Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Denafrips R2R discreet dac's

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #41 by Chris1967 » Sun Dec 06, 2020 11:01 am

Ναι, και το συμπέρασμα είναι αναμενόμενο, ότι όλα τα dac έχουν ένανα χαρακτήρα που ανάλογα με την κατασκευη και τύπο converter τώρα πια είναι λίγο πολύ προβλέψιμος.

Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να κινηθώ σε κάτι άλλο εκτός από R2R εκτός και εάν γίνει κανένα τεχνολογικό θαύμα από τους κατασκευαστές DAC chip.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #42 by angpsi » Mon Dec 07, 2020 10:59 am

Chris1967 wrote:(...) Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να κινηθώ σε κάτι άλλο εκτός από R2R εκτός και εάν γίνει κανένα τεχνολογικό θαύμα από τους κατασκευαστές DAC chip.

Χρήστο, πιστεύεις ότι τα R2R σε αυτήν την κατηγορία έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους; Αναφέρομαι στους συνήθεις ύποπτους Soekris, Holo Audio / Armature και Denafrips των μοντέλων μέχρι 1,5Κ, για τα οποία όλες οι κριτικές γράφουν ότι υπάρχουν εγγενείς περιορισμοί σε σχέση με μεγαλύτερα μοντέλα.

Γενικά έχω καταλάβει ότι το πραγματικό όριο για την αλλαγή επιπέδου απόδοσης στα DAC έχει κάτσει περίπου στα 4Κ, ενώ από sub-1k DAC δεν μπορείς να περιμένεις μαγικά (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Για τον ίδιο λόγο, στα DAC που κυμαίνονται μεταξύ 1Κ και 2.5Κ μοιάζει κρίμα που κάποια από αυτά δεν κατορθώνουν να βρίσκονται αξιοσημείωτα μακριά από υλοποιήσεις της κατηγορίας sub-1K λόγω του ότι δεν μπορούν να προσπεράσουν τον χαρακτήρα των chip που φοράνε. Και φυσικά, στα 2.5Κ βρίσκεσαι ήδη πολύ κοντά στα 3-4Κ όπου μπορούν να βρεθούν πια εξαιρετικές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα αλλά και σε κάποια καινούργια.

Θυμάμαι πάντως πως όταν είχαμε κάνει το συγκριτικό της κατηγορίας στον Αντρέα όλοι ανεξαιρέτως ξεχωρίζαμε το Questyle 600i και το Lab12se, τη στιγμή που υπήρχαν πολλά άλλα καλά DAC με καλές κριτικές μεμονωμένα (το M2Tech Young III επίσης μας είχε αρέσει αρκετά, μ' έναν πιο εξιταρισμένο ήχο). Το ADI-2 το είχα ακούσει στο πόδι σε μια επίσκεψη στον Νάκα, αλλά το πρόγραμμα που είχαν δεν μπορούσε να αναδείξει τα όριά του (έπαιζε Spotify!). Πάντως μου φάνηκε αρκετά γραμμικό και ήσυχο, ίσως να θυμίζει λίγο το Questyle.
Άγγελος
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #43 by Geopolitis » Mon Dec 07, 2020 8:56 pm

Chris1967 wrote:Ναι, και το συμπέρασμα είναι αναμενόμενο, ότι όλα τα dac έχουν ένανα χαρακτήρα που ανάλογα με την κατασκευη και τύπο converter τώρα πια είναι λίγο πολύ προβλέψιμος.

Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να κινηθώ σε κάτι άλλο εκτός από R2R εκτός και εάν γίνει κανένα τεχνολογικό θαύμα από τους κατασκευαστές DAC chip.


Χρήστο ο ηχος των ladder Dac ειναι πολυ εύπεπτος και ευχάριστος και προσεγγίζουν πολυ περισσότερο αυτο που λεμε αναλογικο ηχο απο τα περισσότερα sigma delta Dac στις προσιτές κατηγορίες τιμης. Εχω ομως προσωπικα ακουσει τον τελευταίο χρόνο στο συστημα μου τρία Dac που πραγματικα δεν εχουν να ζηλέψουν απολύτως τιποτα απο οποιοδηποτε ladder Dac ανεξαρτήτως τιμης.

