Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY rack - αξίζει τον κόπο;

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #61 by Dr Pan K » Mon Jun 18, 2018 12:31 pm

Δεν νομίζω να είναι ντιζα Άγγελε. Στην ουσία καταλήγουν σε εσοχές για να σταθούν εκεί οι κεραμικες μπίλιες. Ίσως και λίγο αισθητικό το θέμα για να δικαιολογηθεί η τιμή

Edit Ο Lars λέει ότι οι κολώνες αλουμινίου εξυπηρετούν την μηχανική σύζευξη προς το πάτωμα.

UJP_4049-2_low.jpg
UJP_4049-2_low.jpg (138.61 KiB) Viewed 3660 times


UJP_4094_low.jpg
UJP_4094_low.jpg (16.92 KiB) Viewed 3660 times
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #62 by angpsi » Mon Jun 18, 2018 1:02 pm

Αυτό εδώ τι σας λέει ως σχέδιο; Τι εννοεί ο κύριος όταν λέει "pneumatic decoupling"; Κάτι σαν αυτό;
https://pitchperfectaudio.wordpress.com ... -pressure/
Pitch Perfect Audio is excited to introduce audio furniture crafted by Uwe Meyer of Tonapparate – the wood artisan behind the Auditorium 23 range of Loudspeakers, such as the extraordinary Auditorium 23 Hommage 22A, Hommage Cinema, Hommage Ken and Hommage 755.

User adjustable pneumatic decoupling in each corner is designed to maintain isolation of the stand down to 3hz. This assures the ultimate in turntable isolation and performance. Adjustable feet further allow proper leveling of the stand. I do not exaggerate when I say that integrating your stereo system with this stand takes vinyl playback – and every component for that matter – several notches up in performance.

Stands are available in a double wide configuration (shelf height, depth, width are all customizable within reason) and available in multiple wood finishes.

Image
Image
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #63 by Dr Pan K » Mon Jun 18, 2018 1:13 pm

Πνευματικά ποδαράκια ή σαμπρελα συνήθως. Προσφέρουν εξαιρετική απομόνωση αλλά στην ουσία κάνουν deflection και όχι absorption των κραδασμών. Τα καλά είναι και τσιμπημενα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ιδανικά για εμάς

https://www.newport.com/f/compact-air-m ... f-leveling
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #64 by Στέλιος Π. » Mon Jun 18, 2018 1:53 pm

Dr Pan K wrote:Στέλιος Π. βάλε καμία φωτο να δούμε..


Εχεις δικιο ρε συ Παναγιωτη (η παραμορφωση ειναι απο το ευρυ του φακου [oldtimer] )

Image
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #65 by angpsi » Mon Jun 18, 2018 1:56 pm

Χαχαχ, και θα ήμουν σίγουρος ότι το ρακ σου ετοιμάζεται να καταρρεύσει από το βάρος Στέλιο! :lol:

Βάζω και αυτό έτσι για το καλό... Ίσως με ένα καλό δέσιμο και καλή μηχανική απομόνωση από το δάπεδο να μην χρειάζεται κάτι παραπάνω. Τι λέτε;

Image
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #66 by Dr Pan K » Mon Jun 18, 2018 2:06 pm

Στέλιος Π. wrote:
Dr Pan K wrote:Στέλιος Π. βάλε καμία φωτο να δούμε..


Εχεις δικιο ρε συ Παναγιωτη (η παραμορφωση ειναι απο το ευρυ του φακου [oldtimer] )

Image


Έχεις και Mojo???

Μια χαρά δείχνει, έξτρα απομόνωση με butcher block κάτω από το Systemdeck, όλα καλα θα έλεγα.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι μια λύση full ξύλο (σαν αυτή που προτείνει ο Άγγελος από πανω και που έχω φτιάξει και εγω) είναι πιο στιβαρή από τις κατασκευές με ντιζες.

Τσέκαρα και το θέμα με τις γωνίες αλουμινίου για rack τύπου Burmester και βρίσκονται εύκολα, κοστίζουν τπτ και θα είναι το επόμενο μου σχέδιο.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #67 by angpsi » Mon Jun 18, 2018 4:18 pm

Btw ο τύπος που φτιάχνει το rack που ανάρτησα είναι ο ίδιος που φτιάχνει και τις καμπίνες των DeVore Fidelity.
https://www.dagogo.com/box-furniture-co ... ck-review/
Άγγελος
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #68 by Στέλιος Π. » Mon Jun 18, 2018 5:07 pm

Dr Pan K wrote:Έχεις και Mojo???

