Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiophile RPi?

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #141 by DomieMic65 » Sun Jan 21, 2024 11:56 pm

Καλορίζικο Παναγιώτη!!
Εύχομαι να το απολαύσεις τα μέγιστα!!

Κάποια στιγμή θα ήθελα να το δω και από κοντά γιατί και ούτε έχω i2s στο DAC μου οπότε πέραν της USB η άλλη μου επιλογή είναι η SPDIF οπότε ένα πιθανό μελλοντικό μου σεταπ θα είναι πιο κοντά στο δικό σου!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #142 by Chris1967 » Mon Jan 22, 2024 9:36 am

Εννοείται ότι έτσι είναι το diy, μπορεί να κάνεις ένα βήμα εμπρός και δύο πίσω, αλλά η υπομονή και επιμονή ανταμείβει (αρκετές φορές όχι πάντα :-D ) .

Χαίρομαι που βρέθηκε λύση στο streamer του Πάνου και μπόρεσα να βοηθήσω .

Εν τω μεταξύ εγώ προσπαθώντας να τακτοποιήσω το Server RPi, που συστεγάζεται με το switch του Δημητρακούδη, την έκανα την βλακεία και μάλλον έκαψα το πλακετάκι τροφοδοσίας, του switch, οπότε και εδώ χρειάζεται υπομονή και πάλι η συνδρομή του Δημήτρη.

Ναι, εάν κάποιος δεν θέλει αυτές τις συγκινήσεις και τις ψυχολογικές μεταπτώσεις σίγουρα πηγαίνει σε έτοιμο εμπορικό προϊόν.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #143 by pankon » Mon Jan 22, 2024 11:06 am

DomieMic65 wrote:Καλορίζικο Παναγιώτη!!
Εύχομαι να το απολαύσεις τα μέγιστα!!

Κάποια στιγμή θα ήθελα να το δω και από κοντά γιατί και ούτε έχω i2s στο DAC μου οπότε πέραν της USB η άλλη μου επιλογή είναι η SPDIF οπότε ένα πιθανό μελλοντικό μου σεταπ θα είναι πιο κοντά στο δικό σου!


Μιχάλη,

αφού το κατάφερα εγώ, που δεν είχα ξανακάνει ηλεκτρονική κατασκευή (βέβαια με την αμέριστη βοήθεια του Χρήστου), εννοείται ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο. Και το αποτέλεσμα δείχνει να είναι πολύ καλό. Πιστεύω ότι θα γίνει κι ακόμα καλύτερο.
Αν έχεις S/PDIF, η λύση είναι τουλάχιστον δοκιμασμένη.

Όσον αφορά τον ήχο, μετά από τις πρώτες 2-3 ώρες ακρόασης, οι εντυπώσεις είναι οι εξής:
Μεγαλύτερη λεπτομέρεια από πριν (Mac / Audirvana / USB), μεγαλύτερη σκηνή κυρίως στο πλάτος, καλύτερος διαχωρισμός μεταξύ οργνάνων. Αλλά το πικάπ δεν το φτάνει. Υπάρχει ακόμα σαφής διαφορά μεταξύ αναλογικού και ψηφιακού.
Πιστεύω όμως ότι θα βελτιωθεί κι άλλο, καθώς στρώνουν τα εξαρτήματα. Κι ακόμα δεν έχω βάλει το StationPi Pro, οπότε το streamer δεν δουλεύει όπως πρέπει.

Τέλος, όσον αφορά το λογισμικό, το GentooPlayer είναι με διαφορά πολύ πιο πλούσιο απ' ό,τι το Volumio.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #144 by pankon » Mon Jan 22, 2024 2:13 pm

Chris1967 wrote:Εννοείται ότι έτσι είναι το diy, μπορεί να κάνεις ένα βήμα εμπρός και δύο πίσω, αλλά η υπομονή και επιμονή ανταμείβει (αρκετές φορές όχι πάντα :-D ) .

Χαίρομαι που βρέθηκε λύση στο streamer του Πάνου και μπόρεσα να βοηθήσω .

Εν τω μεταξύ εγώ προσπαθώντας να τακτοποιήσω το Server RPi, που συστεγάζεται με το switch του Δημητρακούδη, την έκανα την βλακεία και μάλλον έκαψα το πλακετάκι τροφοδοσίας, του switch, οπότε και εδώ χρειάζεται υπομονή και πάλι η συνδρομή του Δημήτρη.

