Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση Οικονομικού DAC

User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #1 by kostas6a3 » Fri Apr 17, 2020 8:17 am

Χαιρετώ και πάλι
Είμαι σε νέα αναζήτηση ενός οικονομικού DAC, μάλλον για αντικατάσταση του ήδη υπάρχοντος Audiolab M-DAC +. To πτωχό σύστημα μου είναι με ενεργά ηχεία Focal Solo 6e Focal SUB6 τα οποία τελευταία τα οδηγώ μέσω του Schiitt Valhalla 2 και το αποτέλεσμα με ικανοποιεί επίσης από ακουστικά έχω τα Beyerdynamic Amiron, Grado RS 1e (προς πώληση), HiFiMan HE560 και AKG K701.
Το budget μικρό 500 ευρώ και θα αν ανέβει αν δοθεί το Audiolab ή τα Grado.
Η αρχική σκέψη ήταν η αγορά ενός δεύτερου οικονομικού όπως το SMLS 300 mkII ή κάποιο άλλο κινέζικο.
Διαβάζοντας στο site είδα για κάτι για επεξεργαστές ΑΚ 449Χ κλπ (άγνωστα μέχρι σήμερα για μένα) και ψάχνοντας βρήκα και άλλα όπως τα Topping D70 και D90, Gustard DAC-A22 ξεφεύγουμε όμως.
Περιμένω λοιπόν τις δικές σας προτάσεις - απόψεις μια που όπως έχω καταλάβει έχετε πολύ περισσότερα ακούσματα.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #2 by angpsi » Fri Apr 17, 2020 1:58 pm

Καλησπέρα Κώστα,

Φοβάμαι πως για να πάρεις κάποια αξιόλογη υπεραξία σε desktop DAC για χρήση σε stereo σύστημα χρειάζεται να ανέβεις τουλάχιστον γύρω στα €1000-1500. Επειδή κι εγώ βρίσκομαι σε αναζήτηση εδώ και πολύ καιρό, έχω αποφασίσει να φυλάξω τα λεφτά μου μέχρι να μαζέψω αρκετά για να φτάσω τουλάχιστον εκεί. Προς το παρόν έχω βρει μια μεσοβέζικη λύση στο πολύ τίμιο και ικανό Chord Mojo, το οποίο μπορείς να το βρεις εύκολα στα €300-350 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Δυστυχώς το πρόβλημα του Mojo είναι ότι είναι σχεδιασμένο να είναι ένα φορητό DAC/amp και όχι desktop, ωστόσο δίνει line out και μπορεί να συνδεθεί κανονικότατα στον ενισχυτή παρακάμπτοντας το προενισχυτικό του στάδιο. Επίσης, παρ' ότι παίζει από μπαταρία έχει σχεδιαστεί με ξεχωριστή είσοδο τροφοδοσίας και ο σχεδιαστής του λέει ότι εφόσον η μπαταρία είναι φορτισμένη το ρεύμα περνάει κατ' ευθείαν στο κύκλωμα. Προσωπικά το έχω βρει κάπως δύσχρηστο σαν desktop λύση, ωστόσο το έχουμε ακούσει σε πολλές περιπτώσεις τόσο ως ενισχυτή ακουστικών όσο και ως DAC σε στερεοφωνικό σύστημα και είναι βέβαιο ότι παίζει αξιόπιστα καλά. Εμένα τουλάχιστον με οδήγησε να πουλήσω τόσο τον λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών που είχα (Feliks Elise mk1) όσο και το παλιό μου Benchmark DAC1 διότι μου έδινε τουλάχιστον το 70-80% της απόδοσης με πολύ λιγότερα χρήματα.

Μια άλλη λύση που έχουμε ακούσει και μας αρέσει πολύ είναι το Questyle CMA600i το οποίο κυκλοφορεί μεταχειρισμένο γύρω στα €700. Εδώ έχεις ένα επιτραπέζιο DAC/amp ακουστικών, όμως το έχουμε ακούσει σε συγκριτικό στο σύστημα του Αντρέα και έβγαινε σταθερά στις πρώτες προτιμήσεις μαζί με το DAC1 της Lab12 (περι τα €1400 σε τιμή προσφοράς). Με το Questyle δεν παρακάμπτεις το ενισχυτικό στάδιο γιατί λειτουργεί σε συνέργεια, ωστόσο έχω την εντύπωση πως αυτό θα πρέπει να υπολογίζεται στα θετικά του χαρακτηριστικά διότι πρόσφατα άκουσα το ομόσταυλο CMA400i που απομονώνει το DAC και δεν τρελάθηκα με το αποτέλεσμα. Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς επιπλέον να εξετάσεις την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το CMA600i σαν προενισχυτή και να παίξεις μετά κατ' ευθείαν για τελικό. Φυσικά πρόκειται και για έναν πολύ ικανό standalone ενισχυτή/DAC ακουστικών.

