Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

D-to-D converter

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: D-to-D converter

Unread post #11 by Dr Pan K » Tue Sep 11, 2018 2:23 pm

fragoulisnaval wrote:Στην σελίδα της Nexus δεν βρίσκω την Audiobyte σαν εταιρεία. Στην audiobyte ομως, σαν αντιπρόσωπο έχει την Nexus Acoustics. Εχει αλλάξει η αντιπροσωπεία, γνωρίζουμε;


Nexus κάνει μεταπώληση. Αντιπρόσωπος είναι ο Νίκος Μαρματσουρης. Θα σου στείλω πμ το τηλέφωνο του Frag.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: D-to-D converter

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue Sep 11, 2018 3:09 pm

Δες και τις αγγελίες Φραγκ, ο Κοψ έχει ένα Singer προς πώληση.
Παναγιώτης
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: D-to-D converter

Unread post #13 by SouthKops » Tue Sep 11, 2018 3:19 pm

Σχετικά με την αναφορά που αφορά "πιθανή" αλλαγή μοντέλου για το M2Tech Hiface EVO TWO, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε Κατηγορηματικά, ότι δεν υφίσταται τέτοιο ενδεχόμενο.

Σε σημερινή μας επικοινωνία με τον κατασκευαστή, μας διαβεβαίωσε με απόλυτο τροπο οτι δεν υπάρχει πρόθεση για αλλαγή του μοντέλου, ούτε καν ως ιδέα στα χαρτιά!

Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε να μην διασπείρεται σχετική φημολογία.


Εκ της αντιπροσωπείας της M2Tech.

fragoulisnaval wrote:
Geopolitis wrote:
Εχω ακούσει το προηγούμενο μοντέλο tis m2tech στο σύστημά μου και έκανε διαφορά, χωρίς ρολόγια και εξωτερικές τροφοδοσίες...

ΥΓ: Η m2tech μάλλον θα βγάλει νέα μοντέλα, αν κρίνω από τις προσφορές του αντιπροσώπου. Από την mutec περιμένουν να βγάλει τον αντικαταστάτη του Mutec MC3+USB.
Last edited by SouthKops on Tue Sep 11, 2018 3:23 pm, edited 1 time in total.
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #14 by johnVO » Tue Sep 11, 2018 3:23 pm

Καλησπέρα και από εμένα...
Είχα στην κατοχή μου για μεγάλα χρονικά διαστήματα τα παρακάτω usb το spdif/ hdmi converters...

mt2tech (πρώτης γενιάς)
CIaudio (από τα πρώτα που έβγαζαν hdmi έξοδο...την χρειαζόμουν όταν είχα για dac το vekian opus)
AUDIOBYTE με το τροφοδοτικό του (αυτό που αναφέρει ο Πάνος)
DIXIO PRO 3ZA (με εξωτερικό τροφοδοτικό χαμηλού θορύβου..)
και τέλος
Sinxer su1 (βελτιωμένο από την magna), σε συνδυασμό με το Μutec(με εξωτερικό τροφοδοτικό), που συνδέεται με εξωτερικό ρολόι 10Μ by Cybershaft.

Ο τελευταίος συνδυασμός στο σύστημα μου παιζει πολύ καλύτερα από όλους, όσους είχα μέχρι τώρα...
Στα μείον, τα αρκετά καλώδια διασύνδεση,ρεύματος ...
Το mutec για μένα είναι εξαιρετικό αλλά μόνο ως reclocker...Δεν μου άρεσε σαν σκέτο usb interface. Όταν έχει πριν από αυτό, ένα άλλο usb interface απογειώνεται...Για αυτό πολλοί
τα χρησιμοποιούν σε συστοιχία, (σαν usb το πρώτο ,σαν reclocker το 2ο).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: D-to-D converter

Unread post #15 by Dr Pan K » Tue Sep 11, 2018 3:49 pm

Να πω ότι ο Γιάννης το έχει τερματίσει με τις δοκιμές σε θέμα reclocking και εξωτερικών receiver, αλλά και ψηφιακών καλωδίων. Το μόνο μειονέκτημα του παρόντος set up είναι η πολυπλοκότητα (και το σχετικό κόστος που προκύπτει). Παρόλη την ποιότητα των συσκευών δυστυχώς ακούνε παρά πολύ σε καλώδια, κάτι που πρέπει να συνυπολογιστεί.
Παναγιώτης
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #16 by fragoulisnaval » Tue Sep 11, 2018 4:18 pm

johnVO wrote:Καλησπέρα και από εμένα...
Είχα στην κατοχή μου για μεγάλα χρονικά διαστήματα τα παρακάτω usb το spdif/ hdmi converters...

mt2tech (πρώτης γενιάς)
CIaudio (από τα πρώτα που έβγαζαν hdmi έξοδο...την χρειαζόμουν όταν είχα για dac το vekian opus)
AUDIOBYTE με το τροφοδοτικό του (αυτό που αναφέρει ο Πάνος)
DIXIO PRO 3ZA (με εξωτερικό τροφοδοτικό χαμηλού θορύβου..)
και τέλος
Sinxer su1 (βελτιωμένο από την magna), σε συνδυασμό με το Μutec(με εξωτερικό τροφοδοτικό), που συνδέεται με εξωτερικό ρολόι 10Μ by Cybershaft.

