Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Non Oversampling DACs

Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Non Oversampling DACs

Unread post #1 by Κώστας Γκαβάκος » Wed Jun 22, 2016 11:38 am

Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας, αν έχετε, ή την γνώμη σας για τα nos- non oversampling dacs.
Tα βλέπω σε διάφορες κατηγορίες και τιμές.
Το Κινέζικο Tera dac 200 ευρώ, το Eλληνικό lab12 1500 ευρώ ή το μεγάλο Audio Note ή το Zanden που κινούνται σε αστρονομικές τιμές που φθάνουν τα 50.000$.
Βλέπω επίσης ότι η audio note διαθέτει τα προιόντα της και σε κιτ 2.1 3.1 4.1 από 2.000 έως 5000$.

Ερωτώ γιατί σκεφτόμουν να αγοράσω ένα φθηνό tera dac αντί ενός ifi για το εξοχικό αλλά σκέπτομαι ότι μπορεί να πετάξω 200 ευρώ.
Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει είναι τo πως γίνεται η επιστροφή σε προιστορικά chip να δίνει καλύτερο ήχο υπακούοντας σε concept αναπαραγωγής διαφορετικό από το κρατούν.

Πάντως περίεργα πράγματα που δεν συμβαδίζουν με την τεχνολογία έχω ακούσει. Θυμάμαι σε έκθεση ο φίλος Μανώλης της Tune Audio είχε την καλοσύνη να μου βάλει κλασσική μουσική υψηλής ανάλυσης που γνώριζα από ένα dac του Φουάση που έπαιζε ανάλυση cd. Αν δεν μου έλεγε ότι ακούω ανάλυση cd δεν θα το πίστευα. Βέβαια το υπόλοιπο σύστημα τότε ήταν πολύ υψηλών προδιαγραφών.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #2 by Gojakla » Wed Jun 22, 2016 12:14 pm

Αυτή η κατηγορία τιμής έχει by default πολλούς συμβιβασμούς, οπότε δεν νομίζω να μπορείς να βγάλεις γενικό συμπέρασμα για NOS υλοποιήσεις απο ένα μηχανάκι των €200.
Δεν έχω εμπειρία όμως απο NOS Dacs, άρα δεν μπορώ να συνεισφέρω περισσότερα σε αυτό το κομμάτι.

Εκεί που θα ήθελα να πώ μια γνώμη, είναι οι "τυφλές" αγορές και ειδικά Κινεζικών προϊόντων.
Σε διάφορες κατηγορίες τιμών, έχουν "δοκιμαστεί" πολλά μηχανήματα που μπορούν να αποτελέσουν σιγουρότατη αγορά έναντι μιας risky ανώνυμης Κινεζικής προελεύσεως.

Στα χρήματα που κοιτάς υπάρχουν δοκιμασμένα -αξιόλογα- μηχανάκια, όπως:
iFi
Teac UD-H01
M2Tech HiFace
Meridian Explorer

Όλα τα παραπάνω είναι ταμάμ για την κατηγορία τιμής που αναζητάς και για εξοχική κατοικία.
Τα 3 απο τα 4 μάλιστα, είναι και φορητά.

Στη θέση σου θα σκεφτόμουν περισσότερο το ρίσκο παρά την ποιοτική διαφορά τους.
Ποιός ο λόγος να ρισκάρεις να "πετάξεις" €200 ?




ΥΓ. Συγνώμη αν βγήκα off topic.

[beer]
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #3 by Zakman35 » Wed Jun 22, 2016 2:36 pm

Αρκετά χρόνια πριν είχα ένα VALAB non oversampling dac των 200 €. Είχε έναν ευγενικό, ευχάριστο ήχο που μου άρεσε πολύ.

Ο λόγος που το είχα αγοράσει ήταν ότι εκείνη την εποχή στο Head-Fi γινότανε κυριολεκτικά χαμός με το συγκεκριμένο dac και με διάφορες αναβαθμίσεις που του έκαναν και το θεωρούσαν ως Giant Killer.

