Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Streaming Services" War!

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #11 by Gojakla » Fri Jun 10, 2016 12:20 pm

Αν θές τη γνώμη μου, αν ήμουν η Tidal ή το Spotify, θα ήθελα να διασφαλίσω την ποιότητα του ήχου μου απο οποιαδήποτε πηγή.

Απο την άλλη, αυτό ακριβώς είναι και το debate των developers των εφαρμογών... ότι δεν μπορεί η κάθε Tidal να τους "δεσμεύει" στον ήχο της.


ΙΜΗΟ πιστεύω πως έχουν δίκιο και οι 2 πλευρές.
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #12 by andreasecon » Fri Jun 10, 2016 12:26 pm

BityaBit wrote:To Audirvana+ έτσι και αλλιώς "επεμβαίνει" και στην βιβλιοθήκη αφού χρησιμοποιεί το "δικό του" ψηφιακό και ρυθμιζόμενο φίλτρο αντi για το core audio της Apple. Οπότε λογικό να επιδρά και στο tidal. To Λογικό θα ήταν να ακουγότανε το ίδιο καλά και τα δύο. Η ακουστή διαφορά υπέρ του Tidal ειναι το ευχάριστο μέν-αξιοπερίεργο δέ..


Γιατί το θεωρείς αξιοπερίεργο Πέτρο ? Αφού όλοι οι Players έχουν διαφορετικό ήχο και το ξέρεις (το έχεις δοκιμάσει καιρό τώρα από τους πρώτους) A+, Amarra, Pure Music etc
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #13 by BityaBit » Fri Jun 10, 2016 12:37 pm

Απλά Αντρέα μετα απο την πικρή εμπειρία που είχα σε άλλους χώρους πλέον προσπαθώ να είμαι όσο πιο προσεκτικός και διακριτικός γίνεται..
Προφανώς και καταλαβαίνω τι συμβαίνει μόνο που μου κάνει εντύπωση που την στιγμή που υποτίθεται ότι είναι τα ίδια format απο το ίδιο πρόγραμμα το στριμαρισμένο ακούγεται καλύτερα..
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #14 by BityaBit » Fri Jun 10, 2016 12:44 pm

Αντώνη δεν με κατάλαβες.. Το Α+ το χρησιμοποιώ κυρίως για την ποιότητα του ήχου του. Προφανώς μου κάθεται καλύτερα απο οποιονδήποτε άλλο player γιαυτό και το έχω πληρώσει. Συμπέρασμα η ποιότητα έτσι και αλλιώς είναι δεδομένη.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #15 by Gojakla » Fri Jun 10, 2016 1:07 pm

Η ποιότητα του Α+ είναι δεδομένη όπως λές.

Αυτό που λέω εγώ είναι πως η ποιότητα του Tidal ΔΕΝ είναι δεδομένη.
Άλλη ποιότητα παίρνω απο τον Web Player, άλλη απο τον Standalone Player, άλλη μέσω integration σε software 3ου (στην περίπτωσή μας Α+).

Άρα, εγώ σαν χρήστης και συνδρομητής του Tidal, δεν έχω εγγυημένη και standard παρεχόμενη ποιότητα ήχου σε όλες τις πλατφόρμες και τις εφαρμογές, όπως θα όφειλε να μου προσφέρει η υπηρεσία σαν δεδομένο.


Αυτό για μένα προσωπικά, είναι σοβαρό drawback για μια υπηρεσία.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #16 by BityaBit » Fri Jun 10, 2016 1:13 pm

AA ok.. Σιγουρα δεν υπάρχει η ανάλογη φροντίδα για το κομμάτι του ήχου απο τους ίδιους όσο απο τρίτους που τους υποστηρίζουν. Και εγώ απο το πληρωμένο ΤIdal "σκέτο" προτιμω το πληρωμένο spotify που είναι και φτηνότερο και ακούγεται πρακτικά το ίδιο καλά τουλάχιστον με καλύπτει για την τιμή και τις παροχές του (βλέπε ποικοιλία πιό φιλικό Interface) ακόμα και στο κυρίως σύστημα. Για το κινητό - Τablet ούτε λόγος.. Προσωπικά δεν έχω καταφέρει ποτέ απο εκεί να ακούσω την ηχητική ανωτερότητα του Mp3 320kbpsτου πληρωμένου Spotify απο το Redbook του Τidal απο φορητές συσκευές..
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #17 by DomieMic65 » Sun Jun 12, 2016 11:04 am

Όταν θα λήξει η προσφορά του Tidal μέσω του Α+ δεν πρόκειται να το πληρώσω
Συμφωνώ 100% με αυτά που λέει ο Παναγιώτης πιο πάνω
ΟΚ μέσω του Α+ παίζει κάπως πιο καλά αλλά και πάλι αν δεν έχεις υλικό όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα για εμένα.

Από την άλλη το Spotify σαφώς υπερέχει μακράν από άποψη πληρότητας υλικού σε πολλά είδη! (το αστείο είναι πως ψάχνοντας για ηχογραφήσεις ενός έργου του Bernstein το "Trouble in Tahiti", το οποίο θα ανεβάσουμε την επόμενη σαιζόν με την ομάδα μουσικού θεάτρου "TheMediumProject", είναι η μοναδική φορά που βρήκα ηχογράφηση στο Tidal που δεν υπάρχει στο Spotify :) -παρεμπιπτόντως υπέροχο έργο, αναζητήστε το-).

Θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα να δοκιμάσω το Qobuz και να το πληρώσω κιόλας δεδομένης της πληρότητάς του, όπως περιγράφει πιο πάνω ο αγαπητός Κώστας, αλλά μου την σπάει κιόλας που μας έχουν γραμμένους μην πω που οι φίλοι μας οι Γάλλοι!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #18 by Dr Pan K » Sun Jun 12, 2016 11:34 am

Το Qobuz πρέπει να είναι η πιο σοβαρή πρόταση, χωρίς τις φανφαρες του Τινταλ και ίσως το μόνο που θα σκεφτόμουν να εγκαταστήσω κάποια στιγμή
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #19 by BityaBit » Sun Jun 12, 2016 4:09 pm

Και εγώ δεν με βλέπω να το κρατάω τελικά το TIDAL παρόλη την ηχητική διαφορά που ανέφερα.. Πέραν του οτι με απογοητεύει πολύ πιό συχνά απο ότι θα ήθελα όταν δεν βρίσκω μέσα πράγματα που δεν είναι δα και τόσο δύσκολα έχει τον τρόπο του να σπάει τα νεύρα του ακροατή ειδικά μέσω email αλλα και της εφαρμογής του με το υπέρ του δέοντος promotion καλλιτεχνών που θέλει αυτό να προωθεί και πολλές φορες αμφιβόλου αξίας..
Είναι και αυτά τα καθόλου ανταγωνιστικά 14 ευρώ..

Τέλος πάντων αλήθεια έχει κανεία εντυπώσεις απο το apple music και το αντίστοιχο google;.. Eιδικά το πρώτο επειδή πολύ το σκέφτομαι και ένα ipadpro (ως ερασιτέχνης εικαστικός) για μεσοπρόθεσμα, σκέφτομαι οτι θα ήγταν ωραίος συνδυασμός, εντυπώσεις κανείς;...
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #20 by DomieMic65 » Sun Jun 12, 2016 5:58 pm

το google music έχει σαφώς χειρότερη ποιότητα ήχου από το Spotify
τουλάχιστον αυτό θυμάμαι όσο το δοκίμαζα
με το Απλ δεν έχω ασχοληθεί...

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register