Ναι, εάν κάποιος δεν θέλει αυτές τις συγκινήσεις και τις ψυχολογικές μεταπτώσεις σίγουρα πηγαίνει σε έτοιμο εμπορικό προϊόν.


Χρήστο,

η συμβολή σου στη σύλληψη και ολοκλήρωση του streamer μου ήταν καθοριστική, οπότε σ' ευχαριστώ και δημοσίως.

Μη στεναχωριέσαι για τo switch σου. Μπορεί τελικά να φτιαχτεί πιο γρήγορα και πιο εύκολα απ' ό,τι εκτιμάς.

Πάντως στο δικό μου RPi 4B, που έχει μόνο 2GB μνήμη, όλο το λογισμικό (λειτουργικό, κτλ), που τρέχει to GentooPlayer, πιάνει περίπου 350ΜB μόνο κι αφήνει περίπου 1.6GB ελεύθερα. Θεωρώ ότι το RPi θα μπορούσε να σηκώσει πολύ περισσότερο software από άποψη μνήμης. Επίσης η χρήση της CPU είναι αμελητέα. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα μπορούσε να φορτώσει κανείς πολύ περισσότερες λειτουργίες πάνω στο ίδιο RPi...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #145 by Chris1967 » Mon Jan 22, 2024 3:54 pm

Να σαι καλά καλοάκουστο!!

Να μην αναρωτιέσαι καθόλου, σκοπός μας είναι όσο ελαφρύτερο τόσο το καλύτερο.

Το Gentooplayer, δίνει την δυνατότητα να απεγκαθιστάς ότι δεν χρησιμοποιείς, δλδ το αντίθετο από αυτό που λες.

Η μνήμη βοηθά μόνο σε ένα πράγμα να κάνεις ramdisk, οπότε όλο το λειτουργικό να τρέχει από την μνήμη και όχι από τον αποθηκευτικό χώρο της κάρτας.

Εδώ βέβαια χρειάζεσαι Rpi 4 ή 8 gb.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Audiophile RPi?

Unread post #146 by DomieMic65 » Mon Jan 22, 2024 5:02 pm

Γενικά το σύστημα παίζει αρκετά πιο διάφανα αν φορτωθεί στην RAM εστω και μέρος των λειτουργιών (δλδ αναφορικά με τα RAM modes για rpi με λιγότερη RAM από 4GB που δεν μπορεί να φορτωθεί όλο το λειτουργικό)!!!
Πρέπει όμως πρώτα να έχουν ολοκληρωθεί όλες οι ρυθμίσεις η επιλογή Kernel / TWK / κλπ και μετά να φορτώσεις το σεταπ στην RAM.

Επίσης όντως είναι καλό να μην έχεις ενεργές διεργασίες που δεν χρησιμοποιείς (Menu: Enable/disable software) ή ακόμα και να απεγκαταστήσεις πλήρως κάποιες που ξέρεις πως δεν θα χρειστείς. πχ ότι έχει να κάνει με το wifi αν δεν θα το χρησιμοποιήσεις ποτέ

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να είναι updated τα scripts όταν ο Antonelo βγάζει update.
Κοίτα συχνά τα news και κάνε gp update όταν χρειάζεται
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #147 by pankon » Mon Jan 22, 2024 8:19 pm

Μιχάλη,

το GentooPlayer έχει μια σχετική καμπύλη εκμάθησης, αλλά με λίγη υπομονή και προσπάθεια, θα το παίζουμε στα δάχτυλα ή τουλάχιστον θα ξέρουμε τι μας γίνεται. Προς αποφυγή οποιασδήποτε παρερμηνείας, αναφέρομαι στο εαυτό μου με πληθυντικό ευγενείας. ;-)

Σήμερα έκανα ένα γενικό update στο GentooPlayer με minor updates σε διάφορα πακέτα. Απ' ό,τι μου είπε ο Antonello, επίκειται δημοσίευση της v.8.50 (που δεν ξέρω τι θα φέρει). Πιστεύω ότι ο Antonello θα μου πει τι θα έπρεπε να βάλω στo μικρό μου RPi των 2GB και να το σηκώσω στη Ramdisk.

