Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC and Garrard system

themiloc
Posts: 16
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:36 pm
Contact:

Re: ATC and Garrard system

Unread post #11 by themiloc » Tue Apr 19, 2016 9:48 pm

Παναγιώτη το rumble που υπήρχε σ'αυτό το πικάπ θυμάμαι ότι προερχόταν από το ρόλερ που έδινε την κίνηση στο πλατώ και δεν είχε σχέση με την ποιότητα το plinth ή την κατάσταση του bearing. Αυτό πως έχει ξεπεραστεί στο δικό σου;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #12 by Chris1967 » Tue Apr 19, 2016 10:06 pm

Τα Garrard δεν έχουν rumble, ή τουλάχιστον αυτά που έχω ακούσει εγώ δεν είχαν.

Από την μικρή εμπειρία μου στην κατασκευή Lenco, αλλά και ενασχόληση με αυτά τα πικάπ, επίσης το ίδιο.

Φαίνεται ότι το rumble για το οποίο αναφέρουν πολλοί, οφείλεται σε συντονισμό του πλίνθου και όχι σε πρόβλημα του ρόλερ ή οτιδήποτε άλλου μέρους του πικάπ.

Δεν αποκλείω στη περίπτωση σας, κάποια αστοχία ή πρόβλημα λόγω παλαιότητας κλπ.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #13 by Dr Pan K » Wed Apr 20, 2016 7:41 pm

themiloc wrote:Παναγιώτη το rumble που υπήρχε σ'αυτό το πικάπ θυμάμαι ότι προερχόταν από το ρόλερ που έδινε την κίνηση στο πλατώ και δεν είχε σχέση με την ποιότητα το plinth ή την κατάσταση του bearing. Αυτό πως έχει ξεπεραστεί στο δικό σου;


To "ρολερ" που περιγράφεις σε έμενα δεν εχει δώσει το παραμικρό, αλλα και σε αλλα 2 που εχουν περάσει απο τα χέρια μου δεν και παλι δεν υπηρχε θεμα. Μήπως ηταν σκληρό το καουτσουκ ή ειχε μεινει σε θέση επαφής για καιρο με αποτέλεσμα να χασει τις ιδιότητές του?

Γενικά το rumble του 301-401 προερχεται απο τον κινητήρα και για να μειωθεί οι τεχνικοί της Garrard τον είχαν τοποθετήσει επάνω σε ελατήρια (τα οποία και αυτα πρέπει να ειναι "φρέσκα"). Το τελευταιο μερος της ενέργειας που παράγεται πρεπει να διοχετευτεί στον πλίνθο όποτε αυτος παίζει πολυ σημαντικό ρόλο, κατι γνωστό σε οσους εχουν ασχοληθεί σε βάθος με τα idler πικαπ.
Παναγιώτης
themiloc
Posts: 16
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:36 pm
Contact:

Re: ATC and Garrard system

Unread post #14 by themiloc » Thu Apr 21, 2016 7:58 am

Σωστά όλα αυτά Παναγιώτη, μόνο που ομιλώ για 401 που μόλις είχε αγοραστεί του κουτιού δεκαετία 70 και με σοβαρό πλινθ. Αν δεν υπάρχει ραμπλ όπως λέτε προφανώς κάποιο λάθος υπήρχε τότε. Στο βραχίονα έχεις βάλει κάποιο εξτρα αποσβεστικό με το πλινθ ή απλά με τα λαστιχάκια του;
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #15 by BityaBit » Fri Apr 22, 2016 12:01 am

Ένα μεγάλο σύστημα και ένα απο τα καλύτερα αναλογικό που έχω ακούσει ποτέ, μα τα κριτήρια της μουσικότητας και της ροής ίσως το καλύτερο.

Παναγιώτη πραγματικά είμαι περίεργος να το ξαναακούσω τώρα που έφερες και τις "ντουλάπες" που θα του έχουν δώσει μια άλλη ...διάσταση..

