Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Alban Berg: Wozzeck

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #21 by DomieMic65 » Thu Jan 30, 2020 1:53 am

andreasecon wrote:Συγκλονιστική παράσταση, μείναμε άφωνοι !
Η σκηνοθεσία από άλλο πλανήτη, υποστήριξε και ανέδειξε με μοναδικό τρόπο το σκληρό και ωμό κείμενο όπως και την ατονική και έντονη μουσική του Berg.

Οι ερμηνείες τρομερές και ο Μιχάλης απλά καταπληκτικός τόσο φωνητικά αλλά και με τη θεατρική ερμηνεία του

Πολλά συγχαρητήρια !!


ΥΓ η βραδιά τέλειωσε ιδανικά πίνοντας ένα κρασάκι με τον Στέλιο

Ανδρέα σε ευχαριστώ πολύ!!
Πέρα από τη δίκη μου συμμετοχή είναι όντως μια πάρα πολύ σημαντική παραγωγή για την οπερατική σκηνή της Ελλάδας!
Ελπίζω να πάνε καλά οι λήψεις του Mezzo και να την δούμε και στο δίκτυο.
Να την δούμε και εμείς δλδ που ως θεατές δεν την έχουμε ευχαριστηθεί... χαχα!
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 165
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #22 by Στέλιος Περγιουδάκης » Thu Jan 30, 2020 9:41 am

Μιχάλη, έχει ηχογραφηθεί κάποια από τις παραστάσεις;
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #23 by DomieMic65 » Fri Jan 31, 2020 3:37 pm

Στέλιος Περγιουδάκης wrote:Μιχάλη, έχει ηχογραφηθεί κάποια από τις παραστάσεις;

η ΕΛΣ σίγουρα ηχογραφεί για το αρχείο της αλλά δεν ξέρω πόσο είναι προσβάσιμες οι ηχογραφήσεις αυτές... ακόμα και από εμάς που συμμετέχουμε! Θεωρώ πάρα πολύ δύσκολα...
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #24 by angpsi » Fri Jan 31, 2020 4:55 pm

Είναι κανείς που ενδιαφέρεται άμεσα για ένα ή δύο εισιτήρια των €45 σήμερα στις 8 μ.μ.; Προέκυψε ένα πρόβλημα με τη σύζυγό μου και αν δεν βρεθεί άλλη λύση θα πάω μόνος μου. Φυσικά αν κάποιος χρειάζεται δύο εισιτήρια τότε είναι διαθέσιμα και τα δύο. Η συναλλαγή μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά, καθώς υπάρχει διαθέσιμο e-ticket.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #25 by angpsi » Sat Feb 01, 2020 8:30 pm

Τελικά πήγα μόνος μου, και ευτυχώς διότι η παράσταση δεν έπρεπε να χαθεί. Αντιγράφω προς το παρόν το μικρό σημείωμα που ανάρτησα και στο Facebook, αλλά ίσως να καταφέρω να γράψω και κάτι περισσότερο καθώς η χθεσινή εμπειρία δεν εξαντλείται μ' ένα "μπράβο, συγχαρητήρια, και εις άλλα με υγεία".

Λοιπόν, για όσους ενδιαφέρονται: εκπληκτικό έργο αν και λίγο δύσκολο, εκπληκτικός χώρος, παραγωγή διεθνών προδιαγραφών και επιπέδου (για του λόγου το αληθές, ήρθε το mezzo για να την μαγνητοσκοπήσει). Σκηνοθεσία, κοστούμια, σκηνογραφία, κινησιολογία, όλα σημειολογικά και εννοιολογικά συντονισμένα με το έργο και τη δομή του, συντελεστές που αποδείχτηκαν αντάξιοι του μουσικού κειμένου του Μπεργκ (είχα μελετήσει νωρίτερα τις ηχογραφήσεις του Abbado/DG και του Metzmacher/EMI), κι ένα έργο που μιλάει τόσο στον νου όσο και στο θυμικό (ψυχή;) του ακροατή/θεατή. Μετά από πολύ καιρό απουσίας μου από τα σαλόνια των λυρικών παραστάσεων, μια εμπειρία που θα την θυμάμαι για πολύ καιρό..

Και φυσικά ο Μιχάλης μας ήταν εξαιρετικός και είναι εξαιρετικά τιμητικό που υπήρξε μέρος αυτής της τρομερής παράστασης! Θα προσπαθήσω οπωσδήποτε στο μέλλον να τον δω και σε άλλους ρόλους!

Πολλά συγχαρητήρια!
[beer]
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #26 by DomieMic65 » Sun Feb 02, 2020 3:46 pm

Άγγελε σε ευχαριστώ πάρα πολύ και εδώ!!
Χάρηκα πολύ που ήρθες τελικά!

Return to “Μουσική”



Login · Register