Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[ακρόαση] Nagra HD DAC

Σταύρος Τρύπης
Posts: 22
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:27 pm

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #21 by Σταύρος Τρύπης » Thu Jul 07, 2016 11:33 am

Επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι το "τελευταίο μέτρο" όντως κάνει τη διαφορά στο φιλτράρισμα όλων των ανεπιθύμητων παρασίτων που διέρχονται της γραμμής ρεύματος AC (σε αντίθεση με την παλαιότερη άποψη Σπίνουλα με το μνημειώδες "τόσα χιλιόμετρα από τον υποσταθμό, το τελευταίο μέτρο σε χάλασε"? :) ).

Και όχι μόνο αυτό, αλλά και η κατασκευή - θωράκιση του καλωδίου συμβάλει στα μέγιστα όσο αναφορά στην καταστροφική γειτνίαση με ευαίσθητα κυκλώματα ήχου.

Θεωρητικά μιλώντας...

Πάνο έμπλεξες με φίδια και hoses. Καλό ξεμπέρδεμα... :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #22 by Dr Pan K » Thu Jul 07, 2016 1:31 pm

Σταύρο τα πράγματα είναι μάλλον απλά. Το τροφοδοτικό του Nagra μόνο κακό δεν είναι αλλά τα αποτελέσματα από την χρήση δύο επωνύμων καλωδίων δείχνουν ξεκάθαρα ότι ο ηχος επηρεάζεται. Το ΡΟΚΝΑ ακούει λίγο λιγότερο την αλλαγή αλλά και πάλι κάποιες διάφορες τις πιάνεις. Οπότε η επόμενη ακρόαση του nagra θα γίνει με τον μαύρο βοα και μετά αν όλα πάνε καλά θα το κρατήσω για κατοικίδιο, για παρέα στο δικό μου dac.

Άσε που ήρθε και ένα νέο USB...περισσότερα προσεχώς
Παναγιώτης
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #23 by johnVO » Thu Jul 07, 2016 4:38 pm

Πάνο άρχισες να μιλάς και να αποδέχεσαι καλώδια; :shock:
Πέφτει και το τελευταίο οχυρό.... :-) :-) :-)
Ξέρω ότι γενικά είσαι δύσπιστος...(και καλά κάνεις μεταξύ μας,βεβαίως βεβαίως...) ;-) ;-)
Σταύρος Τρύπης
Posts: 22
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:27 pm

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #24 by Σταύρος Τρύπης » Thu Jul 07, 2016 5:07 pm

Εμπειρία που χτίζεται με το χρόνο λέγεται αυτό... :)

Εγώ είμαι άσχετος, να μην παρεξηγηθώ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #25 by Dr Pan K » Thu Jul 07, 2016 6:27 pm

johnVO wrote:Πάνο άρχισες να μιλάς και να αποδέχεσαι καλώδια; :shock:
Πέφτει και το τελευταίο οχυρό.... :-) :-) :-)
Ξέρω ότι γενικά είσαι δύσπιστος...(και καλά κάνεις μεταξύ μας,βεβαίως βεβαίως...) ;-) ;-)


Δεν είπα ποτέ ότι δεν διαφοροποιουν το σήμα, ειδικά interconnect και ηχείων. Τα ρεύματα είναι πιο λεπτή υπόθεση ενώ στα ψηφιακά συνεχίζω να πιστεύω ότι κάποια φτηνά βιομηχανικά είναι για τεχνικούς λόγους καλύτερα από τα boutique.

Από την άλλη όταν κάνω κάποια κίνηση δεν το κρύβω σαν κάτι άλλους που χτυπάνε μονοκοπανια 4 MFR και το κάνουν γαργαρα...
Παναγιώτης
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #26 by johnVO » Thu Jul 07, 2016 11:32 pm

Από την άλλη όταν κάνω κάποια κίνηση δεν το κρύβω σαν κάτι άλλους που χτυπάνε μονοκοπανια 4 MFR και το κάνουν γαργαρα...[/quote]

Δούλεψε ο ασύρματος... :-) :-) :-) :-) :-)

ps: τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα (για τα καλώδια)...
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #27 by Jazzer » Fri Jul 08, 2016 4:04 pm

Πάντως, η προσωπική μου εμπειρία όσον αφορά το ρεύμα των συσκευών διαφέρει αρκετά. Ο λόγος είναι ότι στο ισόγειο της διόροφης κατοικίας μας υπάρχει υποσταθμός της ΔΕΗ, με μετασχηματιστές υψηλής τάσης. Το αποτέλεσμα είναι να εμφανίζεται ρεύμα τάσης 242-243 volt στην οθόνη του line conditioner, ενώ δεν ακούω μεγάλες διαφορές με καλώδια ρεύματος.
Δεν υπονοώ ότι δεν παίζουν ρόλο σε ένα σύστημα ήχου (άλλωστε δεν χρησιμοποιώ τα μαμίσια), απλά στην περίπτωσή μου δεν κάνουν μεγάλη διαφορά στον ήχο.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #28 by Dr Pan K » Fri Jul 08, 2016 5:56 pm

Δύο τινά.

Το θέμα καλώδια ρεύματος αξίζει ξεχωριστό νήμα.

Την επόμενη Τετάρτη θα επαναλαβουμε την ακρόαση του ΝΑΓΡΑ οπότε οποίος ενδιαφερεται (έχω επικοινωνήσει ήδη με κάνα δυο φιλους) ας ενημερώσει εδώ στο νήμα.
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #29 by geovar » Mon Jul 11, 2016 11:04 pm

Παναγιώτη θα προσπαθήσω να έλθω τη Τετάρτη
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [ακρόαση] Nagra HD DAC

Unread post #30 by Chris1967 » Mon Jul 11, 2016 11:21 pm

Και εγώ Πάνο μάλλον θα σε ξαναεπισκευτώ!!
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register