Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY rack - αξίζει τον κόπο;

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #11 by Chris1967 » Mon Jun 11, 2018 7:19 pm

Εγώ για αρκετά χρόνια είχα κατασκευή από τραπεζάκια Lack 55χ55 με σωλήνες/πόδια Leroy Merlin τα οποία συνδέονταν εσωτερικά με ντίζα 12ρα νομίζω. Η στατικότητα κατά την άποψη μου πολύ καλή διότι έχει να κάνει το εμβαδόν των ποδιών μεγαλύτερης διαμέτρου που σφίγγουν τα Lack (εν αντιθέσει με του Πάνου που είναι σωλήνες και από μέσα ντίζα).

2018-01-23 15.24.57.jpg
2018-01-23 15.24.57.jpg (870.41 KiB) Viewed 3258 times


Το νέο μου rack που μόλις έφτιαξα το περασμένο Σαββατοκύριακο, είναι από τάβλες Ikea Linnmon που προορίζονται για γραφεία, και έχουν ενισχυμένα τα τέσσερα άκρα τους για τοποθέτηση ποδιών. Πόδια χρησιμοποίησηα τα ίδια που είχα στο άλλο ρακ (Leroy Merlin δυστυχώς δεν τα έχουν πια αλλά υπάρχουν παρόμοια στο Praktiker). Στο κέντρο από τις τάβλες έβαλα υποστηρικτική ντίζα 16αρα με παξιμάδια και ροδέλες μεγάλης διαμέτρου που δένουν σε όλες τις τάβλες. Είναι ακλόνητο και πολύ νεκρό.

Δυστυχώς στις διαστάσεις 100χ60 που βγαίνει η μικρότερη τάβλα (από τις οποίες χρησιμοποιήσα 4) δεν είναι αρκετό για να τοποθετηθούν δίπλα δίπλα μηχανήματα φουλ πλάτους επειδή εμποδίζει η ντίζα.

Το πικάπ έχει εμφανώς λιγότερο feedback από πριν (τώρα σχεδόν καθόλου).

2018-06-09 19.37.14.jpg
2018-06-09 19.37.14.jpg (886.19 KiB) Viewed 3258 times


Η ντίζα δεν φαίνεται στο κέντρο διότι την έντυσα με μονωτικό αφρώδες λάστιχο για να μην πληγώνονται τα μηχανήματα.

Επίσης χρειάστηκε η προσθήκη ξύλου κάτω από τον γρανίτη με τρύπα για να χωράει το πάνω παξιμάδι επειδή έβρισκε στον γρανίτη.

Ερασιτεχνική προσέγγιση που λειτουργεί όμως άψογα, και με σχετικά μικρό κόστος.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #12 by angpsi » Mon Jun 11, 2018 10:27 pm

Κωσταντίνε, πραγματικά εντυπωσιακή η προσπάθεια του rack και από την φωτογραφία φαίνεται πραγματικά καλοφινιρισμένο. Πρακτικά δεν μπορώ να το ξεχωρίσω από rack επαγγελματικής εταιρείας, και απο τα λεγόμενά σου δεν αποκλείεται να φέρει και περισσότερη τεχνογνωσία από αρκετά από δαύτα.

Image
Image

Αν θα ήθελες να αποκαλύψεις τα μυστικά σου, έχω κάποιες απορίες ως προς τις επιλογές που παρέθεσες:
kmyl wrote:Sandwich υλικών ανά ράφι (συμίδα, dynamat, αλουμίνιο)

Από τις φωτογραφίες καταλαβαίνω ότι το πάνω και το κάτω μέρος είναι σημύδα και στην μέση που έχει μια σκοτία είναι το dynamat. Να υποθέσω ότι το αλουμίνιο που αναφέρεις είναι επίσης πλάκα που έχει μπει ανάμεσα στην σημύδα και το dynamat για μεγαλύτερη μάζα / βάρος;

kmyl wrote:ταίριασμα υλικών (ανοξείδωτο, αλουμίνιο, κεραμικό) για το σκελετό

Εδώ αν καταλαβαίνω καλά μιλάς για τις κολώνες ανάμεσα στα ράφια και κάποιου είδους cerapuck για τα πόδια του rack; Οι κολώνες ήταν έτοιμα αγοραστά στοιχεία ή τα έφτιαξες;

kmyl wrote:Σύζευξη / αποσυζευξη ραφιών προς το σκελετό του ράκ

Εδώ απλώς δεν μπορώ να φανταστώ ακριβώς τι έκανες, θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το πώς.

kmyl wrote: (...) να αποφευχθούν 'bottlenecks' στην έξοδο των συντονισμών προς το πάτωμα (αυτών που η μάζα του κάθε ραφιού δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει)

Αυτό το κομμάτι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ιδίως γιατί στο σχέδιο που θέλω να κάνω το κάτω ράφι θα έχει τουλάχιστον δύο μηχανήματα παράλληλα. Αναρωτιέμαι αν θα ήταν χρήσιμο να αφήσω το κάτω ράφι να λειτουργήσει ως έδρα σε δικά του πόδια και το πάνω ράφι να στηρίζεται πάνω του ως ενιαίος όροφος, με τις κολώνες του να έχουν αποσύζευξη στο σημείο στήριξης (κάτι σαν τραπέζι πάνω σε τραπέζι). Αν και στο επίμηκες rack που έβαλα στην πρώτη μου ανάρτηση η κολώνα (τα πλαϊνά) αποτελούν ενιαίο στοιχείο και η αποσύζευξη φαίνεται να γίνεται στο σημείο ανάρτησης των οριζόντιων πλαισίων (αναρωτιέμαι πώς, μια και η βίδα / ντίζα που τα στηρίζει λογικά θα μεταφέρει και κατι τις στα πλαϊνά)... Άραγε οι μικροδονήσεις αποσβαίνονται μέσα στην μάζα του κόντρα πλακέ; όμως τότε δεν θα ήταν καλύτερο ένα μασίφ ξύλο τύπου σημύδα;

