Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

NAS

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NAS

Unread post #21 by Dr Pan K » Thu Nov 17, 2016 2:29 pm

Έμενα παλι μου φαίνεται αστείο (εως ηλίθιο) που δεν μπορείς να προσθέσεις ενα δεύτερο δισκο σαν JBOD χωρίς να χρειάζεται να φοραματαρεις ολο το σύστημα...
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: NAS

Unread post #22 by Στέλιος Π. » Thu Nov 17, 2016 3:18 pm

Ρε συ, πρεπει να κατανοησεις το πως δουλευει το RAID και εν προκειμενω το RAID 1.

Ειναι μεταξυ δυο ιδιων δισκων, ο ενας ειναι mirror του άλλου. Στην ουσια εχεις τη μιση χωρητικοτητα.

Αν χαλασει ο ενας, τον βγαζεις, βαζεις εναν αλλο ιδιο στη θεση του και συνεχιζει να δουλευει.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NAS

Unread post #23 by Dr Pan K » Thu Nov 17, 2016 5:15 pm

Ε και? Έχω 2 ίδιους δίσκους, σταματάει να κάνει mirror και διαγραφεί το περιεχόμενο του ενός οπότε αυξάνει τον αποθηκευτικό χώρο = jbod

Το ίδιο αν έχω μόνο ένα δίσκο επάνω. Μια χαρά το κατανοώ, αυτοί δεν έχουν δώσει λύση.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register