Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

NOS DAC ψάχνει streamer

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #21 by Gojakla » Fri Apr 13, 2018 11:38 am

Θα ηθελα επισης να αναφερουμε (αλλη μια φορα και εδω) πως το DoP (dsd over pcm) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ και συνεπως.δεν εχουμε τιποτα να φοβηθουμε σε οτι αφορα την ποιοτητα του ηχου.

Ειναι απλως ενας τροπος να "ξεγελαστει" το μηχανακι ως προς το σημα που περναει. Google it and dont bother.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #22 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 1:05 pm

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:
angpsi wrote:Με την ευκαιρία και μια ακόμα ερώτηση: το Rpi μπορεί να παίξει απ' ευθείας από USB δίσκο/ους ή μόνο μέσα από NAS; Το λέω γιατί έχω ήδη ένα mini tower με 4 θέσεις 3,5'' το οποίο όμως είναι USB.


To MPD και οι διαφορές υλοποιήσεις του μπορούν να κάνουν τα πάντα (upsampling με διάφορους τρόπους, να παίξουν από σκληρούς, NAS, να μετατρέψουν DSD, DOP, native DSD, on the fly Sacd.iso conversion, καφέ ελληνικό κτλ)

Ναι αλλά το Rpi έχει γκάζια να διαβάσει τέσσερις δίσκους σε διάταξη jbod (just a bunch of disks) ή θα τα παίξει;


Jbod με τροφοδοσία από τις usb του Odroid ή με αυτόνομη του δίσκου. Αν και ακόμα και 3.5 να είναι οι δίσκοι θα τους πάει όσο και ένα οποιοδήποτε λάπτοπ αν όχι καλύτερα
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #23 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 2:58 pm

Dr Pan K wrote:Jbod με τροφοδοσία από τις usb του Odroid ή με αυτόνομη του δίσκου. Αν και ακόμα και 3.5 να είναι οι δίσκοι θα τους πάει όσο και ένα οποιοδήποτε λάπτοπ αν όχι καλύτερα

Χμμ, μόλις έφερες ακόμα ένα ζήτημα στο τραπέζι: Odroid (ποιο από τα τρία;), Allo Digi One (Rpi 3 bundle), ή Allo USBridge (Sparky bundle);

Για τον Παναγιώτη λογικά το Digi One είναι οκ γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις υψηλές δειγματοληψίες, όμως για το Mojo; Η έρευνά μου λέει λογικά το USBridge γιατί το USB παίζει όλο το εύρος, αλλά δεν έχω εμβαθύνει όπως εσείς οπότε μπορεί να ξέρετε κάτι περισσότερο. Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με το Archpile, αν είναι συμβατό και με τα τρια boards. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν το Archpile παίζει Tidal (& Masters) ή όχι.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #24 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 3:06 pm

Από το άρθρο του Ολλανδού παππούλη για το Mojo, fyi:
Input switching is automatic. USB has first priority, while SPDIF coax has priority over the optical input. You best only connect one input at the time, the Mojo will automatically find the input used. The optical input accepts up to 192 kHz PCM and DSD64 in DoP format. The coax SPDIF accepts up to 384 kHz PCM and DSS 64 and 128 in DoP format. Over USB a PCM signal up to 768 kHz can be played and any DSD over DoP signal up to DSD 256. Since the Mojo is USB Audio Profile 2 compatible, it will work with computers running OS X and Linux and smart devices running Android and iOS, all without having to install a driver.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #25 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 3:26 pm

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:Jbod με τροφοδοσία από τις usb του Odroid ή με αυτόνομη του δίσκου. Αν και ακόμα και 3.5 να είναι οι δίσκοι θα τους πάει όσο και ένα οποιοδήποτε λάπτοπ αν όχι καλύτερα

Χμμ, μόλις έφερες ακόμα ένα ζήτημα στο τραπέζι: Odroid (ποιο από τα τρία;), Allo Digi One (Rpi 3 bundle), ή Allo USBridge (Sparky bundle);

Για τον Παναγιώτη λογικά το Digi One είναι οκ γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις υψηλές δειγματοληψίες, όμως για το Mojo; Η έρευνά μου λέει λογικά το USBridge γιατί το USB παίζει όλο το εύρος, αλλά δεν έχω εμβαθύνει όπως εσείς οπότε μπορεί να ξέρετε κάτι περισσότερο. Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με το Archpile, αν είναι συμβατό και με τα τρια boards. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν το Archpile παίζει Tidal (& Masters) ή όχι.