Παράλληλα, βέβαια, αναμένω και το νέο StationPi Pro, το οποίο μου έστειλε ήδη ο Ian από τον Καναδά. Όταν με το καλό έρθει, θα ολοκληρωθεί από άποψη hardware το streamer.

Κάποια στιγμή πρέπει να πάω και από τον Στράτο τον Βήχο, που μου είπε ότι μπορεί να κάνει 1-2 παρεμβάσεις στο DAC, προκειμένου να βελτιωθεί κατάτι ο ήχος. Ένα εξ' αυτών θα είναι να συνδέσουμε το εσωτερικό καλώδιο S/PDIF απευθείας στην κεντρική πλακέτα του DAC, παρακάμπτοντας τη μικρή βοηθητική πλακέτα, που ρυθμίζει την επιλογή εισόδου (USB <> S/PDIF).

Σιγά-σιγά γίνεται η αγουρίδα μέλι. Κι όπως λέμε στη Θεσσαλονίκη... "Patience is a virtue" [oldtimer]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #148 by pankon » Tue Jan 23, 2024 10:43 pm

Έχω βάλει το streamer και γράφει ώρες, χωρίς να το ακούω. Μόλις πιάσει τις 100 ώρες, θα αναφέρω τις νέες εντυπώσεις.
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 165
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Audiophile RPi?

Unread post #149 by Στέλιος Περγιουδάκης » Wed Jan 24, 2024 8:06 am

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ "που πάει η μουσική όταν δεν την ακούμε πια;"



Μια απ τις καταπληκτικές εκπομπές του τρίτου προγράμματος 90,9-95,6ΜHz
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audiophile RPi?

Unread post #150 by pankon » Wed Feb 07, 2024 9:02 am

Μετά από αρκετή αναμονή, το νέο StationPi Pro κατέφτασε χθες το μεσημέρι. Ο Ian Canada μου το έστειλε από τον Καναδά με δηλωμένη αξία 12$. Το τελωνείο στο αεροδρόμιο της Αθήνας το κράτησε μερικές μέρες για να σιτέψει και στο τέλος το ελευθέρωσε και απλά μου χρέωσε 4.5€ (αυτό έλειπε!).

Με ανυπομονησία (αλλά και υπομονή) έβαλα το RPI πάνω στο StationPi Pro, όπως επίσης και το FifoPi Q7 και το TransportPi AES στην "audio" πλευρά της πλακέτας.

Παρόλες τις πολλές συνδέσεις, το streamer ευτυχώς έπαιξε κατευθείαν χωρίς απρόσμενες εκπλήξεις.

Αυτή είναι η τελική μορφή. Βέβαια λείπει ο κεντρικός διακόπτης ρεύματος, όπως επίσης και το κλείσιμο του κουτιού, αλλά θα γίνουν κι αυτά, σύντομα ελπίζω.

IMG_9988.jpeg
IMG_9988.jpeg (1.17 MiB) Viewed 354 times


Πριν από την προσθήκη του StationPi Pro, το Rpi χρησιμοποιούσε το δικό του, μικρό τροφοδοτικό των 5V. Κι επίσης οι πλακέτες FifoPi Q7 και TransportPi AES ήταν τοποθετημένες πάνω στο Rpi. Τώρα όλες οι τροφοδοσίες παρέχονται από τις 3 πλακέτες με τα ultracapacitors του Ian Canada.

Και ναι, έκανε σοβαρή διαφορά σε σχέση με πριν. Ο ήχος τώρα ανέβηκε σε άλλο επίπεδο! Πολύ πιο καθαρός, με ακριβέστατο imaging, μεγαλύτερη λεπτομέρεια και ακόμα περισσότερο αέρα μεταξύ των οργάνων. Τολμώ να πω ότι πλησιάζει τον αναλογικό ήχο (πικάπ). Απερίφραστα το streamer του Ian Canada άξιζε το κόστος και την προσπάθεια. Κι αν ο Στράτος της Lab12 μου κάνει κάποιες μικροαλλαγές στο DAC μου, (αλλαγή ενός trimmer και ακύρωση της κάρτας εισόδου, που επιλέγει USB και S/PDIF), πιθανώς να ακούσω και κάτι επιπλέον.

Happy puppy! [musicphones]
Last edited by pankon on Thu Feb 08, 2024 6:46 am, edited 1 time in total.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register