Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #21 by DomieMic65 » Fri Oct 20, 2023 3:42 pm

Δείτε και στο blog του Archimago
Έχει κάποιους καλούς οδηγούς… πιο παλιούς αλλά καλούς!
Έχω καιρό να μπω όμως!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #22 by pankon » Sun Oct 22, 2023 5:58 pm

Σωστα, Μιχάλη. Μόνο Qobuz θα παίζω. Αλλά έχω και 3-4 άλλα RPi4 (των 2GB), οπότε αν πιστεύεις ότι θα μπορούσαν να βελτιώσουν κάτι κάπου, μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο ένα. Ως γνωστό, ο στόχος είναι η ποιότητα ήχου (και η ευκολία βέβαια).
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #23 by pankon » Mon Oct 23, 2023 10:21 am

Και όταν εγκαταστήσουμε αυτά που πρέπει, θα μπορώ να έχω έλεγχο του RPi από το κινητό, από tablet, κι από τον Mac μέσω wifi; Έχω βέβαια κι ethernet, αν χρειαστεί.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #24 by Chris1967 » Mon Oct 23, 2023 4:28 pm

Ναι
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #25 by DomieMic65 » Mon Oct 23, 2023 8:31 pm

καλύτερα με ethernet όλα
με το Material Skin του LMS ο έλεγχος από οποιαδήποτε συσκευή είναι παιχνιδάκι ... δεν χρειάζεται άλλη εφαρμογή
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #26 by pankon » Wed Oct 25, 2023 9:13 am

DomieMic65 wrote:καλύτερα με ethernet όλα
με το Material Skin του LMS ο έλεγχος από οποιαδήποτε συσκευή είναι παιχνιδάκι ... δεν χρειάζεται άλλη εφαρμογή


Χρειάζεται κάποιο 'ειδικό' καλώδιο Ethernet, π.χ. Cat7 ή Cat8; Βέβαια η ερώτηση είναι μάλλον θεωρητική, καθώς έχω ένα μακρύ καλώδιο μήκους περίπου 8-10m, από το κεντρικό switch (επαγγελματικό HP) μέχρι το σύστημα hifi. Το αποδεχόμαστε αυτό ή πρέπει να αλλάξω καλώδιο Ethernet;

Το Rpi4 με τις ψύκτρες και το αυθεντικό τροφοδοτικό του τα έχω έτοιμα. Και τώρα τι;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #27 by angpsi » Wed Oct 25, 2023 1:18 pm

pankon wrote:(...) Βέβαια η ερώτηση είναι μάλλον θεωρητική, καθώς έχω ένα μακρύ καλώδιο μήκους περίπου 8-10m, από το κεντρικό switch (επαγγελματικό HP) μέχρι το σύστημα hifi. Το αποδεχόμαστε αυτό ή πρέπει να αλλάξω καλώδιο Ethernet;

Ρωτάς αν πρέπει να αντικαταστήσεις αυτά τα 8-10 μέτρα με κάτι καλύτερο, ή κάτι άλλο; Νομίζω πως για μεγάλες αποστάσεις είναι προτιμότερο να βάλεις οπτική ως μια καλή αναλογία κόστους / ελαχιστοποίησης απωλειών, και μετά βάζεις για κοντινές χαλκό (φυσικά χρειάζεσαι και το αντίστοιχο SFP switch που υποστηρίζει οπτική). Ως προς το ζήτημα του Cat8. για μεγάλες αποστάσεις, ο Dr Pan έχει ένα πανάκριβο Cat x Nordost γύρω στα 15 μ. από τον καιρό που ήταν reviewer και θυμάμαι πως θεωρεί πως κάνει διαφορά (?), αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό για κοινούς θνητούς. Λάβε υπ' όψη σου πως μετά τα 2.5 μ. η ταχύτητα του Cat8 πέφτει σε επιπεδα Cat6, οπότε η αλλαγή έχει νόημα μόνο από πλευράς ποιότητας κατασκευής.

