Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Volumio Mini86 streamer

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #11 by Dr Pan K » Wed Jul 26, 2017 6:04 pm

DomieMic65 wrote:Ποιον kernel και ποια έκδοση του mpd "φοράει" Παναγιώτη;
Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση...
Πολύ ενδιαφέρον προϊόν...


Δεν ξέρω τι φοράει Μιχάλη αν και υποτίθεται ότι είναι up to date. To changelog είναι εδώ:

https://volumio.org/forum/changelog-t1575.html

Περιμένω εδώ και κάποιες εβδομάδες μια νέα έκδοση του λειτουργικού που δεν θα αντιμετωπίζει πρόβλημα με την σάρωση της βιβλιοθήκης αλλά απ ότι φαίνεται αργεί ακόμα. Πιστεύω ότι όλα τα OS που πατάνε επάνω σε Debian έχουν κάποια θεματάκια με τις βιβλιοθήκες και είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που προτιμώ το Archphile.

Σαν προϊόν είναι πολύ καλό, πανεύκολο στο στήσιμο ακόμα και για αρχάριους, με πλήρες και όμορφο interface και καλό ήχο. Εκκρεμεί μόνο η δοκιμή με γραμμικό τροφοδοτικό και η σχετική κόντρα με το Odroid C2 που είναι το σημείο αναφοράς για τα streamer.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #12 by DomieMic65 » Fri Jul 28, 2017 8:48 am

Από ότι κατάλαβα φοράει ένα "τσικ" πιο παλιό mpd 19.9... αλλά εννοείται πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό!
Για τον kernel δεν μπόρεσα να το βρω.

Αν λυθεί το θέμα με την βιβλιοθήκη όπως λες δείχνει πολύ σοβαρή πρόταση για όποιον ψάχνεται για streamer!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #13 by Dr Pan K » Fri Jul 28, 2017 11:56 am

Η επόμενη έκδοση θα φοράει τον τελευταίο απ όσο ξέρω. Το καλό με το Volumio mini86 είναι ότι οι αναβαθμίσεις γίνονται με μια απλη επιλογή από το interface , χωρις να χρειαζεται να βγει εξω καποια κάρτα και χωρίς να υπάρχει ανάγκη γνώσεων του πως γίνετε. Δοκίμασα και την επιλογή του factory reset που δουλεύει μια χαρά, αν κάτι δεν πάει καλά κατα τηβ αναβάθμισή απλά ζητάς επιστροφή στις αρχικές ρυθμίσεις και όλα κομπλέ. Σαν λύση για βασικους χρήστες ειναι απλά η κορυφαία καθώς είναι το μόνο που το βάζεις στην πρίζα και έχεις όμορφο, πλήρες Linux streamer, χωρίς τα προβλήματα του Linux, κρατάς μόνο τον ήχο.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #14 by Στέλιος Π. » Mon Aug 07, 2017 8:50 am

Παναγιωτη νομιζω πως δεν ειναι θεμα debian ή arch, εχω απλα την εντυπωση οτι ο Μιχαλης εχει κανει παρα, μα παρα, πολυ καλη δουλια στο επιπεδο του compiling και στο tweaking.
Αυτο που τον βοηθησε βεβαια, ως ενα βαθμο ομως, ειναι πως εκανε compile τα παντα σχεδον, που το arch ειναι πιο καταλληλο για κατι τετοιο.
Αλλά τελικα θεωρω πως ειναι θεμα ταλεντου και οχι λειτουργικου.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #15 by Στέλιος Π. » Mon Aug 07, 2017 8:51 am

Οσον αφορα τωρα το streamer, εχω και εγω την εντυπωση οτι θα εχει σουξε.

Πιο πολυ για το plug and play.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #16 by Dr Pan K » Mon Aug 07, 2017 10:08 am

Στέλιος Π. wrote:Παναγιωτη νομιζω πως δεν ειναι θεμα debian ή arch, εχω απλα την εντυπωση οτι ο Μιχαλης εχει κανει παρα, μα παρα, πολυ καλη δουλια στο επιπεδο του compiling και στο tweaking.
Αυτο που τον βοηθησε βεβαια, ως ενα βαθμο ομως, ειναι πως εκανε compile τα παντα σχεδον, που το arch ειναι πιο καταλληλο για κατι τετοιο.
Αλλά τελικα θεωρω πως ειναι θεμα ταλεντου και οχι λειτουργικου.


Το ίδιο πρόβλημα είχε το Rune αλλά και το MoOde οπότε ίσως να είναι και λίγο θέμα debian. Το ότι ο Μιχάλης έχει κάνει κορυφαία δουλειά παραμένει και παρότι προς το παρόν το Archphile έχει παγώσει για εμένα είναι μεγάλη απώλεια, καθώς είναι το σημείο αναφοράς μου με το οποίο πρέπει να συγκριθούν όλα τα άλλα.

Οι ευκολίες όμως του mini86 το βάζουν πρώτο στην λίστα των affordable streamers.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #17 by Στέλιος Π. » Tue Aug 08, 2017 7:42 am

Δεν το συζηταω καν, εννοειται πως ειναι μια πολυ καλη λυση.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #18 by Dr Pan K » Thu Aug 24, 2017 2:01 am

screen520x924.jpeg
screen520x924.jpeg (24.38 KiB) Viewed 3144 times


Κυκλοφόρησε και αποκλειστική εφαρμογή για iOS , προς το παρόν είναι free , μετά θα έχει κόστος 1.09 ευρω.

https://itunes.apple.com/it/app/volumio ... 56519?mt=8
Παναγιώτης
hunter
Posts: 13
Joined: Thu Jun 01, 2017 5:48 pm

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #19 by hunter » Fri Aug 25, 2017 5:03 pm

Ηχητικά συγκρίνοντας το με τo Odroid c2? ποιο είναι το αποτέλεσμα?
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1520
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #20 by Chris1967 » Sat Aug 26, 2017 12:46 pm

Αγαπητέ hunter καλώς όρισες (αν θες συστήνεσαι κιόλας).

Το θέμα είναι πρώτον τι σύστημα έχεις (αν θα καταλάβεις διαφορές, κάτι είπες στο άλλο νήμα και για τηλεόραση, πραγμα που σημαίνει ότι θέλεις πολλαπλό λειτουργικά ή ένα media player για όλα το οποίο δεν θα είναι και το καλύτερο).

Και δεύτερον κατά πόσο είσαι διατεθειμένος (και τι γνώσεις έχεις) για diy ηλεκτρονικών και προγραμματισμό σε linux.

To odroid C2 είναι αυτή την στιγμή (χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιοες νεώτερες πλακέτες) με το κατάλληλο γραμμικό τροφοδοτικό, ότι καλύτερο έχουμε ακούσει.

Αν οι ανάγκες σου δεν είναι απόλυτες στον ήχο και δεν θες να "μπλεξεις" με προγραμματισμούς και τροφοδοτικά κλπ, το στρημεράκι αυτό είναι ότι χρειάζεται κανείς και μάλιστα σε τιμή χώμα.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register