Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Νέα ηχεία

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #41 by Gojakla » Sun Jul 17, 2016 8:00 pm

Το Raidho -έτυχε να είμαι παρών εκείνη την ημέρα στην "Αφροδίτη"- είναι απίστευτο ηχείο που μπορεί να "χωρέψει" πολλά δαπέδου.
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #42 by leonidasgr » Tue Sep 20, 2016 1:31 pm

Καλησπέρα κατάφερα να πουλήσω τα ηχεία . Για την ωρα κρατάω το room correction ως ασφάλεια αλλα σκοπός ειναι να το βγάλω απο το σύστημα . Για την ωρα ακούω απο τα sonus faber concertino στα οποία άλλαξα τα γουφερ. Μου έκανε εντύπωση ότι τα βρήκα καινουρια χωρίς πολυ ψάξιμο . Εχω με τι να ακούω μουσική οπότε δεν υπάρχει βιασύνη . Ο προσανατολισμός ειναι ηχεία βάσης καλός η κακός . Επιπλέον καλώδια που τα εχω παραμελήσει τελείως . Σύντομα θα κατέβω Αθήνα για ακροάσεις θα φροντίσω να ακούσω ATC , harbeth.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #43 by Dr Pan K » Tue Sep 20, 2016 4:34 pm

Το οτι έφυγε ενα ηχειο που για κάποιους λογους δεν σου ειχε "κατσει" μονο καλο μπορεί να ειναι Λεωνίδα. Ιδανικά το επομενο θα μεινει για αρκετο καιρο. Η διαφορα ανάμεσα σε ATC και Harbeth ειναι αρκετά μεγάλη, το ATC ειναι πιο "απόλυτο" ενω το Harbeth πιο "μουσικο".

Για την συζήτηση περι ηχείων βασης και δαπέδου, θα ανοίξω ενα νήμα άμεσα γιατι την είχαμε και με τον φίλο Jim..

Tα καλώδια τελευταία και μόνο εφόσον κατασταλάξεις σε ηχείο.
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #44 by leonidasgr » Tue Sep 20, 2016 5:16 pm

Φυσικα τα καλώδια στο τέλος . Ακούω ποιώ ξεκούραστα χωρίς άγχος .ειναι κρίμα που δεν μπορω να Ακουςω ηχεια στον χώρο μου αλλά η συμβίωση με τα μικρά με βοηθάει στο να κατανοήσω τους περιορισμούς αλλά και τις αρετές που έχουν . Αρχίζω να εκτιμώ αλλά πραγμτα στον ήχο όπως η μουσικότητα παλιότερα με εντιποσιαζαν αλλά όπως το μπάσο και απόλυτη καθαρότητα στον ήχο τώρα με νοιάζει να ακούω και να χερόμαι να συγχωρώ τις μέτριες ηχογραφήσεις .
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #45 by Dr Pan K » Tue Sep 20, 2016 5:30 pm

Τοτε μακρυά απο ATC. Δεν συγχωρούν τπτ, εχουν απόλυτη καθαρότητα και φτύνουν τις μέτριες ηχογραφήσεις με τα κουκούτσια. Harbeth, Spendor, B&W μην σου πω και Sonus Faber καλύτερα.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #46 by Gojakla » Tue Sep 20, 2016 6:28 pm

Dr Pan K wrote:https://www.youtube.com/watch?v=RmN3wrBTlVs



"This video contains content from UMG_MK, who has blocked it in your country on copyright grounds.
Sorry about that."

ΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑ
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #47 by Dr Pan K » Tue Sep 20, 2016 6:37 pm

Gojakla wrote:
Dr Pan K wrote:https://www.youtube.com/watch?v=RmN3wrBTlVs



"This video contains content from UMG_MK, who has blocked it in your country on copyright grounds.
Sorry about that."

ΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑ


Ναι, ειναι καπως.. Στην ουσία δεν μπορουμε να ανεβάσουμε κλιπακια απο συστήματα στο youtube γιατι θεωρούν πως κλέβουμε την μουσική. Έκανα ένσταση στην σχετική επιτροπή αλλα την απέρριψαν. Οι δικηγόροι του youtube δεν πρεπει να ειναι highendαδες, καμία κατανόηση
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #48 by leonidasgr » Fri Jan 27, 2017 8:17 pm

Τα νέα μου ! έγινε η πολυπόθητη επιλογή sonus faber Guarneri evolution σαν ηχεία!
Θα τα εχω σε μερικούς μήνες όποτε και θα ποστάρω φωτό . Μετά το ατύχημα που είχα με την κεφαλή θα συμβιβαστώ με μια Ortofone quintet, satisfy tone arm.
Σαν κυρίως κεφαλή η ZYX 1000 το Παναγιώτη λιγο αργότερα .Φυσικα θα αλλάξει ο βραχίονας τότε αλλά ολα σιγά σιγά .

Tο σύστημα θα εχει δυο κεφαλές μόνιμα μονταρισμένος. Οπιος θελει λέει απόψεις για tonearm εδω η στο αντίστοιχο νήμα. Ελπίζω οι επιλογές μου να με ξεκουράσουν και να μου επιτρέψουν να απολαύσω τις μουσικές μου χωρίς χαινταδικες σαχλαμάρες και στεναχοριες για το μέλλον .
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #49 by Dr Pan K » Sat Jan 28, 2017 12:21 am

Πολυ ωραία Λεωνίδα, οταν κάτι σου κανει κλικ πρέπει να το χτυπάς, ειναι χομπυ πάθους το δικο μας. Κριμα που δεν εισαι πιο κοντα, θα ειχα μεγαλη περιέργεια να ακούσω το συστημα σου οταν ολοκληρωθούν οι τελευταίες προσθήκες.
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #50 by leonidasgr » Wed Aug 30, 2017 11:02 pm

    Attachments
    20170830_211029.jpg
    20170830_211029.jpg (902.36 KiB) Viewed 3453 times
    20170830_212031.jpg
    20170830_212031.jpg (935.2 KiB) Viewed 3453 times

    Return to “Ηχεία”



    Login · Register