Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

Unread post #1 by johnVO » Sat Sep 17, 2016 8:58 pm

Εδώ και λίγες μέρες έχω προσθέσει στο σύστημά μου το καινούργιο master clock 10M μιας γιαπωνέζικης εταιρίας, της Cybershaft.
Είναι διπλού φούρνου (εξού και το διπλοφουρνιστό.. :-) ) και υπερυψηλής ακρίβειας.
Η τροφοδοσία του ειναι linear με R core μετασχηματιστή και ιδιαίτερα προσεγμένη.
Οι μετρήσεις του τις οποίες αποστέλλει ο κατασκευαστής ξεχωριστά για κάθε μηχανάκι ειναι εντυπωσιακές ...( έτσι λένε αυτοί που τις καταλαβαίνουν τουλάχιστον...).
Συνδέθηκε με το USB interface μέσω του input 10M με ψηφιακό καλωδιο bnc.
Αν και πρέπει να στρώσει για αρκετές μέρες ακόμα (σύμφωνα με τον Γιαπωνέζο 1 μήνα τουλάχιστον και για πάντα σε θεση on) πρέπει να πω ότι συμβάλλει στα μέγιστα στο θέμα ροής και φυσικότητας...
Η εταιρία ειναι αυτή : http://www.cybershaft.jp/a-products/premium.html και το ρολόι ειναι το premium.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Διπλο-φουρνιστό!

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Sep 17, 2016 9:21 pm

Μεγειες Γιαννη!

Ενα σοβαρό ρολόι ειναι Must οταν πηγαίνεις για το απόλυτο σε ψηφιακη αναπαραγωγή. Μήπως ειναι εύκολο να ανεβάσεις και τις μετρήσεις που σου έστειλε ο Ιάπωνας?

edit Και φυσικά δεν το σβήνεις ποτε, για να δώσει τα μέγιστα θέλει thermal stability.
Παναγιώτης
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Διπλο-φουρνιστό!

Unread post #3 by johnVO » Sat Sep 17, 2016 9:36 pm

Ευχαριστώ!
Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτό και μετρήσεις Πάνο!
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Διπλο-φουρνιστό!

Unread post #4 by johnVO » Sat Sep 17, 2016 9:58 pm

133.jpg
133.jpg (637.24 KiB) Viewed 3364 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Sep 18, 2016 12:34 am

Εχει και ενα λίγο πιο φτηνό μοντέλο ειδικά για το Teac 503... http://www.cybershaft.jp/a-products/soul.html Ξέρω και κάποιον απο εδω μέσα που μπορεί να ενδιαφέρεται

ud07-800.jpg
ud07-800.jpg (61.1 KiB) Viewed 3350 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

Unread post #6 by Gojakla » Sun Sep 18, 2016 10:08 am

Δεν εχω καμια εμπειρια απο εξ. ρολογια και δεν μπορω να εκφερω αποψη.

Αν προκειται για ουσιαστικες και ακουστες διαφορες που δεν τις ψαχνεις "στηνοντας αυτι", τοτε θα ηταν πολυ ενδιαφερον. Η τιμη του, γυρω στο 500ρικο, δεν ειναι απαγορευτικη.
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

Unread post #7 by johnVO » Sun Sep 18, 2016 11:07 am

Καμιά τέτοια συσκευή, δεν θα κάνει ένα σύστημα που δεν έπαιζε πριν να παίζει τώρα...
Αν η ψηφιακή αλυσίδα μπάζει από παντού...πεταμένα λεφτά! ( μιας και λέμε για λεφτά, η συγκεκριμένη
που δείχνω εγώ, πλησιάζει το χιλιάρικο παραδοτέα Ελλάδα...)
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

Unread post #8 by Gojakla » Sun Sep 18, 2016 11:35 am

Δεν μιλαω για τετοια διαφορα και μεταμορφωση. Μιλαω για ουσια και οχι να πρεπει να απομονοσω το συμπαν απο θορυβους και να στησω αυτι για να διακρινω μια λεπτομερεια. Για τετοιες διαφορες δεν μπαινω στη διαδικασια. Για εμφανεις, ναι.
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

Unread post #9 by johnVO » Sun Sep 18, 2016 11:55 am

Διαφέρουμε στην προσέγγιση...για μένα προηγείται η απομόνωση κάθε είδους θορύβου (σύμπαν-ρεύμα- δίκτυο και ότι άλλο βάζει ο νους) και μετά μπαίνω στην διαδικασία αξιολόγησης τέτοιων συσκευών. Αν τα υπόλοιπα που ανέφερα, κάνουν αισθητή την παρουσία τους και...1000Μhz να είναι το ρολόι μέσα σε φούρνο αρτοποιείας...εις μάτην.
Και κάτι ακόμα...νομίζω ότι σε αυτό που κακώς ή καλώς λέγεται high end, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά...
Τα "χοντρά" ζητήματα υποτίθεται τα έχουμε λύσει.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Διπλο-φουρνιστό! (Cybershaft Master Clock premium 10M)

Unread post #10 by Gojakla » Sun Sep 18, 2016 11:59 am

Γιαννη αντιλαμβανομαι πληρως αυτο που λες. Και ελπιζω να μην παρεξηγησες τα γραπτα μου, δεν κατακρινω αυτο που περιγραφεις.

Απλως οπως σωστα αναφερεις, εχω αλλη προσεγγιση. Για πολλους λογους.
Παντως δεν αποτελω τον τυπικο χαιεντα χομπιστα, δατς φορ σουρ.

Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εχω παρωπιδες και ειμαι πολυ ανοικτος σε δοκιμες και κουβεντες...


[wavegreen]

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register