Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Dedicated γραμμή ρεύματος

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #21 by Dr Pan K » Thu Jan 04, 2018 6:51 pm

andreasecon wrote:Τελειωσατε η ακομη δεν το εστησες ? Περιμενεις το Νικο να βαλει τον πινακα ?


Ο Νικος εφυγε πριν λιγο, τελείωσα καθαριότητες και τωρα θα κάτσω να ακούσω λιγο με ησυχία. Πριν φυγει κάναμε μια ακρόαση 10 λεπτακια στο πόδι..

Ο πίνακας θα μπει σε δεύτερο χρόνο, θα το ψαξω λιγο ακόμα το θέμα.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #22 by Στέλιος Π. » Thu Jan 04, 2018 8:17 pm

Ενταξει, συνομωσια... :-D
Και εγω σε πινακα (υποπινακα δηλαδης) σκεφτομανε να παω, απο τοτε που ειδα το πινακακι του Χρηστου (και μαλιστα εχω σκοπο να του βαλω και εγω καποιου ειδους volt και ampere meter).
Και εκει να μπουν ολες οι πριζες, για να μην μπλεξω και με πολυπριζα.

Οσο για τους βραχυκυκλωτηρες (ειναι κατι που το σκεφτομουν και εγω ειναι η αληθεια) φανταζομαι οτι κατι σαν το παρακατω θα σου λεει ο ηλεκτρολογος σου

http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrolo ... lon_67702/

gefyra-fasis-1p-12ch-100a-enlarge.jpg
gefyra-fasis-1p-12ch-100a-enlarge.jpg (17.52 KiB) Viewed 3227 times
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #23 by Dr Pan K » Thu Jan 04, 2018 8:26 pm

Στέλιος Π. wrote:Ενταξει, συνομωσια... :-D
Και εγω σε πινακα (υποπινακα δηλαδης) σκεφτομανε να παω, απο τοτε που ειδα το πινακακι του Χρηστου (και μαλιστα εχω σκοπο να του βαλω και εγω καποιου ειδους volt και ampere meter).
Και εκει να μπουν ολες οι πριζες, για να μην μπλεξω και με πολυπριζα.

Οσο για τους βραχυκυκλωτηρες (ειναι κατι που το σκεφτομουν και εγω ειναι η αληθεια) φανταζομαι οτι κατι σαν το παρακατω θα σου λεει ο ηλεκτρολογος σου...



Ναι, κατι τέτοιο (εγγυημένο για 100Α, θα φτάνει, δεν θα φτάνει??? :mrgreen: ) και μπριζες ραγας απο καποια κλασσικη (Hager, ABB κτλ)

Μπαίνει μεσα το 3x6mm2 και παει σε 4 ωραίες μπριζουλες, απο την μια θα πάρει το πολυμπριζο και απο την αλλη ο τελικός. Και κανα 2 εφεδρικές, κακο δεν κάνουν. Αν βαλεις πιο μεγαλο πινακα και αντίστοιχα πιο πολλες μπριζες στην ουσια εχει φιαξει ενα πολυμπριζο στον τοίχο, που δεν ειναι απαραίτητα κακο πραγμα. Γλιτώνεις αρκετά χρήματα δλδ.
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #24 by kmyl » Thu Jan 04, 2018 8:38 pm

Εγώ έκανα το εξής πρόσφατα - μετά από πολλες δοκιμές:

2 χ 2.5 καλώδιο (ωστε να το γεφυρώσω ή να το σπάσω σε δυο outlets (μελλοντική ευελιξία). Πράγματι ΟΤΑΝ στρώσει το 4αρι ή 6αρι βλέπεις να βαραίνει το χαμηλό και να γίνεται πιο αργό - για αυτό κατέληξα σε αυτή τη λύση. Ο αγωγός είναι απλό ηλεκτρολογικό καλώδιο καθότι το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο και δεν ήθελα να αφήσω στο τοίχο καλό καλώδιο όταν αποφασίσω να φύγω (σύντομα δηλαδή). Ιδανικό είναι το μονόκλονο 'Romex' κρυογεννημένο που φέραμε από Αμερική για ένα φίλο.

Ασφάλεια στο πίνακα η κλασσική 'χρυσή' Hifi Tuning. Δεν πειραματίστηκα ιδιαίτερα εδώ.

