Dirac Live Room Correction

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Dirac Live Room Correction

Post #11 by Gojakla » Sat Aug 20, 2016 2:53 pm

Και μιας και σας έκανα όοοολη αυτή την παρουσίαση, ας ανεβάσω και την δική μου μέτρηση... μισή ντροπή δικιά μου, μισή δικιά σας... :lol:


Dirac Measurement.png
Dirac Measurement.png (322.13 KiB) Viewed 2946 times


Τα έχω τα θεματάκια μου, αλλά οκ, who doesn' t?
Είμαι currently στην διαδικασία του "παιχνιδιού" με τις καμπύλες... οπότε κάποια στιγμή θα επανέλθω και με ένα συμπερασματικό thread με την συνολική μου εμπειρία απο το Dirac.


Προτάσεις και σχόλια, εννοείται ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ!
[beer]
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Dirac Live Room Correction

Post #12 by Gojakla » Sun Aug 21, 2016 9:42 pm

Μετα απο λιγες μολις ημερες "πειραματισμου" με το Dirac, εχω να κανω 2 παρατηρησεις.

1. Θα συμφωνησω με τον Dapost οταν μου ελεγε πως η default προταση ισοσταθμισης του ιδιου του Dirac, δεν ειναι ιδιαιτερα αρεστη. Εγω θα προσεθετα πως ειναι εως και αφορητη. Μοιαζει να τα κανει ολα flat, να τα "σιδερωνει".

2. Οσες καμπυλες και αν εχω φτιαξει, ενω βλεπω απο αμυδρη εως μικρη βελτιωση στα προβληματα, παρατηρω πως ταυτοχρονα οι επεμβασεις αυτες μου στερουν σημαντικα στοιχεια. Αναλυτικοτερα, εχω μειωμενη εκταση στις υψηλες, λιγοτερο "αερα" και σαφως μικροτερη σκηνη.


Αυτα προς το παρων και συνεχιζω ακαθεκτος.
Καθε σχολιο, βοηθεια ή συμβολη σας θα μου ηταν εξαιρετικα χρησιμα!

[beer]
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Dirac Live Room Correction

Post #13 by Zakman35 » Sun Aug 21, 2016 10:33 pm

Οπως είδη κατάλαβες το Dirac μπορεί να "λύσει" καποια προβλήματα και να δημιουργήσει άλλα.

Δοκίμασε μικρές διορθώσεις (3db max) μόνο στην περιοχή κάτω από τα 300hz.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Dirac Live Room Correction

Post #14 by Gojakla » Sun Aug 21, 2016 11:23 pm

Χαρη αυτο ακριβως ειπα να δοκιμασω εδω και καμια ωρα... να "τραβηξω" τις αλλαγες μεχρι τα 200-250 και να αφησω απειραχτο το υπολοιπο.

Επειδη εχει παει καπως αργα για δοκιμες σημερα, θα φτιαξω 2-3 καμπυλες σε αυτη τη λογικη και θα τις δοκιμασω αυριο... θα επανελθω.

Thank you!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dirac Live Room Correction

Post #15 by Dr Pan K » Mon Aug 22, 2016 9:40 pm

Το θέμα με το room correction ειναι οτι οι συχνότητες δεν ειναι αυτόνομες οντότητες αλλα ενα ενιαίο συνεχες φάσμα και σαν τετοιο οταν πχ κόβουμε 6dB στους 500Hz αναποφευκτα (και αναλογα της ταξης του φιλτρου) θα αφαιρέσουμε και περιεχόμενο στην δεύτερη και τριτη αρμονική στους 1000, 2000Hz κτλ.

Και μπορεί να ακουστώ κάπως απόλυτος αλλα δεν θυμάμαι να εχω ακούσει σύστημα που παρεμβαίνοντας ουσιαστικά στις μεσαιοχαμηλες το αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο απ οτι χωρίς active room treatment, με τα οποια προβλήματα του χώρου. Αυτο που κερδίζεις δλδ ειναι σχεδόν παντα μικρότερο απο αυτο που χάνεις.. Αφηνω ενα μικρο περιθώριο για δωμάτια με τεράστια προβλήματα που δεν μπορεσαν να αντιμετωπιστούν με παθητικό treatment.
Παναγιώτης
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Dirac Live Room Correction

Post #16 by Zakman35 » Wed Aug 24, 2016 11:19 am

Συμφωνώ, όσα αυτόματα DRC έτυχε να ακούσω ή να χρησιμοποιήσω είχαν προβλήματα, διόρθωναν κάτι και χάλαγαν κάτι άλλο. Αν και δεν τα έχω ακούσει όλα, θα έλεγα πως στην παρούσα φάση τα αυτόματα DRC είναι ανώριμα για να ενταχθούν σε συστήματα υψηλής πιστότητας.

Τα DRC χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, αυτά που χρησιμοποιούν IIR φίλτρα και αυτά με FIR φίλτρα.
Τα FIR θεωρούνται καλύτερα γιατί δεν επηρεάζουν την φάση, αλλά έχουν και αυτά μειονεκτήματα.
http://www.crazy-audio.com/2014/01/iir_fir/

https://www.minidsp.com/applications/ds ... -filtering
"However, FIRs can be limited in resolution at low frequencies, and the success of applying FIR filters depends greatly on the program that is used to generate the filter coefficients"

Στο manual του Dirac http://static1.squarespace.com/static/5 ... al+1.2.pdf

5.5.1
Loudspeaker placement
Correct placement of the loudspeakers in your room is vital to get the best possible sound. Therefore it is often worthwhile to experiment a bit with the loudspeaker placement. Always use the speaker manufacturer recommendations as a starting point. Using Dirac Live®, you have more freedom in loudspeaker placement, although the best result will still be achieved with the optimal loudspeaker placement in combination with Dirac Live®.

Δυστυχώς δεν υπάρχει υποκατάστατο ενός σωστά στημένου συστήματος και ενός καλά φροντισμένου χώρου.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Dirac Live Room Correction

Post #17 by Gojakla » Wed Aug 24, 2016 11:31 am

Νομίζω ότι αυτό το καταλαβαίνουμε όλοι. Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις εκείνες που για χ,ψ λόγους δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο... οπότε ΊΣΩΣ το Dirac να μπορέσει να βοηθήσει...

Ακόμα το ψάχνω/δοκιμάζω. Δεν έχω πεισθεί ακόμα. Αλλά το παλεύω.

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register