Ειναι τα δυο της APL Hi Fi το DSD-AR καθως και το DSD-SR mk2 το οποιο και εχω αυτη τη στιγμη στο συστημα μου καθως και το Pilium Electra. Φυσικά ειναι πολυ πιο ακριβά απο τα προαναφερθέντα στον τίτλο του θέματος αλλα δείχνουν οτι μπορεις να πετύχεις εξαιρετικα αποτελέσματα και μέσω του άλλου δρόμου. Απλα θα ηταν ευχής έργο να βγει κατι ακομα πιο προσιτό που να προσεγγίζει τουλαχιστον τονικα τα παραπανω μηχανηματα....
MILES
Posts: 172
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #44 by MILES » Tue Dec 08, 2020 10:18 am

Συμφωνώ και εγώ στα παραπάνω που λέει ο Γιώργος.
Τα ladder dac παίζουν ωραία και ευχάριστα, ειδικά στις σχετικά χαμηλές κατηγορίες που κινούνται πολλά από αυτά. Αλλά τους λείπουν αρκετά χαρακτηριστικά που έχουν τα ακριβά dac υψηλής κατηγορίας.

Όσα ladder dac έχω ακούσει, δυστυχώς όχι πολύ υψηλής κατηγορίας τιμής (< 5-6.000€) είναι υποδεέστερα από διάφορες ακριβές υλοποιήσεις που βασίζονται σε άλλα chip. Και αυτό όχι σε σύγκριση με το πανάκριβο APL DSD-MR που έχω τώρα αλλά και με άλλα πιο "γήινα" dac, πχ AYON Stealth. Όσα ladder dac άκουσα είχαν πολύ ευχάριστο και μουσικό ήχο (όπως και το Stealth) αλλά κανένα δεν το έφτανε στα δυναμικά, γεγονός αναμενόμενο αν αναλογιστούμε την καταπληκτική λαμπάτη τροφοδοσία του.

Είναι προφανές ότι το chip από μόνο του δίνει μεν ένα χαρακτήρα στον ήχο αλλά η τελική ηχητική ποιότητα είναι άμεσα συνδεδεμένη και με την υπόλοιπη υλοποίηση και ειδικά την ποιότητα της τροφοδοσίας του κάθε dac.
Αυτά φυσικά πάντα με την επιφύλαξη να ακούσω κάποτε ένα ladder dac με αντίστοιχη υλοποίηση.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #45 by angpsi » Tue Dec 08, 2020 12:21 pm

Geopolitis wrote:(...) Φυσικά ειναι πολυ πιο ακριβά απο τα προαναφερθέντα στον τίτλο του θέματος αλλα δείχνουν οτι μπορεις να πετύχεις εξαιρετικα αποτελέσματα και μέσω του άλλου δρόμου. Απλα θα ηταν ευχής έργο να βγει κατι ακομα πιο προσιτό που να προσεγγίζει τουλαχιστον τονικα τα παραπανω μηχανηματα....

MILES wrote: (...) Είναι προφανές ότι το chip από μόνο του δίνει μεν ένα χαρακτήρα στον ήχο αλλά η τελική ηχητική ποιότητα είναι άμεσα συνδεδεμένη και με την υπόλοιπη υλοποίηση και ειδικά την ποιότητα της τροφοδοσίας του κάθε dac.

Συμφωνώ, και νομίζω πως ως προς αυτό δεν έχει μόνο σημασία το chip αλλά και το receiver, ο αριθμός και ο τρόπος στοίχισης των chip, και βεβαίως το αναλογικό στάδιο. Σε σχετικά προσιτή υλοποίηση με ΑΚΜ (περί τα 2Κ) με ειδική φροντίδα στο αναλογικό στάδιο έχω βρει το SPL Director mkII: δεν το έχω ακούσει, αλλά οι ενισχυτές της SPL έχουν συστηματικά χρησιμοποιηθεί ως reference στον χώρο των ακουστικών ενώ ο SPL Auditor που έχω είναι καταπληκτικός παρά τους όποιος περιορισμούς που έχει.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #46 by Chris1967 » Tue Dec 08, 2020 12:23 pm

Παιδιά λέω απλά την γνώμη μου.

