Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #21 by Dr Pan K » Wed Apr 05, 2017 4:25 pm

- Τα ηχεία που συζητάγαμε στο αλλο νήμα ειναι για αυτο το σύστημα?

- Καινούργια ή και μεταχειρισμένα?

- Θα πρεπει να ειναι σχετικα μεγάλης ευαισθησίας για να οδηγούνται απο τους Croft και αλλους χαμηλοβατους ενισχυτές?

- Στάθμες? Είδος μουσικής?
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #22 by Gojakla » Wed Apr 05, 2017 5:46 pm

Dr. θα προτεινες Tune Audio στον φιλο Παναγιωτη;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #23 by Dr Pan K » Wed Apr 05, 2017 7:48 pm

Gojakla wrote:Dr. θα προτεινες Tune Audio στον φιλο Παναγιωτη;


Το έκανα στο άλλο νήμα αλλά η εμπειρία του ιδίου στο παρελθόν δεν ήταν θετική. Επίσης έριξα την ιδέα για Living Voice και Devore Fidelity. Δεν είναι και παρά πολλά τα ηχεία που αποδίδουν σωστά με χαμηλοεξοδους ενισχυτές.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1357
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #24 by pankon » Wed Apr 05, 2017 11:18 pm

Dr Pan K wrote:- Τα ηχεία που συζητάγαμε στο αλλο νήμα ειναι για αυτο το σύστημα?

- Καινούργια ή και μεταχειρισμένα?

- Θα πρεπει να ειναι σχετικα μεγάλης ευαισθησίας για να οδηγούνται απο τους Croft και αλλους χαμηλοβατους ενισχυτές?

- Στάθμες? Είδος μουσικής?


Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

Δεν έχω θέμα. Τα ηχεία μπορεί να είναι καινούργια ή και μεταχειρισμένα... Λες να μπορώ να βρω Horning Eufrodites PM65 μεταχειρισμένα και σε καλή τιμή; Μμμμ!!!! (Κόλλημα, ε;)

Οι στάθμες είναι χαμηλές και μεσαίες, σχεδόν ποτέ ψηλές.

Μουσική... Classic rock, classic jazz, R&B, indie rock, κτλ. Ακουστική μουσική με φωνητικά.
ΟΧΙ σε όλα τα επόμενα: ηλεκτρονική μουσική, hip-hop, κλασσική (sorry, συνονόματε, Παναγιώτη)

Γενικά δεν θα έλεγα ότι οι Croft monoblock είναι χαμηλής ισχύος. Μπορεί να μην είναι SS θηρία, αλλά σίγουρα δεν είναι αναιμικοί SET (π.χ. με 300Β, 2Α3, κτλ). Όντας υβριδικοί, έχουν και το πλούτο της λάμπας και την ισχύ του solid state (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω).

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι τα ηχεία καλό είναι να είναι 90dB και άνω. Τόσο είναι τα Snell EII που έχω στο άλλο σύστημα στη Θεσσαλονίκη, τα οποία τα οδηγεί εξαιρετικά άνετα ο απλός Croft Series7. Οι Croft Series7R monoblock, που έχω στο σύστημα #2 στην Αθήνα, είναι πιο ποιοτικοί (λόγω του regulation), αλλά και πολύ πιο ρωμαλέοι. Π.χ. οι συγκεκριμένοι ενισχυτές έπαιξαν τα Harbeth SHL5 Plus πάρα πολύ άνετα (τα οποία είναι 86dB, αν και εύκολα φορτία λόγω ομαλής εμπέδησης).

Και τώρα αναμένω με ενδιαφέρον ιδέες για ηχεία (καινούργια ή μεταχειρισμένα) που θα πάρουν τη θέση των KEF LS50... Υπενθυμίζω ότι θα προτιμούσα nearfield ακρόαση (~1.5m), και σε κάθε περίπτωση όχι πιο μακριά από 2.5m.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1357
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #25 by pankon » Wed Apr 05, 2017 11:43 pm

Dr Pan K wrote:
Gojakla wrote:Dr. θα προτεινες Tune Audio στον φιλο Παναγιωτη;


Το έκανα στο άλλο νήμα αλλά η εμπειρία του ιδίου στο παρελθόν δεν ήταν θετική. Επίσης έριξα την ιδέα για Living Voice και Devore Fidelity. Δεν είναι και παρά πολλά τα ηχεία που αποδίδουν σωστά με χαμηλοεξοδους ενισχυτές.


Παναγιώτη,

τα Living Voice θα φροντίσω να τα ακούσω σίγουρα. Τα Devore O/96 ή Ο/93 δεν ξέρω αν μπορώ να τα βρω κάπου στην Ελλάδα, αν και θα τα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #26 by Dr Pan K » Thu Apr 06, 2017 12:24 am

Οι Croft δεν ειναι δυνατοί ενισχυτές (και οσοι τους προτιμούν το κάνουν για αλλους λόγους). That said ενα ηχείο θα το οδηγήσουν κατι παραπάνω απο ευχάριστα αλλα πρέπει να ειναι σχετικά εύκολο (με λογικό cross, σχετική ευαισθησία, οχι πολυ μεγάλα woofer κτλ). Ακομα πιο δυσκολες οι επιλογες με ενα Rossi LIO.

Το θεμα ειναι οτι καποια ηχεια (οπως τα ηλεκτροστατικα Quad πχ) που θα εδεναν ωραια με αυτου του ειδους τους ενισχυτες και παιζουν τζαζ και φωνητικα πολυ καλα δεν ειναι ιδανικα για near field, θελουν 2-2.5 μετρα για να αποδωσουν.

To Harbeth που εχει ηδη αναφερθει ειναι καλη περιπτωση και με τον κατάλληλο μουσικό χαρακτήρα.