Στο τοίχο καταλήγει αυτή η γραμμή στη κλασσική επίσης πρίζα Oyaide SWD-XXX (platinum/palladium). Από εκεί με ένα Oyaide Tunami v2 τερματισμένο με Oyaide P/C004 τροφοδοτώ το πολύπριζο Oyaide. Κρατώντας τα μέταλλα στο ίδιο εύρως (πλατίνα/παλλάδιο/χαλκό) φέρνω ρεύμα στο σύστημα με ένα χαρακτήρα και όχι πρόσμιξη πολλών πραγμάτων. Αυτό θα στο πρότεινα καθότι βλέπω διάφορα υλικά διαφόρων κατασκευαστών και ποιοτήτων στις επιλογές σου. Όταν δοκίμαζα να 'μπλέξω' ακόμα και ίδια μέταλλα διαφορετικών κατασκεαυαστών έβλεπα αλλοπρόσαλλο χαρακτήρα που δύσκολα διαχειριζόταν (π.χ. χρυσό από furutech, Oyaide και IEGO).

Just my 2 cents.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #25 by Dr Pan K » Thu Jan 04, 2018 9:06 pm

kmyl wrote:Εγώ έκανα το εξής πρόσφατα - μετά από πολλες δοκιμές:

2 χ 2.5 καλώδιο (ωστε να το γεφυρώσω ή να το σπάσω σε δυο outlets (μελλοντική ευελιξία). Πράγματι ΟΤΑΝ στρώσει το 4αρι ή 6αρι βλέπεις να βαραίνει το χαμηλό και να γίνεται πιο αργό - για αυτό κατέληξα σε αυτή τη λύση. Ο αγωγός είναι απλό ηλεκτρολογικό καλώδιο καθότι το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο και δεν ήθελα να αφήσω στο τοίχο καλό καλώδιο όταν αποφασίσω να φύγω (σύντομα δηλαδή). Ιδανικό είναι το μονόκλονο 'Romex' κρυογεννημένο που φέραμε από Αμερική για ένα φίλο.

Ασφάλεια στο πίνακα η κλασσική 'χρυσή' Hifi Tuning. Δεν πειραματίστηκα ιδιαίτερα εδώ.

Στο τοίχο καταλήγει αυτή η γραμμή στη κλασσική επίσης πρίζα Oyaide SWD-XXX (platinum/palladium). Από εκεί με ένα Oyaide Tunami v2 τερματισμένο με Oyaide P/C004 τροφοδοτώ το πολύπριζο Oyaide. Κρατώντας τα μέταλλα στο ίδιο εύρως (πλατίνα/παλλάδιο/χαλκό) φέρνω ρεύμα στο σύστημα με ένα χαρακτήρα και όχι πρόσμιξη πολλών πραγμάτων. Αυτό θα στο πρότεινα καθότι βλέπω διάφορα υλικά διαφόρων κατασκευαστών και ποιοτήτων στις επιλογές σου. Όταν δοκίμαζα να 'μπλέξω' ακόμα και ίδια μέταλλα διαφορετικών κατασκεαυαστών έβλεπα αλλοπρόσαλλο χαρακτήρα που δύσκολα διαχειριζόταν (π.χ. χρυσό από furutech, Oyaide και IEGO).

Just my 2 cents.


Ενδιαφερον καλωδιο το Romex, αν και ποντάρουν πολυ στο οτι ειναι εύκαμπτο για πιο ευκολο πέρασμα στις κατασκευές. Εδω το λινκ της κατασκευαστριας εταιριας http://www.southwire.com/romex.htm και εδω το λινκ απο cryotreated Romex https://www.vhaudio.com/wire.html

Κατα τ'αλλα εγω εχω μόνο ενα μέταλλο απο τον πινάκα μεχρι τα μηχανήματα, χαλκό, χωρις σχεδόν τπτ αλλο (ουτε παλλάδιο, ουτε πλατίνα, ουτε ασήμι κτλ). Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το μιξαρισμα αλλα μαλλον δεν θα το μάθω γιατι τα πάντα ειναι κατα βάση χάλκινα. Του ιδιου κατασκευαστή βέβαια δεν ειναι και ούτε ειναι εφικτό.

Με το 6mm2 καρε προς το παρόν μονο βαρύ δεν το ακούω αλλα αν κατι αλλάξει προς το χειρότερο θα επανέλθω.

Edit Το κρυογεννημένο Romex είναι 10ΑWG δλδ περιπου 5.3mm2, δεν απέχει και πολυ απο το 6αρι που χρησιμοποίησα, και εχει ενδιαφέρον γιατι ειναι μονόκλωνο (που για καποιο λογο γενικα το προτιμω αλλα δεν ειναι παντα εύκολο στην επεξεργασία). Υπάρχουν και αλλα καρε αλλα οχι κρυγενημμενα (απ οσο είδα δλδ)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #26 by Dr Pan K » Fri Jan 05, 2018 12:48 pm

Και κάποιες πρώιμες ηχητικές εντυπώσεις.

