Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Διάφοροι - Έλληνες Συνθέτες Ηλεκτρονικής Μουσικής Σε Πεδία Επιστημονικής Φαντασίας

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Διάφοροι - Έλληνες Συνθέτες Ηλεκτρονικής Μουσικής Σε Πεδία Επιστημονικής Φαντασίας

Unread post #1 by BityaBit » Tue Jan 17, 2017 12:33 pm

Την περασμένη παρασκευή σε μια απο τις τακτικές βόλτες μου απο το υπόγειο δισκοπωλείο της Καπλάνων στο κέντρο έπεσε το μάτι μου σε μια κασέτα, θέαμα σπάνιο σε έναν χώρο όπου τα βινύλια και τα CD δεσπόζουν παντού.

Ο τίτλος της αλλά και το απλό και καλαίσθητο ενδιαφέρον εξώφυλλο, το γεγονός ότι ήταν μια καινούρια παραγωγή σε κασέτα (με τις οποίες έχω ένα μάλλον ανεξήγητο φετίχ..) αλλά και ο τίτλος της, μιας και είμαι οπαδός και φίλος της επιστημονικής φαντασίας κάθε είδους (βιβλία κόμιξ ταινίες κλπ) με τράβηξαν σαν υπνωτισμένο και έτσι την αγόρασα για το μάλλον ευτελές ποσόν των 6 ευρώ.

039Various.jpg
039Various.jpg (184.45 KiB) Viewed 1219 times


Η ακρόαση της αποδείχτηκε πολύ ευχάριστη έκπληξη και αν και η μουσική που περιέχει σίγουρα δεν είναι για όλους φλερτάροντας έντονα με την avant garde παρόλα αυτά αποτελεί μια αξιολογότατη μουσική συλλογή υψηλής αισθητικής και καλλιτεχνικής αξίας.

Η κασέτα περιείχε και ένα email μέσω επικοινωνίας με το οποίο μου εστάλησαν και τα ψηφιακά αρχεία (σε WAV 24/48 τα περισσότερα παρακαλώ) η ακρόαση των οποίων πολλαπλασίασε τον θαυμασμό μου για αυτήν την πρωτοβουλία της Man out of a man records thn την οποία δέν κατάφερα να εντοπίσω πουθενά στο διαδίκτυο πέραν του email.

Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ με την δημοσίευση αυτής της μουσικής μου περιπέτειας μέχρι που στο διαδικτυακό μουσικό περιοδικό Avopolis προέκυψε ένα αφιέρωμα απο το οποίο διαλευκάνονται πολλές πληροφορίες σχετικά με την συλλογή αυτή την δισκογραφική που την έκδοσε και τους δημιουργούς της.

Δεν θα κουράσω άλλο εάν διαβάσατε εώς εδώ και σας έχει κινηθεί η περιέργεια κάντε κλίκ στους παρακάτω συνδέσμους οπου πέραν των πληροφοριών θα βρείτε και λινκ στο YOUTUBE με κομμάτια απο την συλλογή αυτή.

Καλό ταξίδι λοιπόν βαθιά στην Underground Ελληνική μουσική πραγματικότητα..

http://www.avopolis.gr/albums/greek-alb ... lectronics

http://www.avopolis.gr/articles/article ... article-16

Return to “Μουσική”



Login · Register