Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Digital audio tweaking

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Digital audio tweaking

Unread post #1 by Dr Pan K » Sat Jul 09, 2016 12:54 pm

Παλιά λέγαμε ότι το αναλογικό front end απαιτούσε ιδιαίτερη προσοχή σε λεπτομέρειες για να αποδώσει τα μέγιστα ενώ το ψηφιακό στα σπαργανα του ήταν plug n play, perfect sound with the touch of a button και αλλά τέτοια χαριτωμενα.

Βαθιά νυχτωμενοι.. Το ψηφιακό απαιτεί εξίσου σημαντική προσοχή σε λεπτομέρειες για να δώσει τα μέγιστα ειδικά σήμερα στην εποχή του streaming, των αρχείων υψηλής δειγματοληψιας και των NAS. Οι παράμετροι που πρέπει να βελτιστοποιηθουν είναι αμετρητοι.

Ξεκινώ με την τελευταία μου προσθήκη, σκληρό δίσκο της seagate 5T με 128 ΜΒ cache έναντι των τυπικών 64. Θα πάρθει την θέση του δίπλα σε έναν όμοιο του μέσα στο Synology NAS που εξυπηρετεί αποκλειστικά το raspberry Archphile streamer μου, για του οποίου την τροφοδοσία θα επιστρέψω. Οι συγκεκριμένου σκληροί δίσκοι συστηνονται ανεπιφύλακτα.

20160708_145857.jpg
20160708_145857.jpg (1.11 MiB) Viewed 3760 times
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #2 by Jazzer » Sat Jul 09, 2016 2:49 pm

Πολύ καλή επιλογή !
Προσωπικά χρησιμοποιώ τη σειρά Black της Western Digital με επίσης 128 Mb cache στις χωρητικότητες των 5 ή 6 TB με 5 χρόνια εγγύηση.
http://www.wdc.com/wdproducts/library/SpecSheet/ENG/2879-771434.pdf
Το τέλειο θα ήταν βέβαια να πέσουν πάρα πολύ οι τιμές των SSD στις μεγάλες χωρητικότητες και να αφήσουμε τους μηχανικούς δίσκους πίσω μας για πάντα.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #3 by Dr Pan K » Sun Jul 10, 2016 12:31 am

Κάτι άλλο που με ειχε απασχολήσει ηταν το τροφοδοτικό του Raspberry Pi streamer που χρησιμοποιώ. Διακοπτικό SMPS στο ιδιο πολύμπριζο με το υπόλοιπο σύστημα απλα δεν υπάρχει, όποτε τελικά πηρα κουτι και έβαλα ενα σχετικά απλο γραμμικό με ικανοποιητική εξομάλυνση και 50VA μετασχηματιστή τροφοδοσίας.

Γράφω σχετικά απλό γιατι κάποιοι αλλοι εδω εχουν στήσει μικρους υποσταθμούς της ΔΕΗ για να τροφοδοτήσουν τα streamer τους.. Στο μέλλον εχω σκοπό να βάλω γραμμικά και στο router + NAS.

linear ps rpi2.jpg
linear ps rpi2.jpg (157.11 KiB) Viewed 3732 times
Παναγιώτης
User avatar
panos_adgr
Posts: 17
Joined: Wed Apr 20, 2016 8:52 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #4 by panos_adgr » Sun Jul 10, 2016 5:46 pm

Πολύ ωραίο νήμα Πάνο. Πέραν βέβαια το hardware επεμβάσεων που μπορούμε να κάνουμε υπάρχουν και software tweaks ή ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν ώστε να πετύχουμε καλύτερα αποτελέσματα ή πιο σταθερό καο ήσυχο λειτουργικό περιβάλλον. Βέβαια υπάρχουν και φωνές που αμφισβητούν τα παραπάνω. Όπως γινίυαν άλλωστε πριν λίγα χρόνια στον ερχομό του computer audio στις τάξεις του hi fi και high end.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Jul 10, 2016 6:10 pm

Για το software καλύτερα σε άλλο νήμα Πάνο γιατί και εκεί έχει πολύ κουβέντα.

Εδώ έχουμε να μιλήσουμε για πολλα: καλώδια ethernet, reclocker, τροφοδοτικά, router κτλ. Προσωπικά είμαι στην διαδικασία να αλλάξω καλώδιο και router καθώς και να προσθέσω αλλά δύο γραμμικά τροφοδοτικά...

Μάλιστα αν κάποιος έχει εμπειρία από καλά gigabit ethernet routers ας ρίξει καμία ιδέα. Το ίδιο και για καλώδια cat 6Α ή 7
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #6 by Στέλιος Π. » Sun Jul 10, 2016 10:23 pm

Νομιζω οτι πας για overkill...

