Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiophile Switch

Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #101 by Dimdim » Thu Oct 19, 2023 10:43 am

Ένα ενδιαφέρον πείραμα θα ήταν υλοποίηση GbE switch το οποίο να βγάζει και ένα 100Mbps slot για οπτικό SFP, με το οποίο να συνδέεται με το streamer. Κάτι τέτοιο είχα κατά νου να σχεδιάσω κάποια στιγμή.. αλλά θέλει αρκετή δουλειά γιατί πρέπει να αλλάξω και το streamer μου ώστε να παίρνει SFP.
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #102 by kostas6a3 » Thu Oct 19, 2023 6:52 pm

Dimdim wrote:
kostas6a3 wrote:Πράγματι το switch φαίνεται ψαγμένο. Ιδιαίτερη κατασκευή δια χειρός Δημήτρη.
Θα μπορούσε, αν έχει χρόνο ο Δημήτρης, να μας πει δύο λόγια γι' αυτό.


Σόρρυ για την καθυστέρηση, ήμουν ταξιδάκι..............

Ευχαριστούμε Δημήτρη για τις πληροφορίες. Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένα και μοναδικό κομμάτι και αν κάποιος θέλει ένα είναι δύσκολο να κατασκευαστεί.
Μιλάω γενικά για κάποιους που διαβάζουν το site, μιας και εγώ έχω κλείσει από δαύτα. :-D
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiophile Switch

Unread post #103 by angpsi » Thu Oct 19, 2023 7:27 pm

Dimdim wrote:Ένα ενδιαφέρον πείραμα θα ήταν υλοποίηση GbE switch το οποίο να βγάζει και ένα 100Mbps slot για οπτικό SFP, με το οποίο να συνδέεται με το streamer. Κάτι τέτοιο είχα κατά νου να σχεδιάσω κάποια στιγμή.. αλλά θέλει αρκετή δουλειά γιατί πρέπει να αλλάξω και το streamer μου ώστε να παίρνει SFP.

Δημήτρη, πες με άσχετο αλλά ήθελα να ρωτήσω: στα μηχανάκια που έχουν SFP, το σήμα που έρχεται από οπτική είναι το ίδιο με το σήμα που έρχεται από CATx ή χρειάζεται να τρέξει κα΄ποια επεξεργασία;

Το ρωτάω γιατί θυμάμαι που μας έλεγες, σε σχέση με τη διαφορά managed και unmanaged, ότι όταν τρέχει επεξεργαστής γενικά ανεβαίνει και ο θόρυβος. Επίσης με την οπτική δεν υπάρχει κίνδυνος για jitter; Είχα την εντύπωση πως την οπτική την προτιμάμε μόνο όταν έχουμε να διανύσουμε πραγματικά μεγάλες αποστάσεις στο δίκτυό μας.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiophile Switch

Unread post #104 by angpsi » Thu Oct 19, 2023 7:29 pm

kostas6a3 wrote:(...) Μιλάω γενικά για κάποιους που διαβάζουν το site, μιας και εγώ έχω κλείσει από δαύτα. :-D

Το τέλος μιας διαδρομής δεν είναι παρά το ξεκίνημα μιας καινούργιας! :lol: Πάντως υποψιάζομαι πως κι ο Χρήστος έχει κλείσει από δαύτα τώρα που είδε το φως! [beer]
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #105 by kostas6a3 » Thu Oct 19, 2023 8:33 pm

Chris1967 wrote:Η λίστα με τα audiophile switches προς το παρόν.

DELA S100 – Audiophile Network Hubs (starts at $1677)

Melco S100 Audiofile Dataswitch ($2199)

Και μια διόρθωση Χρήστο στη λίστα.
https://twitteringmachines.com/a-list-o ... -switches/

DELA & MELCO είναι το αυτό.

DELAブランド製品の日本国外での使用について (海外ではMELCOブランドで展開しており、一部仕様が異なります。)

που σημαίνει: Όσον αφορά τη χρήση προϊόντων της επωνυμίας DELA εκτός Ιαπωνίας (στο εξωτερικό, πωλούνται με την επωνυμία MELCO και ορισμένες προδιαγραφές ενδέχεται να διαφέρουν.)

Από εδώ: https://www.dela-audio.com
Κώστας
Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #106 by Dimdim » Fri Oct 20, 2023 10:15 am

kostas6a3 wrote:
Dimdim wrote:
kostas6a3 wrote:Πράγματι το switch φαίνεται ψαγμένο. Ιδιαίτερη κατασκευή δια χειρός Δημήτρη.
Θα μπορούσε, αν έχει χρόνο ο Δημήτρης, να μας πει δύο λόγια γι' αυτό.


Σόρρυ για την καθυστέρηση, ήμουν ταξιδάκι..............

Ευχαριστούμε Δημήτρη για τις πληροφορίες. Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένα και μοναδικό κομμάτι και αν κάποιος θέλει ένα είναι δύσκολο να κατασκευαστεί.
Μιλάω γενικά για κάποιους που διαβάζουν το site, μιας και εγώ έχω κλείσει από δαύτα. :-D

Είναι όντως χειροποίητο, και η δυσκολία στην κατασκευή του είναι μέτρια προς μεγάλη, ανάλογα το επίπεδο του ντιούη / χομπίστα.