Ο τελευταίος συνδυασμός στο σύστημα μου παιζει πολύ καλύτερα από όλους, όσους είχα μέχρι τώρα...
Στα μείον, τα αρκετά καλώδια διασύνδεση,ρεύματος ...
Το mutec για μένα είναι εξαιρετικό αλλά μόνο ως reclocker...Δεν μου άρεσε σαν σκέτο usb interface. Όταν έχει πριν από αυτό, ένα άλλο usb interface απογειώνεται...Για αυτό πολλοί
τα χρησιμοποιούν σε συστοιχία, (σαν usb το πρώτο ,σαν reclocker το 2ο).


Γιάννη σε ευχαριστώ για το κατατοπιστικό πόστ. Ομως δεν θέλω μηχανάκι που να μην έχει έλληνα αντιπρόσωπο. Το Mutec σαν usb interface & reclocker, πού θα το κατέτασες στην παραπάνω λίστα σου;

Επίσης, το mutec κάνει upsampling στα 24/192 στο σήμα που λαμβάνει;
Τέλος, τί γίνεται όταν το σήμα από 44,1 γίνεται 48? Κλειδώνει αυτόματα η νέα συχνότητα με το εξωτερικό ρολόι ή πρέπει να το κάνεις εσύ; Γιατί πολλοί έχουν δύο ρολόγια, ένα στα 44,1 και ένα στα 48 για αυτό ακριβώς το λόγο.

το m2tech αλλάζει τη συχνότητα του ρολογιού αυτόματα, μέσω της πληροφορίας που στέλνει αόπό την οπτική του ίνα.

ΥΓ: όπου ρολόι διάβαζε oscilator.
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #17 by johnVO » Wed Sep 12, 2018 12:22 am

Dr Pan K wrote:Να πω ότι ο Γιάννης το έχει τερματίσει με τις δοκιμές σε θέμα reclocking και εξωτερικών receiver, αλλά και ψηφιακών καλωδίων. Το μόνο μειονέκτημα του παρόντος set up είναι η πολυπλοκότητα (και το σχετικό κόστος που προκύπτει). Παρόλη την ποιότητα των συσκευών δυστυχώς ακούνε παρά πολύ σε καλώδια, κάτι που πρέπει να συνυπολογιστεί.


to the point Πάνο...Έτσι είναι!
Ουσιαστικά όλη αυτή η διαδικασία γίνεται, για να πάρεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα
από dac, που δεν είναι στην κατηγορία τιμής του rockna ας πούμε, αλλά χαμηλότερης...
Κατά την άποψη μου το αποτέλεσμα είναι καλό και αρκετά παραμετροποιήσιμο.
Βέβαια, όπως σωστά λέει ο Πάνος τα χρήματα είναι αρκετά ...
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #18 by johnVO » Wed Sep 12, 2018 12:31 am

fragoulisnaval wrote:Γιάννη σε ευχαριστώ για το κατατοπιστικό πόστ. Ομως δεν θέλω μηχανάκι που να μην έχει έλληνα αντιπρόσωπο. Το Mutec σαν usb interface & reclocker, πού θα το κατέτασες στην παραπάνω λίστα σου;

Επίσης, το mutec κάνει upsampling στα 24/192 στο σήμα που λαμβάνει;
Τέλος, τί γίνεται όταν το σήμα από 44,1 γίνεται 48? Κλειδώνει αυτόματα η νέα συχνότητα με το εξωτερικό ρολόι ή πρέπει να το κάνεις εσύ; Γιατί πολλοί έχουν δύο ρολόγια, ένα στα 44,1 και ένα στα 48 για αυτό ακριβώς το λόγο.

το m2tech αλλάζει τη συχνότητα του ρολογιού αυτόματα, μέσω της πληροφορίας που στέλνει αόπό την οπτική του ίνα.

ΥΓ: όπου ρολόι διάβαζε oscilator.


To mutec σαν usb interface μόνο, όπως σου είπα δεν μου άρεσε...σαν reclocker τα "σπάει".
Δεν κάνει upsampling, απλά μπορεί και μετατρέπει το dsd σε pcm.
Eπίσης κλειδώνει αυτόματα στην κατάλληλη συχνότητα δειγματοληψίας.
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: D-to-D converter

Unread post #19 by fragoulisnaval » Fri Sep 14, 2018 6:50 pm

SouthKops wrote:Σχετικά με την αναφορά που αφορά "πιθανή" αλλαγή μοντέλου για το M2Tech Hiface EVO TWO, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε Κατηγορηματικά, ότι δεν υφίσταται τέτοιο ενδεχόμενο.

Σε σημερινή μας επικοινωνία με τον κατασκευαστή, μας διαβεβαίωσε με απόλυτο τροπο οτι δεν υπάρχει πρόθεση για αλλαγή του μοντέλου, ούτε καν ως ιδέα στα χαρτιά!

Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε να μην διασπείρεται σχετική φημολογία.


Εκ της αντιπροσωπείας της M2Tech.

fragoulisnaval wrote:
Geopolitis wrote:
Εχω ακούσει το προηγούμενο μοντέλο tis m2tech στο σύστημά μου και έκανε διαφορά, χωρίς ρολόγια και εξωτερικές τροφοδοσίες...

ΥΓ: Η m2tech μάλλον θα βγάλει νέα μοντέλα, αν κρίνω από τις προσφορές του αντιπροσώπου. Από την mutec περιμένουν να βγάλει τον αντικαταστάτη του Mutec MC3+USB.


Ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ του νέου και παλιού μοντέλου; Τί αλλαγές ε΄χουν γίνει;

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register