Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #31 by pankon » Thu Apr 06, 2017 3:49 pm

Dr Pan K wrote:Προσωπικά δεν τα θεωρώ Monitor και το 40.2 δεν κανει για near field με τίποτα. Γενικά near field και 12" woofer δεν συμβαδίζει.

Απο τις προτασεις που σου εκανα νομιζω πως το Vienna Acoustics και σιγουρα το Joseph Audio ειναι κατω απο 10Κ. Το Joseph πρεπει να υπαρχει και σε demo στην Αudio Soul Ultra (το ειχα δει πριν ενα μηνα περιπου οταν ειχαμε παει για ακροαση ακουστικων με το Audiohub).

Παντως εχεις ανεβει σε budget οποτε θα ερθουν και αλλες προτασεις.


Να πω την αλήθεια, τα 9Κ τα ανέφερα ως μια πιθανή ευκαιρία για τα 40.2 σε σχέση με την κανονική τους τιμή. Θα ζοριζόμουν αρκετά (πολύ;) να πάω προς τα κει. Σκεπτόμενος πιο λογικά, θα προτιμούσα να κινηθώ σε μια πιο "λογική" κατηγορία, δηλαδή στα 4Κ. Εκεί παίζει άνετα το SHL5 Plus (και είναι και πιο φθηνό), πιθανώς κάποιο ΑΝ-Ε (μάλλον λίγο πιο ακριβό) και δεν ξέρω τι άλλο...

Μήπως θα έπρεπε να δω και τυχόν μεταχειρισμένα στην τιμή αυτή; Π.χ. κάποιο Tannoy της GR σειράς;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #32 by Dr Pan K » Thu Apr 06, 2017 6:20 pm

Εμένα ποτέ δεν με τρελεναν τα Tannoy, πόσο μάλλον τώρα που η εταιρεία μετακομίζει στην Κίνα. Αλλά όντως ταιριάζουν με αυτό που ψάχνεις, δλδ ευκολοδηγητα και ανάλογα με το μοντέλο near field
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #33 by pankon » Fri Apr 07, 2017 10:49 am

Dr Pan K wrote:Εμένα ποτέ δεν με τρελεναν τα Tannoy, πόσο μάλλον τώρα που η εταιρεία μετακομίζει στην Κίνα. Αλλά όντως ταιριάζουν με αυτό που ψάχνεις, δλδ ευκολοδηγητα και ανάλογα με το μοντέλο near field


Θα διερευνήσω και το μικρότερο μοντέλο του Horning, το Aristoteles. Ούτως ή άλλως το Eufrodite θα ήταν κατά πάσα πιθανότητα μεγάλο για το χώρο μου, οπότε θα ξεκινήσω κάνοντας μια ερώτηση για την τιμή του aristoteles και θα δω αν είναι διαθέσιμο για μια ακρόαση...
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #34 by leonidasgr » Fri Apr 07, 2017 10:54 am

Αν εισαι κοντά θεσσαλονικη μπορείς ν ακούσεις τa kef με το δόκιμου σύστημα που το πιθανότερο θα τα φτάσουν στα άκρα τους . Και αν θες μπορώ να σου φέρω τα sonus faber concertino που εινα βάσης και τα εχω προσωρινά . Εμένα ο συνδυασμός μικρού ενυσχιτη και μικρού ηχείου δεν μου εχει κάτσει ποτέ . Μεγάλος ενυσχιτης με μικρό ηχείο ειναι ποιο κοντά στα γούστα μου .
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #35 by Dr Pan K » Fri Apr 07, 2017 1:51 pm

Παναγιώτη στην θεση σου θα εκμεταλευομουν την ευγενική προσφορά του Λεωνίδα και θα κανόνισα μια ακρόαση με τα sonus faber. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι από τα πιο πετυχημένα της εταιρίας και ταιριάζει αρκετά στον μουσικό ήχο που σου αρέσει.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #36 by pankon » Fri Apr 07, 2017 3:07 pm

leonidasgr wrote:Αν εισαι κοντά θεσσαλονικη μπορείς ν ακούσεις τa kef με το δόκιμου σύστημα που το πιθανότερο θα τα φτάσουν στα άκρα τους . Και αν θες μπορώ να σου φέρω τα sonus faber concertino που εινα βάσης και τα εχω προσωρινά . Εμένα ο συνδυασμός μικρού ενυσχιτη και μικρού ηχείου δεν μου εχει κάτσει ποτέ . Μεγάλος ενυσχιτης με μικρό ηχείο ειναι ποιο κοντά στα γούστα μου .


