Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Προβληματισμοί με Ideon 3R Black Edition

User avatar
kostas6a3
Posts: 509
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Προβληματισμοί με Ideon 3R Black Edition

Unread post #1 by kostas6a3 » Sun Mar 29, 2020 8:34 pm

Ας αρχίσω με τι μηχανήματα ακούω:
iMac 27" late 2017, Audirvana, Audiolab M-DAC+, Schiit Valhalla 2, HifiMANN HE-560, Beyerdynamic Amiron, Grado RS1e. Καλώδια: Furutech GT2 από iMac στο DAC, ForzaAudioworks Noir Hybrid HPC για HifiMANN και Beyerdynamic. CD Audio Technologies, ηχεία Focal Solo6 BE, Sub 6 συνδεδεμένα με Mogami 2534.
Πρόσφατα λοιπόν, πήρα μετ/νο το 3R Black Star edition βλέποντας τα όσα γράφονται εδώ και σε άλλα forum καθώς και διάφορες κριτικές.
Σύνδεσα λοιπόν το 3R μεταξύ του iMac 27" με ένα απλό καλώδιο εκτυπωτή που είχα πρόχειρο (έχω παραγγείλει ένα Wireworld Starlight 8 1μ.) και του Audiolab M-DAC+ με Furutech GT2 1,2μ που είχα μέχρι πρότινος μεταξύ iMac και DAC.
Αρχικά στην εναλλαγή με και χωρίς το 3R , με το Furutech μετά το 3R προς το DAC ο ήχος δεν μου πολυάρεσε (πολύ flat).
Διαβάζοντας σε post σε άλλο site έβαλα το απλό καλώδιο μετά το 3R προς το DAC και ο ήχος άλλαξε προς το καλύτερο αλλά πολύ κοντά σε αυτόν χωρίς το 3R.
Προβληματίζομαι γιατί η διαφορά, τουλάχιστον στο σύστημα μου, δεν ήταν αυτή που περίμενα και είχα διαβάσει. Ψηνόμουν δε για κάποιο γραμμικό τροφοδοτικό αλλά θα περιμένω.
Άντε να δούμε όταν θα έρθει το Wireworld τι συνδυασμό θα κάνουμε και τι θα βγει ;
Θα ήθελα απόψεις - προτάσεις - παρατηρήσεις.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προβληματισμοί με Ideon 3R Black Edition

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Mar 30, 2020 11:01 am

Εμενα Κωστα το 3R ποτε δεν μου εκατσε στο συστημα και η αποψη μου δεν εχει αλλαξει εκτοτε. Τους προβληματισμους μου τους ειχα αναφερει στο σχετικο νημα ( viewtopic.php?f=10&t=232&hilit=ideon+3R ), κυρίως οσον αφορα το χαμηλο και μια ασάφεια που μου ειχε προκαλεσει. Βεβαια οι κατοχοι μου λενε οτι με γραμμικο τροφοδοτικο τα πραγματα πανε καλυτερα ενω νομιζω πως εχουν αλλαξει και καποια σχεδιαστικα θεματα στην τελευταια του εκδοση.

Αυτο που θα εκανα στην θεση σου ειναι να δανειζομουν ενα γραμμικο τροφοδοτικο για μια δοκιμη. Αν με το γραμμικο ημουν ευχαριστημενος απο την αλλαγη στον ηχο παμε καλα, αλλιως θα το εδινα με συνοπτικες διαδικασιες.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 509
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Προβληματισμοί με Ideon 3R Black Edition

Unread post #3 by kostas6a3 » Mon Mar 30, 2020 1:05 pm

Dr Pan K wrote:Εμενα Κωστα το 3R ποτε δεν μου εκατσε στο συστημα και η αποψη μου δεν εχει αλλαξει εκτοτε. Τους προβληματισμους μου τους ειχα αναφερει στο σχετικο νημα ( viewtopic.php?f=10&t=232&hilit=ideon+3R ), κυρίως οσον αφορα το χαμηλο και μια ασάφεια που μου ειχε προκαλεσει. Βεβαια οι κατοχοι μου λενε οτι με γραμμικο τροφοδοτικο τα πραγματα πανε καλυτερα ενω νομιζω πως εχουν αλλαξει και καποια σχεδιαστικα θεματα στην τελευταια του εκδοση.

Αυτο που θα εκανα στην θεση σου ειναι να δανειζομουν ενα γραμμικο τροφοδοτικο για μια δοκιμη. Αν με το γραμμικο ημουν ευχαριστημενος απο την αλλαγη στον ηχο παμε καλα, αλλιως θα το εδινα με συνοπτικες διαδικασιες.


