Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

I did it my way...

User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: I did it my way...

Unread post #31 by Zakman35 » Wed May 25, 2016 4:37 pm

Gojakla wrote:Έχω μια ερώτησης να υποβάλω:

Ο χώρος (όποιος χώρος) θέτει περιορισμούς τελικά στο "μηχανάκι" ή όχι?
Εννοώ, ο συγκεκριμένος χώρος "αντέχει" τα θηριώδη Tidal ή αν πηγαίναμε by the book θα λέγαμε πώς χρειάζεται άλλα ηχεία?


Και εάν ναι... το γεγονός πως τελικώς παίζει εξαιρετικά παρολαυτά με τα Tidal, θα το χάναμε, δε θα το χάναμε?



Τα ηχεία με τον χώρο είναι σαν το παπούτσι με το πόδι. Όσο και ωραίο αν είναι ένα παπούτσι αν σου είναι μικρό ή μεγάλο δεν θα μπορείς να περπατήσεις σωστά.


Όμως τα συγκεκριμένα Tidal έχουν ρυθμίσεις στο κρος τόσο για τον χαμηλό όσο και για τα πρίμα, ώστε να μπορούν να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις του χώρου.
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: I did it my way...

Unread post #32 by Zakman35 » Wed May 25, 2016 4:41 pm

dapost wrote:Είχα τη χαρά να επισκεφτώ πρόσφατα το χώρο του Γιάννη και να απολαύσω τα "παιχνίδια" του! Να ΄σαι καλά Γιάννη να τα απολαμβάνεις και εσύ όσο πιο πολύ μπορείς! Δηλώνω και εγώ fan των ηχείων tidal, είναι ξεχωριστά!

(Κάπου ανέφερε ο Χάρης ότι τα έχει μετρήσει και ότι είναι χρ. ευθυγραμμισμένα, αυτό ίσως εξηγεί σε κάποιο βαθμό την ομοιογένεια και αμεσότητα τους - μετρήσεις please;)


Ναι είναι χρονικά ευθυγραμμισμένα.

time alignment.jpg
time alignment.jpg (71.82 KiB) Viewed 2993 times
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #33 by johnVO » Wed May 25, 2016 5:51 pm

andreasecon wrote:
Zakman35 wrote:* Το τι είχαν από κάτω οι βάσεις θα σας το πει αν θέλει ο Γιάννης.



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(επειδή ξέρω....)


Κάτω από τις πέτρινες βάσεις είχα και έχω δεκάδες νομίσματα των 5,2 και 1 λεπτών...τα μικρά "κόκκινα" νομίσματα που μας είναι μάλλον άχρηστα...τα χρησιμοποίησα για να γεμίσω τα κενά κάτω από τις βάσεις γιατί υπήρχαν "μπόσικα" αφού οι σχιστόλιθοι δεν είναι ακριβώς επίπεδοι.Το αποτέλεσμα ήταν να πετύχω γρανιτένια σταθερότητα του ηχείου.

Ο Χάρης γελούσε, γιατί κάθε φορά που μετακινούσαμε το ηχείο ανακαλύπταμε συνεχώς νομίσματα σε σημείο να νομίζουμε ότι τα γένναγε η πέτρα!!!! :lol:
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: I did it my way...

Unread post #34 by dapost » Thu May 26, 2016 9:35 am

Zakman35 wrote:
dapost wrote:Είχα τη χαρά να επισκεφτώ πρόσφατα το χώρο του Γιάννη και να απολαύσω τα "παιχνίδια" του! Να ΄σαι καλά Γιάννη να τα απολαμβάνεις και εσύ όσο πιο πολύ μπορείς! Δηλώνω και εγώ fan των ηχείων tidal, είναι ξεχωριστά!

(Κάπου ανέφερε ο Χάρης ότι τα έχει μετρήσει και ότι είναι χρ. ευθυγραμμισμένα, αυτό ίσως εξηγεί σε κάποιο βαθμό την ομοιογένεια και αμεσότητα τους - μετρήσεις please;)


Ναι είναι χρονικά ευθυγραμμισμένα.

time alignment.jpg


Thanks! Χάρη, to tweeter δεν είναι το πρώτο θετικό spike; Κάτι μάλλον δεν καταλαβαίνω.
Δημήτρης
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: I did it my way...

Unread post #35 by Zakman35 » Thu May 26, 2016 10:41 am

Ναι σωστά Δημήτρη, το θετικό spike που βλέπεις είναι tweeter & woofer μαζί.

Κάτι που αναφέρεται και στην σελίδα της Tidal. "excellent step response, optimised phase and group delay"
User avatar
ChrisM
Posts: 20
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:37 pm

Re: I did it my way...

Unread post #36 by ChrisM » Thu May 26, 2016 10:29 pm

Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι! Πολύ ωραία μηχανήματα. Ή θέση ακρόασης δεν είναι σχετικά κοντά για τέτοια γαϊδούρια?
Υ.Γ μας έχετε βγάλει τα μάτια στις παρουσιάσεις....που να τολμησουμε κάποιοι να κάνουμε παρουσίαση χαχαχα
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #37 by johnVO » Thu May 26, 2016 10:39 pm

ChrisM wrote:Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι! Πολύ ωραία μηχανήματα. Ή θέση ακρόασης δεν είναι σχετικά κοντά για τέτοια γαϊδούρια?
Υ.Γ μας έχετε βγάλει τα μάτια στις παρουσιάσεις....που να τολμησουμε κάποιοι να κάνουμε παρουσίαση χαχαχα


Σε ευχαριστώ!

Πράγματι η θέση ακρόασης είναι κοντά (αυτί-τουίτερ 2.25μ).
Αυτή όμως ήταν και η πρόκληση την οποία καλέστηκε να διαχειριστεί ο
Zakman(Χάρης),με αξιοθαύμαστα κατ'εμέ αποτελέσματα...
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #38 by johnVO » Thu May 26, 2016 10:45 pm

New entry!
Attachments
image.jpeg
image.jpeg (172.98 KiB) Viewed 2943 times
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #39 by johnVO » Thu May 26, 2016 10:56 pm

Mutec MC-3 smart clock +USB.
Σε συνδυασμό με το Audiobyte Hydra z.
Καταστολή jitter σε 2 στάδια και reclocking!
Εντελώς στουντιακό μηχανάκι. Επιτέλους απέκτησα τα πολύχρωμα φωτάκια που τόσο επιθυμούσα...

Γιατρέ θα αυθαδιάσω [cussing] και θα πω ότι το αναλογικό (που είχα στο μυαλό μου) έχει πολύ σοβαρό ανταγωνισμό...Το ξέρω ότι μπορεί να με μπανάρεις :-D αλλά I must confess... [shrug]
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #40 by johnVO » Thu May 26, 2016 10:59 pm

Το ταλέντο μου στις φωτό τελικά πρέπει να ειναι μοναδικό! :mrgreen:

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register