Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Dedicated γραμμή ρεύματος

User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #11 by johnVO » Tue Jan 02, 2018 12:07 am

Η παρατηρητικότητά σου γιατρέ...άλλο πράγμα! ;-)

Έχω συνδέσει (πρόχειρα) με ένα απλό καλώδιο, την είσοδο ground που έχει το melco.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue Jan 02, 2018 12:19 am

Οκ, κατάλαβα Γιαννη.

Κοιτάω διάφορα αυτες τις ημερες, μπριζες πονηρές οπως συστησε ο Miles, ασφάλειες (που δεν μου κάνουν γιατι επέλεξα βιδωτη πορσελάνη στην ασφαλειοθηκη -φαίνονται στην πρώτη φωτο του νήματος- και οχι τις πιο μικρές που κυκλοφορούν κατα δεκάδες στην αγορά) και αλλα.

Θελω να κανω και μια δοκιμη με μετασχηματιστη (balanced ή 1:1 οπως οι Torus) για να δω αν δινει κατι στο συστημα μου.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #13 by Dr Pan K » Tue Jan 02, 2018 11:12 am

Κοιτάω τις μπριζες και μάλλον αυτες που πηρα δεν μπορούν να παρουν 6mm2 καλωδιο (τι μάλλον δλδ, σίγουρα). Επισης ψάχνοντας στο δίκτυο ειδα οτι οι audiophile highend-ω ασφάλειες δεν βγαινουν στα μεγαλα - μεγάλα φυσίγγια αλλα μονο σε μικρες και μεσαιες διαστάσεις. Οι μεγαλες (σαν αυτες που εχω παρει) ειναι για αμπερ >20 ενω οι αλλες στην ουσια φτανουν μεχρι εκει. Το θεμα ειναι οτι οι μεγαλες εχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής αλλα δεν μπορούμε να βρούμε "χρυσές, ασημένιες" κτλ. Τι κάνουμε?

Θα ανεβασω και μια λιστα απο ασφαλειες και μπριζες που εχω βρει μεχρι τωρα
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #14 by Dr Pan K » Tue Jan 02, 2018 1:26 pm

Λοιπον, οι ασφαλειες κυκλοφορουν σε διαφορα μεγεθη και σχηματα. Οι audiophile ασφαλειες ομως κυκλοφορουν σε πολυ λιγοτερες διαστασεις. ΠΧ η Synergystic Research που φημιζεται για τις ασφαλειες της εχει 5x20 & 6.3x32mm σε fast και slow blow.

BlueFuse.jpg
BlueFuse.jpg (333.26 KiB) Viewed 3828 times


fuses.png
fuses.png (31.89 KiB) Viewed 3828 times


fuses 2.png
fuses 2.png (83.09 KiB) Viewed 3828 times


Οι ασφαλειες αυτες εχουν σχεδιαστει για να χρησιμοποιουνται σε μηχανηματα ηχου και οχι ειδικα για πινακα, φτανουν μεχρι 16Α οι μικρες και 20Α οι μεγαλες. http://www.synergisticresearch.com/fuses/

H AMR εχει κυκλοφορήσει τις χρυσές ασφάλειες της, επισης για μηχανήματα, στις ιδιες διαστάσεις και αμπέρ. http://www.amr-audio.co.uk/html/goldfus ... idual.html

fuse_02.jpg
fuse_02.jpg (38.74 KiB) Viewed 3828 times


Υπάρχουν ασφαλειοδεκτες για πινάκα που παίρνουν ασφάλειες σαν τις παραπάνω (6.3x32) οπότε κάποιοι χρησιμοποιούν αυτή την λυση για να εχουν πληθωρα επιλογών απο audiophile ασφάλειες.

products_image3-1845-d.jpg
products_image3-1845-d.jpg (19.45 KiB) Viewed 3828 times


Η λύση αυτη κακή δεν ειναι, ιδανική ομως δεν ξερω αν είναι (απο πλευράς ασφάλειας). Κανονικά για αμπεραζ πανω απο κάποιες τιμες πρεπει να μπουν ασφάλειες neozed, οι οποιες εχουν σχημα μπουκαλιου, ειναι σαφως πιο μεγαλες και πανε μεχρι και 100Α αναλογα με τον τυπο. Μετα ανεβαίνουμε παλι κατηγορία αλλα δεν μας αφορά. Οι Bottle type ασφαλειες ειναι απο πορσελανη και εχουν μεγαλη επιφάνεια επαφης, επισης ασφαλίζουν με πορσελάνινο βιδωτό κάλυμμα επάνω στην ασφαλειοθηκη, κατι που μου κάνει πιο audiophile σαν λύση απο την προαναφερθείσα.

