Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiophile RPi?

User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 165
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Audiophile RPi?

Unread post #61 by Στέλιος Περγιουδάκης » Mon Nov 20, 2023 5:53 pm

Ελπίζω να έλθει σύντομα η ώρα της συνάντησης, αν μας το επιτρέψει η κόρη με τα διαβασματα του μεταπτυχιακού.
Αναζητώ εναγωνίως ευκαιρία γιαυτό.
Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #62 by Dimdim » Wed Nov 22, 2023 11:03 am

Χρήστο με γεια το stack του Ian, πολύ χαίρομαι που έκανε σεβαστή διαφορά στον ήχο σου.

Θα το καταφέρουμε και το δεύτερο πλακετάκι με τους supercapacitors να δουλέψει, δεν είναι στο χέρι του.. και έτσι θα δεις και αν θα κάνει διαφορά στον ήχο.

Πάντως να σημειωθεί ότι η περίπτωσή σου, με το Rockna, είναι από τις πιο "αναίσθητες" στην ποιότητα του transport.. Αν ακούς εσύ διαφορά, το ίδιο stack σε λιγότερο φροντισμένα receivers θα κάνει αισθητά μεγαλύτερη διαφορά.

Αυτό που δεν μπορώ να μαντέψω είναι το πόση διαφορά θα κάνει στην περίπτωση εξόδου s/pdif.. μιας και εκεί παίζει μεγάλο ρόλο και το s/pdif receiver στο dac, το οποίο s/pdif receiver σπάνια είναι πολύ φροντισμένο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #63 by pankon » Thu Nov 23, 2023 7:55 am

Δημήτρη,
ψήνομαι κι εγώ να ακολουθήσω τον ακριβώς ίδιο δρόμο με τον Χρήστο, απλά στη δική μου περίπτωση θα χρησιμοποιήσω την πλακέτα με την ομοαξονική έξοδο αντί για i2s. Είμαι περίεργος πόση διαφορά θα κάνει, αλλά ο Χρήστος λέει ότι θα είναι σημαντική. Μακάρι!
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #64 by DomieMic65 » Thu Nov 23, 2023 8:06 am

Καλορίζικα όλα Χρήστο!!!
Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #65 by Dimdim » Thu Nov 23, 2023 11:43 am

pankon wrote:Δημήτρη,
ψήνομαι κι εγώ να ακολουθήσω τον ακριβώς ίδιο δρόμο με τον Χρήστο, απλά στη δική μου περίπτωση θα χρησιμοποιήσω την πλακέτα με την ομοαξονική έξοδο αντί για i2s. Είμαι περίεργος πόση διαφορά θα κάνει, αλλά ο Χρήστος λέει ότι θα είναι σημαντική. Μακάρι!


Θα έχει ενδιαφέρον αυτό.. για να δούμε..
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #66 by Chris1967 » Thu Nov 23, 2023 12:52 pm

Dimdim wrote:Χρήστο με γεια το stack του Ian, πολύ χαίρομαι που έκανε σεβαστή διαφορά στον ήχο σου.

Θα το καταφέρουμε και το δεύτερο πλακετάκι με τους supercapacitors να δουλέψει, δεν είναι στο χέρι του.. και έτσι θα δεις και αν θα κάνει διαφορά στον ήχο.

Πάντως να σημειωθεί ότι η περίπτωσή σου, με το Rockna, είναι από τις πιο "αναίσθητες" στην ποιότητα του transport.. Αν ακούς εσύ διαφορά, το ίδιο stack σε λιγότερο φροντισμένα receivers θα κάνει αισθητά μεγαλύτερη διαφορά.

Αυτό που δεν μπορώ να μαντέψω είναι το πόση διαφορά θα κάνει στην περίπτωση εξόδου s/pdif.. μιας και εκεί παίζει μεγάλο ρόλο και το s/pdif receiver στο dac, το οποίο s/pdif receiver σπάνια είναι πολύ φροντισμένο.