Ο Μιχαλης Archphile υποστηρίζει το Odroid C2 (το πιο ισχυρό hardware της αγορας) και το Rpi3 (οποτε προλαβαίνει, ο ιδιος ακουει σε μεγαλο βαθμο με Odroid C2). Τα αλλα οχι. Και υποψιν, καποιοι που λενε οτι υποστηριζουν διαφορα τελικα καταληγουν να μην το κανουν σωστα για κανενα (βλεπε Volumio).

To Odroid ομως εχει αλλα θεματα, βασικα δεν εχει μεγαλη κοινότητα οποτε κατι Hat κτλ δεν παίζουν ή πρεπει να αφιερώσεις χρονο και γνωσεις για να το κανουν (ξεχνα το)

Οποιος θελει να κανει δοκιμη εχω ενα Rpi2 που καθεται..

Μεχρι τωρα νομιζω Tidal δεν εχει φορεθει επανω σε Linux streamer. Spotify ομως ναι (επισης YouTube και οτι ιντερνετικο ραδιοφωνο θες). Εχω γραψει αρκετα επ αυτου στις σχετικες δοκιμες.

Στο θεμα του τροφοδοτικού, επιδη η εμπειρια μου μου λεει οτι παιζει σημαντικό ρολο, ακομα και αν τελικα κάποιος καταλήξει με Mac ή με Odroid, Rpi καλο ειναι να βάλει κατι σε γραμμικο. Αυτο που χρησιμοποιώ εγω δεν εχει ουτε 70 ευρω (50VA toroid transformer και κυκλωματακι με ανόρθωση και 10.000mF εξομάλυνση, μεγαλυτερο δλδ απο σχεδόν ολα τα επωνυμα που εχω δει, οσα εχουν γραμμικό δλδ γιατι καποια επώνυμα εχουν ποιοτικο διακοπτικο [thumbd] )

Κοστος ενος Odroid C2 με γραμμικό και αλουμινένιο κουτι <200 ευρω. Το πιο δυσκολο στο στησιμο, ο καλυτερος ηχος (*ευκολα)

Κοστος ενος Volumio mini 86 περιπου 300 ευρω. Plug n play, μετριο support, SMPS

Κόστος ενος Auralic Aries mini περιπου 400 ευρω (και με την κορυφαια εφαρμογή που εχω δοκιμάσει), SMPS

Κοστος ενος Inuos starting @ 600 ευρω περιπου. Παντα SMPS

Μετα αρχιζει να ανεβαίνει το πράγμα... (Auralic Aries, Auralic G2 που πρεπει να σκοτωνει, Aurender, Melco)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #26 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 3:41 pm

Dr Pan K wrote:Μεχρι τωρα νομιζω Tidal δεν εχει φορεθει επανω σε Linux streamer. Spotify ομως ναι (επισης YouTube και οτι ιντερνετικο ραδιοφωνο θες). Εχω γραψει αρκετα επ αυτου στις σχετικες δοκιμες.

Εδώ έχω έναν τύπο που παίζει με Moode: https://www.computeraudiophile.com/foru ... raspberry/
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #27 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 3:48 pm

Εχω χασει λιγο την επαφη με τον Tim και το MoOde αλλα ναι, το κάνει μέσω UPnP, και όντως έτσι γίνετε για όλα τα Linux distro. Το interface δεν ειναι αυτο του MoOde αλλα απλα περμας τα δεδομενα από το κινητό σου στο streamer και αυτό με την σειρά του τα προωθεί στο DAC.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #28 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 4:16 pm

Ο upmpdcli φαίνεται να το κάνει, αν και απ' ό,τι έχω καταλάβει χρειάζεται ξεχωριστό μηχανάκι για να λειτουργεί ως server και ξεχωριστό μηχανάκι για να λειτουργεί ως client. Ίσως δεν είναι ιδιαίτερα απαγορευτικό το κόστος να στήσει κανείς ένα απλό Rpi επιπλέον για χρέη [Tidal] server.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #29 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 4:18 pm

Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #30 by angpsi » Fri Apr 13, 2018 4:20 pm

Οκ, will do. Βρήκα επίσης κι αυτό: http://openhome.org/pages/use/downloads/pi
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register