Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DSD Audio

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

DSD Audio

Unread post #1 by Dr Pan K » Sun Oct 30, 2016 6:53 pm

dsd.jpg
dsd.jpg (32.03 KiB) Viewed 3122 times


Ανοίγω ενα θέμα που πριν λιγο καιρο ηταν στα πρωτοσέλιδα ολων των περιοδικών αλλα κάπου στην διαδρομή και λόγω και του MQA εξασθένισε κάπως. Τι γίνετε με το Direct Stream Digital ?

Direct-Stream Digital (DSD) is the trademark name used by Sony and Philips for their system of digitally recreating audible signals for the Super Audio CD (SACD).

DSD uses pulse-density modulation encoding—a technology to store audio signals on digital storage media that are used for the SACD. The signal is stored as delta-sigma modulated digital audio; a sequence of single-bit values at a sampling rate of 2.8224 MHz (64 times the CD Audio sampling rate of 44.1 kHz, but only at  1⁄32768 of its 16-bit resolution). Noise shaping occurs by use of the 64-times oversampled signal to reduce noise/distortion caused by the inaccuracy of quantization of the audio signal to a single bit.


https://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Stream_Digital
DVD-Audio was endorsed by the Warner Music Group, while the SACD format was endorsed by Sony and Universal Music Group


Εδώ λοιπόν και το θεμα, η Warner που ειδε το DVD Audio να πατώνει οικτρά σήμερα στηρίζει το MQA, κάτι που διστάζουν να κανουν οι Sony και Universal. Περαν των οικονομικών συμφερόντων που εμάς λιγο μας αφορούν, αξίζει για ενα audiophile να επενδύσει σε DSD (δεδομένων του κόστους και του όγκου αποθήκευσης)?
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: DSD Audio

Unread post #2 by Jazzer » Sun Oct 30, 2016 8:21 pm

Το ερώτημα είναι αν το DSD θα πάει τελικά όσο μακρυά το πάνε οι εταιρείες ή οι απανταχού μουσικόφιλοι ;
Προσωπικά μιλώντας, δεν διαθέτω τα ποσά που ζητάνε για DSD, θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβά και δεν με ενθουσιάζει τρομερά σε σχέση πάντα με τα "ταπεινά" hr 24/88, 24/192, κλπ.
Αυτή όμως είναι μια καθαρά προσωπική άποψη, κάποιοι προτιμούν τα βινύλια, άλλοι τα cds και άλλοι flac κλπ., δηλαδή ο καθένας επιλέγει με βάση την τσέπη αλλά και τις επιθυμίες του.
Η δική μου αίσθηση είναι ότι πρόκειται για μια ακόμα "μόδα" που θα περάσει...
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DSD Audio

Unread post #3 by BityaBit » Sun Oct 30, 2016 9:26 pm

Ένα φορματ που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τρέχει στην αγορά τα τελευταία 16 χρόνια σίγουρα έχει ξεπεράσει το να λέγεται μόδα. Απο την άλλη η εμμονή της sony να το κλειδώνει που άρθηκε αλλα μόνο οτα ήταν πολύ αργά αλλα και η αδυναμία του σε δυνατότητες επεξαργασίας σε απαγγελματικό περιβάλλον που απομάκρυναν την συντριπτική πλειοψηφία των παραγωγών και των στουντιο απο αυτό είναι και οι λόγοι που σαν τεχνολογία αλλα και εμπορικό προιόν έδωσε ότι είχε να δώσει. Πέρα απο όσα έγραψα και σαν computer audio άυλο φορμάτ παρόλα τα πλεονεκτήματα του ειδικά σε πολλάπλές δειγματοληψίες (DSD 128, 256, κλπ) ο όγκος του το καθιστά ασύμφορο για αποθήκευση και μή πρακτικό για φορητή χρήση. Όλα αυτά φυσικά θα ήταν μικρής σημασίας αν τελικά με κάποιον ρτρόπο είχει καταφέρει να καθιερωθεί όμως για τους λόγους που προανέφερα αλλα και άλους που πιθανόν να μου διαφεύγουν το DSD έχει χάσει το mainstream τρένο (που θα του έδινε την όποια προοπτική) εδώ και καιρό.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DSD Audio

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Oct 31, 2016 2:37 pm

Την αποψη του wait and see μου την ειχε εκφρασει ο Calmettes της Jadis. Για την Jadis το DSD έπρεπε πρωτα να αποδείξει οτι εχει μελλον προτού αυτοι ασχοληθούν μαζι του. Απο την αλλη οι περισσότερες εταιριες κάποια στιγμη (πριν περιπου 2-3 χρονια) το έβαλαν στα DAC τους θεωρώντας το εκ των ων ουκ άνευ. Ηταν μαλιστα τοσο μεγαλη η ζητηση (μοδα?) που αρχησαν να μετατρέπονται σε DSD ηχογραφήσεις που προφανώς ειχαν γινει σε PCM και μάλιστα να ζητούνται και υπέρογκα ποσα για αυτές.

Τα μονα γνήσια DSD ηταν αυτα της Sony (που ειχαν προελθει απο SACD > SACD.iso > DSF). To θεμα ειναι οτι με το κατάλληλο DAC ίσως και να ακούγεται μια καποια διαφορά στην ροη μαζι με μια έλλειψη "ψηφιακιλας"

Στο συστημα μου, με το Rockna Wavedream δεν μπορω να πω οτι αντιλαμβάνομαι τις διαφορές με ευκολία (αν υπαρχουν καποιες). Το Nagra HD DAC ομως μου έδωσε την εντύπωση οτι με τα DSD κανει την διαφορά (ισως επειδή κατα βάση μετατρεπει τα παντα σε DSD).

