Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Entry Level Καλωδια

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #61 by angpsi » Mon Nov 20, 2023 1:44 pm

Δευτεριάτικη επιστροφή στο γραφείο και παρατηρώ σημαντικά μεγαλύτερη έκταση στη σκηνή, ίσως και λίγο μεγαλύτερο βάθος, μεγαλύτερη καθαρότητα στις μεσαίες και στα πρίμα, και σαφέστερη άρθρωση χαμηλά. Ένα κα΄ποιο μπούκωμα στις μεσαίες έχει φύγει και τα ακουστικά μου πλέον φανερώνουν σημαντικές λεπτομέρειες της ηχογράφησης, όπως και μια καταπληκτικά σαφή οργάνωση των διαφόρων ήχων και οργάνων μέσα στον χώρο ανάλογα με τις επιλογές που έχουν γίνει στην παραγωγή του άλμπουμ.

Καθώς όλα τα παραπάνω τα εννοώ ως βελτιώσεις, υποψιάζομαι τα καλώδια έχουν έρθει κοντά―ή εντελώς―στον τελικό τους χαρακτήρα, τον οποίο θα χαρακτήριζα οριακά ως και διαυγή, χωρίς όμως τα όργανα ή τα σύνολα να στερούνται σώμα ή αντίκτυπο. Κρίνοντας από το πώς γνωρίζω να παίζουν τα Focal Clear Mg, που γενικά φτιάχνουν μαι περίπου σφαιρική σκηνή μέσα στο κεφάλι και έχουν εξαιρετική ικανότητα να δίνουν δυναμικό impact με πλήρη έλεγχο όπου χρειάζεται, και ο SPL Phonitor, που ξέρει να εξαφανίζεται χωρίς να κρυώνει ή να ξεραίνει τον ήχο των συνοδών, θα έλεγα με ασφάλεια πως το τελικό αποτέλεσμα που φέρνουν τα Supra έρχεται χωρίς πολλά πολλά φτιασιδώματα σε καμία από τις περιοχές του ηχητικού φάσματος―ίσως λίγο στα ψηλά, αλλά όχι τίποτα το τρομερό. Εκείνο που θα ξεχώριζα είναι η τρισδιάστατη απεικόνιση της ηχογράφησης: στο γνωστό We get requests του Oscar Peterson, η σαφήνεια με την οποία αρθρώνονται τα drums αριστερά και πίσω (!) από το μικρόφωνο, το δε μπάσο κοντά και δεξιά, είναι κάτι το καταπληκτικό.

Αναλαμβάνοντας το νήμα από τις πολυάριθμες θετικές αποτιμήσεις των απανταχού Supra, θα έλεγα πως τα επάργυρα Anniversary Edition φέρνουν σημαντικότατα ωφέλη σε ένα επαρκώς αναλυτικό σύστημα και για τα λεφτά που ζητούν αποτελούν ένα αξιόπιστο κατώφλι στον χώρο των hi-end καλωδίων (πιθανότατα βάζοντας τα γυαλιά και σε άλλες περιώνυμες υλοποιήσεις του χώρου). Για το σύστημα των ακουστικών μου, μοναδική άγνωστη ποσότητα πλέον είναι ο Άρης, τον οποίο νομίζω πως μπορώ να μελετήσω από εδώ και μπρος με πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Επιφυλάσσομαι να ακούσω τα Supra και στο stereo σύστημά μου, για να εξετάσω τι κάνουν και σε μια τελείως διαφορετική λογική αναπαραγωγής.

Διασκεδαστική λεπτομέρεια, τα αειθαλή AKG τραγουδούσαν σαν πριμαντόνες όταν μπήκα στο γραφείο και με έβαλαν σε γενικότερες σκέψεις ως προς το τι θα έπρεπε να επιδιώκουμε στην πραγματικότητα όταν μιλάμε για ακρόαση με ακουστικά!
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #62 by Chris1967 » Mon Nov 20, 2023 5:37 pm

Είσαι ποιητής! :mrgreen: [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #63 by kostas6a3 » Mon Nov 20, 2023 5:44 pm

Chris1967 wrote:Είσαι ποιητής! :mrgreen: [wavegreen]


:lol: :lol: :lol:
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #64 by angpsi » Mon Nov 20, 2023 5:58 pm