Oι neozed ασφαλειες βγαινουν απο τις κλασσικες εταριες (ETI, Siemens, Siba) και δεν θα βρεθουν ευκολα audiophile προτασεις. https://uk.rs-online.com/web/c/fuses-so ... tle-fuses/

Να πούμε την αληθεια, ασφαλειες audiophile δεν υπαρχουν, δλδ ολες οι επώνυμες ασφάλειες παρασκευάζονται στα εργοστάσια που ανέφερα πριν λιγο (δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει γραμμή παραγωγής μια μικρη εταιρία audiophile προϊόντων). Αυτο που γινετε ειναι πως ζητουν κάποιες custom προδιαγραφές στο μεταλλο που χρησιμοποιείτε για το νημα της ασφάλειας και τις επαφές, οποτε η τιμη ανεβαίνει. Το αν αξιζει την διαφορά τιμής ανάμεσα σε μια standard ETI ή Siba και μια audiophile το κρίνει ο καθενας με τις εμπειρίες του (εγω θα δοκιμασω καποια στιγμη). Το ιδιο ισχυει και για καποιους ασφαλειοδεκτες που ειδα στο διαδυκτιο, που απλα εχουν ενα αυτοκολλητο μια high end μαρκας επανω τους (πραγμα αστειο, προφανως και προτιμω ενα επωνυμο βιομηχανικό προιον σε αυτη την περίπτωση μια που το audiophile περαν του αυτοκόλλητου δεν εχει καμία αλλη διαφορά).
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #15 by Στέλιος Π. » Tue Jan 02, 2018 9:56 pm

Και εγω αυτη τη θηκη της Hager εχω Παναγιωτη.
Την εχω βεβαια αδεια στον πινακα και περιμενει ποτε θα αξιωθω να περασω καλωδιο προς τα μηχανηματα :P
Ασφαλειες εχω παρει για αρχη κατι slow blow, της Hager παλι, αλλά γνωμη δεν εχω ακομα ο ακαματης...
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #16 by Dr Pan K » Wed Jan 03, 2018 12:28 am

Οσο το ψάχνω τοσο καταλαβαίνω οτι κυκλοφορει και πολυ "ιστορια" Στέλιο. Αν ολα πάνε καλα σε λιγες ημερες θα εχω άποψη, τουλάχιστον απο βασικο set up (καλωδιο, βιομηχναικη ασφάλεια και ασφαλειοδεκτη, βιομηχανικες μπριζες). Μετά ισως να κανω και μερικές audiophile δοκιμές.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #17 by Dr Pan K » Wed Jan 03, 2018 9:04 pm

We've got game!

20180103_210257.jpg
20180103_210257.jpg (803.75 KiB) Viewed 3795 times
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #18 by Στέλιος Π. » Thu Jan 04, 2018 1:01 pm

Αντε αντε, περιμενω με ενδιαφερον.

Τι καλωδιο ειναι αυτο; make, model, type ?

Εγω σκεφτομαι το κλασικο OLFLEX 110CY για να προχωρησω, το μονο μου διλημα ειναι το 3*2,5 ή 3*6 (απλα σκεφτομαι αν το overkill εχει νοημα)
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #19 by Dr Pan K » Thu Jan 04, 2018 6:20 pm

Στέλιος Π. wrote:Αντε αντε, περιμενω με ενδιαφερον.

Τι καλωδιο ειναι αυτο; make, model, type ?

Εγω σκεφτομαι το κλασικο OLFLEX 110CY για να προχωρησω, το μονο μου διλημα ειναι το 3*2,5 ή 3*6 (απλα σκεφτομαι αν το overkill εχει νοημα)


To overkill παντα εχει νοημα στο χομπυ μας. Εβαλα 3x6mm2 (που παραπλησιο του υπαρχει και στον Καφκα, για "ηλεκτρικες κουζινες").

