Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ΚΑΛΩΔΙΟ USB

STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #1 by STEREO » Mon Aug 29, 2016 9:01 pm

Παιδια καλησπερα και καλο σας ευρηκα. Εν αναμονη του νεου DAC μου Mytek Brooklyn. Σκεφτομαι να επενδυσω κανα 150αρι ευρω για καλωδιο usb. Υπαρχει κατι αξιολογο και δοκιμασμενο απο Ελληνικη αντιπροσωπια.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Aug 30, 2016 12:28 am

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Για αρκετό καιρο χρησιμοποιούσα το Belkin Gold και ακομα δεν ειμαι σίγουρος οτι χρειάζεσαι κατι παραπάνω.. Ειναι εξαιρετικά φτιαγμένο και fully compliant με το πρωτόκολλο USB. Το βρισκεις σε ebay ή amazon με λιγότερο απο 20 ευρω. Το πρότεινε και το Absolute Sound στα Editor's Choices. Είχαμε κάνει μια δοκιμη με το Belkin vs ενα Wireworld (δεν θυμαμαι ποιο μοντέλο) και ο φιλος που ειχε το Wireworld ειχε απογοητευτεί αρκετά απο την αγορά του.

Belkin Gold Series.jpg
Belkin Gold Series.jpg (25.78 KiB) Viewed 4301 times


Aν παρολαυτα δεν σε πείθει ή θέλεις κατι λίγο πιο audiophile, υπαρχει το Vue VU-1 USB στα χρηματα που διαθέτεις οπως και το USB της iFi που εχει λαβει πολυ καλες κριτικες. Με κατι παραπάνω υπάρχει και το εισαγωγικό της Nordost. Ολα αντιπροσωπεύονται εδω Ελλάδα.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #3 by BityaBit » Tue Aug 30, 2016 12:38 am

Καλωσήρθες φίλε στην παρέα. Έχω και εγώ το Brooklyn εδώ και ένα χρόνο. Το δουλεύω με το καλώδιο της Μυτεκ το Metropolis το οποίο μου άρεσε πιο πολυ από ότι άλλο είχα διαθέσιμο. Ρωτά τους αν το διαθέτουν.

Επίσης πολυ εντυπωσιακό ακούγεται το dac αυτό με το καλώδιο Gemini της Ifi.

Για φτηνή λύση αλλα και αξιολογότατη η πρόταση του Παναγιώτη ειναι μονόδρομος.

Μπορείς να πετύχεις διαφορετικά και ενδεχομένως καλύτερα αποτελέσματα με κάποιο Ifi, ciourious η κάτι άλλο αντίστοιχο, προτείνω να δοκιμάσεις πάντως πριν αγοράσεις, κάτι το εύκολο. Το μόνο σιγουρακι ειναι το ομογάλακτο καλώδιο αλλα δεν γνωρίζω αν το πουλάνε λιανική. Το δικό μου είχε έρθει δώρο μαζί με κάποιο πολυ καλό interconnect λόγω προπαραγγελίας.

Τέλος όταν νιώσεις έτοιμος να ξέρεις ότι το ήδη εξαιρετικό ντάκ σου αναβαθμίζεται σημαντικά με την προσθήκη ενός εξωτερικού σταθεροποιημένου γραμμικού τροφοδοτικου. Όταν έρθει η ώρα εδώ είμαστε.
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #4 by DomieMic65 » Wed Aug 31, 2016 11:27 am

+1 έχοντας ακούσει το Μπρούκλιν πριν κ μετά την προσθήκη τροφοδοτικού θα έλεγα να πάρεις το Belkin και να διαθέσεις τα υπόλοιπα (συν κάτι ακόμα ίσως) σε ένα καλό τροφοδοτικό!! Θα έχεις πολύ μεγαλύτερη βελτίωση...

Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις σε ένα ακριβό usb καλώδιο προσωπικά εκτός των παραπάνω θα κοιτούσα οπωσδήποτε και το usb της Vovox. Δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο στο μάτι αλλά η εταιρία είναι πάρα πολύ σοβαρή ... δεν θα παρέλειπα να το ακούσω!
Προφανώς το "φτηνό" της...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #5 by Dr Pan K » Wed Aug 31, 2016 1:49 pm

H Vovox κανει γενικά πολυ σοβαρη δουλεία και οι τιμες στα εισαγωγικά της ειναι μάλλον χαμηλες (δεδομένου οτι μιλάμε και για Ελβετική εταιρία) αλλα αν τίθεται θέμα επιλογης αναμεσα σε ακριβο καλωδιο ή φτηνο και εξωτερικό τροφοδοτικό θα πήγαινα με κλειστά ματια στην δεύτερη. Ειδικά οταν υπαρχει η δυνατότητα επιλογής ενος τιμιοτατου Belkin.