Ενα απλο 1000αρι switch απο οποιαδηποτε επωνυμη εταιρεια δικτυακων (~25eu) θα σου κανει τη δουλια που θελεις. Ετσι κι αλλιως πανω απο 3-4 ports δε νομιζω οτι χρειαζεσαι. (rasp, nas, adsl router, καποιο PC)

Τωρα οσον αφορα το καλωδιο... για ποση αποσταση μιλαμε? (να ξερεις οτι και το απλο cat5 δινει Gb ethernet σε λογικες αποστασεις)
Παλι βεβαια ισχυει το ιδιο οπως και στο switch, απλα να ειναι μια επωνυμη εταιρεια. Αν θελεις το παιρνεις και χυμα μαζι με βυσματα και το τερματιζουμε ακριβως σε οσα μετρα χρειαζεσαι.
Πρεσα εχω.

Για boutique υλικα ε γατεχω πραμα...
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #7 by Dr Pan K » Sun Jul 10, 2016 10:41 pm

Παλιά ειχα πρεσάρει και εγω μερικα καλώδια για το δίκτυο του φοιτητικού σπιτιού στην Ρώμη (30 μετρακια ειχα περάσει) αλλα δεν εχω το σχετικό Fluke για να μετρήσω το αποτέλεσμα και θελω να ειναι εγγυημένο. Μηκος θελω περίπου 11-12 μετρα.

Οι σκέψεις ειναι είτε για το Blue Jeans 6A (φτηνό και έρχεται μετρημένο/ πιστοποιημένο) είτε το εντελώς "high end" Audioquest (που κοστίζει μια περιουσία για τόσα μετρά) το οποίο λέει οτι είναι cat7 (κάποιοι υποστηρίζουν οτι με τα κλασσικά βύσματα cat7 δεν υπαρχει. Παραμένει το γεγονός οτι εχει πολύ καλή θωράκιση).

Οποτε η ερώτηση ειναι, μπορούμε να μετρήσουμε τα καλώδια αν τα φτιάξουμε εμείς Στέλιο? Επίσης μπορούμε να βρούμε Telegartner βύσματα?

https://www.bluejeanscable.com/store/da ... /index.htm

bjccategorycables.png
bjccategorycables.png (63.83 KiB) Viewed 3692 times


http://www.audioquest.com/cat_6_7_bulk_ ... 700-carbon

Cat700_Carbon_300x300_main.jpg
Cat700_Carbon_300x300_main.jpg (21.9 KiB) Viewed 3692 times
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #8 by Στέλιος Π. » Mon Jul 11, 2016 10:22 am

Telegartner εχει και το gr.rsdelivers

Βλεποντας βεβαια και την τιμη ειλικρινα ανατριχιασα... :shock: (κοιταζοντας βεβαια τα RJ45 βυσματα ειδα οτι δεν ειναι και τα πιο ακριβα... [shrug] )

Impressed...

Για τη μετρηση τωρα...

Ισως να μπορει να βρεθει το οργανο, πρεπει να ρωτησω στη δουλια.

Ισως τελικα να ειναι καλυτερα να πας στα BJ που ειναι μια "φτηνη" λυση και τα 10m Cat6a κοστιζουν περιπου οσο ενα εισαγωγικο βυσμα Telegartner (οπως ειδες βεβαια και η BJ δεν χρησιμοποιει "εξωτικα" βυσματα).

Και αν δεις διαφορά, πραγμα που μου φαινεται δυσκολο πρεπει να ομολογησω, τοτε πας σε μια boutique λυση.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #9 by Dr Pan K » Mon Jul 11, 2016 10:53 am

Και εγώ δεν περιμένω διαφορά αλλά ένα πιστοποιημενο 6Α σε λογική τιμή μου φαίνεται ιδανική περίπτωση. Είχα μιλήσει με τους ανθρώπους της Blue Jeans και μου είχαν πει ότι 7 με ethernet δεν υφίσταται. Η audioquest από την άλλη ορκίζεται ότι ανάμεσα στα διάφορα καλώδια της υπάρχει διαφορά. Αβυσσος..
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #10 by Στέλιος Π. » Mon Jul 11, 2016 11:16 am

Λογικο δεν ειναι να ορκιζεται;

Γατακι Cisco...

Οσο για switch... αυτο εδω δε φαινεται ασχημο, με 5 ή 8 πορτες

http://www.skroutz.gr/s/7850187/Cisco-SG110D-05.html
http://www.skroutz.gr/s/6933330/Cisco-SG110D-08.html

Και αφηνεις το adsl router σου οπως ειναι.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register