Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #61 by Errorist » Sat Jul 20, 2019 4:18 pm

Διάβαζα πολλά παράπονα από τους χρήστες ότι η εφαρμογή του Aries κολλάει και είναι αργή. Το διόρθωσαν
Νίκος
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #62 by Errorist » Sat Jul 20, 2019 10:01 pm

Errorist wrote:Διάβαζα πολλά παράπονα από τους χρήστες ότι η εφαρμογή του Aries κολλάει και είναι αργή. Το διόρθωσαν

ερωτηση ηταν αυτο. το διόρθωσαν;
Νίκος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #63 by Dr Pan K » Sun Jul 21, 2019 1:32 am

Όταν έκανα την δοκιμή έτρεχε παρά πολύ καλά. Τα προβλήματα νομίζω ήταν στις αρχές της εφαρμογής.
Παναγιώτης
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #64 by platon » Mon Jul 22, 2019 8:32 am

Γι' αυτο τι λετε? https://volumio.org/product/volumio-primo/
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #65 by Dr Pan K » Mon Jul 22, 2019 12:37 pm

platon wrote:Γι' αυτο τι λετε? https://volumio.org/product/volumio-primo/


Την εχεις δει την δοκιμη που ειχα κανει στο Volumio Mini86 ? Ειναι πολυ κοντα σαν προιον.
Παναγιώτης
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #66 by platon » Mon Jul 22, 2019 2:56 pm

Ναι Πανο....................την εχω δει. Το θεμα ειναι ποιο απ' ολα αυτα παιζει καλυτερα, και πιο εχει το πιο καλο/φιλικο interface.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #67 by Dr Pan K » Mon Jul 22, 2019 5:57 pm

Καλυτερα κατ'εμε παιζει το Archphile το οποιο ειναι πια discontinued. Το Volumio ειναι μια χαρα απο ηχο αλλα εγω ειχα ενα τεχνικο θεμα (το οποιο δεν αφορα τους παντες αλλα εμενα με ειχε γονατισει), δλδ πως δεν μπορουσε να προσπελασει την βιβλιοθηκη μου. Κόλλαγε σε καποια αρχεια και σταματαγε εκει. Μιλησα πολλάκις με τον Guarise της Volumio αλλα το παιδι εχει ανοιχτει σε πολλα μέτωπα και δεν το ελυσε ποτε (μεχρι που τελικα πουλησα το Mini86).

Το πιο καλο Interface το εχει το Auralic (Aries, Aries Mini). Μιλαμε για κλασεις επανω απο το Volumio.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #68 by Chris1967 » Mon Jul 22, 2019 7:41 pm

Και για μένα το Odroid C2 με Archphile παίζει καλύτερα από όλα τα συναφή και όχι μόνο.

Έχω να αναφέρω από πρώτο χέρι, ότι τα προβλήματα του Volumio στην τελευταία έκδοση VERSION: 2.586 http://updates.volumio.org/odroidc2/vol ... c2.img.zip

δεν έχει πρόβλημα με μεγάλες βιβλιοθήκες, και δεν κολλάει με το Odroid C2 κατά την ανάγνωση. Καθυστερεί όμως να την διαβάσει αρκετά σε σχέση με την πολύ γρήγορη ανάγνωση που κάνει το Archphile
Χρήστος
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #69 by scrap » Mon Jul 22, 2019 8:31 pm

angpsi wrote:Λοιπόν, ο Χρήστος μου λέει πως το καλώδιο είναι ένα φθηνό Monster cable. Επίσης, μετά από συγκριτική δοκιμή με το ίδιο άλμπουμ & κομμάτι σε Α>Β>Γ (CD > Qobuz > Tidal) φαίνεται πως ο όγκος που άκουσα δεν ήταν πάρα μια θολούρα στα μεσοχαμηλά, ενώ ο λόγος για τον οποίο το CD μου άρεσε περισσότερο ήταν γιατί το αρχείο του Tidal ήταν υποδεέστερο.

Επομένως το καλώδιο πράγμτι χρωματίζει, και μάλιστα με κακό τρόπο, ενώ το Tidal θα πρέπει να αποκλειστεί ως επιλογή από την λίστα κάθε σοβαρού audiophile.

Η συζήτηση κλείνει εδώ, με τις απολογίες μου για την παρεκτροπή που πήρε το νήμα του φίλου @scrap.


Καμία παρεκτροπή, μαθαίνω και ευχαριστώ για την συμμετοχή στο νήμα.
Νικηφόρος

[musicphones]
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #70 by platon » Fri Jul 26, 2019 8:48 am

Mίλησα με Athens Pro Audio.............στην ερωτηση Mac Mini vs Streamer/server ηταν υπερ του δευτερου με μεγαλη διαφορα.
Το ειχαν κανει και στην εκθεση που εγινε στην Αθηνα το 2018 οπως μου ειπαν.

Οποτε θα παω για stremer, αλλα το θεμα ειναι, ποση ηχητικη διαφορα εχει ενα του 1000ρικου απο το επομενο του 20000ρου ας πουμε της ιδιας εταιρειας.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register