Γενικά το κοινό Cat8 δεν είναι ιλιγγιωδώς ακριβό (με τα δικά μας μέτρα) και είναι προφανώς καλύτερο ποιοτικά από Cat6, οπότε δεν βλέπω γιατί όχι. Βέβαια το κόστος διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία, αλλά αν δεν είσαι σε χειρουργικά αναλυτικό υπερσύστημα που να δείχνει τη διαφορά του 1% δεν βλέπω γιατί να πληρώσεις παραπάνω από ένα Supra ή ένα Audioquest, ή έστω, αν θες να ξοδευτείς, ένα Vovox. Βεβαίως υπολογίζω και το απλό κινέζικο Cat8 να είναι καλύτερο από ένα αντίστοιχο Cat6―εγώ πήρα κάποια στιγμή ένα Ugreen στα 12 μ για δοκιμή και είναι πολύ πιο στιβαρή κατασκευή από το κλασικό Cat6e που χρησιμοποιούσα. Φυσικά στο δικό μου σύστημα χρειάζεται να γίνει ακόμα πολλή δουλειά για να φτάσουμε να συζητάμε για αξιοσημείωτες βελτιώσεις από την αλλαγή των UTP καλωδίων, οπότε το έκανα περισσότερο για την πλάκα μου.

Btw, το Cat8 είναι αρκετά άκαμπτο και ίσως να δυσκολέψει κάποιον στην εγκατάσταση.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #28 by DomieMic65 » Wed Oct 25, 2023 2:56 pm

Εγώ έχω απλά cat6 Panduit (ή κάπως έτσι)
Παιδιά όσο καλή κ να είναι η λύση piCore (που είναι εξαιρετική) δεν έχει εξελιχθεί από χαιφιντελιστές, ακόμα κ οι developers (οι πιο πολλοί τουλάχιστον) έχουν τελείως basic συστήματα.... αν ρωτήσεις κάτι τέτοιο στο φόρουμ του piCore θα πέσει δούλεμα χεχεχεχ
Παναγιώτη με όλο το θάρρος Ε; Ελπίζω να μη με παρεξηγείς…
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #29 by pankon » Wed Oct 25, 2023 6:53 pm

DomieMic65 wrote:Εγώ έχω απλά cat6 Panduit (ή κάπως έτσι)
Παιδιά όσο καλή κ να είναι η λύση piCore (που είναι εξαιρετική) δεν έχει εξελιχθεί από χαιφιντελιστές, ακόμα κ οι developers (οι πιο πολλοί τουλάχιστον) έχουν τελείως basic συστήματα.... αν ρωτήσεις κάτι τέτοιο στο φόρουμ του piCore θα πέσει δούλεμα χεχεχεχ
Παναγιώτη με όλο το θάρρος Ε; Ελπίζω να μη με παρεξηγείς…


Μιχάλη, δεν σε παρεξηγώ καθόλου. Άλλα όπως ξέρεις, τα ψειρίζουμε τα πράγματα και προσπαθούμε να "στραγγίξουμε" λίγη περισσότερη ποιότητα ήχου από δω κι από κει. Τα αναλογικά καλώδια κάνουν διαφορά. Αλλά για τα ψηφιακά αναρωτιέμαι για το εάν το ethernet καλώδιο Cat7 ή Cat8 θα μπορούσε να κάνει διαφορά από το Cat6. Σε κάθε περίπτωση, ας δω πρώτα αν το Rpi4 θα κάνει διαφορά σε σχέση με το Audirvana στο Mac και μετά βλέπουμε αν μπορούμε να πάρουμε και κάτι επιπλέον από επιπρόσθετες βελτιώσεις, π.χ. γραμμικό τροφοδοτικό, καλώδια, κτλ.

Οψόμεθα! [oldtimer]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Εναλλακτική λύση αντί για streaming μέσω USB στο DAC;

Unread post #30 by angpsi » Wed Oct 25, 2023 10:09 pm

Γραμμικό τροφοδοτικό ακούει πολύ, τουλάχιστον το Odroid. Θα πρέπει να είναι το πρώτο μέλημά σου αν θές να σπρώξεις τα πράγματα παραπέρα.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register