Πριν λιγες ημερες έβγαλα το δικο μου "high end" καλώδιο USB και γύρισα στο Belkin, ζούσα πολυ άνετα και χωρις το πανάκριβο USB..
Παναγιώτης
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #6 by STEREO » Wed Aug 31, 2016 9:50 pm

Καλησπερα σε ολους .Μενω στη μακρινη επαρχια και η δοκιμη του καλωδιου ειναι λιγο δυσκολη . Παντως με κανατε να ψαξω για την αγορα του Belkin. Θα δω πως μπορω να το φερω απο εξωτερικο . Τωρα το τροφοδοτικο μου φαινεται απαραιτητο . Θα ηθελα ο φιλος bityabit να μας πει πως θα το αποκτησω. Ευχαριστω ολα τα παιδια του audiohub για τις απαντησεις τους .
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #7 by STEREO » Fri Sep 02, 2016 1:14 pm

Ηρθε και εχει μεσα ενα καλωδιο usb εναμιση μετρο περιπου της ΗΑΜΑ,μου φαινεται καλουτσικο ,επονται δοκιμες.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #8 by Dr Pan K » Fri Sep 02, 2016 4:17 pm

Μια χαρά είναι το Hama για τώρα. Αν και δεν γνωρίζω το σύστημά σου τα επόμενα χρήματα θα τα επενδυα σε τροφοδοτικό και το high end USB μπορει να περιμένει λίγο.
Παναγιώτης
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ USB

Unread post #9 by STEREO » Fri Sep 02, 2016 5:18 pm

Συμφωνώ γιατρέ. Τώρα θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Μέσα στη συσκευασία βρήκα κάτι τζαμπερακια που δεν κατάλαβα που χρειάζονται,γράφει το ερμο το μανουαλ αλλά από Αγγλικά εγώ λίγα καταλαβενω. Εδώ θέλω πάλι τη βοήθεια σας.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ΚΑΛΩΔΙΟ

Unread post #10 by BityaBit » Fri Sep 02, 2016 11:44 pm

Καλησπέρα φίλε Stereo από την μακρινή ..επαρχία...

Λοιπόν το τροφοδοτικό το έφτιαξα εδώ http://revamp.gr και έμεινα υπέρ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και την ποιότητα της δουλειάς. Τα specs του δοσμένα σε εμένα από το support της Myrek ειναι 12volt 5Amp, ειναι λίγο "γαϊδούρισια" το ξέρω αλλα το Mytek τα έχει ανάγκη.

Εκτός και αν έχεις κάποια πολυ χαμηλοεξοδη κεφαλή να συνδέσεις στο εξαιρετικό του phono stage θα έλεγα ότι σε πρώτη φάση η αγορά εξωτερικού τροφοδοτικου δεν ειναι απαραίτητη αφού ειναι ήδη εξαιρετικό από την μάννα του και θα σε καταπλήξει. Είμαι σίγουρος μόλις το ακούσεις θα αναρωτιέσαι ποσό πια καλύτερα να παίζει με εξωτερική τροφοδοσία και μήπως την έχουμε ψωνίσει τελείως εδώ.

Τα jumperαξία εκτός και αν η έξοδος του ειναι τοσο δυνατή που σου "καταργεί" το volume του ενισχυτή μην τα πειράξεις. Αν τελικά τα βάλεις ουσιαστικά ρίχνουν την τάση εξόδου βάζοντας κάποιες αντιστάσεις στην γραμμή εξόδου κατα 6db χωρίς να αλλοιώνεται καθόλου ο ήχος.

Tο Brooklyn ειναι πολυ πιο πολιτισμένο και "σαλονάτο" από τον προκάτοχο του που σε πολλά πρακτικά ζητήματα όπως και αυτό της εξόδου ήταν σαν "ρωσικό τρακτέρ" Εγώ δεν τα πείραξα παρότι στον προκάτοχο του το 192 ήταν αδύνατον να ακούσω σωστά χωρίς να τα βάλω.

Καλορίζικο το νέο σου απόκτημα!

Υ.Γ. Το Belkin ειναι όντως πολυ καλύτερο από όσο φαντάζεσαι και ρεζιλεύει πολυ ακριβότερα και επώνυμα hi-fi καλώδια. Πάντως και με αυτό που σου έχουν μεσα μια χαρά θα είσαι για αρχή. Η Mytek ποτέ δεν βάζει μάπες καλώδια στην συσκευασία και αυτά που βάζει ποτέ δεν θάβουν τις συσκευες της, σου μιλάω εκ πείρας, σαν βετεράνος μαιτεκακιας...

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register