Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Νέα ηχεία

Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #31 by Geopolitis » Mon Jul 04, 2016 11:29 pm

Φίλε μου δυστυχώς το σπορ χρειάζεται μια πολύ συγκεκριμένη στρατηγική για να μην ξοδεύεις χρήματα για την υπόλοιπη σου ζωή κάνοντας δυστυχώς λάθη. Θα πρέπει κάποια πράγματα να παραμείνουν σταθερά και κυρίως να έχουν όσο το δυνατόν πιο ουδέτερο ήχο και μιλάω κυρίως για τα ηχεία. Αυτό που αποκαλείς ζεστό μπορείς πολύ εύκολα να το πάρεις αλλάζοντας προενισχυτη αρκεί να ξέρεις εκ αρχής που θέλεις να καταλήξεις.

Γνώμη μου είναι να κινηθείς προς όσο το δυνατόν πιο ουδέτερο ηχείο μπορείς για αυτό και εγώ στη θέση σου θα άκουγα τουλαχιςτον τα ATC, PMC, AVALON, TIDAL και ανάλογα με τα λεφτά που θα καταλήξεις ότι αξίζει να δώσεις θα μπορούσες να επιλέξεις.

Ξαναλέω, αν το ηχείο δεν είναι προς το ουδέτερο δυστυχώς κάποια στιγμή θα ψάχνεσαι πάλι...
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #32 by Jazzer » Tue Jul 05, 2016 12:28 pm

Αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία του φίλου μας να επιλέξει τα κατάλληλα ηχεία, λόγω του ότι δεν μένει στην Αθήνα, ούτως ώστε να ακούσει όσο το δυνατόν περισσότερα, πριν αποφασίσει.
Πριν 2 χρόνια, άκουσα πολλά ηχεία από διάφορες εταιρίες (pmc, atc, sonus faber, triangle, monitor audio, harbeth, audio physic, focal και proAc), πριν αποφασίσω για την αγορά των sf olympica 3. Ήταν μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, η οποία κράτησε σχεδόν 2 μήνες, λόγω εργασίας και λοιπών υποχρεώσεων.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να δαπανήσεις ένα σοβαρό ποσό (το οποίο για τους περισσότερους από εμάς είναι δύσκολο να βρεθεί), με δύο μόνο επιλογές.
Φιλική συμβουλή, άκουσε όσο πιο πολλά ηχεία μπορείς πριν αποφασίσεις.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #33 by leonidasgr » Wed Jul 06, 2016 5:00 pm

Τα νέα ειναι καλα όσο ψάχνεις βρίσκεις και μάθενεις sf Amati κοντά στα λεφτά που ψάχνω . Αν κΙ αμφιβάλω οτι θα μπορέσουν να ακουστούν όπου πρέπει . Μόλις τα ακούσω θα ποστάρω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #34 by Dr Pan K » Wed Jul 06, 2016 5:18 pm

Όμορφο ηχειο το Amati, εχει έκταση και σώματα, θα το χαρακτήριζα ως μουσικο/ ζεστο. Αν τελικα ολοκληρωθεί η αγορά περιμένουμε φωτογραφίες Λεωνίδα.
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #35 by leonidasgr » Wed Jul 13, 2016 8:26 am

Καλημέρα σε όλους μποριτε να μου πείτε πια ειναι η ελάχιστη προτεινόμενη απόσταση απο τον πησω τοίχο ενός μεγάλου ηχείου ? καταλαβαίνω οτι δεν ειναι πάντα ίδια αλλά περίπου 1 μέτρο ?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #36 by Dr Pan K » Wed Jul 13, 2016 8:56 am

Ένα μέτρο είναι ΟΚ. Για διπολα καλύτερα παραπάνω, για κλασσικά ηχεία με φόρτιση εμπρός 1μ ας πούμε οτι αρκεί. Περισσότερο συνήθως καλύτερα
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #37 by leonidasgr » Sun Jul 17, 2016 10:11 am

Καλησπέρα φίλοι σημερα γύρισα απο Αθήνα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις απο την ακρόαση 3 ηχείων . Πρώτα sonus faber olympica3 το ηχείο ειναι πολυ εντυπωσιακό απο κοντά δείχνει καλοκατασκευασμενο . Ηχητικά δεν με κάλυψε αν και στην αρχή με τζαζ και ακουστική μουσική ηταν ξεκούραστο με πολυ καλη ροη με ποιο δυναμικό προγράμμα δεν μου απέδιδε τα αναμενόμενα . Το μπάσο ηταν πολυ συμπιεσμένο σαν ηχείο κλειστού τύπου που μπουκώνει . Σε έκταση ηταν καλο αλλα πολυ μακριά απο αυτο που σε κανει να χαμογελάς οταν ακούς γνωστά κομμάτια . Πολυ ξεκούραστο και μεταξενιο στα πρίμα. Γενικά θα ελεγα ότι είναι ένα ευγενές ηχείο χαμηλών τόνων και μου έδωσε την εικόνα ότι στον χώρο μου θα μπουμαρει.

