Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Odroid C2 streaming computer

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #181 by DomieMic65 » Thu Apr 30, 2020 10:11 am

Tο τελευταίο χρονικό διάστημα έχω ασχοληθεί με το rpi και τις διανομές του για audio αναπαραγωγή αρκετά εκτεταμένα έχοντας δοκιμάσει όλον αυτόν τον καιρό, MoOde, Volumio, Rune, Archphile, picoreplayer, gentooplayer, LMS, Minimserver, upnp, bubbleupnp, openhome.... με αλλά πιο ενδελεχώς με άλλα όσο να γίνει η δουλειά που θέλω, ακολουθώντας οδηγίες από φορούν κλπ. Εννοώ πως δεν είμαι και κανένας βαθύς γνωστής!

Με αφορμή το εν λόγω νήμα, τα ερωτήματα του φίλου kostas, και την πιθανή αγορά συστήματος από μια φίλη που έχω αναλάβει να την βοηθήσω, έκατσα να ψάξω λίγο τις consumer προτάσεις. Γίνεται τόσο μεγάλος χαμός στην αγορά, Melco, Innuos, sotm, Aurender, Auralic, για να πω τα πρώτα μεγάλα ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό, που αν δεν συμπεριλάβουμε τις απόλυτες λύσεις των κορυφαίων προτάσεων της κάθε εταιρίας, (βλέπε συστημα Ανδρέα πχ), είναι τόσο χαοτική η όλη προσφορά που λες ότι μένω στο ταπεινό rpi μου μέχρι να ξεκαθαρίσει κάπως το πράγμα.. εννοείται πως δεν υπονοώ ότι το rpi είναι ανώτερο ούτε καν ίδιο με όλες τις εμπορικές υλοποιήσεις. Δεν βάζω μέσα στην εξίσωση και τα διάφορα εξωτικά switches και usb filters που έχουν εμφανιστεί!

Επίσης είναι θέμα ποια φιλοσοφία να ακολουθήσει κάνεις!
Server - streamer - dac;
Server - DAC;
LMS vs Minimserver; Δλδ Innuos vs Melco; .. και κατ’ επέκταση MPD vs Squeezelite... (Roon ;; )

Χαμούλης....
Αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου τρέχουν σχεδόν όλα τα παραπάνω (mpd, Squeezelite, LMS, Minimserver) και να πω ποιο τελικά θα επέλεγα σαν μόνη λύση δεν το ξέρω.
Ηχητικά ο Minimserver με mpd νομίζω υπερτερεί, (νομίζω... ) σαν ευκολία και integration τοπικής βιβλιοθήκης, streaming services, internet radio κλπ, ο LMS/S.lite δεν υπάρχει ( αν βάλουμε και την τεράστια υποστήριξη που έχει από την κοινότητα!
Ξαναλέω... χαμουλης!!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #182 by Chris1967 » Thu Apr 30, 2020 12:40 pm

Σχετικά με όλα αυτά τα ερωτήματα, εγώ έχω να πω ότι με κουράζει πολύ το γεγονός ότι σε κάποιες λύσεις πρέπει να κάνεις εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις και όταν βγαίνει αναβάθμιση να ξανακάνεις το ίδιο και νομίζω ότι είναι κουραστικά για όλους ανεξαιρέτως είτε είναι γνώστες ή όχι του αντικειμένου.

Δεύτερον χωρίς πολύ καλό γραφικό περιβάλλον και καλή διαχείριση βιβλιοθήκης (από τοπικό υπολογιστή ή τηλέφωνο/ταμπλετ) χωρίς να χρησιμοποιείς δεύτερα ή τρίτα προγράμματα είναι σημαντικό.

Τρίτο είναι η απλότητα και ευκολία χρήσης με την ελάχιστη παρέμβαση στο σπίτι (τρύπες στους τοίχους για τα καλώδια και πολλαπλά switch με καλώδια) και όσο το δυνατόν λιγότερες συσκευές και τροφοδοτικά.

Τέταρτο λογικό κόστος.

Αυτή την στιγμή μόνο λίγα από τα παραπάνω υλοποιούνται και ποτέ όλα μαζί.

Πχ ή λύση Melco όταν έχεις δύο switch όπως του Ανδρέα παρά το γεγονός ότι είναι σχετικά απλούστερη στην ρύθμιση και πληροί τις προϋποθέσεις ευκολίας στησίματος και γραφικού περιβάλλοντος, θέλει εκτενή εγκατάσταση στο σπίτι (εκτός και αν δεν σε νοιάζει να είναι όλα χύμα κάτω και γύρω γύρω), συν ότι στοιχίζει πολύ περισσότερο από ένα ολόκληρο ηχοσύστημα πολύ καλών προδιαγραφών.

Οι λύσεις Rpi/Tinkerboard/Odroid μέ κάποιο λογισμικό όπως το Volumio και με ένα καλό τροφοδοτικό παραμένουν οι καλύτερες από άποψη ήχου/τιμής και μάλιστα μπορώ να σου με ΑΠΟΛΥΤΗ βεβαιότητα ότι και ηχητικά είναι ανώτερα από προηγούμενης γενιάς εμπορικά streamer ακόμη και από τα μεγάλα ονόματα.

Προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένος από το ψηφιακό μου σύστημα αν και το δικό μου έχει και αυτό μεγάλο βαθμό πολυπλοκότητας συνδέσεων, και δεν προτίθεμαι να πάω σε έτοιμη λύση παρά μόνο όταν θα υπάρξει συσκευή που να περιλαμβάνει τουλάχιστον τα πρώτα τρία κριτήρια που εξέθεσα πιο πάνω. Για το κόστος βλέπουμε όταν έρθει εκείνη η ώρα.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #183 by kostas6a3 » Thu Apr 30, 2020 8:48 pm

Χθες εγκατέστησα ένα Pi 4 για πρώτη φορά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Πολύ καλύτερος ήχος από πριν (Mac - Audirvana - 3R - DAC).
Για περισσότερα και κάποια προβλήματα εδώ.
viewtopic.php?f=10&t=857 (post 55).
Κώστας
DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #184 by DrPo » Sun Dec 06, 2020 12:43 pm

Καλημέρα σε όλους...χρησιμοποιώ Roon αλλά έχω και ένα digital processor (miniDSP STH) που μπορεί να λειτουργήσει και σαν streamer - τρέχει Volumio.

Αντιλαμβάνομαι ότι θεωρείτε το Volumio ηχητικά καλύτερο από το Roon.

Από ότι βλέπω όμως μπορώ να χρησιμοποιήσω το Roon σαν Interface πρόγραμμα για το Volumio stream (μπορώ να σεταρω το Volumio στα Audio devices του Roon).

Θα έδινε αυτό κάτι σαν "best of both worlds"?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #185 by Dr Pan K » Mon Dec 07, 2020 8:27 am

Ναι, βαλε το Roon για φατσα και πες του τα αρχεια να τα στελνει μεσω Volumio. Δες αν πιάνεις διαφορες, αν ναι και σου αρεσουν τοτε παραμενεις, αν οχι ή αν σου αρεσει καλυτερα το Roon επιστρεφεις πισω σε σκετο Roon. Εξαρταται και απο το συστημα (αναλυση, ισορροπία μεταξυ συσκευων κτλ)
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #186 by DomieMic65 » Fri Dec 11, 2020 3:16 pm

Επειδή αναφέρεται εδώ και το rpi αρκετά συχνά, θα σας αναφέρω πάλι την διανομή Gentooplayer (www.gentooplayer.com). Επί πληρωμή πλέον.
Υπάρχει και x86 έκδοση.
Επισκεφθείτε το site και διαβάστε το documentation.
Είναι μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια που τα περιλαμβάνει ΟΛΑ [mpd, LMS, squeezelite (x2), librespot, roon (endpoint), minimserver, jriver, hqplayer, Qobuz, upmpdcli, bubbleupnp, ακόμα και Ravenna driver].
Ενεργοποιείς ότι χρειάζεται. Δεν τρέχουν όλα μαζί.
Έχει πλέον πολύ ικανοποιητικό gui και ο developer απαντά σχεδόν άμεσα σε οποιοδήποτε ερώτημα. Παρέχει δε άριστη υποστήριξη (ακόμα κ μέσω t.viewer).

Εγώ το χρησιμοποιώ σε 2 rpi. Ένα ως server κ ένα ως renderer.
DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #187 by DrPo » Mon Dec 14, 2020 6:18 pm

Dr Pan K wrote:Ναι, βαλε το Roon για φατσα και πες του τα αρχεια να τα στελνει μεσω Volumio. Δες αν πιάνεις διαφορες, αν ναι και σου αρεσουν τοτε παραμενεις, αν οχι ή αν σου αρεσει καλυτερα το Roon επιστρεφεις πισω σε σκετο Roon. Εξαρταται και απο το συστημα (αναλυση, ισορροπία μεταξυ συσκευων κτλ)


ευχαριστώ Παναγιώτη, ενδιαφέρον πείραμα για τις (μοναχικές) γιορτές του 2020:-)

Γρηγόρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #188 by Dr Pan K » Thu Jan 14, 2021 8:37 am

Λοπον, εχω καποια νεα, θα ανοιξω σχετικο νημα, αλλα προς το παρον εχω μια ερωτηση. Αν αποφασισω να περασω στο Volumio θα μου κανει on the fly conversion των SACD-ISO ? Και μπορει να διαχειριστεί μια μεγαλη βιβλιοθηκη (6Τ) ?
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #189 by Chris1967 » Fri Jan 15, 2021 9:57 am

Για την βιβλιοθήκη, ναι σίγουρα την διαχειρίζεται άνετα. ΓΙα τα ISO δεν είμαι σίγουρος νομίζω όχι, εγώ προσωπικά τα έχω μετατρέψει όλα με Cue Toοls, πιο βολικά να έχεις ξεχωριστά τα tracks.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #190 by Dr Pan K » Fri Jan 15, 2021 6:02 pm

Εχθες εβαλα μπροστα το Odroid C2 μου, ειχε να παιξει πανω απο 2 χρονια. Σαν να μην περασε μια μερα.. Δεν χρειαστηκε να ρυθμισω τιποτα, εβαλα το ιδιο ονομα στο δικτυο και τον ιδιο κωδικο και δουλεψε νερακι. Το βραδυ σαρωσε τον σκληρο δισκο και συντομα τα βαλω και το NAS. Προς το παρον το κραταω οπως ειναι και βλεπουμε.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register