Δεν ξέρω αν όντως ήτανε Giant Killer πάντως σε ένα τεστ Α/Β που είχα κάνει με ένα dac της MF ίδιας αξίας, το nos ήταν μακράν καλύτερο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #4 by Dr Pan K » Wed Jun 22, 2016 2:37 pm

Δεν νομίζω οτι το iFi εχει κατι να ζηλέψει απο αυτό εδω

http://www.teradak.com/products/57.html

Ανάλογα με την έκδοση βλεπω κατι απαρχαιωμένα receiver με Cmedia και Tenor ..

Τώρα με τα NOS DAC εγω πιο πολυ το θεωρώ θεμα γούστου παρα τεχνικής ανωτερότητας. Αν κάποιο το εχεις ακούσει και σου κανει το αγοράζεις, δεν ειναι κανόνας οτι ολα παίζουν καλα ή οτι παίζουν εν πάση περιπτώσει καλύτερα απο τα upsampling DACs. Πολλά απο αυτα εχουν στηθεί γυρω απο γνωστα τσιπ οπως το 1865, 1543 κτλ, τα οποία εχουν οντως κάποια μάλλον ευχάριστα κοινα χαρακτηριστικά με κυριότερο την φυσική μεσαια περιοχή και την έλλειψη συριστικών. Για να πετύχουν ομως θέλουν καλες υλοποιήσεις και πολυ προσεγμένες τροφοδοσίες, κατι δύσκολο στις χαμηλές τιμες.

Αν το Budget ειναι περιορισμένο δεν θα αγόραζα κατι. Να σου δωσω να καταλαβεις, επειδη και εγω ψαχνω κατι για το εξοχικο μου (να κανει παρέα στον 300Β + παλιά διδρομα Β&W) θα κινηθβ μαλλον προς κατι τυπου iFi, Τeac κτλ..
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #5 by BityaBit » Wed Jun 22, 2016 3:30 pm

Εγώ πάλι θα έμενα μακριά απο κινέζικες υλοποιήσεις ειδικά χωρίς να έχω δική μου εμπειρια απο αυτές και χωρίς μια έστω τυπική αντιπροσώπευση στην τοπική αγορά. Ο κίνδυνος να πατηθεί μπανανόφουδα είναι πολύ ορατός.

Στα 200-300 ευρώ οι προτάσεις του Αντώνη είναι όλες υπερ του δέοντος καλές για τα χρήμματα. Απο όλες το ΙFI πλησιάζει πιό πολύ αυτό που λέμε non oversamling σαν εφέ γιατι στις χαμηλές κατηγορίες για εφέ (ενίοτε ευχάριστο) πρόκειται όπως πολύ σωστά περιέγραψε ο Παναγιώτης παρά για ουσια. Ο ήχος απο ένα καλό ψηφιακό όσο καλυτερο γινεται αυτό συγκλίνει πάντα προς την ίδια κατεύθυνση όπως και να είναι υλοποιημένο το ντάκ.

Έχω την εντύπωση πάντως οτι οι πιό εξωτικές υλοποιήσεις τύπου non oversampling ladder κλπ έχουν μεγαλύτερο κόστος υλοποίησης για να αποδώσουν τα μέγιστα μιας και δεν "κόβουν δρόμμο" τεχνολογικά όπως οι πιό "παραδοσιακές" με τα γνωστά τσιπάκια.

Τα ενδεχόμενα πλεονεκτήματα εξαρτώνται απο το γούστο την αισθητική τα φετίχ και φυσικά την τσέπη του εκάστοτε audiophile και σίγουρα δεν αφορούν την κατηγορία που σκέφτεσαι να κινηθείς.

Τέλος η ανάλυση CD είναι μια πονεμένη ιστορία και η φήμη της έχει σπιλωθεί απο δεκαετίες πρώιμης και κακής της μεταχείρισης απο μηχανήματα ανώριμα και προβληματικά καθώς και παραγωγές, remaster και μεταφορές απο αναλογικό απο ανθρώπους και μηχανήματα που τις περισσότερες φορες δεν ήξεραν ακριβώς τι έκαναν.. Τώρα πιά που η ψηφιακή τεχνολογία έχει ωριμάσει πολλές φορές η στάνταρ CD ανάλυσει μπορεί να ξεπεράσει μια μέτρια H-RES δουλειά..

