Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #11 by platon » Sun Nov 12, 2017 1:00 pm

Ακριβως αυτη η προταση του Γιωργου, (καλως ηρθες Γιωργο, ωραιο συστημα) .............

"" Εχει να κανει με την ποιοτητα του μουσικου αρχειου, Παναγιωτη............""

Ειναι ακριβως αυτο που βιωνω τωρα με τα δικα μου Genelec 1032A .
Mαλιστα στο πρωτο ακουσμα μολις τα πηρα, μου φανηκαν απο τα πιο Laid Back ηχεια. Τωρα που εχουν μισοστρωσει εχουν ερθει αρκετα μπροστα, αλλα οχι οπως τα ακουσα σε ενα φιλο ηχοληπτη.
Μαλιστα οταν του το ειπα, προτεινε να τα παω απο κει να βγαλουμε τα δικα του και να βαλουμε τα δικα μου χωρις καμια αλλη αλλαγη για να δουμε.
Μαλιστα η σειρα του Γιωργου θεωρειται πιο χαι φαι απο την δικη μου. Ακουω τα 8050 του αλλου φιλου και εχω δει την διαφορα.
Παντως μετα της κορνες της Avantgarde που ειχα, τα θεωρω πολυ αχρωματιστα με πολυ καλη τονικη ισορροπια και γενικα ακους μονο την εγγραφη και τον χωρο στα χαμηλα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #12 by Dr Pan K » Sun Nov 12, 2017 1:20 pm

Θεωρητικά ανάμεσα σε ίδια μοντέλα Genelec δεν πρέπει να υπάρχουν διαφορές λόγω της μανιωδους προσοχής στην λεπτομέρεια και του ματσαρισματος των μονάδων.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που έχουμε τόσους φίλους με Genelec.. Όχι πως είναι κάτι κακό, μιλάμε για εξαιρετικά ηχεία, απλά μου κάνει εντύπωση. Μιλάω και εγώ που εκτός από ATC άκουγα και με τα Yamaha NS10 studio
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #13 by Chris1967 » Sun Nov 12, 2017 3:56 pm

Laid Back τα Genelec?
Χρήστος
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #14 by platon » Sun Nov 12, 2017 7:16 pm

Φυσικα μιλαμε για μικρες διαφορες αναμεσα στα μοντελα αλλα υπαρχουν. Που να διαβασετε τι γραφουν οι μαστεραδες στο
https://www.gearslutz.com/board/mastering-forum/

Πανο, μη σου κανει εντυπωση γιατι σε σχεση με τα ATC τα Genelec ειναι με διαφορα πολυ πιο VFM. Αν συγκρινεις τα αντιστοιχα μοντελα των δυο εταιρειων..................αστο. π.χ.
Genelec 1237 http://www.proaudioeurope.com/monitorin ... l?___SID=U
Atc 100a sl https://www.kmraudio.com/atc-scm100a-sl-pro-pair.php
Κοστος πανω απο τα διπλά το ATC, με μικροτερο γουφερ και χωρις ψηφιακη εισοδο.

Laid Back τα Genelec?
Ναι Χρηστο...............αλλα........ σε σχεση με τι? με τις κορνες που ειχα ναι.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #15 by Dr Pan K » Sun Nov 12, 2017 8:14 pm

platon wrote: Πανο, μη σου κανει εντυπωση γιατι σε σχεση με τα ATC τα Genelec ειναι με διαφορα πολυ πιο VFM. Αν συγκρινεις τα αντιστοιχα μοντελα των δυο εταιρειων..................αστο. π.χ.
Genelec 1237 http://www.proaudioeurope.com/monitorin ... l?___SID=U
Atc 100a sl https://www.kmraudio.com/atc-scm100a-sl-pro-pair.php
Κοστος πανω απο τα διπλά το ATC, με μικροτερο γουφερ και χωρις ψηφιακη εισοδο.


To 1237 εχει 12" οπως και το ΑTC 100, το εχω ακουσει καποιες φορες και δεν μπορω να πω οτι με μεγεψε. Η διαφορα στην τιμή κατ εμε ειναι απόλυτα δικαιολογημένη αλλα thats just me. Οπως και να εχει ειναι σοβαρό μόνιτορ, το μονο που κάπως δεν μου αρέσει ειναι η class D στην ενίσχυση (βολικη για προ, οχι οτι καλύτερο για σπιτι, παντα με τα δικά μου αυτιά)

platon wrote: Laid Back τα Genelec?
Ναι Χρηστο...............αλλα........ σε σχεση με τι? με τις κορνες που ειχα ναι.


Αυτο ισχυει, οι κόρνες πολλες φορες εχουν μια προβολικοτητα που καμια σχεδίαση "κουτιου" δεν εχει, ακομα και με τους κυματοδηγούς της Genelec. Λιγο forward βεβαια ειναι οι φινλανδοι αλλα οχι κατι επιθετικό.
Παναγιώτης
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #16 by platon » Mon Nov 13, 2017 9:05 am

Ναι, σωστα....τα γουφερ ειναι ιδια. Συμφωνω σε οσα λες, τα Genelec ειναι οντως εργαλεια δουλειας. To μεσοχαμηλο του ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει λογο "σκληρης" αναρτησης του γουφερ. Φυσικα και δεν αμφιβαλω οτι τα ATC ειναι καλυτερα αλλα τα θεωρω πολυ υπερτιμημενα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #17 by Dr Pan K » Mon Nov 13, 2017 9:15 am

Ναι, και τα δύο αυτά ηχεία έχουν port αλλά συμπεριφέρονται πολύ καλά, σχεδόν σαν ηχεία ανάρτησης.

Φωτο δεν βλέπω από όλα αυτά τα καλούδια..
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #18 by Chris1967 » Mon Nov 13, 2017 12:30 pm

platon wrote:... Φυσικα και δεν αμφιβαλω οτι τα ATC ειναι καλυτερα αλλα τα θεωρω πολυ υπερτιμημενα.


Δεν είναι καθόλου υπερτιμημένα αν τα συγκρίνεις με hiend μάρκες ηχείων, ίσα ίσα θα έλεγα ότι είναι και value for money, και πίστεψε με έχουμε ακούσει πολλά ηχεία.

Τα Genelec κατά την άποψη μου δεν κάνουν για ηχοσύστημα σπιτιού.
Χρήστος
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #19 by dapost » Mon Nov 13, 2017 3:24 pm

Στον κόσμο του pro είναι υπερτιμημένα, στον κόσμο του hi-fi είναι υποτιμημένα ;-)
Δημήτρης
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #20 by platon » Mon Nov 13, 2017 6:17 pm

Dr Pan K wrote:Ναι, και τα δύο αυτά ηχεία έχουν port αλλά συμπεριφέρονται πολύ καλά, σχεδόν σαν ηχεία ανάρτησης.

Φωτο δεν βλέπω από όλα αυτά τα καλούδια..



Για το χαμηλο τους στην ουσια τα πηρα, αυτο μ' αρεσε πολυ. Στα μεσουψηλα, για μενα, ενας καθαρα μονιτορ ηχος.
Μακαρι να ερθει οσο πιο κοντα στα μεσαια του Avantgarde που ειχα, και ας θεωρειται ο πιο "Front" ηχος του κοσμου.


Σε καμια 10αρια μερες, να φτιαξω λιγο το χωρο, και θα ανεβασω φωτο και μετρησεις.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register