Η γνώμη όμως έχει και αντίστοιχα βιώματα όπως τα δικά σας.

Rockna αρχικής γενιάς με R2R MSB μοντούλες αν δεν έχετε ακούσει χάνετε, στου Πάνου δεν βρέθηκε κάτι ανεξαρτήτου τιμής που να ήταν στα αυτιά μου καλύτερο. Επίσης ότι έχω ακούσει από MSB κάποια πολύ καλά κάποια καλύτερα.

Και ας πάμε και στο ταπεινό Soekris μου, τίποτε που να πέρασε από το σπίτι (εκτός Rockna) δεν ήταν στα αυτιά μου καλύτερο.

Και σίγουρα έχω ακούσει και DAC με τσιπάκια να παίζουν καλά.

Ίσως έχει να κάνει και με τι έχει συνηθίσει ο καθένας. Εγώ ακούω πολύ περισσότερο από ένα καλό αναλογικό σύστημα το οποίο νομίζω ξέρετε, δυστυχώς και παρότι δεν θέλετε αρκετοί να το παραδεχτήτε, σε πολλές περιπτώσεις και με τον κατάλληλο δίσκο υπερτερεί από οποιοδήποτε ψηφιακό. Δεν θέλω να ξεκινήσω αντιπαράθεση αλλά και οι δυό που απαντήσατε στο νήμα δεν μάλλον δεν ακούτε αναλογικό σαν βασική πηγή.

Ο όρος "εύπεπτο" ναι μπορεί να υποθεί για το μικρό Κινεζάκι, αλλά υπονοεί αντίθεση με κάτι "σοβαρότερο" ή "ακριβέστερο" ή κάτι που προυποθέτει κάποια γνώση για να το αξιολογήσεις. Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό, ότι σε κάνει να ακούς περισσότερο και σε χαλαρώνει είναι καλύτερο, τουλάχιστον για μένα.

Τα προϊόντα της Schiit έχουν όλα μια αψάδα η οποία δεν συνάδει με την μουσική απόλαυση (το Ygdrasil το έχουμε ακούσει παρεμπιπτόντως και παρότι είχε γίνει κακος χαμός για το πόσο καλό ήταν δεν μας εντυπωσίασε καθόλου).

Τα προιόντα της Chord ακριβώς επειδή δεν έχουν τσιπάκια ούτε ladder, αλλά την δική τους υλοποίηση σε FPGA του ψηφιακού μετατροπέα, παίζουν αλλιώς, και πολύ φοβάμαι ότι δεν παίζουν σωστά (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά και είμαι και κάτοχος Mojo για αρκετά χρόνια και μου αρέσει κιόλας).

Το πρόβλημα που έχω εγώ προσωπικά με κάποιο Hi-End DAC με τσιπάκια δεν είναι ο ήχος και ούτε ποτέ τα κατηγόρησα, είναι το τι ακριβώς πληρώνεις ειδικά αν ο κατασκευαστής δεν έχει ψηφιακή τεχνογνωσία, αλλά εδώ πάμε σε άλλα χωράφια πάλι.

Στο τέλος της γραφής αυτό που καταλαβαίνω είναι το τι αρέσει στον καθένα ανάλογα με τα γούστα του.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #47 by angpsi » Tue Dec 08, 2020 2:34 pm

Chris1967 wrote:(...) Και ας πάμε και στο ταπεινό Soekris μου, τίποτε που να πέρασε από το σπίτι (εκτός Rockna) δεν ήταν στα αυτιά μου καλύτερο.

