Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DAC ≤€1000

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

DAC ≤€1000

Unread post #1 by Gojakla » Tue Apr 19, 2016 1:53 am

Εγω που κινουμαι στην οικονομικη κατηγορια του χομπυ, εχω βαλει μπελα στο κεφαλι μου τελευταια.

Οντας σε αναζητηση μετατροπεα στην κατηγορια μεχρι το 1000ρικο, εχω πελαγωσει.

Διαβαζω για αρκετα μηχανακια αλλα αποκομιζω την αισθηση πως εχουν περισσοτερα μειονεκτηματα απο πλεονεκτηματα.

Εχω ακουσει και 3-4 αλλα κανενα δεν με εκανε να βαλω το χερι στη τσεπη.
Για παραδειγμα, μου φανηκαν αδιαφορα ή δεν με επεισαν τα:

Marantz HD-DAC1

Marantz HD-DAC1.jpg
Marantz HD-DAC1.jpg (87.63 KiB) Viewed 4366 times



Geek Pulse XFi

Geek Pulse XFi.jpg
Geek Pulse XFi.jpg (55.46 KiB) Viewed 4366 times



North Star Design Intenso

Northstar Design Intenso.jpg
Northstar Design Intenso.jpg (71.07 KiB) Viewed 4366 times



Hegel HD12

Hegel HD12.jpg
Hegel HD12.jpg (97.98 KiB) Viewed 4366 times




Επισης, δεν με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα σαν ιδεα οι λυσεις απο τον χωρο των "pro", με εξαιρεση ισως το Grace M920 που το ακουσα σε εκθεση και μου κεντρισε το ενδιαφερον.
Παρολαυτα, θα ομολογησω πως σπιτι μου δεν εχω ακουσει καποιο απο αυτα τα " επαγγελματικα" και η αποψη μου εχει διαμορφωθει απο αλλες ακροασεις.
Τελος, να σας αναφερω πως δεν ενδιαφερομαι για κατι απο το χωρο του diy.

Αν εχεες υποψιν σας καποια προταση, ευχαριστως να την συζητησουμε.

Στην short list μου θα ελεγα πως γυροφερνω τα:

Aune S16
(δεν πεταω και τη σκουφια μου ομως)

Aune S16.jpg
Aune S16.jpg (65.98 KiB) Viewed 4366 times



Pioneer U-05
(like, το βρισκω πολυ τιμιο)

Pioneer U-05.jpg
Pioneer U-05.jpg (139.29 KiB) Viewed 4366 times



Schiit Gungnir Multibit
(με ελκει σαν μηχανακι αλλα ειναι γουρουνι στο σακι και αυτο με κραταει πολυ)

Schiit Gungnir.jpg
Schiit Gungnir.jpg (74.29 KiB) Viewed 4366 times



M2Tech Young DSD
(αλλα παντου και απο ολους διαβαζω πως θελει απαραιτητα το εξ. τροφοδοτικο του, πραγμα που με βγαζει εκτος μπατζετ)

M2TECH Young DSD.jpg
M2TECH Young DSD.jpg (73.55 KiB) Viewed 4366 times



Teac UD503
(like a lot, μοιαζει τρομερο vfm)

Teac UD503.jpg
Teac UD503.jpg (87.07 KiB) Viewed 4366 times



Lab12 DAC1 SE
(με φοβιζουν ομως τα λαμπατα γιατι δεν εχω απολυτως καμια επαφη)

Lab12 DAC1 SE.jpg
Lab12 DAC1 SE.jpg (59.55 KiB) Viewed 4366 times




Τα specs μου: :-D
Ο χωρος ειναι περι τα 15 τμ.
Ενισχυτης ο Plinius 9200.
Ηχεια τα 805 Matrix της B&W.
Player ενα MacMini με ssd & 8gb μνημη.
Ακουσματα: κατα 90% οτι μπαινει κατω απο την ομπρελα της Ροκ.

Δεδομενου οτι σιγουρα θα κανω καπου υποχωρησεις σε αυτη την κατηγορια, θα ηθελα: Αερα/σκηνη σε πλουσιες δοσεις, ισορροπημενο ηχο χωρις εξαρσεις η προβολες σε καποιες συχνοτητες, ελεγχομενο χαμηλο. Θα μπορουσα να ζησω με ασθενεστερο χαμηλο αλλα καλο ελεγχο παρα πλουσιο χαμηλο με ουρες/πλαδαροτητα. Δεν θα ηθελα επισης να ειναι πολυ laid back (α λα Marantz).


Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Shoot me!

[dance]
Σταύρος Τρύπης
Posts: 22
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:27 pm

Re: DAC ≤€1000

Unread post #2 by Σταύρος Τρύπης » Tue Apr 19, 2016 9:22 am

Να δανειστείς 2 - 3 και να τα ακούσεις στο χώρο σου. Αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη...

Είσαι και δύσκολος πανάθεμά σε... :)
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: DAC ≤€1000

Unread post #3 by Gojakla » Tue Apr 19, 2016 9:49 am

Εχω ακουσει 4-5 στο χωρο μου, οπως εγραψα και παραπανω. Δεν με επεισε ομως καποιο.

