Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Mytek Brooklyn Dac και DAC+

User avatar
panos_adgr
Posts: 17
Joined: Wed Apr 20, 2016 8:52 pm

Mytek Brooklyn Dac και DAC+

Unread post #1 by panos_adgr » Fri Apr 22, 2016 11:57 pm

Σήμερα υποδέχθηκα τον αγαπητό μου φίλο Πέτρο. Ήταν από εκείνες τις ωραίες συναντήσεις με πολύ καλή διάθεση αλλά και πολύ πολύ μουσική. Είχε και μια έκπληξη μαζί του κρυμμένη στην τσάντα του.

Με τον που την άνοιξε όλα έγιναν γρήγορα!

Mytek Brooklyn Dac επάνω στον Pass με XLR power button και play. Ναι τόσο απλά. Ο Πέτρος με είχε προετοιμάσει για την συνάντηση και είχα φροντίσει να κατεβάσω και να εγκαταστήσω το πρόγραμμα οδήγησης του Brooklyn. Με το που ενεργοποίησα το pc μου είδε το mytek (μέσω του mytek suite) κατευθείαν και σε κατάσταση standby. Το ενεργοποιήσαμε άνοιξα τον jriver δήλωσα στον player output mytek wasapi και πάτησα play.

Όλα απλά και γρήγορα με πραγμάτικα κανένα βαθμό δυσκολίας. Όπως ανέφερα και πιο πάνω συνδέθηκε με XLR καλώδια στον ενισχυτή μου και με το pc με το καλώδιο metropolis της mytek. Στην διάθεσή μας υπήρχε και το εξωτερικό τροφοδοτικό του Πέτρου για το Brooklyn. Αρχικά το τροφοδοτικό συνδέθηκε απευθείας στο δίκτυο και μετά από κάποια ώρα πάνω στο furman ac 210 ae.


Image
User avatar
panos_adgr
Posts: 17
Joined: Wed Apr 20, 2016 8:52 pm

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #2 by panos_adgr » Sat Apr 23, 2016 12:08 am

Είχα την ευκαιρία στο παρελθόν να ακούσω πολλές φορές το προηγούμενο μοντέλο της Mytek το 192 το οποίο με είχε κερδίσει από την αρχή με τις επιδόσεις αν και πάντοτε στο άκουσμα του ήταν λίγο ουδέτερο για τα δικά μου γούστα. Ήταν όμως το αγαπημένο μου σε αυτήν την κατηγορία. Πριν καταλήξει και πάρει ο Πέτρος το Brooklyn πραγματικά είχαμε ξοδέψει ώρες συζητήσεων αλλά και ακροάσεων ο καθένας ξεχωριστά σε διάφορα dac. Η πορεία του 192 μέχρι πρότινος που ήταν ενός, κακά τα ψέματα, leading product, έφτανε από μόνη της σαν εγγύηση στον ερχομό του νέου Brooklyn Dac. Οπότε χωρίς να αποτελεί απόλυτο κανόνα, περιμέναμε ακόμα ένα πετυχημένο mytek.
User avatar
panos_adgr
Posts: 17
Joined: Wed Apr 20, 2016 8:52 pm

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #3 by panos_adgr » Sat Apr 23, 2016 12:41 am

Ο χρόνος περνούσε, και εγώ είχα μείνει τα σχόλια, τις εντυπώσεις του Πέτρου και την περιέργεια να με τρώει. Σήμερα λοιπόν ήταν η στιγμή να ακούσω το νέο Dac.
Αφήσαμε το σύστημα λίγο να ζεσταθεί ειπαμε τα δικά μας και μετά παρασυρθήκαμε με την μουσική. Δύσκολευομαι λίγο να μπω στην διαδικασία της περιγραφής για αυτό το μηχάνημα. Αυτό που άκουσα σήμερα μου άρεσε και με εξέπληξε σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά νιώθω πως χρειάζεται να πει κάποιος πολλά για αυτό το πανέμορφο κουτάκι που είναι μια πραγματικά εξαιρετική υλοποίηση εξωτερικά αλλά και ηχητικά, Η προσθήκη του στο σύστημά μου πραγματικά με εντυπωσίασε.