Το είχα διαβάσει το νήμα.
Δύσκολοι καιροί με το "Μένουμε Σπίτι". Υπάρχει κάποιος που πουλάει ένα δικό τους , ίσως του πω να του κάνω μια δοκιμή πρώτα. Τώρα έβαλα πάνω το Wireworld, θα το αφήσω 2-3 μέρες να "στρώσει" και μετά θα ξανακάνω τις δοκιμές μου.
Επικοινώνησα και μαζί τους και τους φάνηκε περίεργο αυτό με το απλό καλώδιο. Οψόμεθα.
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Προβληματισμοί με Ideon 3R Black Edition

Unread post #4 by Chris1967 » Mon Mar 30, 2020 1:09 pm

Από την άλλη εμένα το αρχικό 3R μου αρέσει πολύ.

Βέβαια είναι συνδεδεμένο με γραμμικό τροφοδοτικό και με δύο ίδια καλώδια USB φτηνά μεν αλλά καλά Belkin Gold.

Επειδή και ο Πάνος έχει απόλυτο δίκιο και ήμουν παρών στην δοκιμή στο δικό του σύστημα θα έλεγα ότι είναι πολλοί οι λόγοι που το 3R θα δουλέψει ή δεν θα δουλέψει όπως θα θέλαμε.

Ο πρώτος και σημαντικότερος λόγος είναι το είδος του receiver του DAC. Εάν το DAC έχει ένα καλό receiver, το 3R μπορεί να μην κάνει διαφορά ή ακόμα και να χαλάσει τον ήχο (όπως στην περίπτωση του Πάνου με το Rockna Wavedream, το οποίο επιβεβαιώθηκε και από μένα για δεύτερη φορά στο σύστημα του Γιώργου BLUES επίσης με Rockna).

Στην δική μου περίπτωση το δικό μου DAC που είναι ένα χειροποίητο Soekris DAM R2R, το receiver είναι ένα xmos παλαιότερης κοπής Κινέζικο και κάνει διαφορά ημέρα με την νύχτα σε γέμισμα χαμηλών κυρίως αλλά και σε λεπτομέρεια το οποίο βελτιώθηκε με το γραμμικό αλλά λίγο κυρίως στο να σφίξουν τα μπάσα.

Αυτό επιβεβαιώθηκε από μένα τους τελευταίους μήνες αφού το είχα βγάλει από το σύστημα άκουσα για ένα δύο μήνες και μετά το ξανάβαλα και κατάλαβα ότι η διαφορά προς το καλύτερο (ή τέλος πάντων προς έναν ήχο που μου αρέσει καλύτερα) ήταν γεγονός.

Αυτά όλα τα μηχανάκια θέλουν πειραματισμούς και ανοιχτό μυαλό υπο την έννοια ότι μπορεί να μην δουλεύουν σε κάποια σετάπ και αυτό πρέπει να το παραδεχτούμε και να προχωρήσουμε πιο παραπέρα.

Όλα τα ευρήματα σου ήταν και με τα ηχεία ή έκανες δοκιμές μόνο με ακουστικά? διότι τα ακουστικά από μόνα τους μπορεί να είναι παραπλανητικά και την έχω πατήσει και εγώ ουκ ολίγες φορές.

Δεν γνωρίζω καθόλου το DAC που έχεις, το προηγούμενο μοντέλο της εταιρίας δεν μου άρεσε καθόλου, είχε ξερό και λαμπρό ήχο.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 509
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Προβληματισμοί με Ideon 3R Black Edition

Unread post #5 by kostas6a3 » Mon Mar 30, 2020 1:26 pm

Ευχαριστώ Χρήστο. Το DAC είναι το Audiolab M-DAC+. Με τα ακουστικά αρχικά και μετά με τα ηχεία. Με τα ηχεία έβαλα και τη γυναίκα μου (δεν έχει ιδέα από αυτά) και είχαμε σχεδόν την ίδια γνώμη. Με το Furutech μετά το 3R ο ήχος χαλάει. Όπως είπα οψόμεθα. Θα προσπαθήσω να βρω και κάποιο γραμμικό τροφοδοτικό.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 509
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Προβληματισμοί με Ideon 3R Black Edition

Unread post #6 by kostas6a3 » Fri Apr 17, 2020 7:30 am

Το θέμα έκλεισε. Μπήκε το Starlight 8 από το iMac στο 3R και το Furutech GT2 στο DAC. Έτσι άκουσα ΕΓΩ καλύτερα. Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με την ανάρτηση.
Κώστας

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register