Παρένθεση, ποσο κακοί ειναι οι πωλητές του Καφκα. Μπορώ απλα να πω τα χειρότερα για την παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος, για την ασχετοσύνη τους τουλάχιστον εδω στην Κηφισιά. Φαινονται πως ειναι υπάλληλοι, τέτοια αδιαφορία το αφεντικό μιας επιχείρησης δεν θα την έδειχνε ποτέ.

Παμε τωρα στην περίπτωσή μου. Μου εχουν πει (και το ειχε γραψει και ο Miles) οτι το πολυ χοντρο καρε μπορει να "βαρύνει" τον ηχο. Κατι τετοιο δεν παρατηρώ, ίσως το 3x10 να ειναι πραγματικά πολυ, το 3x4 ή το 3x6 να ειναι ιδανικά.

Οι μπιζες που ειχα αγοράσει επιστράφηκαν γιατι πολύ απλά δεν μπορούν να πάρουν κατι παραπάνω απο τιποτα σε καρε. Δεν υπάρχουν εμπορικές μπριζες που να μπορουν να σηκώσουν ολοκληρο το 6mm2, ουτε καν το 4mm2. Μονόδρομος κατι high end τύπου Furutech.

Οποτε δόθηκε μια προσωρινή λυση, ειχα ενα 20Α IEC Elecaudio ικανό να παρει ανετα το 6mm2 καρε οποτε το κοτσάραμε επανω στο καλωδιο και κατευθείαν στο πολυμπριζο. Το συγκεκριμενο IEC δειχνει αρκετα καλο για προσορινη χρηση και οχι μονο.

elecaudio-pi-19gb-prise-iec-c19-20a-plaque-or-o165mm.jpg
elecaudio-pi-19gb-prise-iec-c19-20a-plaque-or-o165mm.jpg (47.08 KiB) Viewed 3765 times


3 Screwing contacts
Plating: Gold 24k 0.2µ
Contacts comosition: Brass alloy with 58% copper
Maximum section of conductors: 15mm² (4.5mm Diameter)
Maximum Cable Diameter: 16.5mm
Tension/Voltage: 20A / 250V


Το θέμα ειναι τι κάνουμε τελικα, ποια ειναι δηλαδή η βέλτιστη ηλεκτρολογική λυση. Ο προβληματισμός μου εχει να κανει με την διάταξη των μπριζων. Αν ειναι να μπούνε εν σειρα δεν πετυχαίνουμε κατι. Στο τελος βεβαία ολα καταλήγουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο σε ενα καλώδιο που έρχεται απο τον πινάκα και μια συγκεκριμένη φαση με την γείωση της.

Η μια σκεψη μου ειναι να μπουν οι 3 μπριζες (γιατι τόσες θεωρό οτι χρειάζομαι) με τις φάσεις σε σειρα και την γείωση τους ξεχωριστά. Δλδ η καθε μπριζα να βγαζει μια γειωση που να πηγαινει στο καλωδιο (ας πουμε το κεντρικο) και οχι στην γειωση της διπλα μπριζας. Καπως συνθετο αλλα γινετε.

Η αλλη σκέψη ειναι να μπει ενας μικρος πινακας (οπως πρότεινε ενας απο τους 2 μουσαφιριδες της ημερας). Το συζήτησα με τον Νικο που περασε την νεα γραμμη και μου ειπε κατι ενδιαφέρον. Οτι υπαρχουν πινακες με μπριζες ράγας πολυ καλοφτιαγμενη (και για βιομηχανική χρήση) με βραχυκυκλωτήρες απο μασίφ χαλκό.

Καταλήγω στην δεύτερη λυση, δλδ με βλεπω να τσιμπαω ενα μικρο πινάκα και να βαζω επάνω του το 3x6, απο εκει να βγαίνουν οι απαιτούμενες μπριζες. Θα αποφύγω κάποιες χαϊεντιες αλλά θα εχω σοβαρη βιομηχανική ποιοτητα, και ας μην λέει Furutech επάνω.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #20 by andreasecon » Thu Jan 04, 2018 6:23 pm

Τελειωσατε η ακομη δεν το εστησες ? Περιμενεις το Νικο να βαλει τον πινακα ?

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register