[wavegreen]
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #6 by Κώστας Γκαβάκος » Sun Aug 07, 2016 12:18 am

Προσοχή αυτό το non overampling dac παίζει χάλια.

http://www.ebay.com/itm/USB-SPDIF-Non-O ... Sw~OVW1eJ8

Το αγόρασα από περιέργεια αλλά και γιατί μου έδινε την δυνατότητα ο πωλητής- κατασκευαστής να το επιστρέψω, πράγμα και που έκανα.
Κουβάλησα λοιπόν στο χωριό το Teak 501 έχω και έναν φωνακλά ολοκληρωμένο NAD 3140 και κάτι μεγάλα γερμανικά ηχεία Arcus TL300 και με σύστημα άνω των τριάντα ετών ακούω μια χαρά.
Attachments
arcus TL 300.JPG
arcus TL 300.JPG (31.3 KiB) Viewed 4091 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #7 by Dr Pan K » Sun Aug 07, 2016 10:26 am

Άσχετο αλλα και εγω στο εξοχικό καπως ετσι παίζω. Εχω βαλει το Geek 1000 στο PC> Foobar και για ενισχυτή εχω τον παλιό μου προ - τελικο της Hitachi (mosfet) καθως και κατι διδρομα παλια B&W, τα οποια ομως προτιμω να οδηγω με την ιδιοκατασκευη 300Β. Εχει ερθει και το λαμπατο DIY phono για πληρες σετ μαζι με ενα ραδιόφωνο Pioneer. Παρότι ολα vintage το διασκεδαζω αφανταστα. Εχθες άκουγα τον Aimard στην kunst der fuge με το λαμπατο 300Β, μαγεία!

Κωστα, γιατι τοσο ακριβή και επίφοβη (κινεζικη) λυση οταν στην αγορα υπάρχουν μια χαρα μηχανες σε αυτα τα χρηματα και απο επώνυμους κατασκευαστές? Το καινούργιο Multibit της Schiit πχ πρεπει να ειναι επαρκεστατο για την χρηση που θες και οχι μονο..

Δες εδω viewtopic.php?p=2313#p2313
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #8 by Κώστας Γκαβάκος » Sun Aug 07, 2016 9:01 pm

Λογική η απορία σου. Ιδού γιατί αγόρασα ένα no name προϊόν.
Το κόστος αγοράς ήταν περίπου 170 ευρώ σε σχέση με τα περίπου 450 που ζητούσε ο αγοραστής. Η μεγάλη διαφορά προέκυψε από παράλογη διαπραγμάτευση από μέρους μου. Παράλογη γιατί δεν με ενδιέφερε αν θα δεχόταν την προσφορά μου.
Το προϊόν είναι ευρωπαϊκό από (μάλλον) Άγγλο που δραστηριοποιείται στην Γαλλία και εξηγεί επακριβώς σε βίντεο, που είναι στο site του, την λογική και την πορεία της κατασκευής του.
Οι κριτικές που είχε από άλλους αγοραστές και οι ισχυρισμοί του πωλητή ήταν ότι παίζει σαν αναλογικό και αυτό με ιντρίγκαρε.
Το αποφασιστικό ήταν ότι ο πωλητής σου έδινε την δυνατότητα να το επιστρέψεις αν δεν σου άρεσε ο ήχος. Τόσο σίγουρος ήταν για την κατασκευή του.
Τέλος το αγόρασα σε μοντούλα χωρίς κουτί για να πειράζω φίλους για το πόσο πιουρίστας είμαι, για την ανακάλυψη του φονέα γιγάντων, για το πόσο λάθος δρόμο έχει πάρει η τεχνολογία στα dac τους… .
Δεν με ενδιέφερε αν στην πραγματικότητα θα έπαιζε μέτρια, άλλωστε η τιμή ήταν χαμηλή, αλλά αυτό δεν έπαιζε καν ανεκτά.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #9 by Dr Pan K » Sun Aug 07, 2016 10:25 pm

Η σιγουριά τον έφαγε τον Αγγλο.. Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πάντως για το Schiit multibit
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Non Oversampling DACs

Unread post #10 by Gojakla » Sun Aug 07, 2016 11:34 pm

Ενα gungnir θα ηθελα πολυ να το ακουσω. Για το γραφειο, παρεα με τον Lehmann ψηνω κι' εγω ενα bifrost multibit...

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register