Λεωνίδα,

ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευγενική σου προσφορά. Στη Θεσσαλονίκη τα ηχεία μου είναι τα Snell και αυτά δεν πρόκειται να τα αλλάξω από ό,τι φαίνεται. Τα KEF τα έχω στην Αθήνα, οπότε εκεί θα τοποθετηθούν τα νέα ηχεία.

Σε κάθε περίπτωση σκέφτομαι ηχεία μεγαλύτερου όγκου από τα KEF ή τα Concertino. Ακόμα και τα Harbeth M30.1 είναι μάλλον "μικρά", οπότε το ελάχιστο το οποίο φαντάζομαι είναι τα SHL5 Plus. Αλλά θα δούμε πού θα καταλήξει η όλη υπόθεση.

Και πάλι, θερμά ευχαριστώ για την ευγενική σου προσφορά!!!
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #37 by leonidasgr » Fri Apr 07, 2017 4:53 pm

Τίποτα, να ακούσεις sonus faber εγώ εχω σε παραγγελία τα evolution . Οταν τα βάλω στο σύστημα μου θα γράψω λεπτομέρειες προσωπικά τα εχω ερωτευτεί με τις πολλες ατέλειες και συμβιβασμούς .

Με 60w θες πολυ εύκολα ηχεία, θα σου ελεγα να ακούσεις με τον ενισχυτη σου, ότι και να διαλέξεις, για εμένα τίποτα δεν ειναι πιο ενοχλητικό απο ηχεία που δεν τα οδηγεί σωστα ο ενισχυτης .

Good hunting
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #38 by pankon » Sat Apr 08, 2017 1:33 pm

leonidasgr wrote:Τίποτα, να ακούσεις sonus faber εγώ εχω σε παραγγελία τα evolution . Οταν τα βάλω στο σύστημα μου θα γράψω λεπτομέρειες προσωπικά τα εχω ερωτευτεί με τις πολλες ατέλειες και συμβιβασμούς .

Με 60w θες πολυ εύκολα ηχεία, θα σου ελεγα να ακούσεις με τον ενισχυτη σου, ότι και να διαλέξεις, για εμένα τίποτα δεν ειναι πιο ενοχλητικό απο ηχεία που δεν τα οδηγεί σωστα ο ενισχυτης .

Good hunting


Έχεις δίκιο, Λεωνίδα. Είναι κρίμα να έχεις καλά ηχεία, με δυνατότητες, που να μην μπορούν να τα οδηγήσουν οι ενισχυτές. Ευχαριστώ για τις ευχές. Καλό κυνήγι κι επιτυχία σε σένα.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #39 by Chris1967 » Tue Apr 11, 2017 1:08 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:
pankon wrote:
Τη θέση του πικάπ την κρατώ για ένα idler wheel, κατά πάσα πιθανότητα το Solid9+12 του Peter Reinders (PTP Audio).



Στην φωτο ο Χρηστος, εγω και ο Peter στο Μοναχο. Καλο παιδι ο Peter και τα πικάπ του νομίζω σου ταιριάζουν στο στυλ

DSC03173.JPG


Ωραία φωτογραφία, Παναγιώτη. Έχω διαβάσει πολλά καλά πράγματα για τα πικάπ του Peter (PTP) κι αν ισχύουν αυτά που λένε οι κάτοχοι των Solid 9/12, πρέπει τα συγκεκριμένα πικάπ να δίνουν πολύ καλό Value For Money. Και παίρνουν δυο βραχίονες (για να βάλω στον ένα μια μονοφωνική κεφαλή), αλλά και για να μπω στον χώρο των idler... Ο Peter λέει ότι το δικό του πικάπ θα παίζει σαφώς καλύτερα από το δικό μου Roksan Xerxes... Λες;;; -)

Αλλά όταν λες ότι τα "πικάπ του Peter μου ταιριάζουν στο στυλ", τι εννοείς; Ποιο είναι το στυλ μου; -)) (ειλικρινής ερώτηση).


