Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

NAS

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NAS

Unread post #11 by Dr Pan K » Sun Nov 13, 2016 11:32 pm

Στελιο, νομίζω οτι spin down και hybernation κάνουν ολα τα εμπορικά NAS της αγοράς ή κανω λάθος?
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: NAS

Unread post #12 by Chris1967 » Mon Nov 14, 2016 11:57 am

Εγώ έχω ένα φτηνό Lenovo ix2 με δύο 3ΤΒ δίσκους http://shop.lenovo.com/us/en/servers/ne ... b-features.

Δύο προβλήματα: μου βλέπει και τους δύο δίσκους σαν έναν ενιαίο, και αν είναι ενεργοποιημένο το DLNA εκτός ότι οι δίσκοι λειτουργούν ασταμάτητα, δεν μπορείς να ακούσεις μουσική πάνω από 16/44.

Το δεύτερο πρόβλημα λύθηκε απλά με την απενεργοποίηση του DLNA. Το πρώτο παραμένει.

Είναι συνδεδεμένο σε switch 1000ρι, και διαμέσω του switch επικοινωνεί με το οικιακό μου δίκτυο.

Παρατηρώ ότι κάνει spin down, αλλά για ανεξήγητους λόγους, ξεκινάει στα καλά καθούμενα. Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με τους υπολογιστές του δικτύου που τσεκάρουν ενδεχομένως τα περιφερειακά κατά καιρούς δεν ξέρω όμως σίγουρα.

Για αυτό τον λόγο προτιμώ να τον έχω σβηστό και να τον ανάβω μόνο όταν θα ακούσω μουσική.

Οι πολλοί κύκλοι αναβοσβησήματος των σκληρών είναι αυτό που κάνει την μεγαλύτερη ζημιά, και όχι αν πχ είναι αναμμένοι συνέχεια, κατά την άποψη μου αλλά και άλλων.

Εγώ έχω έναν υπολογιστή συνδεδεμένο απευθείας στο switch, το RPi2 streamer (που και αυτό το ανάβω μόνον όταν θα ακούσω) και 2-5 συσκευές (ανάλογα με τις χρήσεις) που συνδέονται με wifi στο router.

Πολύ πιθανόν να φταίει ο υπολογιστής που είναι επάνω στο switch, αλλά αυτό δεν μπορεί να αλλάξει είναι ο κύριος υπολογιστής του σπιτιού και βρίσκεται τις περισσότερες ώρες της ημέρας (αν όχι συνέχεια) αναμμένος.

Γενικά πάντως δεν είμαι δυσαρεστημένος από τον Lenovo, τον αγόρασα κάτω από 80 ευρώ χωρίς τους δίσκους και δεν με έχει απογοητεύσει σε κάτι, τώρα αν ο χρόνος αναμονής για να ψάξει (ή για να γράψει) είναι λίγο αυξημένος σε σχέση με τα προαναφερόμενα μοντέλα δεν με πειράζει, ότι πληρώνεις παίρνεις κατά κάποιο τρόπο.
Χρήστος
User avatar
Jim
Posts: 439
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: NAS

Unread post #13 by Jim » Mon Nov 14, 2016 1:37 pm

για πιο φθηνή λύση υπάρχει και το dlink

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/ap ... S-320L.htm

στα μείον ειναι οτι δέχεται sata II και όχι ΙΙΙ, έχει usb 2.0 και όχι usb 3.0 και μνήμη μόλις 128
στην πράξη, από θέματα ταχύτητας κλπ, δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει, αλλά αφού θα κάνω τον κόπο και τα έξοδα (μαζί με σκληρούς) λέω να πάω στην επόμενη κατηγορία τιμής, δλδ γύρω στα 180-200 ευρώ που παίζει το wd και το Synology 216j.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NAS

Unread post #14 by Dr Pan K » Mon Nov 14, 2016 2:29 pm

Το καλό με το NAS είναι ότι δεν το αλλάζεις συχνά οπότε περνεις ένα σοβαρό και κλείνεις για αρκετό καιρό.

