Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #1 by Chris1967 » Thu Sep 28, 2023 5:54 pm

Τι προγράμματα streaming χρησιμοποιείτε?

Πρόσφατα και μετά από περιπέτειες στην εξερεύνηση των προγραμμάτων κατέληξα ότι υπάρχουν προβλήματα γενικά, εκτός και εάν αφεθεί κανείς στα χέρια των εταιριών που φτιάχνουν και το hardware πχ Melco, Aurender κλπ. ή και με συνδυασμό Roon.

Ακόμα και έτσι υπάρχει πρόβλημα με μεγάλες βιβλιοθήκες ή όχι?

Ποια είναι η γνώμη σας και πως το αντιμετωπίζετε?

Προσωπικά έχω δοκιμάσει τις δωρεάν λύσεις αλλά όλες με κάποια προβλήματα.

Το μόνο που λειτούργησε απροβλημάτιστα είναι ο minim server επάνω στο NAS, και το volumio (σε Odroid C2 και RPi2/Rpi4) με controller Linn Kazoo, Lumin, Bubble DS, αν και αυτή η λύση δεν έχει την μεγαλύτερη διαύγεια και λεπτομέρεια σε σχέση με LMS/Picoreplayer σε δύο ξεχωριστά RPi, ένα να τρέχει τον server και ένα τον player.

Με όσους έχω μιλήσει όλοι εκείνοι που ακολουθούν δωρεάν ή φτηνότερες λύσεις έχουν αντιμετωπίσει κάποιου είδους πρόβλημα.

Σας ακούω
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #2 by angpsi » Sat Sep 30, 2023 12:11 pm

Archphile, βασισμένο στον MPD, με το upmpdcli για streaming απο΄ Qobuz. Το πρόγραμμα δεν υποστηρίζεται πλέον από τον Μιχάλη /Tuxx ενώ τις τελευταίες περιπέτειές μου με το upmpdcli μπορείτε να τις διαβάσετε εδώ.

Το MPD παίζει περίφημα, αλλά ο Γάλλος (προγραμματιστής / σχεδιαστής του upmpdcli) μου είπε ευγενικά ότι ίσως θα έπρεπε να σκεφτώ μια λύση που να υποστηρίζεται ενεργά (μτφ. δεν ξαναγράφει αλλαγές του plugin σε Archlinux από τη στιγμή που ο Μιχάλης δεν υποστηρίζει πλέον το Archphile). Μετά από έρευνα βρίσκω ενδιαφέρον σε μια σουίτα προγραμμάτων που ονομάζεται MusicLounge, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί φαίνεται να είναι γραμμένο μόνο για Raspberry PI 4 & Odroid C4 (συν πλατφόρμες amd64 αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία), ενώ εγώ έχω το παλιότερο Odroid C2.

Ως interface, για την πρόσβαση στους φακέλους μου χρησιμοποιώ το native του MPD μέσα από τον browser μου, ενώ για τον έλεγχο του upmpdcli χρησιμοποιώ Linn Kazoo (παλιότερα έπαιζα και με το Lumin, που χρειάζεται όμως ρύθμιση στο μενού του upmpdcli για να λειτουργήσει). Γενικά παίζει απροβλημάτιστα, αλλά καμιά φορά χρειάζεται να κάνω reboot είτε το Odroid είτε το switch για να ξαναπάρει διεύθυνση δικτύου. NAS δεν έχω, αλλά απ' όσο ξέρω στον DrPan παίζει χωρίς πρόβλημα.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #3 by DomieMic65 » Sat Sep 30, 2023 7:57 pm

Εγώ όπως ήδη ξέρετε χρησιμοποιώ Gentooplayer στο οποίο μπορείς να υλοποιήσεις σχεδόν τα πάντα σε σχέση με το streaming και μάλιστα χωρίς να είναι ενεργό ότι δεν χρησιμοποιείς επιβαρύνοντας το σύστημα!
Με ένα μικρό κόστος σε σχέση με το τι κυκλοφορεί εκεί έξω έχεις απίστευτο support από τον developer!!
https://gentooplayers.com/
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #4 by Chris1967 » Sat Sep 30, 2023 8:14 pm

Οπότε έχεις OdroidC2 που δεν υποστηρίζεται από κανένα έτοιμο software αυτή την στιγμή, Archphile που επίσης δεν υποστηρίζεται και δεν έχει πλέον αναβαθμίσεις, δεν έχεις μεγάλη βιβλιοθήκη ούτε NAS, και βασικά κατά κύριο λόγο χρησιμοποιείς Qobuz. Και το Linn Kazoo έχει πάψει να υποστηρίζεται για πολλά χρόνια τώρα.

Κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον θα χρειαστεί να κάνεις το άλμα που προσπαθώ να κι εγώ τώρα.

Μαζί είχαμε ξεκινήσει με τα ίδια αλλά για μένα άλλαξαν τα πράγματα από την στιγμή που μεγάλωσε αρκετά η βιβλιοθήκη μου.

Το Volumio που είχα επιλέξει για ευκολία χειρισμού έπαψε κι αυτό να υποστηρίζει το OdroidC2, και χωρίς τις αναβαθμίσεις ούτε μεγάλη βιβλιοθήκη υποστηρίζει, ούτε Qobuz στην δωρεάν έκδοση.

Παρακολουθούσα με μεγάλο ενδιαφέρον τα γραφόμενα του Μιχάλη DomieMic65, αλλά δεν το είχα αποτολμήσει (επειδή δεν είχα άλλο ένα δυνατό Rpi μέχρι που πέρυσι πήρα ένα Rpi4 8gb, αλλά δεν το είχα συνδέσει στο κυρίως σύστημα).

Έτσι κάνοντας τις δοκιμές μου παρότι και με σπασμένα νεύρα και απογοητεύσεις, διαπίστωσα ότι η χρήση δύο RPi που διαχωρίζουν τις λειτουργίες ενός "ολοκληρωμένου" streamer, σε αποκλειστικό "server" και αποκλειστικό "streamer", είχε μια πολύ μεγάλη και πολύ εύκολα ακουστή διαφορά προς το καλύτερο.

Το picoreplayer σαν software είναι πανάλαφρο και ενσωματώνει τις δύο λειτουργίες server/streamer που μπορεί να χρησιμοποιηθούν και αποκλειστικά μία από τις δύο σε δύο ξεχωριστά Rpi.

Παρά τις αντιξοότητες και τα πολλά reboot/επαναεγκαταστάσεις πιστεύω πως υπάρχει μεγάλο πλεονέκτημα ηχητικό σε σχέση με οτιδήποτε έχω ακούσει εδώ στο σπίτι μέχρι στιγμής.

Τα standalone streamer software επάνω σε Rpi/Odroid έπαιζαν αρκετές βαθμίδες καλύτερα από τα laptop συνδεδεμένα κατευθείαν στα DAC.

Αλλά και μεταξύ τους υπήρχαν και ακουστές διαφορές με το Archphile να είναι το καλύτερο μακράν και κατά σειρά ηχητικής ποιότητας

Archphile>Moode>Rune>Volumio με δική μου υποκειμενική κατηγοριοποίηση.

To Picoreplayer με LMS (sqeezlite/LMS) σε δύο rpi ξεπερνάει κατα πολύ την ηχητική ποιότητα του Archphile κατά την άποψη μου.

Πάντως στις δοκιμές που έκανα και κάνω παρά το γεγονός της πολυπλοκότητας των ρυθμίσεων και γενικά ότι τίποτε δεν γίνεται αυτόματα, με έχει κάνει να τα ξανα εγκαταστήσω και μάλιστα αυτή την στιγμή που γράφω κάνω ακρόαση και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό που ακούω.

Ακουστική αλυσίδα:

SynologyNAS>ZyxelSwitch(Router)>RPi4Picoreplayer LMS>Rpi2PicoreplayerSqeezelite>Rockna Wavedream DAC {όλα τα καλώδια Supra CAT8)

Controler Android = Sqeezer, PC web browser LMS

Qobuz παίζει με plugin άψογα.

Δεν μπορώ να ξέρω τι ταχύτητα αναζήτησης υπάρχει στη τεράστια βιβλιοθήκη αφού αρνείται να γίνει mount ο NAS αλλά απο UPnP (με minim server στον NAS) παίζει επίσης άψογα.

Έχει κάποιος δοκιμάσει άλλες παραλλαγές και τι θεωρεί καλύτερο έστω υποκειμενικά, ξέρω ότι ο Μιχάλης DomieMic65 έχει εντρυφήσει στα ζητήματα αυτά και με Gentoo και με Diretta, όπως και ο Χάρης Zakman35
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #5 by Chris1967 » Sat Sep 30, 2023 8:33 pm

DomieMic65 wrote:Εγώ όπως ήδη ξέρετε χρησιμοποιώ Gentooplayer στο οποίο μπορείς να υλοποιήσεις σχεδόν τα πάντα σε σχέση με το streaming και μάλιστα χωρίς να είναι ενεργό ότι δεν χρησιμοποιείς επιβαρύνοντας το σύστημα!
Με ένα μικρό κόστος σε σχέση με το τι κυκλοφορεί εκεί έξω έχεις απίστευτο support από τον developer!!
https://gentooplayers.com/


Χε χε, με πρόλαβες ενώ επεξεργαζόμουν το κατεβατό.