A study conducted at the Erich-Thienhaus Institute in Detmold, Germany, seems to contradict this, concluding that in double-blind tests "hardly any of the subjects could make a reproducible distinction between the two encoding systems. Hence it may be concluded that no significant differences are audible." Listeners involved in this test noted their great difficulty in hearing any difference between the two formats


H Cookie Marenco (Blue Coast Music) μαζι με τον Gus Skinas (Acoustic Sounds) έδωσαν μια διάλεξη περι DSD στο RMAF 2016

In response to a question about buying Analog Recordings transferred to DSD Downloads, Cookie Marenco said that Blue Coast Music DSD Downloads are created from DSD recordings (up to DSD 256) and Analog recordings. Analog to DSD Downloads are also available from a number of music download sites including Acoustic Sounds Super HiRez and Native DSD Music. Gus Skinas said that DSD was originally developed by Sony and Philips for archiving Analog Tapes and he continues to encourage that practice with artists and record labels.


http://positive-feedback.com/show-repor ... fest-2016/

Υπάρχουν λοιπόν και "γνησια" DSD και απο ηχητικής πλευράς, με το κατάλληλο DAC αξίζουν..
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DSD Audio

Unread post #5 by BityaBit » Mon Oct 31, 2016 3:16 pm

Πολύ σωστά Παναγιώτη. Να προσθέσω οτι κατα την εμπειρία μου η τελευταία μόδα της on the fly μετατροπής του pcm σε DSD μέσω λογισμικού αναπαραγωγής σε καμία περίπτωση δεν εγγυάται κάτι το καλύτερο αν και σίγουρα φτιάχνει κάτι το διαφορετικό που αρχικά μπορεί να εντυπωσιάζει όμως στην πορεία κατα την άποψη μου ευνουχίζει παράλληλα κάποιες αρετές της αρχικής παραγωγής.

Επειδή γράφω τα βινύλια μου σε dsd εδώ και χρόνια έχω καταλάβει οτι αν στην μετατροπή απο DSD σε PCM χάνεται κάτι απο το αντίθετο παρόλο το φύσκωμα και άνοιγμα που μπορεί να προκύψει αλοιώνεται η αρχική pcm εγγραφή πολύ αισθητά. Γενικά καλύτερα να μένει κάτι στην αρχική του μορφή. Μόνη εξαίρεση και αυτή χωρίς εγγυήσεις η περίπτωση του hardware upsampling μέσα στο FPGA του ντάκ (κατι που λίγο πολύ συμβαίνει ήδη στην πλειονότητα των ντάκ με τσιπάκια του εμπορίου) οπου εκεί ο κατασκευαστής αν είναι σοβαρός φροντίζει να εκμεταλλεύεται τα πλεονεκτήματα της μετατροπής εξουδετερόνωντας όσο το δυνατόν τα μειονεκτήματα της προσαρμόζοντας το λογισμικό στο firmware της συσκευής.

Τέλος επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου οτι με την ραγδαία πρόοδο της τεχνολογίας το κενό μεταξύ ποιότητας αναπαραγωγής redbook υλυκού και dsd (πόσο μάλλον όταν το pcm είναι και υψηλής ανάλυσης) έχει καλυφθεί σε πολύ μεγάλο μέρος κάνοντας δυσδιάκριτες τις διαφορές μεταξύ των βερσιόν του ίδιου προγράμματος με εξαίρεση κάποιες εξαιρετικές native dsd παραγωγες πολλάπλής δειγματοληψίας που και εκεί μπορεί να έχει παίξει τεράστιο ρόλλο και το mastering.

Γενικά το PCM είναι ουσιαστικά η νικήτρια μορφή κωδικοποίησης κάτι που αν τελικά ευοδωθούν και οι όποιες προσδοκίες για μαζική παροχή hires pcm μέσω streaming (λέγε με MQA) θα είναι πλέον αδιαφιλονίκητο και αδιαμφισβήτητο γεγονός.
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: DSD Audio

Unread post #6 by DomieMic65 » Sun Nov 06, 2016 9:20 pm

ξαναδοκιμάζω τον HQPlayer στο win 10 laptop μου (i7 πιο παλιάς γενιάς, με 8gb RAM και SSD δίσκο)
αν και μάλλον το μηχανάκι δεν έχει την επεξεργαστική ισχύ που χρειάζεται για την μέγιστη δυνατή μετατροπή σε DSD και επίσης δεν έχω κάτσει να μελετήσω να δω τι παίζει με τα φίλτρα κλπ (θέλει πολύ διάβασμα) βλέπω πως το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου κακό το αντίθετο μάλιστα... πραγματικά δεν ξέρω αν θα προλάβω μέσα στον χρόνο του trial να το ψάξω όσο πρέπει το πράγμα και να κάνω και τις απαραίτητες συγκρίσεις όμως νομίζω πως όσοι έχετε την περιέργεια και τον χρόνο πριν βγει κάποιο συμπέρασμα για το αν η μετατροπή pcm σε dsd έχει νόημα θα πρέπει να του δώσετε μια ευκαιρία... μάλλον καλύτερα σε win μηχανάκια, αν και το πρόγραμμα υπάρχει και για mac και για linux!
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DSD Audio

Unread post #7 by BityaBit » Tue Nov 08, 2016 11:23 am

Eγώ περιμένω όλο περιέργερια την αναβάθμιση του firmware του Mytek Brooklyn στην οποία θα είναι εφικτό το "εσωτερικό" upsampling σε DSD 256 η οποία αναμένεται το 2017. Mεχρι τώρα οι δοκιμές με το software upsampling του Α+ αν και είχαν αποτέλεσμα που "βγάζει μάτι" δεν με κάλυψαν.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register