Σιγουρα θα ηθελα να ακουσω τη short list σπιτι μου, αλλα και αυτο δεν ειναι εφικτο. Το Aune ειναι το μονο που ειχα για μερες (χ
thanx Πανο).
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: DAC ≤€1000

Unread post #4 by platon » Tue Apr 19, 2016 11:26 am

Χωρις να μπορω να εκφέρω γνωμη για τα ανωτέρω, δεν τα εχω ακουσει, δες και το Ayazi.
Eχω την εντυπωση όμως ότι όλα τα ντακ μεχρι το 1000αρικο, δεν κανουν την διαφορα.
Θυμαμαι ότι όταν πηρα το Benchmark (dac-1) ηταν απλα διαφορετικο, σε σχεση με το σιντι που ειχα, Sony 50ES.
Eχω την εντυπωση, επισης, ότι τα ντακ μεχρι το 1000αρικο περιπου, "προσανατολίζονται" στην αναπαραγωγή από πισι.
Δυστυχώς.......νομιζω, ότι για κατι πραγματικα καλο......πρεπει να χωσουμε βαθια στην τσεπη το χερι.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: DAC ≤€1000

Unread post #5 by Gojakla » Tue Apr 19, 2016 12:24 pm

platon wrote:Δυστυχώς.......νομιζω, ότι για κατι πραγματικα καλο......πρεπει να χωσουμε βαθια στην τσεπη το χερι.



Αυτό είναι και το δικό μου συμπέρασμα μέχρι τώρα.
Όμως η τσέπη έχει άλλη γνώμη.
Και επειδή απο κάπου πρέπει να ακούμε μουσική, θα ζήσω με περιορισμούς.

Απλώς να βρώ εκείνο το μηχανάκι που έχει την ίδια άποψη περί αναπαραγωγής με εμένα ψάχνω... [inlove]
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: DAC ≤€1000

Unread post #6 by platon » Tue Apr 19, 2016 2:44 pm

Kαι η δικια μου τσεπη την ιδια γνωμη εχει....χαχαχα

Επειδή και γω το ιδιο ψαχνω........μαλλον αυτό με τον πιο "αναλογικο" ηχο θα μου αρεσε..........αλλά..............
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: DAC ≤€1000

Unread post #7 by Gojakla » Tue Apr 19, 2016 2:58 pm

Αυτό που μπορώ να "μαρτυρήσω" ΑΝ και δεν ευσταθεί απο μόνο του διότι κάθε υλοποίηση μπορεί να είναι ποοοολυ διαφορετική, είναι πως τείνω να έχω μια προτίμηση προς την τελευταία γενεά των AKM chipακίων.

Τα BurrBrown, όπου τα έχω ακούσει, ήταν πολύ laid back για τα γούστα μου (ή το setup μου).
Και σημειώστε ότι έχω συμβιώσει για πολύ καιρό με διπλά BurrBrown στο Teac UD-H01.

Με τα δε sabre, έχω φόβο και καχυποψία.
Απο αρκετά που έχω ακούσει, κανα-δυό μου έκαναν κλικ. Όλα τα υπόλοιπα ήταν απο κακό αποτέλεσμα και κάτω... προς τάρταρα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DAC ≤€1000

Unread post #8 by Dr Pan K » Tue Apr 19, 2016 4:44 pm

To θεμα με τα DAC στην κατηγορία <1000ευρω αφορα πολλους. Ευτυχώς παρουσιάζονται συνέχεια μοντέλα και μάλιστα για ολα τα γούστα.

Απο τα παραπάνω εχω δοκιμάσει στον χώρο μου αρκετα και αν προσθέσω και αυτα που κατα καιρούς εχω ακούσει θα ελεγα οτι τα γνωρίζω σχεδον ολα. Αν τα χώριζα σε ηχητικές κατηγορίες θα έλεγα πως

- πιο "ζεστα" είναι τα Hegel HD12, Marantz HD DAC1, Aune S16, M2tech Young DSD και Lab12 DAC1

- ενώ πιο ουδέτερα τα Geek Pulse XFi, North Star Design Intenso, Pioneer U05, Ayazi DAC

To Schiit Multibit δεν το εχω ακούσει, το μεγαλύτερο Yggdrasil το περίμενα να ειναι πιο ζεστό (= αναλογικό) αλλα τελικά μάλλον προς το ουδέτερο τους βγήκε.

Μεγάλο ενδιαφέρον πρέπει να εχει το νεο Teac 503 καθώς κανει χρήση της τετάρτης γενιάς τσιπ ΑΚΜ (η οποία αν κρίνω λίγο απο το Aune που ειχα για αρκετό καιρο άλλα και απο το μεγάλο Esoteric Grandioso εχει αποβάλει μεγάλο μέρος των προβλημάτων σκληράδας της 3ης) ενω ταυτόχρονα εχει καλή κατασκευή, πληθώρα επιλογών σε φίλτρα, αρκετά ισχυρό ενισχυτή ακουστικων, και για προϊόν της συγκεκριμένης κατηγορίας τιμης προσφέρει και κάποιες λεπτομέρειες που θα αρέσουν όπως στιβαρό σασι και "πονηρά" ποδαράκια.

Αν ειχα όρεξη για πειραματισμό θα έπαιρνα το Teac, αν ήθελα να το πάω safe το Pioneer και το Aune ανάλογα με τις προτιμήσεις.
Παναγιώτης
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: DAC ≤€1000

Unread post #9 by Zakman35 » Wed Apr 20, 2016 10:26 pm

Έχοντας ακούσει το Teac και το Pioneer, θα έλεγα πως και τα δύο είναι πολύ καλά και αξίζουν μιας ακρόασης.
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: DAC ≤€1000

Unread post #10 by Geopolitis » Thu Apr 21, 2016 10:25 pm

Η συμβουλή μου είναι να ακούσεις οπωσδήποτε ότι μπορείς να φτάσεις σε budget από Metrum acoustics. Ειδικά το Octave Mk2 που οδεύει προς κατάργηση είναι κάτω από 1000 ευρώ. Τσέκαρε τα και δεν θα χάσεις....

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register