Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Denafrips R2R discreet dac's

User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #121 by apostolou » Sun Mar 27, 2022 5:52 pm

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #122 by DomieMic65 » Sun Mar 27, 2022 6:01 pm

Wow!! Είναι τελικά… [thumbup]
Από τη φωνή του μου κάνει για μεγαλύτερος …
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #123 by Dr Pan K » Sun Mar 27, 2022 6:31 pm

Λοιπόν, με μια γρήγορη ματιά οι μετρήσεις είναι μέτριες στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Rockna vs Denafrips SNR 128 vs <110 (τεράστια διαφορά στην πληροφορική λεπτομέρεια)
Το DSP δίνει πολλά spuriae spikes, αδικαιολογητα.
Η γραμμικοτητα δεν έχει σχέση; και ο Atkinson και αυτός εδώ έχει θέμα στο να μετρήσεις τα λάθη. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται.
Το crosstalk ανάμεσα στα κανάλια είναι απείρως καλύτερο στο Rockna. Στο Denafrips χειροτερεύει ουσιαστικά στις ψηλές συχνότητες
Τέλος το jitter του Rockna είναι υποδειγματικο στα -160 dB με πεντακάθαρη βάση, το denafrips είναι οκ αλλά μέχρι εκεί.
Αυτά...
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #124 by Dr Pan K » Tue May 03, 2022 11:03 am

Επιστεφω στο νημα καθως δεν θυμάμαι να εχετε γραψει ξεχωριστο hands on review για το Denafrips Pontus II. Tελικα το ακουσα στο σύστημά μου, ευγενική χορηγία του Angpsi. Η συσκευη εχει παιξει αρκετές ωρες οποτε ηρθε στρωμένη.

Η συγκριση προφανως εγινε με σημειο αναφορας το Rockna Wavedream. Σαν παρατηρησεις θα ελεγα πως το Denafrips Pontus II εχει σωστο ηχοχρωμα, ικανοποιητικη μεσαια ενω πασχει λιγο στα ακρα. Οι χαμηλες δεν ειναι τοσο γρηγορες και βαθιες οσο του Rockna, οι ψηλες δεν φτανουν τοσο "ψηλα", κατι αισθητο σε πιατινια πχ. Και τα δυο αυτα ειναι πταίσματα και για την κατηγορια τιμης των περιπου 2.000 ευρω το DAC συμπεριφέρεται παρα πολυ καλα. Το imaging ειναι αρκετα καλο, το ευρος της σκηνης επίσης.

Η μονη συγκριση που θα ηθελα να κανω ειναι αναμεσα στο Pontus II, το Holo Spring (που δεν εχω ακουσει ποτε) και το τελευταιο Lab12 DAC (που εχω ακουσει επανειλημμένα και μεχρι τωρα στην κατηγορία των 2Κ+ ηταν το καλυτερο σε θεμα τονικοτητας και μεσαιας περιοχής).

Image
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #125 by angpsi » Wed May 04, 2022 1:15 pm

Η λιανική του τελευταίου Lab12 είναι στα 3Κ παρά κάτι, τυπικά θα πρέπει να συγκριθεί με το Venus II το οποίο δεν ξέρουμε πώς παίζει. Την προηγούμενη γενιά του dac1 Reference την είχαμε ακούσει στο συγκριτικό των DAC μέχρι 2,5Κ που έγινε στο σύστημα του Αντρέα, όπου έβγαινε σταθερά μπροστά από τα υπόλοιπα. Εγώ το θυμάμαι όχι μόνο τονικά σωστό αλλά και με ωραίο στακάτο ρυθμό και σφιχτό μπάσο, αν δεν είχε κάποια θεματάκια με το receiver στην συμβατότητά του με το Odroid/Archphile θα είχα δοκιμάσει να το αποκτήσω.

Για το Pontus έχω γράψει και νωρίτερα, όταν έκατσε στο σύστημα με τα 20άρια είχε μόλις αρχίσει να ανοίγει και με καταγοήτευσε! Για τον ίδιο λόγο ήταν και το μόνο DAC που πραγματικά μου έλειψε όταν έφυγε (είχαν περάσει και το Soekris-τούμπανο του Chris και κάνα-δυο άλλα από την παρέα). Τώρα που ξαναήρθε πίσω πραγματικά σπέρνει στα 40άρια. Στο σύστημα του Παναγιώτη φάνηκε ότι του λείπει η έκταση και η τεχνική αρτιότητα στα άκρα, ωστόσο για μικρομεσαίο DAC απέναντι στα FPGA της Chord ή άλλα mainstream DAC chips των ομοειδών του παίζει πραγματικά απολαυστικά και δεν αποκλείεται να τα βάζει εύκολα κάτω για το σύνολο της απόδοσης του. Κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία, για ένα σύστημα μέχρι τα 12Κ σύνολο είναι οπωσδήποτε μια επιλογή που οφείλει κανείς να εξετάσει.

Να σημειώσω ότι η Denafrips κάνει κάτι περίεργο με τα φίλτρα της: άλλοτε το NOS βγαίνει βαρετό και άλλοτε ωραίο, άλλοτε το OS βγαίνει εντυπωσιακό και άλλοτε σαν τεχνούργημα (κάτι σαν HDR). Στο τεστ που κάναμε με τον Vikingur στον Πάνο παίξαμε με OS και φάνηκε ότι το DAC φτάνει μέχρι εκεί που φτάνει, ωστόσο επιβεβαιώσαμε ότι παίζει τονικά σωστά και επιτέλους ένιωσα μια κάποια ανακούφιση ― ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά στο OS που δεν μπορούσα αν αποφασίσω αν κάνει καλό ή κακό.

Για όσους δεν γνωρίζουν ήδη, το τεστ περιγράφεται στην δοκιμή των Ethernet Switch.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #126 by kostas6a3 » Wed Jun 01, 2022 12:38 pm

Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #127 by kostas6a3 » Tue Aug 30, 2022 9:14 am

Δείτε και αυτό:
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #128 by DomieMic65 » Tue Aug 30, 2022 12:57 pm

πιο πολύ για να ρατσιστικό (που λέει φυσικά πως δεν είναι) rant με δικηγορίστικη γλώσσα μου ακούγεται παρά για ουσιαστικά σχόλια... λες και άλλοι δεν χρησιμοποιούν αμανερο ή θωρακισμένους μετ/στες κλπ κλπ και το διαφημίζουν επίσης... μόνο οι Κινέζοι!
δεν το είδα όλο αναλυτικά γιατί είναι πολύ κουραστικός!

Κατά τα άλλα αγαπάμε τον Άλβιν που μένει Σιγκαπούρη και απλά θέλει να βγάλει λεφτά... στηρίζοντας την "κόκκινη Κίνα" που εκεμεταλέυεται τον άνθρωπο .. (χωρίς να λέω πως δεν συμβαίνει φυσικά αυτό) ... κοινώς ο τύπος ότι να ´ναι!!
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #129 by kostas6a3 » Thu Sep 01, 2022 2:28 pm

Ο τύπος είναι για γέλια. Πριν 5 χρόνια ΄έλεγε αυτά:
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #130 by kostas6a3 » Fri Oct 07, 2022 5:45 pm

Κώστας

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register