Μια χαρά δείχνει, έξτρα απομόνωση με butcher block κάτω από το Systemdeck, όλα καλα θα έλεγα.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι μια λύση full ξύλο (σαν αυτή που προτείνει ο Άγγελος από πανω και που έχω φτιάξει και εγω) είναι πιο στιβαρή από τις κατασκευές με ντιζες.

Τσέκαρα και το θέμα με τις γωνίες αλουμινίου για rack τύπου Burmester και βρίσκονται εύκολα, κοστίζουν τπτ και θα είναι το επόμενο μου σχέδιο.


Οχι ρεη, δεν ειναι mojo, ειναι το πιο απλο enclosure που βρηκα για ενα raspberry που τρεχει kodi.

O music player μου ειναι η λεπτη ασημενια φετα πανω απο το marantz (thin client με custom debian server και mpd) και το dac ειναι στα σωθικα του philips cd writer κατω απο το ASR (εκανα απαλλoτρiωση το κουτι :-D ).

To butchers block του πικαπ, οπως και του ASR εχουν απο κατω κομματια απο βιομηχανικο πατωμα που χρησιμοποιειται για αποροφηση κραδασμων και θορυβων ως μια εξτρα αποσυζευξη.

Συμφωνω για το μασιφ ξυλο ρε συ, ΙΜΟ δινει την σχεδον απολυτη ακαμψια, απλα θα επρεπε αυτος που θα τα εκοβε να ηταν απολυτα ακριβης στο κοψιμο για να ερθει το αλφαδιασμα και στα 4 σημεια.
Και εφοσον ειχα αποφασισει να το φτιαξω ολο μονος μου θα εμπαινα σε μια διαδικασια μετρησεων ανα τετραδα ποδιων πολυ ψυχοφθορα [oldtimer]
Ενω βαζοντας τα μεταλικα ποδια πανω απο τις ντιζες, αυτη η αναγκη δεν υπαρχει πια.

Παρεπιπτοντως ο λαστιχοφελλος που χρησιμοποιησα ηταν ο παρακατω, μειξη απο κομματια φελλου και ελλαστικου.

Image

http://www.kolleris.gr/corksribas-lastixofellos.html
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #69 by Dr Pan K » Mon Jun 18, 2018 6:02 pm

Είναι κάτι που το έθιξε ο Kmyl και σε μεγάλο βαθμό με βρίσκει σύμφωνο, το θέμα του overdamping. Σε κάποιες περιπτώσεις σκοτώνει τον ήχο, ας πούμε την ρυθμικοτητα. Το Garrrad πχ δεν είναι το πιο φλατ πικάπ αλλά είναι απερίγραπτα μουσικό, εκεί αποδίδω και την επιτυχία του σχεδίου (πέραν της μεγάλης ροπής, άλλο θέμα αυτο).

Το να βάλει κάποιος σαμπρελες με αέρα στα ράφια και πολλαπλές στρώσεις λάστιχο, φελλό κτλ στο τέλος μπορεί να χάσει μέρος της μαγείας.

Μια λύση για όλες τις εφαρμογές δεν υπάρχει, εγώ πχ αν είχα ένα μεγάλο μετασχηματιστή φίλτρο σαν το Torus θα του έβαζα ότι πιο δυνατό σε απόσβεση μπορούσα, κάτω όμως από ένα Dac η προενισχυτη δεν θα ακολουθούσα το ίδιο σχέδιο. Και φυσικά θα λάμβανα υπόψη το υλικό του πατώματος γιατί εκεί καταλήγουν όλα.

Η πιο απλή και λειτουργική λύση για εμένα είναι το ξύλινο rack, μετά ανά συσκευή μαγειρεύουμε το αποτέλεσμα με ποδαράκια και επιπρόσθετα επίπεδα/υλικά κτλ.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #70 by angpsi » Mon Jun 18, 2018 9:17 pm

Ψάχνοντας περισσότερο το σχέδιο του ξύλινου rack διαπιστώνω ότι οι Box Furniture Co. χρησιμοποιούν"πέντε είδη ξύλα που είναι κολλημένα μεταξύ τους με τρία είδη κόλλας" (μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα εδώ) και τα οποία μετά φοριούνται κολλητά στο πλαίσιο (επομένως μιλάμε για πλήρη σύζευξη). Αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι τα πέντε είδη ξύλων και τα τρία είδη κόλλας, όπως αναρωτιέμα και με ποια σειρά.

Καμιά ιδέα;
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register