Τέλος, ένα ενδιαφέρον ΑΚΜ μηχάνημα στα χαρτιά είναι το μικρούλι SMSL M300 που φοράει το τελευταίο ΑΚΜ4497. Το πλεονέκτημα είναι ότι έχει τόσο balanced όσο και unbalanced εξόδους, το μειονέκτημα είναι ότι η τροφοδοσία του γίνεται με την ίδια miniUSB παροχή που παίρνει δεδομένα. Ωστόσο, το τελευταίο λύνεται με split καλώδιο που χωρίζει τα δεδομένα από την ρευματοδοσία κι έτσι ίσως δεν είναι σημαντικό πρόβλημα. Προσωπικά δεν το έχω ακούσει όμως το έχει αγοράσει ο Χρήστος και απ' όσο ακούω είναι ευχαριστημένος.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #3 by kostas6a3 » Fri Apr 17, 2020 2:16 pm

Αρχικά σ'΄ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση.
Το τελευταίο το σκεφτόμουν και εγώ και το κόστος είναι μικρό σχετικά. Υπάρχει η έκδοση ΜΚ ΙΙ ( http://www.smsl-audio.com/productshow.asp?id=155 ) που παίρνει ξεχωριστά τροφοδοσία. Έτσι κρατάω το Audiolab αχικά και μετά μπαίνω στη διαδικασία του δώσε και πάρε.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #4 by angpsi » Fri Apr 17, 2020 2:37 pm

Ενδιαφέρον, αν και η ύπαρξη του καινούργιου φέρνει το παλιό σε τιμή προσφοράς! Προσωπικά δεν θα αγχωνόμουν για volume control κ.λπ. επομένως ίσως η λύση του παλιού να ελαττώνει ακόμα περισσότερο το ρίσκο της δοκιμής. Όμως ο Χρήστος έχει και το SMSL και το Mojo, οπότε μπορεί να μας φωτίσει μεταξύ των δύο.

Edit: βεβαια αυτό μετά θα σε βάλει σε διαδικασία να περιμένεις να πουλήσεις δυο μηχανήματα αν θες να πας σε κάτι καλύτερο!
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #5 by kostas6a3 » Fri Apr 17, 2020 6:29 pm

Σήμερα το έβγαλε ο Γάλλος https://www.audiophonics.fr/en/dac-with ... 14360.html , ο πειρασμός μέγας !!!
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1520
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #6 by Chris1967 » Fri Apr 17, 2020 7:15 pm

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Άγγελό,

Η φτηνή λύση (υπερκαταναλωτισμού τύπου η φτήνια τρώει τον παρά...) είναι σαφέστατα το SMSL M300ii.
Όντας πανομοιότυπο με το mk1 (που έχω εγώ) θεωρώ ότι δεν υπάρχει απολύτως τίποτα στην αγορά που να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά στα ίδια χρήματα.

Ήχος αναλυτικός με εξαιρετική σκηνή, πολύ γεμάτες μεσαίες, και μεστά μπάσα (όχι τόσο χαλαρά όπως σε άλλες υλοποιήσεις της AKM όπως 4490 και 4493 που μερική ασάφεια στα χαμηλά.

Το Chord Mojo είναι ένα πολύ ικανό DAC αλλά είναι σχεδιασμένο για φορητότητα και inear ακουστικά κατά βάση, χωρίς να αποκλείει την χρήση του σαν επιτραπέζιο. Αποτελεί βασικό εργαλείο ακροάσεων για μένα στον σύστημα ακουστικών μου, μαζί με το SMSL 300mki. Σε σχέση με το SMSL έχει στενότερη εικόνα και λιγότερη έκταση στα μπάσα, αλλά είναι γενικά πιο σφικτός ο ήχος. Και οι δύο αυτές χροιές μου αρέσουν με τα ακουστικά μου και ακούω και από τα δύο.

Το Questyle CMA600i είναι αγαπημένο μου μηχάνημα που το είχα για αρκετό χρόνο σπίτι για τεστ. Υπάρχει και το review μου εδώ: viewtopic.php?f=10&t=276#top
Να μην τα ξαναλέω μπορείτε να διαβάσετε το review, είναι ότι ακριβώς χρειάζεσαι Κώστα, μπορείς να το αγοράσεις με κλειστά τα μάτια, αν δεν σε πειράζει το 700-800ρι σε μεταχειρισμένο.

