unread post #170 by pankon » Sat Dec 23, 2017 7:37 pm

geovar wrote:Μέχρι ν'ακούσει καμιά ταινία και κάνα μαγνητόφωνο της προκοπής....!


Αλήθεια, πόσο να κοστίζει ένα μαγνητόφωνο που να παίζει εμφανώς καλύτερα από το πικάπ του Παναγιώτη; Και πόσες ταινίες μπορεί να βρει κανείς και σε τι τιμή;

Π.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register