Ναι στα υπόψιν επειδή σου έχω εμπιστοσύνη σε αυτά, αλλά αυτό μπαίνει μόνο σε rpi4/3 και PC αν δεν κάνω λάθος?

Τι ηχητικές διαφορές έχει αν άκουσες από τον picoreplayer?
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #6 by DomieMic65 » Sat Sep 30, 2023 11:50 pm

Ναι ο Gentoo παίζει μόνο σε rpi και x86

Εγώ τον Gentoo ξεκίνησα να τον χρησιμοποιώ από όταν ήταν δωρεάν και οι οποίες ρυθμίσεις ήταν μόνο μέσω terminal χωρίς GUI.
Δεν θυμάμαι καθόλου πόσο πιο καλά ακουγόταν τότε σε σχέση με τον piCore αλλά πλέον το πλήθος των επιλογών που δίνει μου το κάνουν μονόδρομο.
Πχ το mount του NAS γίνεται σε dt και όταν στο παρελθόν είχα θέμα ο developer μου το έλυσε σε ελάχιστο χρόνο μέσω TeamViewer.
Όταν ήταν δυνατή η χρήση και Diretta Host/target το αποτέλεσμα βελτιώθηκε κι άλλο!
Δείτε στο νήμα του audiophilestyle. Έχει πολύ πληροφορία. Αλλά είναι τεράστιο..
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #7 by pankon » Mon Oct 02, 2023 8:39 am

Αν καταλαβαίνω σωστά το ερώτημα και δεν είμαι εκτός θέματος, εγώ χρησιμοποιώ Audirvana (3.5) σε Mac (Macbook Air M2 16GB) και σύνδεση USB στο DAC (Lab12 DAC1), για να στριμάρω Qobuz.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #8 by Chris1967 » Mon Oct 02, 2023 3:25 pm

DomieMic65 wrote:Ναι ο Gentoo παίζει μόνο σε rpi και x86

Εγώ τον Gentoo ξεκίνησα να τον χρησιμοποιώ από όταν ήταν δωρεάν και οι οποίες ρυθμίσεις ήταν μόνο μέσω terminal χωρίς GUI.
Δεν θυμάμαι καθόλου πόσο πιο καλά ακουγόταν τότε σε σχέση με τον piCore αλλά πλέον το πλήθος των επιλογών που δίνει μου το κάνουν μονόδρομο.
Πχ το mount του NAS γίνεται σε dt και όταν στο παρελθόν είχα θέμα ο developer μου το έλυσε σε ελάχιστο χρόνο μέσω TeamViewer.
Όταν ήταν δυνατή η χρήση και Diretta Host/target το αποτέλεσμα βελτιώθηκε κι άλλο!
Δείτε στο νήμα του audiophilestyle. Έχει πολύ πληροφορία. Αλλά είναι τεράστιο..


Εξήγησε λίγο την αλυσίδα, εξακολουθείς να χρησιμοποιείς LMS επάνω σε δεύτερο Rpi? με Gentoo σε δύο RPi? Picoreplayer LMS στο ένα και Gentooplayer στο δεύτερο?

Κάνε το λίγο λιανά σε παρακαλώ.

Το πλεονέκτημα του Gentooplayer είναι ότι έχει υποστήριξη? Καλύτερος ήχος? Τι έχει που δεν το έχει ο picoreplayer?

Αξίζει δηλαδή να το πληρώσω?

Το Orange Squeeze το πλήρωσα κατόπιν δικής σου παραίνεσης, αλλά δεν βλέπω πλεονέκτημα από το Sqeezer που είναι τσάμπα.

pankon wrote:Αν καταλαβαίνω σωστά το ερώτημα και δεν είμαι εκτός θέματος, εγώ χρησιμοποιώ Audirvana (3.5) σε Mac (Macbook Air M2 16GB) και σύνδεση USB στο DAC (Lab12 DAC1), για να στριμάρω Qobuz.


Δεν κάνεις streaming Πάνο, παίζεις τοπικά από laptop.

Να μην μπερδεύουμε τα streaming applications με τα streaming software.