Γεια σου Παναγιώτη!

Εύχομαι υγεία νάχεις και όρεξη πάντα να χαίρεσαι τα Αγγλοσαξονικά σου συστήματα!!

Τα μηχανήματα αυτά τα διάβαζα και τα είχα υπόψι μου όταν και εγώ αγόρασα το πρώτο σύστημα αξιώσεων τέλος της δεκαετίας του 80 αρχές του 90. Εμένα με κέρδισαν τότε τα: Linn Sondek LP12, Ενισχυτικά Musical Fidelity, ψηφιακά της Meridian, και ηχεία της TDL. Από αυτά δεν έχει μείνει τίποτε πια από τα αρχικά τότε μηχανήματα στο σύστημα μου.

Εγώ είμαι ο Χρήστος στην φωτογραφία και έχω δύο Lenco L75. Το μικρό είναι συναρμολογούμενο προς το παρών αλλά το μεγάλο παίζει στο σύτημα μου το οποίο μπορείς να δεις εδώ: viewtopic.php?f=18&t=12

Τα πικάπ που αντικατέστησε ήταν ένα Linn Sondek LP12 ( upgraded bearing, latest spec ac motor, HerculesII, Inspire full upgrade kit: armboard/bottom board/subchassis, black latest spec plinth, Newest spec spring/gromet, Ekos Mk1, Van Den Hul 501 silver hybrid), και ένα Oracle Delphi Mk2, full upgrade to Mk3 spec, Audio Innovation PSU, Rega RB900 silver litz rewire).

Απλά καμία επαφή ακόμα και το "μικρό" Lenco πόσο βέβαια και το μεγάλο.

Η απόφαση σου να πάρεις ένα του Peter είναι καλή, βέβαια αν θες κάτι έτοιμο και δεν θες να μπεις στα βαθιά με diy, όπως εγώ.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά ανώτερο από το αρκετά καλό Roxanne Xerxes που έχεις.

Αυτά από μένα καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου!!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #40 by pankon » Tue Apr 11, 2017 2:57 pm

Chris1967 wrote:
Γεια σου Παναγιώτη!

Εύχομαι υγεία νάχεις και όρεξη πάντα να χαίρεσαι τα Αγγλοσαξονικά σου συστήματα!!

Τα μηχανήματα αυτά τα διάβαζα και τα είχα υπόψι μου όταν και εγώ αγόρασα το πρώτο σύστημα αξιώσεων τέλος της δεκαετίας του 80 αρχές του 90. Εμένα με κέρδισαν τότε τα: Linn Sondek LP12, Ενισχυτικά Musical Fidelity, ψηφιακά της Meridian, και ηχεία της TDL. Από αυτά δεν έχει μείνει τίποτε πια από τα αρχικά τότε μηχανήματα στο σύστημα μου.

Εγώ είμαι ο Χρήστος στην φωτογραφία και έχω δύο Lenco L75. Το μικρό είναι συναρμολογούμενο προς το παρών αλλά το μεγάλο παίζει στο σύτημα μου το οποίο μπορείς να δεις εδώ: viewtopic.php?f=18&t=12

Τα πικάπ που αντικατέστησε ήταν ένα Linn Sondek LP12 ( upgraded bearing, latest spec ac motor, HerculesII, Inspire full upgrade kit: armboard/bottom board/subchassis, black latest spec plinth, Newest spec spring/gromet, Ekos Mk1, Van Den Hul 501 silver hybrid), και ένα Oracle Delphi Mk2, full upgrade to Mk3 spec, Audio Innovation PSU, Rega RB900 silver litz rewire).

Απλά καμία επαφή ακόμα και το "μικρό" Lenco πόσο βέβαια και το μεγάλο.

Η απόφαση σου να πάρεις ένα του Peter είναι καλή, βέβαια αν θες κάτι έτοιμο και δεν θες να μπεις στα βαθιά με diy, όπως εγώ.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά ανώτερο από το αρκετά καλό Roxanne Xerxes που έχεις.