Άλλα DAC που μου έρχονται στο μυαλό δυστυχώς δεν είναι στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις, ειδάλλως το Mytek Brooklyn είναι η καλή πλευρά σχεδιασμού του Sabre ESS τσιπακίου, όπως επίσης και το Auralic Altair G1 που είναι και ταυτόχρονα streamer κάτι που το κάνει εξαιρετική προταση στα λεφτά του. Άλλα προϊόντα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα M2Tech, το Evo2 και το Young 3, αλλά αυτά τα δύο δεν τα έχω ακούσει. Τα προηγούμενα μοντέλα τους ήταν πολύ αξιοπρεπή.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #7 by kostas6a3 » Fri Apr 17, 2020 8:57 pm

Chris1967 wrote:Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Άγγελό,

Η φτηνή λύση (υπερκαταναλωτισμού τύπου η φτήνια τρώει τον παρά...) είναι σαφέστατα το SMSL M300ii.
Όντας πανομοιότυπο με το mk1 (που έχω εγώ) θεωρώ ότι δεν υπάρχει απολύτως τίποτα στην αγορά που να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά στα ίδια χρήματα.

Ήχος αναλυτικός με εξαιρετική σκηνή, πολύ γεμάτες μεσαίες, και μεστά μπάσα (όχι τόσο χαλαρά όπως σε άλλες υλοποιήσεις της AKM όπως 4490 και 4493 που μερική ασάφεια στα χαμηλά.

Το Chord Mojo είναι ένα πολύ ικανό DAC αλλά είναι σχεδιασμένο για φορητότητα και inear ακουστικά κατά βάση, χωρίς να αποκλείει την χρήση του σαν επιτραπέζιο. Αποτελεί βασικό εργαλείο ακροάσεων για μένα στον σύστημα ακουστικών μου, μαζί με το SMSL 300mki. Σε σχέση με το SMSL έχει στενότερη εικόνα και λιγότερη έκταση στα μπάσα, αλλά είναι γενικά πιο σφικτός ο ήχος. Και οι δύο αυτές χροιές μου αρέσουν με τα ακουστικά μου και ακούω και από τα δύο.

Το Questyle CMA600i είναι αγαπημένο μου μηχάνημα που το είχα για αρκετό χρόνο σπίτι για τεστ. Υπάρχει και το review μου εδώ: viewtopic.php?f=10&t=276#top
Να μην τα ξαναλέω μπορείτε να διαβάσετε το review, είναι ότι ακριβώς χρειάζεσαι Κώστα, μπορείς να το αγοράσεις με κλειστά τα μάτια, αν δεν σε πειράζει το 700-800ρι σε μεταχειρισμένο.

Άλλα DAC που μου έρχονται στο μυαλό δυστυχώς δεν είναι στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις, ειδάλλως το Mytek Brooklyn είναι η καλή πλευρά σχεδιασμού του Sabre ESS τσιπακίου, όπως επίσης και το Auralic Altair G1 που είναι και ταυτόχρονα streamer κάτι που το κάνει εξαιρετική προταση στα λεφτά του. Άλλα προϊόντα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα M2Tech, το Evo2 και το Young 3, αλλά αυτά τα δύο δεν τα έχω ακούσει. Τα προηγούμενα μοντέλα τους ήταν πολύ αξιοπρεπή.

Περίμενα την απάντηση σου Χρήστο. Πλήρης αλλά μάλλον θα παγώσει το πρότζεκ μέχρι να μαζέψουμε χρήμα. Απλά σκεφτόμουν το 300 όχι για αντικατάσταση του Audiolab αλλά για δεύτερο. [dance]
Κώστας
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #8 by Grandpa » Mon Apr 20, 2020 11:08 am

Cayin idac6
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #9 by SouthKops » Mon Apr 20, 2020 11:45 am

εξαιρετική λύση στα 150 ευρώ το ΖΕΝ DAC
https://www.skroutz.gr/s/21228545/iFi-A ... io+zen+dac
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αναζήτηση Οικονομικού DAC

Unread post #10 by kostas6a3 » Mon Apr 20, 2020 11:54 am

Grandpa wrote:Cayin idac6

Είναι στα υπόψη. Μάλιστα είχα μιλήσει, πριν τα μέτρα, με τον αντιπρόσωπο και μου είχαν πει να μου φέρουν για δοκιμή το καινούργιο που είχε τεστ ο Σταματάκος στο YellowBox. Αν μου έδιναν αυτό του τεστ σε καλή τιμή αφού είχε διαφορά προς το καλύτερο ......
Κώστας

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register