... Σσσσσ, ησυχία να μιλήσει ο ποιητής! :lol:
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #65 by Dr Pan K » Mon Nov 20, 2023 9:58 pm

Χαραμίζεται το ταλέντο σου...
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #66 by angpsi » Fri Nov 24, 2023 2:29 pm

Τα Supra πέρασαν και στο στερεοφωνικό μου σύστημα (ATC SCM40mkII / ATC SIA-2 150 Integrated amp / Denafrips Pontus II DAC / Krell MD20 transport / Odroid C2/Archphile (MPD) headless streamer) με ευεργετικά αποτελέσματα. Ο αντίκτυπος είναι παρόμοιος, ένα καθάρισμα και καλύτερη άρθρωση στις μεσαίες, όπως και μια συνακόλουθη ανακούφιση χαμηλά, δίνει μεγαλύτερη αίσθηση του χώρου, βάθος σκηνής και ποιοτικότερες λεπτομέρειες. Η αλλαγή ευεργέτησε και τη συνολική εικόνα που έπαιρνα από το εξαιρετικό USB καλώδιο του Κώστα, δίνοντας έναν αέρα και μια σαφήνεια ψηλά που μου έλειπε όταν έπαιζα με τα Black Rhodium Super Mains 25 που είχα πριν.

Υποψιάζομαι πως τα τελευταία βρίσκονται στο επίπεδο των γαλάζιων Supra, αν και δεν έχω ακούσει τα δεύτερα διεξοδικά. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι μάλλον θα πρέπει να αγοράσω ακόμα ένα ζευγάρι Anniversary, γιατί δε μου πάει να γυρίσω το ζευγα΄ρι που έχω ήδη πίσω στο σύστημα ακουστικών...

Ξέρω ότι οι μισοί και βάλε απ' όσους διαβάζετε έχετε καλωδιάρες των πολλών €€€ και ίσως να γελάτε με τις αντιδράσεις που έχω για ένα εισαγωγικό καλώδιο, ωστόσο, βάσει των όσων ακούω, τα Supra SPC Anniversary Edition κάνουν πολύ σοβαρή δουλειά, ανεξάρτητα από τα λεφτά που ζητάνε.

Highly recommended!
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #67 by DomieMic65 » Sat Nov 25, 2023 9:38 am

καλορίζικα και καλοάκουστα όλα Άγγελε!!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #68 by angpsi » Fri Dec 08, 2023 12:15 am

Μάλλον γεμάτα στο mid-level, αλλά καθ' οδόν προς το στερεοφωνικό σύστημά μου βρίσκονται τα interconnect Atlas Hyper DD Ultra 2 RCA. Diapason d'or 2019, θα αντικαταστήσουν ένα ζευγάρι Black Rhodium που έχω από το μακρινό 2003.
https://www.atlascables.com/ic-hyper-dd-ultra.html

Atlas-Hyper-DD-Ultra-2-600x600.jpg
Atlas-Hyper-DD-Ultra-2-600x600.jpg (24.19 KiB) Viewed 459 times

Αν κάτσουν σωστά, θα σταματήσω τις αγορές και θ' αρχίσω να μαζεύω για ενισχυτή. Την ποιητική ανταπόκριση θα αναλάβει το Google Bard.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #69 by Dr Pan K » Fri Dec 08, 2023 8:15 pm

Καλη επιλογη, τα θεωρω τιμιοτατα.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #70 by angpsi » Tue Dec 19, 2023 9:51 pm

Ήρθαν! Δεν τα έχω ακούσει ακόμα, αλλά τουλάχιστον δείχνουν οπτικά άψογα.

Τυπικά θα περίμενα για να γράψω περισσότερα μετά από ακρόαση, αλλά μαθαίνω πως αλλού στην παρέα συντελείται κοσμογονία και μάλλον το ρεπορτάζ από εκεί θα υπερισχύσει τις επόμενες ημέρες!

IMG_3024.jpeg
IMG_3024.jpeg (1.58 MiB) Viewed 336 times
IMG_3025.jpeg
IMG_3025.jpeg (1.46 MiB) Viewed 336 times
IMG_3026.jpeg
IMG_3026.jpeg (1.18 MiB) Viewed 336 times
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register