Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

NOS DAC ψάχνει streamer

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #11 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 10:08 am

Συγχωρήστε με αν η ερώτηση είναι άκυρη, αλλά αναρωτιέμαι αν το A+ μπορεί να κάνει downsampling σε κομμάτια που δεν μπορεί να παίξει το LAB12, π.χ. τα DSD. Το έχω μπροστά μου, αλλά δεν βλέπω άλλη δυνατότητα πέρα από του upsampling.

Κατά τα άλλα ενδιαφέρομαι κι εγώ για ένα οικονομικό streamer, επομένως παρακολουθώ το thread με προσοχή. FYI, χθες έστησα το macbook pro / Α+ / Curious / Mojo στο σύστημά μου και ήταν super - ωστόσο το Rpi / linear τροφοδοτικό δεν είναι καμιά ακριβή λύση και όπως μου έλεγε και ο Μιχάλης από την ώρα που το έστησε δεν έχει ξανανοίξει το mac του (έχει και τα δύο)
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #12 by pankon » Fri Apr 13, 2018 10:27 am

Πολύ ενδιαφέρουσα η ερώτηση του Άγγελου! Το ερώτημα βέβαια είναι αν μιλάμε για downsampling ή/και για conversion (DSD --> PCM). To LAB12 δεν παίζει καθόλου DSD... -)
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #13 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 10:35 am

Με την ευκαιρία και μια ακόμα ερώτηση: το Rpi μπορεί να παίξει απ' ευθείας από USB δίσκο/ους ή μόνο μέσα από NAS; Το λέω γιατί έχω ήδη ένα mini tower με 4 θέσεις 3,5'' το οποίο όμως είναι USB.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #14 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 10:39 am

angpsi wrote:Με την ευκαιρία και μια ακόμα ερώτηση: το Rpi μπορεί να παίξει απ' ευθείας από USB δίσκο/ους ή μόνο μέσα από NAS; Το λέω γιατί έχω ήδη ένα mini tower με 4 θέσεις 3,5'' το οποίο όμως είναι USB.


To MPD και οι διαφορές υλοποιήσεις του μπορούν να κάνουν τα πάντα (upsampling με διάφορους τρόπους, να παίξουν από σκληρούς, NAS, να μετατρέψουν DSD, DOP, native DSD, on the fly Sacd.iso conversion, καφέ ελληνικό κτλ)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #15 by pankon » Fri Apr 13, 2018 10:48 am

Dr Pan K wrote:To MPD και οι διαφορές υλοποιήσεις του μπορούν να κάνουν τα πάντα (upsampling με διάφορους τρόπους, να παίξουν από σκληρούς, NAS, να μετατρέψουν DSD, DOP, native DSD, on the fly Sacd.iso conversion, καφέ ελληνικό κτλ)


Έχω κάτι λυχνίες NOS Tesla με κόλλα από αυτοκόλλητα, που θέλουν καθάρισμα... :-D :lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #16 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 10:50 am

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:To MPD και οι διαφορές υλοποιήσεις του μπορούν να κάνουν τα πάντα (upsampling με διάφορους τρόπους, να παίξουν από σκληρούς, NAS, να μετατρέψουν DSD, DOP, native DSD, on the fly Sacd.iso conversion, καφέ ελληνικό κτλ)


Έχω κάτι λυχνίες NOS Tesla με κόλλα από αυτοκόλλητα, που θέλουν καθάρισμα... :-D :lol:


Πρόσεχε μην ξεβαψεις τα γράμματα και κανόνισε να τις μετρήσεις γιατί μπορεί να θέλουν αλλαγή..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #17 by pankon » Fri Apr 13, 2018 10:55 am

Τις καθάρισα ήδη προσεκτικά με οινόπνευμα. Δεν πείραξα καθόλου τα γράμματα. Ευτυχώς έχω κι άλλες αρκετές ECC83 (Brimar, Mullard, κτλ., κτλ.), οπότε μπορώ να δοκιμάσω...
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #18 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 11:00 am

Dr Pan K wrote:Πρόσεχε μην ξεβαψεις τα γράμματα και κανόνισε να τις μετρήσεις γιατί μπορεί να θέλουν αλλαγή..

Παναγιώτη (@Pancon) μην ξεχάσεις να με καλέσεις όταν γυρίσεις από την Θεσσαλονίκη για να σου φέρω το λυχνιόμετρο του Δημήτρη!

Κατά τα άλλα, αν κάποιος έχει τρόπο ή γνωρίζει κάποιον / κάπου που μπορεί να μετρήσει συγκεκριμένα τις 6080 θα το εκτιμούσα αν έδινε λύση, γιατί θα ήθελα να διασταυρώσω τις μετρήσεις που έκανα με το Taylor. Ο Στέλιος μου είχε πει να πάω στον Γιαλούση /semicon.gr / Αιόλου 104, αλλά ντρέπομαι να ξοδέψω τον χρόνο ενός επαγγελματία...
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #19 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 11:02 am

Dr Pan K wrote:
angpsi wrote:Με την ευκαιρία και μια ακόμα ερώτηση: το Rpi μπορεί να παίξει απ' ευθείας από USB δίσκο/ους ή μόνο μέσα από NAS; Το λέω γιατί έχω ήδη ένα mini tower με 4 θέσεις 3,5'' το οποίο όμως είναι USB.


To MPD και οι διαφορές υλοποιήσεις του μπορούν να κάνουν τα πάντα (upsampling με διάφορους τρόπους, να παίξουν από σκληρούς, NAS, να μετατρέψουν DSD, DOP, native DSD, on the fly Sacd.iso conversion, καφέ ελληνικό κτλ)

Ναι αλλά το Rpi έχει γκάζια να διαβάσει τέσσερις δίσκους σε διάταξη jbod (just a bunch of disks) ή θα τα παίξει;
Άγγελος
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #20 by BityaBit » Fri Apr 13, 2018 11:08 am

angpsi wrote:Συγχωρήστε με αν η ερώτηση είναι άκυρη, αλλά αναρωτιέμαι αν το A+ μπορεί να κάνει downsampling σε κομμάτια που δεν μπορεί να παίξει το LAB12, π.χ. τα DSD. Το έχω μπροστά μου, αλλά δεν βλέπω άλλη δυνατότητα πέρα από του upsampling.

Κατά τα άλλα ενδιαφέρομαι κι εγώ για ένα οικονομικό streamer, επομένως παρακολουθώ το thread με προσοχή. FYI, χθες έστησα το macbook pro / Α+ / Curious / Mojo στο σύστημά μου και ήταν super - ωστόσο το Rpi / linear τροφοδοτικό δεν είναι καμιά ακριβή λύση και όπως μου έλεγε και ο Μιχάλης από την ώρα που το έστησε δεν έχει ξανανοίξει το mac του (έχει και τα δύο)


Nαι καθε μορφης επισης ξεδιπλωνει και το MQA (χωρις το deblurring φιλτρο)

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register