Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πως να τα συνδέσω;

User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #61 by kostas6a3 » Thu Jun 04, 2020 6:27 am

Επιτέλους ήρθε !!! Καλορίζικο. Άντε τώρα και με Melco !!! [shrug]
Κώστας
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #62 by andreasecon » Thu Jun 04, 2020 9:30 am

Chris1967 wrote:Λοιπόν...,

Σήμερα παρέλαβα το edgrouter X.

Έφτασα σπίτι αργά λόγω δουλειάς, αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν υπήρχε περίπτωση να μην το σετάρω και να το βάλω επάνω.

Με κούρασε λίγο μέχρι να μπορέσω να το μετατρέψω σε switch. (Παρότι είμαι poweruser στα windows, με πολύ μεγάλη εμπειρία στην επίλυση προβλημάτων software/hardware, μου πήρα πάνω από ώρα να μπορέσω να δω το interface).

Βασικά το καλό μου laptop δεν έχει θύρα ethernet οπότε πήγα στο παλιό, και έφτυσα άιμα μέχρι να το κάνω να δει το interface. Για να μην πολυλογώ, έκλεισα όλα τα firewalls, και έδωσα στατική IP στην κάρτα ethernet, αλλιώς δεν το έβλεπε από τρεις browser (Chrome, Firefox και Edge) που χρησιμοποιήσα.

Στην συνέχεια χρησιμοποίησα τον wizard για να μετατραπεί σε switch, και όλα καλά.

Η εφαμογή UNMS™ Mobile, https://play.google.com/store/apps/deta ... bile&hl=en λειτουργεί άψογα, βλέπει το switch και μπαίνει και στο interface.

Στην συνδεσμολογία το έβαλα στην θέση του "πρώτου" μου switch το οποίο παίρνει από το modem/router της Wind (Technicolor) και επάνω του συνδέονται NAS και κεντρικός υπολογιστής του σπιτιού, πριν πάει στο δεύτερο switch και στο streamer κλπ.

Επάνω έχει γραμμικό με LT1083. (Οκ όχι χαιντέδικο, αλλά μπορεί να δώσει πάνω απο 3-4 ampere χωρίς πρόβλημα, με μετασχηματιστή 50Watt).

Στην ακρόαση που ακολουθησε, εντυπωσιάστηκα αφού άκουσα ακριβώς ότι περιέγραψε και ο Μιχάλης, δηλαδή μεγαλύτερη σκηνή, καλύτερη στεροφωνική εικόνα και καλύτερο διαχωρισμό.

Τολμώ να πω ότι δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση να κάνει τέτοια διαφορά, που σε ποσότητα είναι η μεγαλύτερη που έχω παρατηρήσει στο ψηφιακό σύστημα από οποιαδήποτε αναβάθμιση εκτός αλλαγής DAC.

Αύριο παραγγέλνω και δεύτερο να αντικαταστήσω και το άλλο switch.



Χαχαχαχα, είδες στα έλεγα !!!

Καλορίζικο !!!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #63 by Chris1967 » Thu Jun 04, 2020 10:48 am

Ευχαριστώ παιδιά!! [beer] [wavegreen] ,
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #64 by Chris1967 » Thu Jun 04, 2020 4:48 pm

Σκέπτομαι και για αυτό που είπε ο Geo, να συνδέσω επάνω στην οπτική την κεραία του wifi αλλά έχω μπερδευτεί με τα μοντέλα.

Ως router το EdgeRouter™ X SFP , μετά οπτική ίνα (ποιά?) ή οποία θα μπεί σε ποιό? μοντέλο κεραίας που παίρνει οπτική?

Πρέπει να βάλω μετατροπέα UFiber AE? και επάνω το UAP‑AC‑PRO?

Βοήθεια παρακαλώ.


ΥΓ. Πριν πατήσω το submit, μίλησα και με xpatit.gr, βασικά (εκτός από την θετική έκπληξη τους για τους λόγους που θέλω κάτι τέτοιο) μου είπαν ότι χρειάζεται επιπροσθέτως του edgerouter x sfp:
1, Καλώδιο οπτικής ίνας
2. sfp module x2
3. To Ufiber AE (αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα και επί παραγγελίας) ή το μικρό TPlink MC220L, που βασικά κάνουν την μετατροπή από ethernet σε οπτική και
4. Την κεραία UAP‑AC‑PRO

χονδρικό κόστος χωρίς το edgrouter x sfp, 260-300 ευρώ αν πάμε για το UfiberAE ή καμιά 30ρια λιγότερο αν πάω για το TPlink. Αυτά.
Χρήστος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #65 by andreasecon » Thu Jun 04, 2020 5:03 pm

Χρήστο εγώ την απομόνωση του access point σκεφτομαι να την υλοποιήσω ως εξής :
Edgerouet X- SFP -> οπτικη SFP Mikrotik S+DA0001 https://mikrotik.com/product/SplusDA0001 (στα 30 ευρω) -> Mikrotik RB-260GS -> ethernet cable -> access point κάποιο tplink με dual band (2.4 και 5 GHz)
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #66 by DomieMic65 » Thu Jun 04, 2020 7:49 pm

Χρήστο καλορίζικο και από εδώ!
Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις τα λεγόμενα μου... Με γλυτώνεις από βγάλε βγάλε χαχα!!