Δεν ξερω πως παίζουν τα τελευταία Zu Audio γιατι και αυτα δεν πολυκυκλοφορουν στην Ευρώπη. Τσέκαρε τα πάντως, όπως και τα Living Voice Auditorium (που ενδέχεται να ειναι ιδανικά για εσένα) http://www.livingvoice.co.uk/products-a ... akers.html
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1357
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #27 by pankon » Thu Apr 06, 2017 1:51 pm

Dr Pan K wrote:...
To Harbeth που εχει ηδη αναφερθει ειναι καλη περιπτωση και με τον κατάλληλο μουσικό χαρακτήρα.

Τσέκαρε τα πάντως, όπως και τα Living Voice Auditorium (που ενδέχεται να ειναι ιδανικά για εσένα) http://www.livingvoice.co.uk/products-a ... akers.html


Έκανα μια ερώτηση στην Audio Soul, αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν ηχεία Living Voice για ακρόαση, δυστυχώς ούτε τώρα αλλά ούτε και στο μέλλον. Οπότε, η συγκεκριμένη μάρκα μπαίνει στο ψυγείο.

Μάλλον θα πρέπει να ξανασκεφτώ τα Harbeth (SHL5 Plus, M30.1 ή ακόμα και M40.2, αν και τα τελευταία δεν θα χωρέσουν εύκολα στο χώρο μου. Ή μάλλον δεν θα χωράω εγώ στο δωμάτιο μαζί με τα Μ40.2).

Αναρωτιέμαι, τι άλλο εναλλακτικό θα μπορούσα να σκεφτώ, έστω και μεταχειρισμένο...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #28 by Dr Pan K » Thu Apr 06, 2017 3:14 pm

Κάπου σε εχασα Παναγιωτη. Το 40.2 ειναι μεγάλο ηχειο με 12" woofer και καινούργιο κοστίζει 14Κ αν δεν κανω λάθος. Αν ανεβείς τοσο ψηλά κοιτάς και πολλά άλλα, το Joseph Audio Pulsar πχ ή το Vienna Acoustics The Kiss, ισως να μπορεις να παρεις ακομα και το ENIGMAcoustics Mythology. Και τα 3 αυτα εχουν λογικές καμπίνες σε ογκο, δουλεύουν σε near/ midfield και τα θεωρω high end με ολη την (καλη) σημασία της λέξης.

Πρέπει να καταλήξεις πρώτα σε ογκο καμπινας, χρηση (γιατι απο 1.5 σε 2.5μ θεση ακροασης αλλάζει πολυ) και budget. Σίγουρα δεν πρεπει να βιαστείς να αποφασίσεις..

(Aν ξερεις οτι θα μεινεις με solid state τελικους ακομα και TAD MicroEvolution 1 παιρνεις με αυτα τα χρηματα)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1357
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #29 by pankon » Thu Apr 06, 2017 3:27 pm

Dr Pan K wrote:Κάπου σε εχασα Παναγιωτη. Το 40.2 ειναι μεγάλο ηχειο με 12" woofer και καινούργιο κοστίζει 14Κ αν δεν κανω λάθος. Αν ανεβείς τοσο ψηλά κοιτάς και πολλά άλλα, το Joseph Audio Pulsar πχ ή το Vienna Acoustics The Kiss, ισως να μπορεις να παρεις ακομα και το ENIGMAcoustics Mythology. Και τα 3 αυτα εχουν λογικές καμπίνες σε ογκο, δουλεύουν σε near/ midfield και τα θεωρω high end με ολη την (καλη) σημασία της λέξης.

Πρέπει να καταλήξεις πρώτα σε ογκο καμπινας, χρηση (γιατι απο 1.5 σε 2.5μ θεση ακροασης αλλάζει πολυ) και budget. Σίγουρα δεν πρεπει να βιαστείς να αποφασίσεις..


Ναι, έχεις δίκιο Παναγιώτη. Πρέπει να καταλήξω σε όγκο ηχείου. Ιδανικά θα ήθελα να βάλω ως πρώτη προτεραιότητα το nearfield. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά, αλλά νομίζω ότι αν το ηχείο είναι πραγματικά καλό, θα αποφύγω τις επιδράσεις του χώρου και θα έχω μια πρωτόγνωρη (;) εμπειρία ρεαλιστικής απεικόνισης της μουσικής χωρίς να πρέπει να ανεβάσω την ένταση του ήχου.

Όσον αφορά το κόστος του M40.2, μπορώ να βρω καινούργια από κάποιον φίλο στην τιμή των 9.5Κ περίπου. Παρόλο που η τιμή να είναι πολύ ελκυστική σε σύγκριση με την τιμή λιανικής, το πρώτο ερώτημα είναι εάν ταιριάζουν αυτά τα ηχεία στο μικρό μου χώρο... Από την άλλη, η Harbeth διατείνεται ότι τα ηχεία της κάνουν και για studio χρήση, άρα nearfield... Μάλλον πρέπει να τα δοκιμάσω για να φύγω από την περιέργεια...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #30 by Dr Pan K » Thu Apr 06, 2017 3:43 pm

Προσωπικά δεν τα θεωρώ Monitor και το 40.2 δεν κανει για near field με τίποτα. Γενικά near field και 12" woofer δεν συμβαδίζει.

Απο τις προτασεις που σου εκανα νομιζω πως το Vienna Acoustics και σιγουρα το Joseph Audio ειναι κατω απο 10Κ. Το Joseph πρεπει να υπαρχει και σε demo στην Αudio Soul Ultra (το ειχα δει πριν ενα μηνα περιπου οταν ειχαμε παει για ακροαση ακουστικων με το Audiohub).

Παντως εχεις ανεβει σε budget οποτε θα ερθουν και αλλες προτασεις.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register