Αυτά από μένα καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου!!! [wavegreen]


Γεια σου Χρήστο,

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Κατ' αρχήν, αν καταλαβαίνω καλά από το Username σου, προέρχεσαι κι εσύ από την "ένδοξη" γενιά του 1967. Τι σύμπτωση! -))

Ωραία φωτό από το Μόναχο, που ανέβασε ο συνονόματός μου στο νήμα. Τον Peter τον αναγνωρίζω, τον Παναγιώτη επίσης, εσύ ποιος από τους άλλους δυο είσαι;

Όσον αφορά τα "αγγλοσαξωνικά", έπρεπε απλά να δώσω ένα όνομα στο σύστημά μου. Εκτός αυτού δεν έχω κάποιο κόλλημα όσον αφορά την προέλευση των μηχανημάτων μου (αν κι έχω μια σχετική αδυναμία στον Croft). Έχω κι εγώ ένα ζευγάρι τελικούς ενισχυτές Musical Fidelity MA50 (monoblocks), που "ξεκουράζονται" εδώ και καιρό (πρέπει κάποια στιγμή να τα βγάλω σε μια αγγελία, ώστε να βρουν ένα νέο οικοδεσπότη, που θα τους αξιοποιεί).

Το Roksan Xerxes μου το είχα παροπλισμένο για αρκετά χρόνια, ώσπου κάποια στιγμή (2-3 χρόνια πριν) αποφάσισα να το αναστήσω. Αντικατέστησα τον παλιό Rega RB300, που είχε με έναν χειροποίητο βραχίονα Audiomods του Jeff Spall, άλλαξα τα blobs (λαστιχάκια έδρασης) με νέα, αυθεντικά της Roksan, άλλαξα τον ιμάντα με νέο της Origin Live, έβαλα νέο λάδι στο έδρανο, κι αναβάθμισα τoν ελεγκτή του μοτέρ με το Advanced της Origin Live.

Last but not least, έβαλα και μια νέα κεφαλή και συγκεκριμένα την Music Maker III του Len Gregory, αντικαθιστώντας μια παλιότερη Dynavector DV10x4 MKIV, που είχε παραδώσει το πνεύμα.

Μετά από όλα τα παραπάνω, και φυσικά έχοντας αλλάξει και τις λάμπες του προενισχυτή μου Croft SuperMicroII για το phono stage στις εξαιρετικές Tesla E83CC, τότε κατάλαβα γιατί κάποιοι επιμένουν στην ανωτερότητα του δίσκου σε σχέση με το CD. Απλά θεωρώ ότι χρειάζεται ένα άνω του μετρίου (ή και παραπάνω) πικάπ για να μπορέσει να φανεί αυτή η ανωτερότητα σε σχέση με ένα μέτριο CD player.

Γυρνώντας στο θέμα του idler, πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο εμφανής μπορεί να είναι η βελτίωση σε σχέση με την ποιότητα που λαμβάνω ήδη από το πικάπ μου. Δυστυχώς δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο (και τις γνώσεις) στο να καθίσω και να φτιάξω ένα DIY. Μάλλον θα προτιμήσω αρχικά την αγορά μιας ολοκληρωμένης λύσης (όπως το PTP του Peter). Παρόλο που υπάρχουν τα διαφορετικά flavors του idler (π.χ. Garrard vs. Lenco), από κάπου πρέπει να ξεκινήσω το ταξίδι στα idler.

Και παράλληλα βέβαια, μπορεί να αρχίσω να ασχολούμαι και με ένα DIΥ. Μου φαίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα ενασχόληση. Βέβαια, θα προτιμούσα να μην πρέπει να βασίζομαι αποκλειστικά και μόνο στην ακουστική αξιολόγηση, αλλά να έχω και τη δυνατότητα κάποιων μετρήσεων, ώστε να καταλαβαίνω πώς η κάθε αλλαγή επηρεάζει τον ήχο (και τις μετρήσεις). Ως μηχανικός (σε εκπαίδευση), έχω μαία τάση να θέλω να γνωρίζω το cause & effect.

Αυτά προς το παρόν, και είναι προφανές ότι αν θελήσω να μάθω (πολλά) περισσότερα για τα idler (και όχι μόνο), ξέρω πού να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ για τις ευχές κι αντεύχομαι ατελείωτη μουσική ικανοποίηση.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register