Όλα αυτά που λέτε πιο πάνω περί απομόνωσης του wifi γίνονται ανεξαρτήτως παρόχου προφανώς ε;
Πχ εμένα η Vodafone χρησιμοποιεί 192.168.2.xxx.
Υποθέτω πως πετιέται τελείως το ρούτερ του παρόχου ναι;
Σε μελλοντική αναβάθμιση σύνδεσης ή αλλαγής παρόχου το γίνεται;
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #67 by andreasecon » Thu Jun 04, 2020 9:40 pm

Οχι Μιχάλη, απλά κλείνεις το wifi του modem/router του παροχου (στην cosmote γινεται με το πατημα ενος κουμπιου) και ενωνεις το edgerouter με access point οπως περιγραφω παραπανω, ακόμη και αν το edgerouter ειναι σεταρισμενο σαν switch,  oποτε εχεις πληρως απομονσει την κεραια του wifi
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #68 by Geopolitis » Fri Jun 05, 2020 12:02 am

Χρήστο, δε χρειάζεται να βάλεις κάποιο πανάκριβο access point εκτός αν θες να έχεις τρελή λήψη στο σπίτι. Αν δε σε νοιάζει πάρε ένα φτηνό tplink. Για την μετατροπή από οπτική σε Ethernet επίσης πάρε ένα μετατροπέα της tp Link η χρησιμοποίησε ένα από τα switch της microtic σαν αυτό που πουλάει ο Blues. Εγώ το είχα όποτε το χρησιμοποίησα για το conversion αυτό....
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #69 by Geopolitis » Fri Jun 05, 2020 12:39 am

Για πολύ ποιοτικά και φτηνά δικτυακή προϊόντα (καλώδια Ethernet Cat 8 οπτικές ίνες, SFP modules κλπ) δείτε το fs.com. Πολύ καλή υποστήριξη μέσα από chat για οποιαδήποτε ερώτηση έχετε....
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #70 by Chris1967 » Fri Jun 05, 2020 12:45 am

Τα access point που είναι της προκοπής έχουν 1000ρα σύνδεση (και οχι 100ρα που έχουν τα φτηνά), και dual band 2,4 στα 300mbps και 5 στα 867mbps και πάνω. Δεν βρίσκω κάτι πολύ φτηνό με αυτά τα χαρακτηριστικά, μόνο σε Ubiquity όπως το UAP AC Lite.

Στο σπίτι παρότι δεν είναι τεράστιο το διαμέρισμα, έχω θέμα στην κρεβατοκάμαρα (και φαντάσου έχω σύγχρονο laptop με μια από τις καλύτερες κάρτες wifi), όπως επίσης και θέμα ταχύτητας αφού ανά πάσα στιγμή είναι πάνω από 3 συσκευές συνδεδεμένες, δύο κινητά και ένα ταμπλετ συν κάποιοι διακόπτες wifi. Όταν συνδεθώ με το λαπτοπ και ενδεχομένως και ένα δεύτερο λαπτοπ, κολλάει, κάποιες συσκευές δείχνουν ότι δεν υπάρχει σύνδεση κλπ, παρότι έχω Wind fiber 100mbps. Η κατάσταση γίνεται δράμα όταν έχω φιλοξενούμενους τον αδερφό μου και την γυναίκα του με άλλα δύο κινητά και κανένα λαπτοπ ακόμα. Έχω προσπαθήσει να αλλάξω κανάλια επειδή στην γειτονία υπάρχουν δεκάδες κεραίες, αλλά δεν έχω καταφέρει να λύσω το πρόβλημα.

Το θέμα με το wifi το έχω καιρό τώρα και θέλω καλή λύση.

Οπότε εκτός και αν δεν έχεις να μου προτείνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο και δοκιμασμένο μάλλον προς τα Ubiquity θα κινηθώ.

Ως αναφορά τον μετατροπέα ανέφερα τον TPlink MC220L, που είναι στα 20 ευρω και κάνει δουλειά αλλά με άλλα 30ευρώ παίρνεις τον ubiquity που πιστεύω ότι είναι εντελώς άλλη ποιότητα και δεν θα κάνει bottleneck το access point.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register