Χωρίς USB 3.0 δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, το back up θα διαρκεί μια εβδομάδα.
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 439
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: NAS

Unread post #15 by Jim » Mon Nov 14, 2016 2:36 pm

χμ ..
στο wd οι usb Που έχει είναι μόνο για επέκταση του αποθηκευτικού χώρου (με προσθήκη άλλων σκληρών) και όχι για μεταφορά αρχείων, δλδ το μπακαπ θα πρέπει να γίνεται από τον υπολογιστή σε έξωτερικό σκληρό ...
σαν αρνητικό το βλέπω ....
ενώ στο synology κουμπώνεις πάνω του ένα σκληρό και παίρνεις μπακαπ εύκολα, αβάδιστα και αβίαστα :P

για πες Πάνο για το Synology, έχεις κάποιο παράπονο ?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NAS

Unread post #16 by Dr Pan K » Mon Nov 14, 2016 5:20 pm

Δυστυχώς εχω. Το Synology δεν μπορει να περάσει απο RAID σε JBOD χωρις να ξαναστηθει απο την αρχή. Πραγμα που εμαθα μετα απο 2 εβδομάδες επικοινωνιών με τον καθε άκυρο Ινδο του support.. Τωρα βέβαια που το ξερω (και το έμαθες και εσυ) αλλο πρόβλημα δεν εχω. Οταν (αν) τελικα το παρεις φροντισε να μιλησουμε πριν το εγκαταστησεις (πρεπει να κανεις custom configuration σε JBOD). Aν βεβαια εσυ θες RAID αλλάζει, τα πράγματα ειναι πιο απλά (μπορείς απο Synology Hybrid Raid να περασεις σε RAID 1 απο οτι θυμάμαι).

ΥΓ Εχω και ενα δευτερο παράπονο, κατα την διαρκεια του Back up δεν εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ταχύτητα της USB 3.0. Συνήθως παει με περίπου 50ΜΒ/sec (ενω πχ το PC μου με PCMCI USB 3.0 πιανει τα 120-150).
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: NAS

Unread post #17 by Chris1967 » Mon Nov 14, 2016 8:28 pm

Δεν πρέπει να είναι πρόβλημα των Synology αυτό, και σε μένα το ίδιο συμβαίνει, δεν μπορώ να περάσω από RAID σε JBOD χωρίς σετάρισμα (και σβήσιμο των δίσκων) από την αρχή. Αυτό όπως και στην δική σου περίπτωση έπρεπε να γίνει από την αρχή δυστυχώς και δεν το ήξερα.

Ως αναφορά τα backup χρησιμοποιώ αυτό http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/ap ... 605CU3.htm με χύμα σκληρούς, σε σύνδεση SATA επάνω στην motherboard μου, και τα backup γίνονται δια μέσω δικτύου. Πολύ γρήγορα και αξιόπιστα με χρήση του SyncToy 2,1. Φοβάμαι το σκέτο USB.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NAS

Unread post #18 by Dr Pan K » Mon Nov 14, 2016 9:38 pm

Ξεχασα, εχω και αλλο ενα πρόβλημα με το Synology. Μερικες φορες κατα την μεταφορά αρχείων απο το PC (Win7) στο NAS βγαζει BSOD (ευθύνεται ξεκάθαρα το Synology NAS). Ειμαι fully patched αλλα το θέμα δεν εχει λυθεί.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: NAS

Unread post #19 by Στέλιος Π. » Thu Nov 17, 2016 1:29 pm

Dr Pan K wrote:Στελιο, νομίζω οτι spin down και hybernation κάνουν ολα τα εμπορικά NAS της αγοράς ή κανω λάθος?


Συγνωμη για το late response...
Εχω την αισθηση οτι δεν κανουν spin down... κανουν αυτο το hybernate που λενε αλλά κανεις δεν λεει συγκεκριμμενα τι κανει, τουλαχιστον στα σχετικα φτηνα NAS.
Αν κανουν καλα τωρα... δεν ξερω πραγματικα...
Στο νετ υπαρχουν υπερμαχοι και των δυο αποψεων.

Dr Pan K wrote:Ξεχασα, εχω και αλλο ενα πρόβλημα με το Synology. Μερικες φορες κατα την μεταφορά αρχείων απο το PC (Win7) στο NAS βγαζει BSOD (ευθύνεται ξεκάθαρα το Synology NAS). Ειμαι fully patched αλλα το θέμα δεν εχει λυθεί.


Δυσκολο το βλεπω το να βλεπεις BSOD λογω της ethernet συνδεσης με οτιδηποτε... πιο πιθανο μου φαινεται να γονατιζει το laptop/PC παρα να ευθυνεται ο απεναντι.
Εφοσον μιλαμε για ethernet συνδεση παντα.

Εδιτ: Ειναι λογικο το να μην μπορει να περασει καποιος απο RAID Array σε Jbod. Θα μου φαινοταν παραξενο αν θα μπορουσε να γινει το αντιθετο.

Εδιτ2: Μαστρο Δημητρη μια χαρα backup μπορεις να κανεις απο τη usb.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Jim
Posts: 439
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: NAS

Unread post #20 by Jim » Thu Nov 17, 2016 1:34 pm

τελικά έκλεισα τον wd ex2 ultra :)
μαζί τσίμπησα για αρχή έναν red 2T για να ξεκινήσω
παραλαβή το Σάββατο ...

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register