Αλλά είναι σχετικά απλό σαν κύκλωμα, με εξαρτήματα που είναι γενικά διαθέσιμα στα γνωστά μαγαζιά (Mouser, Digikey, κτλ).

Πλακέτες υπάρχουν, αν θέλει κάποιος να το προσπαθήσει..

20231012_194633.jpg
20231012_194633.jpg (1.14 MiB) Viewed 410 times
Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #107 by Dimdim » Fri Oct 20, 2023 10:58 am

angpsi wrote:
Dimdim wrote:Ένα ενδιαφέρον πείραμα θα ήταν υλοποίηση GbE switch το οποίο να βγάζει και ένα 100Mbps slot για οπτικό SFP, με το οποίο να συνδέεται με το streamer. Κάτι τέτοιο είχα κατά νου να σχεδιάσω κάποια στιγμή.. αλλά θέλει αρκετή δουλειά γιατί πρέπει να αλλάξω και το streamer μου ώστε να παίρνει SFP.

Δημήτρη, πες με άσχετο αλλά ήθελα να ρωτήσω: στα μηχανάκια που έχουν SFP, το σήμα που έρχεται από οπτική είναι το ίδιο με το σήμα που έρχεται από CATx ή χρειάζεται να τρέξει κα΄ποια επεξεργασία;

Το ρωτάω γιατί θυμάμαι που μας έλεγες, σε σχέση με τη διαφορά managed και unmanaged, ότι όταν τρέχει επεξεργαστής γενικά ανεβαίνει και ο θόρυβος. Επίσης με την οπτική δεν υπάρχει κίνδυνος για jitter; Είχα την εντύπωση πως την οπτική την προτιμάμε μόνο όταν έχουμε να διανύσουμε πραγματικά μεγάλες αποστάσεις στο δίκτυό μας.

Η δουλειά του SFP είναι να μετατρέπει τα ηλεκτρικά σήματα (που θα πέρναγαν μέσα από το CATx καλώδιο) σε φως που θα περάσει μέσα από τις ίνες.

Οπότε μιλάμε για ενεργό εξάρτημα, το οποίο θα έχει κα΄ποιο εγγενή θόρυβο.

Το ερώτημα είναι κατά πόσο η απόλυτη γαλβανική απομόνωση που προσφέρει η οπτική ίνα (και η οποία όντως εξαλείφει τον θόρυβο που θα περνούσε πάνω από το CATx) σε συνδυασμό με τον ηλεκτρικό θόρυβο που θα εισάγει το SFP έχει καλύτερο ακουστό αποτέλεσμα από το CATx μόνο του, μόνο με τον θόρυβο που εισάγει το switch και αυτούς που έχουν προκύψει από άλλα μηχανήματα που βρίσκονται πάνω στο ίδιο δίκτυο.

Θέμα jitter δεν υπάρχει, έχουμε να κάνουμε με πακέτα. Μόνο ο ηλεκτρικός θόρυβος μας νοιάζει.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiophile Switch

Unread post #108 by angpsi » Sat Oct 21, 2023 1:48 pm

Dimdim wrote:(...)

Το ερώτημα είναι κατά πόσο η απόλυτη γαλβανική απομόνωση που προσφέρει η οπτική ίνα (και η οποία όντως εξαλείφει τον θόρυβο που θα περνούσε πάνω από το CATx) σε συνδυασμό με τον ηλεκτρικό θόρυβο που θα εισάγει το SFP έχει καλύτερο ακουστό αποτέλεσμα από το CATx μόνο του, μόνο με τον θόρυβο που εισάγει το switch και αυτούς που έχουν προκύψει από άλλα μηχανήματα που βρίσκονται πάνω στο ίδιο δίκτυο.

Οκ, τώρα καταλαβαίνω και τις ζωηρές διαμάχες που γίνονται μεταξύ όσων έχουν ταχθεί υπερ SFP και υπερ CATx με υποκειμενικά κριτήρια ακουστικού γούστου― βλ. π.χ. στις δοκιμές των switch που έκαναν οι Alpha Audio_και ειδικότερα τα σχόλια για το Meraki MS220-8P Fiber Setup:
https://alpha-audio.net/review/multites ... g-audio/3/
https://www.youtube.com/live/8HNMMksiD_ ... 5DkeJuFLEp

Κατά τα λοιπά, η γάτα μου έχει στήσει αυτί στο Odroid και φοβάμαι μήπως, παρά το γραμμικό τροφοδοτικό που σχεδίασες, περνάει θόρυβος από το switch! :lol:

IMG_2864.jpeg
IMG_2864.jpeg (1.11 MiB) Viewed 385 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #109 by Dr Pan K » Sun Nov 26, 2023 9:41 am

Δημήτρη το cnc έχει ολοκληρωθεί; (τρόλ μοουντ ον)

Παιδιά αν περιμένετε από τον Δημήτρη με το τρέξιμο που ρίχνει μπορεί μέχρι να υο φτιάξει να ακούμε μουσική με τσιπάκια στον εγκέφαλο
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #110 by Chris1967 » Thu Feb 29, 2024 5:31 pm

Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register