Δεύτερο το guarnery evolution απο κατασκευή δεν θα σχολιάσω κάτι απλά ότι ποιο καλο εχω δει απο κοντά σαν μουσικό όργανο για μαέστρο ! Εχω ακούσει αρκετά ηχεία πολυ ποιο ακριβά που ακούγονται καλύτερα αλλα κανένα ποιο ποιοτικό σε οτι εχει να κανει με το κουτί . Πολυ καλός εστιασμός με μεγάλο βάθος σκηνής και ομοιογένεια που στην αρχή ξενίζει . Το μπάσο ηταν ολοκληρωμένο για ηχείο βάσης φυσικά ,με πνοή και απουσία μπουκοματος ακόμα και σε πολυ υψηλές εντάσεις δεν παρατήρησα συμπίεση και διατηρούςε την μεταξένια χροιά της φίρμας δεν κούρασε καθόλου και γενικά έδειχνε να μην εχει προτίμηση σε κάποιο είδος μουσικής . Θα ελεγα οτι παρά το πολυ μεγάλο κόστος του ειναι ένα ολοκληρωμένο ηχείο με πολες δυνατότητες ξεκούραστο ήχο απίστευτο δέσιμο μονάδων που σε κανει να ακους για ώρες και μπορεί να γεμίσει σχετικά μεγάλους χώρους με καλο ήχο τόσο σε ένταση όσο και ποιότητα. Θέλει πολα βατ !!!! .

Dynaudio c1 signature κόστος / απόδοση ο νικητής είχε τον καλητερο εστιαζμο απο ολα λιγότερο μπάσο απο το γκουαρνερι η σκηνή εχει μικρότερο ηψος και πλάτος αν εισαι καθιστός τα πρίμα ειναι πολυ μα πολυ καλα αν ομως σηκωθείς ολα διαλύονται .! Δεν έπαιζε τόσο δυνατά ούτε τόσο χαμηλά αλλα ηταν παραπάνω απο επαρκές σε όλους τους τομείς αξίζεις να αναφέρω οτι το δέσιμο τον μεγαφώνων που ηταν υποδειγματικό . Η καμπίνα δεν φτάνει το ιταλικό αλλα ειναι αρκετά καλη και παράξενη θα ελεγα . Αν βάλεις κάτω οτι σε τιμή κανει σχεδόν τα μισα απο το γκουαρνερι του δικαιολογείς πολλα .

Συμπέρασμα παω για ηχείο βάσης με καλύπτει αυτο που περνώ και μπορώ να ζήσω με αυτά που δεν ειναι δυνατόν να πάρεις απο 7 Ίντσες. ΡΟΗ μέγεθος σκηνής βάθος ομοιογένεια στον ήχο και χωροταξικοί λόγοι που τα κανει να φενεται οτι αναπνέουν ,λόγο μεγέθους δεν εχεις κΑη τρελές απάτησες κου νομίζω Παΐζη και αυτο ρόλο . Θα σαν κρατώ ενήμερους ! Αν θέλετε ρωτάτε για λεπτομέρειες
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #38 by Dr Pan K » Sun Jul 17, 2016 11:20 am

Μικρο ηχειο το Dynaudio για τον χώρο σου, δύσκολα θα "γεμισει" το δωμάτιο. Κατι θα σου λείπει, δεν υπάρχει αντίδοτο για τα λίτρα. Αφου έκανες τον κόπο να κατέβεις Αθηνα, γιατι δεν πήγαινες να ακούσεις και κάποιο Harbeth? Για τον χαρακτήρα των Sonus Faber θα συμφωνήσω, ειδικα στο χαμηλό ειναι καπως πλαδαρα και μπουμαρουν. Απο εμφάνιση βεβαια ειναι κορυφαία και οταν τα στήνεις στο δωμάτιο παιζουν μουσική πριν καν ανάψεις τον ενισχυτή.
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #39 by leonidasgr » Sun Jul 17, 2016 4:07 pm

Δεν τα κατάφερα αλλα θα παω ξανά φιλε Για τα γκουαρνερι τι γνώμη εχεις ;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #40 by Dr Pan K » Sun Jul 17, 2016 7:33 pm

leonidasgr wrote:Δεν τα κατάφερα αλλα θα παω ξανά φιλε Για τα γκουαρνερι τι γνώμη εχεις ;


Σε μικρων διαστασεων διδρομο προσωπικά θα κοιτούσα το Raidho D1.1 και το ENIGMAcoustics M1 αλλα και τα δυο ειναι πιο ακριβά απο το Ιταλικό. Γενικα δεν ειμαι fan της SF γιατι παραέχει ζεστό ηχο για τα γούστα μου. Το Guarneri Evolution ηταν και ειναι σταθερή αξια για οσους αρέσκονται σε αυτη την σχεδιαστική σχολή, απλα οχι για εμένα.

Επισης, δεδομενου του μαλλον μεγαλου χωρου, θα πήγαινα κατευθείαν σε ηχειο δαπεδου γιατι ακομα και τα καλύτερα μικρα θα χαθούν εκει μέσα. Το Raidho D1.1 σπρώχνει εντυπωσιακά στο χαμηλό για το μπόι του. Το βιντεακι το τράβηξα εγω πριν κάποιες εβδομάδες με το κινητο μου. Δεν υπάρχει sub στο δωμάτιο....

Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register