Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #1 by pankon » Sun Oct 15, 2023 1:13 pm

Θα ήθελα να κάνω κάποια αλλαγή/βελτίωση στο δικό μου ψηφιακό σύστημα, προκειμένου να μην είμαι αναγκασμένος να στριμάρω από το Mac (μέσω Audirvana) με καλώδιο USB στο DAC. Το streaming service που χρησιμοποιώ είναι το Qobuz Studio.

To R2R DAC μου (LAB12 DAC1+) σκοπεύω να το κρατήσω γιατί μου αρέσει ο ήχος του. Αξίζει να σημειώσω ότι δεν έχω καθόλου ψηφιακά αρχεία, αλλά από την άλλη έχω κι ένα αρκετά μεγάλο, επαγγελματικό Synology με περίπου 8TB διαθέσιμο χώρο. Θα μπορούσα να φορτώσω εκεί ψηφιακά αρχεία, αν το αποφασίσω.

Έχω κι ένα Wiim Pro, που θεωρητικά είναι bit-perfect ως streamer για να τροφοδοτεί το LAB12 DAC, αλλά έχω την αίσθηση ότι η σύνδεση του Mac μέσω USB είναι (μάλλον) ηχητικά καλύτερη. Επειδή η παρέα έχει γνώστες στα ψηφιακά, με ενδιαφέρον ακούω ιδέες/προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #2 by Chris1967 » Sun Oct 15, 2023 4:18 pm

Αφού έχεις από τι ξέρω και RPi4ρια για τα διάφορα σου προτζεκτ, νομίζω ότι δεν θέλει και πολύ σκέψη να δοκιμάσεις το piCorePlayer
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #4 by pankon » Tue Oct 17, 2023 12:42 pm

Άρα τι χρειάζομαι; Ένα ή δύο Rpi4; Κάποιο ειδικό switch; (έχω δει κάτι ενδιαφέρον στο σπίτι του Χρήστου τελευταία). Κάτι άλλο;
Κι αυτό το νέο setup θα βελτιώσει τον ΄ήχο σε σχέση με τo καλώδιο USB που χρησιμοποιώ τώρα από το Mac; Μιλάμε για σοβαρή βελτίωση ή κάτι που είναι της τάξης του 5%;
Υπενθυμίζω και πάλι ότι μιλάμε μόνο για streaming από Qobuz προς το παρόν.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #5 by Chris1967 » Tue Oct 17, 2023 2:59 pm

Σε πρώτη φάση ένα Rpi4 καλύτερα στα 8gb, και να τρέξεις και τον server και τον player απο κει.

Είναι πολύ εύκολο για να παίξεις μόνο Qobuz, το μόνο που χρειάζεται είναι το Qobuz plugin, και να ρυθμίσεις την έξοδο USB του picoreplayer να αναγνωρίζει το DAC σου.

Αργότερα μπορείς να έχεις και άλλο ένα picoreplayer μόνο σαν player επάνω σε άλλο ένα RPi4. Αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

To Rpi4 πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο φυσικά και ένα απλό switch κάνει δουλειά.

Η διαφορά ανάμεσα στον Mac και τον picoreplayer πρέπει να είναι εύκολα ακουστή ακόμα και από κάποιον που δεν ασχολείται με τα δικά μας.

Δεν μ αρέσει να λέω ποσοστά αλλά η διαφορά είναι μεγαλύτερη από μια αντίστοιχη αλλαγής καλωδίου RCA/ηχείων.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #6 by pankon » Tue Oct 17, 2023 4:59 pm

Chris1967 wrote:...
Η διαφορά ανάμεσα στον Mac και τον picoreplayer πρέπει να είναι εύκολα ακουστή ακόμα και από κάποιον που δεν ασχολείται με τα δικά μας.

Δεν μ αρέσει να λέω ποσοστά αλλά η διαφορά είναι μεγαλύτερη από μια αντίστοιχη αλλαγής καλωδίου RCA/ηχείων.


Χρήστο,
μου φαίνεται ότι δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω μια δουλίτσα (π.χ. Lenco L78 rebuild), δαιμονίζομαι να ξεκινήσω μια άλλη (ψηφιακά).

Sorry για τη χαζή ερώτηση, αλλά το συστηματάκι που συζητάμε είναι κάτι αντίστοιχο με το Roon; Αν ναι, έχει κάνει κάποιος κάποια σχετική σύγκριση για να ξέρουμε τα υπέρ και και τα κατά;

Δεν θα χρειαστούμε και κανένα καλό γραμμικό τροφοδοτικό για το Rpi;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #7 by Chris1967 » Tue Oct 17, 2023 6:33 pm

Ξεκίνα όπως σου είπα και σίγουρα θα ακούσεις διαφορά, τα γραμμικά κλπ μετά.