Ευχαριστώ Δημήτρη, πράγματι το Rockna αποδεικνύεται "αναίσθητο", λόγω των πολύ καλών υλοποιήσεων των receiver του.

Νομίζω ότι θα αποτελέσει σημείο αναφοράς συγκριτικών για επώνυμα streamers.

Χαίρομαι που θα με βοηθήσεις να φτιάξουμε το UcConditioner!!

DomieMic65 wrote:Καλορίζικα όλα Χρήστο!!!


Ευχαριστώ Μιχάλη!!

Γενικά πιστεύω ότι θα κάνει μεγαλύτερη διαφορά σε DAC που έχουν spdif είσοδο, και ειδικά στο LAB12 που έχει ο Παναγιώτης επειδή αφενός έχει για USB receiver το CMedia το οποίο δεν το έχω και πολύ σε υπόληψη, και αφετέρου έχω την εντύπωση ότι δεν επαναχρονίζει την spdif του.

Εκεί μπορεί να μας περιμένει μεγάλη εκπληξη.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #67 by pankon » Thu Nov 23, 2023 2:38 pm

Ο Χρήστος προσπαθεί να με παρασύρει στον βούρκο των streamers (αν και δεν χρειάζομαι πολύ σπρώξιμο).

Μου φαίνεται ότι θα αρχίσουμε να γυρνάμε βιντεάκια με τις διάφορες ντούικες κατασκευές. Προς το παρόν αρκούμαστε με τις απλέ φωτογραφίες (το εσωτερικό του Lab12 DAC1 μου). Στην ομοαξονική είδοδό του θα τοποθετηθεί το streamer.

IMG_9813.jpeg
IMG_9813.jpeg (1.32 MiB) Viewed 453 times


IMG_9814.jpeg
IMG_9814.jpeg (1.17 MiB) Viewed 453 times
Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #68 by Dimdim » Thu Nov 23, 2023 4:24 pm

Η κύρια πλακέτα του συγκεκριμένου dac απ' ότι βλέπω δεν έχει είσοδο I2S, μόνο s/pdif.

Αυτό που κάνει το CMedia είναι να παίρνει το σήμα από τη USB και να βγάζει έξοδο s/pdif, το οποίο στη συνέχεια το περνάει από έναν διακόπτη (εντελώς ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη χρήση btw......) και στο τέλος να το στέλνει στον s/pdif receiver που έχει πάνω της η κύρια πλακέτα.

Ιδανικό σενάριο θα ήταν να καταργηθεί ο διακόπτης και η CMedia και να υπάρχει μόνο μια είσοδος s/pdif, η οποία θα οδηγείται από το stack του Ian.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #69 by pankon » Thu Nov 23, 2023 4:34 pm

Ακριβώς το ίδιο πρότεινε και ο Χρήστος, Δημήτρη. Μάλιστα είπε να κοντύνουμε και το καλώδιο από το RCA βύσμα μέχρι την κύρια πλακέτα, γιατί κι αυτό θα επιφέρει σημαντική βελτίωση. Σκέφτομαι επίσης μήπως έχει νόημα να κάνω και μια αναβάθμιση στα RCA βύσματα (s/pdif IN και analogue OUT).

Ζητώ συγγνώμη στον Χρήστο, γιατί ο στόχος μου δεν είναι να κανιβαλίσω το νήμα του. Απλά συνεχίζω να γράφω εδώ, επειδή σύντομα θα κάνω κι εγώ την πανομοιότυπη κατασκευή, απλά με τη διαφορά μίας και μόνο πλακέτας (s/pdif αντί για i2s).

Αναμένω με ενδιαφέρον να ολοκληρώσετε την αναζωογόνηση της πλακέτας των UltraCapacitors στα 5V, ώστε να μας πει ο Χρήστος ποια είναι η τελική βελτίωση που ακούει.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #70 by pankon » Sat Nov 25, 2023 7:06 pm

Λοιπόν, ακολουθώντας το πετυχημένο παράδειγμα του Χρήστου, την πάτησα κι εγώ τη σκανδάλη...

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register