Image
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #13 by angpsi » Mon Jun 11, 2018 10:31 pm

Chris1967 wrote:Το νέο μου rack που μόλις έφτιαξα το περασμένο Σαββατοκύριακο, είναι από τάβλες Ikea Linnmon που προορίζονται για γραφεία, και έχουν ενισχυμένα τα τέσσερα άκρα τους για τοποθέτηση ποδιών. Πόδια χρησιμοποίησηα τα ίδια που είχα στο άλλο ρακ (Leroy Merlin δυστυχώς δεν τα έχουν πια αλλά υπάρχουν παρόμοια στο Praktiker). Στο κέντρο από τις τάβλες έβαλα υποστηρικτική ντίζα 16αρα με παξιμάδια και ροδέλες μεγάλης διαμέτρου που δένουν σε όλες τις τάβλες. Είναι ακλόνητο και πολύ νεκρό.
(...)
Ερασιτεχνική προσέγγιση που λειτουργεί όμως άψογα, και με σχετικά μικρό κόστος.

Χρήστο, ενδιαφέρον. Επομένως εσύ πας για να φτιάξεις κάτι όσο το δυνατόν πιο δεμένο και αδρανές, ποντάροντας στην αποσύζευξη στο σημείο επαφής με το δάπεδο;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7917
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #14 by Dr Pan K » Mon Jun 11, 2018 11:54 pm

Να βάλω και την παρούσα λύση, κατασκευή από μαζί ξυλο/ δοκάρια, βαμμένη μαύρη. Έχει τρία επίπεδα με το μεσαίο να είναι φιξ για να δέσει ακόμα περισσότερο η κατασκευή. Τα αλλά δύο πατάνε στα οριζόντια δοκάρια με την παρεμβολή γκρίζου αφρωδους υλικού. Επέλεξα να μην βάλω πουθενά spikes. Κατασκευή σε μαραγκό, λογικό κόστος, αυτό που λέμε "απλό, λιτό, απέριττο ". Κάποια στιγμή στο μέλλον θα ήθελα κάτι pro τύπου Tandem αλλά...

20180611_154131.jpg
20180611_154131.jpg (526.62 KiB) Viewed 3227 times
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #15 by angpsi » Tue Jun 12, 2018 12:05 am

Τι θα γίνει με αυτές τις ξαπλωτές φωτογραφίες επιτέλους; Portrait mode δεν έχει το μαγαζί; :lol:
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #16 by angpsi » Tue Jun 12, 2018 12:09 am

Επίσης μου φαίνεται πως μόνο ο Αντρέας έχει αγοράσει rack, όλοι οι υπόλοιποι της παρέας το έχουν ρίξει στις ιδιοκατασκευές! (ανεξάρτητα από το κόστος)
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7917
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #17 by Dr Pan K » Tue Jun 12, 2018 12:13 am

angpsi wrote:Τι θα γίνει με αυτές τις ξαπλωτές φωτογραφίες επιτέλους; Portrait mode δεν έχει το μαγαζί; :lol:


Είναι που @#$&€ η Samsung.. Θα την σιαξω μετα.

Στο θέμα μας, η πιο καλή και φτηνή λύση είναι τα έπιπλα τηλεόρασης. Όχι τόσο πολύ τα "ξύλινα" που συνήθως είναι κούφια με εσωτερικό από χαρτόνι και πολύ μικρή απόσβεση όσο τα γυάλινα με τα μεταλλικά πόδια. Βέβαια το γυαλί δεν είναι ιδανικό αλλά κάνεις δεν μας απαγορεύει να κρατήσουμε τα πόδια και να βάλουμε πλάκες από corian ή κάποιο εξωτικό ξύλο σε δεύτερο χρόνο..

large_20170119122919_asa120c_60cm_120cm_40cm.jpeg
large_20170119122919_asa120c_60cm_120cm_40cm.jpeg (8.62 KiB) Viewed 3236 times
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 456
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #18 by Jim » Tue Jun 12, 2018 10:18 am

εγώ έχω το Radius Solo 5 της Solid tech
κανένα παράπονο ..

st.png
st.png (823.98 KiB) Viewed 3208 times


πριν χρησιμοποιούσα ένα διπλό της exelixis , επίσης κανένα παράπονο,
απλά μετά από κάποιες -χωροταξικές- αλλαγες δεν χώραγε πλέον ..

είναι κάπως έτσι (μασίφ μαόνι), με ψηλότερους αποστάτες στο κάτω ράφι αλλά και ένα έξτρα ράφι on top για το πικάπιον

ex.jpg
ex.jpg (56.13 KiB) Viewed 3208 times


και τώρα που το θυμήθηκα κάποια στιγμή πρέπει να το βάλω σε αγγελία για πώληση ..
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #19 by AthanasiosL » Tue Jun 12, 2018 12:44 pm

Ενα καλό και σχετικά φτηνό ράκ είναι και το Norstone stabbl

24407_1_.jpg
24407_1_.jpg (36.45 KiB) Viewed 3201 times


Η σύνδεση είναι ακίδα-πολυουρεθάνη-ποτήρι.
Εχω το μπαμπού το οποίο θεωρώ όμορφο.
Εγκάρσια δεν έχει τζόγο καθόλου.
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #20 by AthanasiosL » Tue Jun 12, 2018 12:46 pm

700_norstone_stabbl_bamboo4.jpg
700_norstone_stabbl_bamboo4.jpg (33.25 KiB) Viewed 3201 times

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register