Τα στοιχεία που με καθήλωσαν περισσοτερο ήταν η τρομερή ανάλυσή του που φέρνει στην επιφάνεια όλες τις λεπτομέρειες ακόμα και τις πιο ανεπαίσθητες και τον κάνει με τον τρόπο που το κάνουν όλες εκείνες οι hi end συσκευές που αναδυκνήουν και την παραμικρή λεπτομέρεια με τέτοια ευκολία που νιώθεις ότι απλά είναι εκεί και δεν είναι ένας μικρός θησαυρός που μόλις ανακάλυψες. Στερεοφωνική εικόνα. Απλά μεγάλη σε όλες τις διαστάσεις με εξαιρετική ανάδειξης του εκάστοτε χώρου ηχογράφησεις. Αύθονος αέρας ανάμεσα από τα όργανα και εξαιρετική σαφήνεια και περιγραφή κάθε μουσικόυ ειδώλου.
Μεγάλα σώματα. Ναι μεγάλα σώματα . Τονικά έχω να πω τα καλύτερα. Εξαιρετικό χαμηλό, γοητευτικές μεσάιες με εξαιρετική ροή, περιγραφή αλλά και μουσικότητα αλλά όχι με την έννοια οτι χρωματισμένου αλλά της ένοχης ροής και υγρασίας η οποία αναδήχθηκε καλύτερα στο σύστημά μου μετά από κάποιους πειραματισμούς με την τροφοδοσία ρεύματος της πηγής, και όταν αυτή συνδέθηκε στο φίλτρο furman. Υψηλές πεντακάθαρες περιγραφικές και διάφανες με άριστες ικανότητες περιγραφής της κάθε λεπτομέρειας.

Τολμώ να πω πως έχουμε κεραυνοβόλο έρωτα αλλά με την άτιμη την κρίση θα πρέπει να καταγραφεί σχέδιο απόκτησης.
User avatar
panos_adgr
Posts: 17
Joined: Wed Apr 20, 2016 8:52 pm

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #4 by panos_adgr » Sat Apr 23, 2016 12:49 am

Image

Image
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #5 by Dr Pan K » Sat Apr 23, 2016 12:50 am

Ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση και τις φωτογραφίες Πανο.

Είχατε κάποιο αλλο DAC για να κάνετε συγκρίσεις? Απο τα λογια σου καταλαβαίνω οτι ειναι βελτιωμένο σε σχέση με το 192, το οποίο δεν υστερούσε ποτε σε λεπτομέρεια αλλα κυρίως σε ηχόχρωμα και αυτο είναι ενα καίριο σημείο.

Επίσης ειμαι βέβαιος οτι ενα εξωτερικό τροφοδοτικό θα τονισει ακομα περισσότερο τις αρετές του Brooklyn.

Ομολογώ οτι εχω μια μικρη περιέργεια να το ακούσω κάποια στιγμή.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #6 by BityaBit » Sat Apr 23, 2016 12:50 am

Χωρίς να σχολιάσω εγώ αναλυτικά τις εντυπώσεις μου για το συγκεκριμένο ντάκ κάτι ανώφελο αφου προφανώς μου άρεσε αρκετά ωστε να το πληρώσω και να το αγοράσω αυτό που αξίζει να αναφέρω είναι οτι σε σχέση με το 192 που μου άρεσε πάρα πολύ το Brooklyn είναι απλά άλλη κλάση.

Ούτε εγώ ο ίδιος δεν είχα συνειδητοποιήσει την διαφορά μέχρι που φίλος μου έφερε το 192 του να κάνουμε Α-Β σύγκριση και έμεινα με το στόμα ανοικτό.

Πάνο να είσαι καλά που βρήκες το κουράγιο να γράψεις τόσα πολλά. Τι να πώ.. αφου σου αρέσει τόσο πολύ άντε και στα δικά σου το συντομότερο!..
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #7 by BityaBit » Sat Apr 23, 2016 12:52 am

Dr Pan K wrote:Ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση και τις φωτογραφίες Πανο.

Είχατε κάποιο αλλο DAC για να κάνετε συγκρίσεις? Απο τα λογια σου καταλαβαίνω οτι ειναι βελτιωμένο σε σχέση με το 192, το οποίο δεν υστερούσε ποτε σε λεπτομέρεια αλλα κυρίως σε ηχόχρωμα και αυτο είναι ενα καίριο σημείο.

Επίσης ειμαι βέβαιος οτι ενα εξωτερικό τροφοδοτικό θα τονισει ακομα περισσότερο τις αρετές του Brooklyn.

Ομολογώ οτι εχω μια μικρη περιέργεια να το ακούσω κάποια στιγμή.


Δόκτωρ οι ακροάσεις έγιναν με εξωτερικό τροφοδοτικό. Οι δικές μου εντυπώσεις σε σχέση με το 192 προέκυψαν με το ενσωματομένο switching αφου δεν είχα αποκτήσει ακόμα το linear εξωτερικό. [wavegreen]
Last edited by BityaBit on Sat Apr 23, 2016 12:54 am, edited 1 time in total.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #8 by Dr Pan K » Sat Apr 23, 2016 12:53 am

Ενδιαφερον, τι εβαλες επανω? Shunt ή κλασσικό γραμμικό?
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #9 by BityaBit » Sat Apr 23, 2016 12:55 am

Κλασικό γραμμικό πληθωρικό σταθεροποιημένο. 12v 5A μετά απο υπόδειξη του κατασκευαστή.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mytek Brooklyn Dac Ακρόαση

Unread post #10 by Dr Pan K » Sat Apr 23, 2016 12:59 am

Υποθέτω οτι η διαφορά με το SMPS ειναι αισθητή, κανω λάθος?
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register