Tο Soekris σου δεν είναι καθόλου ταπεινό! Τόσο ταλέντο έχει εργαστεί για να φτάσει εκεί που το έχεις φτάσει! :-D [beer]
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #48 by DomieMic65 » Wed Dec 09, 2020 11:46 am

άρα ρε παιδιά για την μεσοχαμηλή κατηγορία που καταλήγουμε τελικά;
r2r ή chip; (ΟΚ ξέρω πως δεν είναι τόσο απλή η απάντηση) ... από ότι διαβάζω πιο πάνω μέχρι 2Κ η λύση r2r είναι πιο "ασφαλής";
Στο 1Κ περίπου τι; Κοινώς για αυτό το AresII πότε θα βγάλουμε ένα σχετικά ασφαλές συμπέρασμα; χαχαχα
Γιατί σε τέτοιες κουβέντες όλο και ανεβαίνουν τα κόστη ... και στο τέλος αφορούν όλο και λιγότερο κόσμο (μι ινκλουντεντ)! [wavegreen]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #49 by angpsi » Wed Dec 09, 2020 2:51 pm

DomieMic65 wrote:άρα ρε παιδιά για την μεσοχαμηλή κατηγορία που καταλήγουμε τελικά;
r2r ή chip; (ΟΚ ξέρω πως δεν είναι τόσο απλή η απάντηση) ... από ότι διαβάζω πιο πάνω μέχρι 2Κ η λύση r2r είναι πιο "ασφαλής";
Στο 1Κ περίπου τι; Κοινώς για αυτό το AresII πότε θα βγάλουμε ένα σχετικά ασφαλές συμπέρασμα; χαχαχα
Γιατί σε τέτοιες κουβέντες όλο και ανεβαίνουν τα κόστη ... και στο τέλος αφορούν όλο και λιγότερο κόσμο (μι ινκλουντεντ)! [wavegreen]

Επειδή γενικά μου φάνηκαν σωστές οι απόψεις του τύπου αυτού, έχω την περιέργεια να ακούσω το Qutest (FPGA). Ωστόσο τα αυτάκια μας μερί στιγμής έχουν πει Questyle 600i (AKM) και Lab12 DAC1se (Philips TDA1541). Κατά τη γνώμη μου, όποιος κοιτάει στην κατηγορία αυτή δεν χάνει να πάει μέχρι τον Νάκα να ακούσει το RME ADI-2 (AKM).

Aυτά δεν αναιρούν την γενική μου άποψη ότι για σύστημα αξιώσεων θα πρέπει να μαζέψουμε το λιγότερο 3Κ για να έχουμε απαιτήσεις, και μάλλον καταφεύγοντας και στην αγορά του μεταχειρισμένου. Μέχρι εκεί, απλά ισχύει το de gustibus.

Με την ευκαιρία, βλέπω πως ο Στράτος αντικατέστησε ήσυχα ήσυχα το DAC1se σε DAC1reference διατηρώντας την τιμή ελάχιστα κάτω από τα 3Κ! Το μηχάνημα έχει κυκλοφορήσει ήδη για τις πρώτες εντυπώσεις (AVmentor, Yellowbox), εμείς έχουμε μείνει πίσω από τότε που ο γιατρός έγινε πατέρας και την κοπάνησε για Ζάκυνθο!

Ιδού και η περιγραφή, αν και τα άρθρα είναι αναλυτικότερα:
In this new DAC, which is based on the same core and philosophy as the successful and multi- awarded Lab12 Dac1 Special Edition, we pushed the limits even more in all stages, such as power supply stages, digital inputs crucial paths and receivers, jitter reduction etc, in order to reach the closest approach to the original analog sound.
Dac1 reference uses eight multibit Philips DAC chips in a complex parallel configuration right after an efficient layout digital receiver stage, allied with two dual triodes tubes in output stage.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ARES II vs D90 vs Bifrost 2 vs ADI-2 vs Gungnir vs Qutest

Unread post #50 by angpsi » Wed Dec 09, 2020 3:06 pm

Γμτ, receiver της CMedia βλέπω πάλι (CM6631A), λέτε να έχει προβλήματα με το Odroid?
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register