Τα συγχαρητήρια μου όχι μόνο για τις επιλογές σου αλλα για το βασικότερο, την αγάπη σου για την μουσική.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #16 by Dr Pan K » Fri Apr 22, 2016 12:11 am

themiloc wrote:Σωστά όλα αυτά Παναγιώτη, μόνο που ομιλώ για 401 που μόλις είχε αγοραστεί του κουτιού δεκαετία 70 και με σοβαρό πλινθ. Αν δεν υπάρχει ραμπλ όπως λέτε προφανώς κάποιο λάθος υπήρχε τότε. Στο βραχίονα έχεις βάλει κάποιο εξτρα αποσβεστικό με το πλινθ ή απλά με τα λαστιχάκια του;


Και οι δυο θέσεις βραχίονα κάνουν hard contact με τον πλινθο, τα grommets τα ειχα αφαιρέσει και απο τον SME 3009 SII improved που είχα κάποτε επάνω στο 401 (τον εχω για ιστορικούς λογους, ακόμα απλά δεν τον χρησιμοποιώ). Να πω την αλήθεια θεωρώ λαθος το να υπαρχει λάστιχο ανάμεσα σε βραχίονα και πλίνθο, αρκεί να είναι σωστή η υλοποίηση.

BityaBit wrote:Ένα μεγάλο σύστημα και ένα απο τα καλύτερα αναλογικό που έχω ακούσει ποτέ, μα τα κριτήρια της μουσικότητας και της ροής ίσως το καλύτερο.

Παναγιώτη πραγματικά είμαι περίεργος να το ξαναακούσω τώρα που έφερες και τις "ντουλάπες" που θα του έχουν δώσει μια άλλη ...διάσταση..

Τα συγχαρητήρια μου όχι μόνο για τις επιλογές σου αλλα για το βασικότερο, την αγάπη σου για την μουσική.


Tnx για τα καλά λόγια Πετρο!
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 188
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #17 by spyhar66 » Fri Apr 22, 2016 6:22 pm

Καλησπέρα.

Πριν από λίγες ημέρες είχα την χαρά και την τύχη να επισκεφτώ τον Παναγιώτη στο σπίτι του και είχα την ευκαιρία να ακούσω το συστημά του να παίζει διάφορα είδη μουσικής. Το σύστημά του (ιδίως το αναλογικό) είναι το καλύτερο που έχω ακούσει σε ιδιωτικό χώρο και ένα από τα καλύτερα που έχω ακούσει γενικώς συμπεριλαμβανομένων πολλών καταστημάτων εμπορίας μηχανημάτων αλλά και χώρων εκθέσεων αντίστοιχου ενδιαφέροντος. Παναγιώτη οφείλω να σε ευχαριστήσω και από εδώ για αυτές τις ώρες που περάσαμε ακούγοντας όμορφες μουσικές και να σου εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για το σύστημά σου αλλά και για την εντυπωσιακή δισκοθήκη που έχεις.

Σπύρος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #18 by Dr Pan K » Fri Apr 22, 2016 6:53 pm

Εγω ευχαριστώ για την παρέα και τις μουσικές συζητήσεις Σπυρο. Τελικα θα έρθεις απόψε στο Gazarte?
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 188
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #19 by spyhar66 » Fri Apr 22, 2016 7:50 pm

Παναγιώτη καλησπέρα,

Δεν το βλέπω για απόψε γιατί αύριο η ημέρα θα ξεκινήσει από πολύ νωρίς...

Καλά να περάσετε

[beer]
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #20 by johnVO » Fri Apr 22, 2016 10:50 pm

Το σύστημα του Παναγιώτη το έχω ακούσει 2 φορές...Ενώ είμαι κατεξοχήν "ψηφιακός" όταν φεύγω από το σπίτι του αναρωτιέμαι μήπως ήρθε η ώρα να ασχοληθώ έστω και σε "νηπιακό" επίπεδο με το "αναλογικό"!
Με λίγα λόγια...το ψηφιακό του είναι εξαιρετικό,το πικάπ του όμως λειτουργεί σαν προτζέκτορας...δεν ακούς,βλέπεις! Έιναι ότι καλύτερο σε αναλογικό έχω ακούσει!

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register