Οι διαφορές σε σχέση με πριν δεν είναι μεγάλες. Ίσως να έχω κερδίσει λίγο σε ησυχία άρα και σε λεπτομέρεια , οχι κάτι εντυπωσιακό πάντως. Επίσης υπάρχει μια μικρή διαφορά στο βάθος του χαμηλού, όχι συχνοτικα αλλά σαν να προέρχεται από καλύτερη ηχογράφηση, πιο πλούσιο. Και πάλι μικρές διαφορές, το καλό είναι ότι δεν ακούγεται αργό ή ασαφές.

Γενικά κάτι αρνητικό δεν παρατηρώ, μέχρι τώρα όλα θετικά αν και όχι εντυπωσιακά. Ίσως να έχει να κάνει με το σύστημα (μπαταρίες, πολύ μεγάλες τροφοδοσιες και παντού γραμμικά τροφοδοτικά). Ακόμα και αν δεν βελτιωθεί κάτι άλλο σε σχέση με αυτό που ακούω την αλλαγή σε αποκλειστική γραμμή για το σύστημα την προτείνω ανεπιφύλακτα, το έξοδο είναι πολύ λογικό και πρακτικά προσιτό σε όλους, ακόμα και για αυτούς ου στο σύστημα τους έχουν επενδυσει λίγα. Χοντρό ηλεκτρολογικο καλώδιο, μια ασφαλειοθηκη, κανάλια και ένα βύσμα μαζί με την εργασία βγαίνουν περίπου 300 ευρώ, ανάλογα με την ποιότητα του καλωδίου.

Και κάτι ακόμα, οι διαφορές προς το θετικό σε άλλους μπορεί να είναι πιο σημαντικές, ειδικά αν η εγκατάσταση του χώρου είναι παλιά ή αν υπάρχουν θόρυβοι από ασανσέρ, καταστήματα κτλ. Εγώ ξεκίνησα από καλή βάση καθώς δεν είχα κανένα πρόβλημα και η περιοχή μετράει καλά γενικά.

Μόλις γράψει λίγες ώρες και έρθει στα ίσια του θα επιστρέψω με ενημερωμένες εντυπώσεις
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #27 by Dr Pan K » Mon Jan 08, 2018 2:54 pm

Dr Pan K wrote:Μόλις γράψει λίγες ώρες και έρθει στα ίσια του θα επιστρέψω με ενημερωμένες εντυπώσεις


Εχω μαζεψει καποιες ωρες, δηλωνω ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα. Μια μονιμη αισθηση οτι κατι πιο λεπτομερες βγαινει απο τα ηχεια ενω δεν παρατηρω κανενα προβλημα με το χαμηλο.

Επόμενο βήμα ο πινάκας με τις schuko ράγας και ταυτόχρονα τρέχει ενα νεο θέμα (θα ανοίξω νήμα)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #28 by Dr Pan K » Fri Jan 19, 2018 9:46 pm

Ολοκλήρωσα την εγκατάσταση με τον υποπινακα πίσω απο το σύστημα. Μπριζες ABB, το κάλο είναι οτι οι υποδοχές τους για τα καλώδια είναι μεγάλες και μπορούν να πάρουν το καρε 6mm2 εύκολα.

20180119_210725.jpg
20180119_210725.jpg (635.03 KiB) Viewed 3183 times


Μια πρώτη εντύπωση τωρα που το ακούω (μετα απο μια κουραστικη ημερα) ειναι πολυ θετική. Σε σχεση με το καλώδιο που πήγαινε απευθείας στο πολυμπριζο τώρα εχω ενα Lab12 Knack 20Α και βλέπω ξεκάθαρη βελτίωση.

R8294569-01.jpg
R8294569-01.jpg (13.97 KiB) Viewed 3183 times


Επόμενο βήμα ενα Signal Projects Poseidon stage 4 power cord, σχεδιασμένο για χρήση σε πολυμπριζο..
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #29 by Στέλιος Π. » Sat Jan 20, 2018 8:40 am

Μεγιες!

Ειναι καλη ιδεα ρε συ να ειναι διπλα απο το καλοριφερ?
Πιο πολυ λογω ζεστης το σκεφτομαι...
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #30 by Dr Pan K » Sat Jan 20, 2018 8:47 am

Είναι δεν είναι εκεί θα μείνει λόγω χωροταξίας. Όχι πως δεν μου έχει περάσει από το μυαλό να το ξηλωσω το καλοριφέρ.. Δεν υπάρχει θέμα πάντως και έτσι όπως έχει μπει δεν φαίνεται κιόλας, οπότε όλα καλα.
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register