Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Όπερα: "Στρέλλα" (Μ. Παρασκάκης - Γ. Κουτλής)

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Όπερα: "Στρέλλα" (Μ. Παρασκάκης - Γ. Κουτλής)

Unread post #11 by DomieMic65 » Tue Oct 24, 2023 4:57 pm

angpsi wrote:Παρά τρίχα να ήμουν εκεί το Σάββατο, αλλά με έφαγαν τα διαβάσματα της κόρης μου!...

Έχουμε αρκετές ακόμα…
Ευχαριστώ Άγγελε!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Όπερα: "Στρέλλα" (Μ. Παρασκάκης - Γ. Κουτλής)

Unread post #12 by angpsi » Thu Nov 02, 2023 4:42 pm

DomieMic65 wrote:
angpsi wrote:Παρά τρίχα να ήμουν εκεί το Σάββατο, αλλά με έφαγαν τα διαβάσματα της κόρης μου!...

Έχουμε αρκετές ακόμα…
Ευχαριστώ Άγγελε!!

Ξέχασα να σου πω: σου 'ρχομαι αύριο μετά της συζύγου!
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Όπερα: "Στρέλλα" (Μ. Παρασκάκης - Γ. Κουτλής)

Unread post #13 by DomieMic65 » Fri Nov 03, 2023 1:01 pm

angpsi wrote:
DomieMic65 wrote:
angpsi wrote:Παρά τρίχα να ήμουν εκεί το Σάββατο, αλλά με έφαγαν τα διαβάσματα της κόρης μου!...

Έχουμε αρκετές ακόμα…
Ευχαριστώ Άγγελε!!

Ξέχασα να σου πω: σου 'ρχομαι αύριο μετά της συζύγου!


θαρρώ σήμερα θα έρθει και ο Στέλιος

Ευχαριστώ πολύ Άγγελε!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Όπερα: "Στρέλλα" (Μ. Παρασκάκης - Γ. Κουτλής)

Unread post #14 by angpsi » Sat Nov 04, 2023 10:40 am

Χθες πήγα στην παράσταση του Μιχάλη και έχω να πω πως ήταν εξαιρετική, παρά το δύσκολο θέμα που πραγματεύεται.

Ακροβατώντας ανάμεσα στο μπουρλέσκ και στην αρχαία τραγωδία δεν έγινε ποτέ κιτς, ενώ η ατονική μουσική και το τραγούδι υποστήριζαν αποτελεσματικά την παράδοξη κατάσταση της ηρωίδας. Επίσης, η σκηνοθεσία, η σκηνογραφία και η ηθοποιία ζωντάνευαν το δράμα με αποτελεσματικό τρόπο, παρά το γεγονός ότι η ίδια η υπόθεση και οι διάλογοι θα μπορούσαν πολύ εύκολα να οδηγήσουν στον ευτελισμό το όλο ζήτημα. Τέλος, για όσους το είδαν, βρήκα τρομερό σκηνοθετικό εύρημα τον διπλό ρόλο της Στρέλλας που παίχθηκε συγχρονικά από δύο ηθοποιούς, τόσο στο δραματικό κομμάτι όσο και στο λυρικό.

Συνολικά επρόκειτο για ένα σοβαρό έργο που άρμοζε στην Εναλλακτική Σκηνή, υποστηρίχθηκε αποτελεσματικά από τον πρώτο ως τον τελευταίο συντελεστή του και ποτέ δεν καταχράστηκε την ελευθερία που του έδινε ο χαρακτηρισμός του ως "εναλλακτικό". Η σύζυγός μου που με συνόδευσε, είπε, λέξη προς λέξη, πως από κάποια στιγμή και μετά "ξέχασε πως βρισκόταν στο θέατρο και έμεινε να παρακολουθεί την υπόθεση". Για μια δύσκολη λυρική παράσταση, δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο επίτευγμα από αυτό.

Ο ίδιος ο Μιχάλης εννοείται πως τα έσπαγε στον ρόλο του, και του εύχομαι πάντα τέτοια! Πολλά συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για την όμορφη βραδιά.

[+1] [beer]
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Όπερα: "Στρέλλα" (Μ. Παρασκάκης - Γ. Κουτλής)

Unread post #15 by DomieMic65 » Sat Nov 04, 2023 5:17 pm

Άγγελε σε ευχαριστώ/ούμε πολύ!

Τα σχόλια σου είναι πολύ ενθαρρυντικά!!
Όντως αυτό που είπε η σύζυγος σου είναι πολύ σημαντικό κ χαίρομαι που καταφέραμε να της το δημιουργήσουμε!!!

Σήμερα τελειώνει το πολύ δύσκολο αλλά υπέροχο ταξίδι της "Στρέλλα" με sold out στο θέατρο και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ήμουν μέρος του όλου εγχειρήματος!!

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τον Φεβρουάριο στο Μέγαρο Μουσικής σε νέα παραγωγή!
Πληροφορίες σύντομα...
[wavegreen]

Return to “Μουσική”



Login · Register