Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #11 by pankon » Wed Apr 05, 2017 11:12 am

Dr Pan K wrote:Όταν επιλέγεις Snell, Croft και Music Maker δύσκολα θα αγοράσεις Technics 1200 mk II για πικαπ if you know what I mean


Αλήθεια, δεν καταλαβαίνω. Εννοείς ότι ακουστικά δεν ταιριάζει το Technics; Αντίστοιχα δεν ταιριάζει το PTP Solid9+12 στο σύστημα που έχω; Εν κατακλείδι, όχι idler ή direct-drive αλλά ιμάντας;;;

Τι να κάνω;;;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #12 by Dr Pan K » Wed Apr 05, 2017 12:29 pm

Το αντίθετο εννοούσα Παναγιωτη. Κάποιος που έχει κάνει ψαγμενες επιλογές σε ενισχυτές και ηχεία θεωρώ ότι πιο εύκολα θα επιλέξει idler και μάλιστα κλασσικό μοντέλο παρά κάποιο μοντέρνο DD
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #13 by pankon » Wed Apr 05, 2017 1:21 pm

Dr Pan K wrote:Το αντίθετο εννοούσα Παναγιωτη. Κάποιος που έχει κάνει ψαγμενες επιλογές σε ενισχυτές και ηχεία θεωρώ ότι πιο εύκολα θα επιλέξει idler και μάλιστα κλασσικό μοντέλο παρά κάποιο μοντέρνο DD


Ευχαριστώ, Παναγιώτη, για την επιβεβαίωση. Πιστεύεις ότι τελικά αξίζει να ολοκληρώσω το σύστημά μου (το σύστημα #2) με ένα πικάπ (που τώρα λείπει), και μάλιστα αυτό να είναι το PTP Solid9+12, με ένα κόστος περίπου 4.5-6Κ€ (με βραχίονα και κεφαλή); Μήπως να δω κάτι άλλο σε idler ή σε ιμάντα;

Λαμβάνουμε υπόψη ότι τα LS50 θα φύγουν κάποια στιγμή και θα αντικατασταθούν με κάτι "καλό".

Σκέψεις και προτάσεις καλοδεχούμενες!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #14 by Dr Pan K » Wed Apr 05, 2017 1:41 pm

Πικάπ δεύτερου συστήματος σημαίνει και βινύλια δεύτερου συστήματος. Αν τέτοια υπάρχουν και το σύστημα γράφει αρκετές ώρες τότε αξίζει και η αγορά πικάπ. Το ποσό που θα διαθέσεις εξαρτάται από την άνεση σου, θα έλεγα όμως ότι 6Κ είναι αρκετά για δεύτερο σύστημα.

Ένα καλό Garrard 301/401 θα σου κοστίσουν κάπου εκεί, ίσως και λιγότερο ανάλογα με τον βραχίονα και την κεφαλή. Ένα Lenco 75 ακόμα λιγότερα.

Οπότε ανάλογα με τη προβλεπόμενη χρήση θα πήγαινα σε πικάπ ή θα άλλαζα ηχεια
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #15 by BityaBit » Wed Apr 05, 2017 1:59 pm

Dr Pan K wrote:Πικάπ δεύτερου συστήματος σημαίνει και βινύλια δεύτερου συστήματος.


Aυτό δεν είναι απαραίτητο αν τα δύο συστήματα είναι σε διαφορετικούς χώρους του ίδιου οικήματος ή κτιρίου. Και εγώ έχω δύο συστήματα όπως το γνωρίζεις Παναγιώτη αλλα μια δισκοθήκη. [beer]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #16 by pankon » Wed Apr 05, 2017 2:06 pm

BityaBit wrote:
Dr Pan K wrote:Πικάπ δεύτερου συστήματος σημαίνει και βινύλια δεύτερου συστήματος.


Aυτό δεν είναι απαραίτητο αν τα δύο συστήματα είναι σε διαφορετικούς χώρους του ίδιου οικήματος ή κτιρίου. Και εγώ έχω δύο συστήματα όπως το γνωρίζεις Παναγιώτη αλλα μια δισκοθήκη. [beer]


Δυστυχώς τα δικά μου συστήματα έχουν 500km απόσταση. Ένα στην πρωτεύουσα, ένα στην συμπρωτεύουσα...

Κανένα πρόβλημα να πάρω και μερικούς δίσκους ακόμα (καλή αφορμή, θα έλεγα :-D )
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #17 by BityaBit » Wed Apr 05, 2017 2:07 pm

ΩΩΩχχχχ τότε καλό κουράγιο (και έξοδα..)
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #18 by pankon » Wed Apr 05, 2017 2:10 pm

BityaBit wrote:ΩΩΩχχχχ τότε καλό κουράγιο (και έξοδα..)


Νέοι δίσκοι! Yeah!!! :-D
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #19 by BityaBit » Wed Apr 05, 2017 2:12 pm

Όπως το δέι κανείς... Ο παράδεισος του ενός η κόλαση του άλλου :mrgreen:
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #20 by pankon » Wed Apr 05, 2017 2:19 pm

BityaBit wrote:Όπως το δέι κανείς... Ο παράδεισος του ενός η κόλαση του άλλου :mrgreen:


Μου φαίνεται ότι θα ξεκινήσω από αντικατάσταση των ηχείων. Το πικάπ θα πάρει δεύτερη προτεραιότητα.

Ιδέες / προτάσεις; Δεν έχουμε προκαταλήψεις όσον αφορά τη χώρα προέλευσης του πελάτη --))

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register