Τα μεν streaming applications εγκαθίστανται σε κάποιο συσκευή (laptop, TV κλπ οι οποίες κάνουν και διαφορετικές δουλειές) και τροφοδοτούν με συγκεκριμένο περιεχόμενο την συσκευή αυτή (πχ Spotify τροφοδοτεί την συσκευή) ενώ streaming sofware είναι λογισμικά που εγκαθίστανται σε συσκευές που κάνουν αποκλειστικά και μόνο την λειτουργία να αποστέλλουν τα δεδομένα προς όλες τις συσκευές του δικτύου.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #9 by DomieMic65 » Mon Oct 02, 2023 5:07 pm

Chris1967 wrote:
DomieMic65 wrote:Ναι ο Gentoo παίζει μόνο σε rpi και x86

Εγώ τον Gentoo ξεκίνησα να τον χρησιμοποιώ από όταν ήταν δωρεάν και οι οποίες ρυθμίσεις ήταν μόνο μέσω terminal χωρίς GUI.
Δεν θυμάμαι καθόλου πόσο πιο καλά ακουγόταν τότε σε σχέση με τον piCore αλλά πλέον το πλήθος των επιλογών που δίνει μου το κάνουν μονόδρομο.
Πχ το mount του NAS γίνεται σε dt και όταν στο παρελθόν είχα θέμα ο developer μου το έλυσε σε ελάχιστο χρόνο μέσω TeamViewer.
Όταν ήταν δυνατή η χρήση και Diretta Host/target το αποτέλεσμα βελτιώθηκε κι άλλο!
Δείτε στο νήμα του audiophilestyle. Έχει πολύ πληροφορία. Αλλά είναι τεράστιο..


Εξήγησε λίγο την αλυσίδα, εξακολουθείς να χρησιμοποιείς LMS επάνω σε δεύτερο Rpi? με Gentoo σε δύο RPi? Picoreplayer LMS στο ένα και Gentooplayer στο δεύτερο?

Κάνε το λίγο λιανά σε παρακαλώ.

Το πλεονέκτημα του Gentooplayer είναι ότι έχει υποστήριξη? Καλύτερος ήχος? Τι έχει που δεν το έχει ο picoreplayer?

Αξίζει δηλαδή να το πληρώσω?

Το Orange Squeeze το πλήρωσα κατόπιν δικής σου παραίνεσης, αλλά δεν βλέπω πλεονέκτημα από το Sqeezer που είναι τσάμπα.


Απαντώντας από το τέλος... χμμ πότε το πρότεινα αυτό; Δεν το θυμάμαι αν ήταν καιρό πριν ίσως ... εγώ dediacted εφαρμογή για control του LMS έχω να χρησιμοποιήσω χρόνια μετά από την ανάπτυξη του Material Skin! (και κακώς δεν έχω κάνει κάποιο donation στον developer).
Σε πιο πάνω μνμ είχα αναφέρει πως δεν χρειάζεται πλέον κανένα app.
Αρκεί το material skin/add to homescreen

Αν μιλάμε αποκλειστικά για χρήση LMS/Squeezelite ίσως να μην έχει καμία διαφορά!
Όμως στο GP μπορείς να υλοποιήσεις παράλληλα πολλά ακόμα s/ware: MPD, bubbleupnp, gmedia renderer, Diretta (target/host), Roon server/end point, Camilla DSP, και πολλά άλλα. Δεν μπορώ να τα αναλύσω όλα εδώ. Με κάποια από όλα αυτά δεν έχω ασχοληθεί καν. Θα πρέπει να δεις στο site το Documentation για πιο πολύ πληροφορία!

Προσωπικά το χρησιμοποιώ πρώτον για το support, δεύτερον γιατί σε πολλές περιπτώσεις είναι πιο εύκολο από το piCore (πχ NAS mount) και τρίτον γιατί θέλω να στηρίζω τέτοιες προσπάθειες! Βέβαια εγώ έχω παρακολουθήσει όλη την εξέλιξη του project και με έχει κερδίσει!
Ηχητικά είναι εξαιρετικό χωρίς να έχω κάνει AB με piCore φυσικά!
Ο dev επίσης εξελίσσει δικούς του optimized kernels με τους οποίους μπορεί να πειραματιστεί κανείς. Μάλιστα κάποιους από αυτούς τους χρεώνει extra (δεν έχω δοκιμάσει).

Η δική μου αλυσίδα έχει ως εξής με Gentooplayer σε όλα:
1) Rpi4 4gb με LMS/ Squeezelite & (Squeezelite R2 με C3PO) / Spotify connect / Diretta Host
2) Rpi4 2gb Diretta Target (μόνο)
Αν καταφέρω κάποια στιγμή να πάρω ένα Holo red θα το χρησιμοποιήσω σαν Diretta target και θα διαχωρίσω τον LMS ώστε να τρέχει μόνος του στο rpi4/4gb.
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Streaming Software, τι χρησιμοποιείτε ?

Unread post #10 by DomieMic65 » Mon Oct 02, 2023 9:17 pm

πχ δες εδώ όλα τα updates και optimizations που έχει κάνει κατά την εξέλιξη του συστήματος
https://gentooplayers.com/News/

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register