Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ΚΑΛΩΔΙΟ USB

BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #21 by BLUES » Tue Oct 24, 2017 1:05 am

Καλημερα ,Αγγελε
Σχετικα με το τελωνειο να σε ενημερωσω,οτι η αξια αγορας + την αξια μεταφορικων επι 24% συν 4% εξοδα θα διαμορφωσουν την τελικη τιμη αγορας σου
Εγω πηρα το καλωδιο απο την εδω αντιπροσωπια πρωην ουλτρα αουντιο σοουλ(Γιωργος Κοφταψοπουλος)
Τωρα ειναι μαζι με τον Ανεστη στην south sounds
Για την ηχητικη του αποτιμηση ,ελα παρτο γαι δοκιμη στο 2 ημερο της 28ης
Ευχαριστω
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #22 by Στέλιος Π. » Tue Oct 24, 2017 1:20 pm

Παρεπιπτοντως, προσοχη με το τελωνειο.

Εχει αλλαξει απο τον Ιουνιο ο νομος και απο περιπου 100$, επεσε στα 22eu το αφορολογητο.

Ολα τα δεματα εκτος ΕΕ, πλεον, ανοιγονται απο υπαλληλο του τελωνειου που βρισκεται επι τουτου στα ΕΛΤΑ Αεροδρομιου και αν τα προιοντα ειναι πανω απο 22eu μπαινει ενα τελος εκτελωνισμου 15eu και ΦΠΑ 24%.

Το προβλημα που υπαρχει τελευταια ειναι οτι, πολλες φορες, δεν μπαινει το ΦΠΑ στην αναγραφομενη τιμη, αλλά στην "στατιστικη αξια" (statistic value το περιγραφει στο ειδοποιητηριο), η οποια δεν εχω βρει ακομα απο που προκυπτει...

Σκεφτομαι να στειλω mail στο Τελωνειο μπας και μπορει καποιος να το διευκρινησει.

EDIT: Αυτα ισχυουν σε περιπτωση που το δεμα ερθει με καποιο δημοσιο φορεα, λ.χ. USPS, China Post, EMS κλπ.
Οι διωτικοι φορεις, DHL, UPS κλπ ειναι ακομα ακριβοτεροι.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #23 by angpsi » Tue Oct 24, 2017 5:08 pm

Ιδού και οι λεπτομέρειες:
http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλο ... ισμός.aspx
http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Πίνακα ... ιμένων.pdf

Αυτές τις μέρες περιμένω ένα καλώδιο Cardas που μου έστειλε ιδιώτης από Αμερική. Θα σας πω τι έγινε από πρώτο χέρι...
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #24 by angpsi » Tue Oct 24, 2017 5:13 pm

FIY το έχω στήσει ώστε να πληρώσω τα δέοντα στην κατηγορία "Αποστολές εμπορευμάτων από €22 - €150". Τώρα αν βρουν πόσο κάνει στατιστικά το Cardas την έχω κάτσει, εγώ έγραψα ότι είναι μεταχειρισμένο καλώδιο ακουστικών.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #25 by angpsi » Tue Oct 24, 2017 5:21 pm

BLUES wrote:Καλημερα ,Αγγελε (...)
Τωρα ειναι μαζι με τον Ανεστη στην south sounds
Για την ηχητικη του αποτιμηση ,ελα παρτο γαι δοκιμη στο 2 ημερο της 28ης
Ευχαριστω

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, αλλά αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν έχω καμία συσκευή που να δέχεται USB! Είχα το Eitr αλλά το έστειλα κι αυτό. Τώρα περιμένω το Mojo, για το οποίο σκεφτόμουν και το Curious. Εσύ έχεις το Mojo/Hugo link ή απλό USB A/B;

Η South τα έχει διαθέσιμα;
Άγγελος
takisspanos
Posts: 1
Joined: Sun Nov 26, 2017 9:52 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #26 by takisspanos » Wed Nov 29, 2017 10:46 pm

Καλησπέρα πρώτη φορα γραφώ. Μετα την έκθεση και με συζητήσεις με φίλους του forum αποφάσισα να αγοράσω ένα καλώδιο USB για να συνδέσω το Dac με το κομπιούτερ.
Δεν πίστευα πως θα δω πελώρια διαφορά και όμως η διαφορά είναι μεγάλη.
Ξεκίνησα να πάρω από Ελλάδα, γιατί ήθελα κάτι γρήγορα.
Διάλεξα ένα μοντέλο Furutech μετα από μελέτη στα forum, αλλά στην αντιπροσωπεία δυστυχώς δεν το είχαν, έτσι πήρα από το Kosmas Hi FI το Supra, έμεινα άναυδος πόσο διαφορά μου έκανε στο ηχητικό αποτέλεσμα.
Απλά ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #27 by Dr Pan K » Wed Nov 29, 2017 10:51 pm

takisspanos wrote:Καλησπέρα πρώτη φορα γραφώ. Μετα την έκθεση και με συζητήσεις με φίλους του forum αποφάσισα να αγοράσω ένα καλώδιο USB για να συνδέσω το Dac με το κομπιούτερ.
Δεν πίστευα πως θα δω πελώρια διαφορά και όμως η διαφορά είναι μεγάλη.
Ξεκίνησα να πάρω από Ελλάδα, γιατί ήθελα κάτι γρήγορα.
Διάλεξα ένα μοντέλο Furutech μετα από μελέτη στα forum, αλλά στην αντιπροσωπεία δυστυχώς δεν το είχαν, έτσι πήρα από το Kosmas Hi FI το Supra, έμεινα άναυδος πόσο διαφορά μου έκανε στο ηχητικό αποτέλεσμα.
Απλά ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου.


Είναι ενα μικρο σοκ να ανακαλύπτεις διαφορές ανάμεσα σε ψηφιακά καλώδια.. Welcome to the club ;-)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #28 by angpsi » Wed Nov 29, 2017 11:45 pm

Εγώ για το Curious τα έγραψα αλλού, το καλώδιο απλά τα σπάει!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #29 by Dr Pan K » Tue Jan 09, 2018 8:44 pm

Σημερα μολις λανσαρε και η Nordost ενα USB (ας πουμε) λογικης τιμης (περιπου 300$), το Red Dawn με επαργυρο χαλκο 99.9999%.

Nordost_Red Dawn USB.jpg
Nordost_Red Dawn USB.jpg (440.54 KiB) Viewed 3285 times
Παναγιώτης
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #30 by Geopolitis » Wed Jan 10, 2018 12:06 pm

Στο συστημα μου και σε αλλα δυο συστηματα που γνωριζω καλα και ειναι υψηλης αξιας τοσο ηχητικα οσο και εμπορικα, η διαφορα που εκανε το usb-T της Stealth ηταν ισοδυναμη με αλλαγη inteconnect, και μαλιστα σε σχεση με ενα εξαιρετικο usb καλωδιο της Lessloss που χρησιμοποιουσα στο παρελθον.

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register