Δεν θα σου στοιχίσει τίποτε αφού έχεις Rpi4 και το picoreplayer είναι εντελώς δωρεάν.

Το Roon είναι το μοναδικό ολοκληρωμένο λειτουργικό streaming ου υπάρχει, κάνει τα πάντα, αλλά έχει κάποιο συγκεκριμένο ήχο που άλλοι αγαπούν και άλλοι δεν τους αρέσει. Άσε που στοιχίζει 900? ευρώ η ισόβια συνδρομή ή είπα λίγα δεν θυμάμαι.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #8 by DomieMic65 » Wed Oct 18, 2023 6:58 am

LMS ο "Roon του φτωχού" όπως έχω ήδη πει... (μη με παρεξηγήσετε δεν σας λέω φτωχούς πλάκα κάνω) :mrgreen:

Σοβαρά τώρα. O Logitech Media Server έχει πάρα πολλές ομοιότητες με το Roon (όχι ηχητικά, ηχητικά μπορεί να είναι και καλύτερος [oldtimer] ). Ίσως και αυτοί που έστησαν το Roon να έχουν βασιστεί στην λογική του. Δεν είναι τυχαίο που ο Roon υποστηρίζει squeezelite by default.
Όλα αυτά είναι δικές μου σκέψεις και φυσικά μπορεί να είναι και τελείως λάθος αλλά δεν μπορώ να μην δω τις ομοιότητες και την χρονολογική σειρά που έγιναν τα πράγματα. Ο LMS προϋπήρχε κατά πολύ.
Σίγουρα δεν έχει τα δεκάδες advanced features του Roon και την υπολογιστική του ισχύ αλλά κάνει πολλά πράγματα με τον ίδιο/παρόμοιο τρόπο! Ακόμα και λειτουργία "radio" μέσω του last fm plug-in πχ
Το γεγονός δε ότι είναι τελείως δωρεάν με ένα απίστευτο community υποστήριξης είναι πραγματικά εντυπωσιακό!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #9 by Dr Pan K » Wed Oct 18, 2023 8:42 am

Ειμαι ψιλοβεβαιος οτι απο καπου εχουν "δανειστεί" αφθονο κωδικα ετοιμο... το κανουν ολοι, γιατι οχι και το Roon? Εξ αλλου δεν πουλανε ηχο, πουλανε interface
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #10 by angpsi » Wed Oct 18, 2023 12:07 pm

pankon wrote:(...) Μιλάμε για σοβαρή βελτίωση ή κάτι που είναι της τάξης του 5%;

Chris1967 wrote:(...) Η διαφορά ανάμεσα στον Mac και τον picoreplayer πρέπει να είναι εύκολα ακουστή ακόμα και από κάποιον που δεν ασχολείται με τα δικά μας.

Να συνηγορήσω κι εγώ υπέρ των όσων λέει ο Chris, έχοντας ο ίδιος περ΄ασει από Audirvana/Mac σε Ordoid/Archphile εδώ και αρκετά χρόνια. Η διαφορά είναι εύκολα ακουστή ανάμεσα σε υπολογιστή και τα διάφορα ARM/Linux κουτάκια, ο θόρυβος μειώνεται εμφανώς λόγω των χαμηλών τάσεων που τρέχουν στην πλακέτα και αρχίζεις να ακούς σημαντικά περισσότερη λεπτομέρεια. Επίσης τα Rpi, Odroid κ.λπ. ακούνε εμφανώς στα γραμμικά τροφοδοτικά, που μειώνουν επίσης ακουστά τον θόρυβο―αν και ανοίγουν ένα ολόκληρο κεφάλαιο ως προς τις επιπτώσεις που έχουν στη χροιά αυτού που ακούς.

Όπως και να 'χει, μόλις αλλάξεις θα καταλάβεις γιατί όλοι οι υπόλοιποι της παρέας ασχολούνται με το να στραγγίξουν βελτιώσεις της τάξης του 1-3% με switch, καλώδια, λειτουργικά κ.λπ.

DomieMic65 wrote:(...) Σοβαρά τώρα. O Logitech Media Server έχει πάρα πολλές ομοιότητες με το Roon (όχι ηχητικά, ηχητικά μπορεί να είναι και καλύτερος)

Την εποχή που έκανα τη μετάβαση είχα συγκρίνει Roon με Audirvana και είχα αποφανθεί σχετικά εύκολα υπέρ του δεύτερου, παρά τον θόρυβο που έβγαινε από τη USB θύρα του υπολογιστή. Υποθέτω πως η βελτίωση πάει προσθετικά βάζοντας στο παιχνίδι και τα Rpi, Odroid κ.λπ. με τα οφέλη που περιγράφω παραπάνω. Από την άλλη, όπως λέει ο DrPan, το Roon πουλάει περιεχόμενο περισσότερο απ' όσο πουλάει πιστότητα, επομένως η συζήτηση πάει στο de gustibus.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register