Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #251 by DomieMic65 » Sun Sep 24, 2023 8:44 pm

Χρήστο δεν γίνεται εγώ πχ να μην έχω κανένα θέμα και να έχεις εσύ λόγω του server ... κάποιο άλλο θέμα υπάρχει!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #252 by Chris1967 » Mon Sep 25, 2023 11:25 am

Γίνεται δεν γίνεται, μόνο στο Quobuz έχω θέμα οπότε ακόμα και να μην φταίει ο server δεν μου κάνει.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #253 by kostas6a3 » Mon Oct 09, 2023 7:42 pm

Από χθες επιτέλους και εγώ Qobuz :-D .
Κατ’ αρχάς θα ήθελα και μέσω του site να ευχαριστήσω τον Πάνο (pankon [wavegreen] ) που έκανε όλες τις ενέργειες για να αποκτήσω (-ουμε) το Qobuz και λογαριασμό σ' αυτό. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΝΟ.
Με το Roon (lifetime subscription) που παίζω δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Τώρα όσο αφορά την ποιότητα σε σύγκριση με το Tidal (είχα κάνει την trial έκδοση του HQ που έληξε σήμερα) για μένα ήταν εμφανής υπέρ του Qobuz.
Όσο αφορά τώρα στα αρχεία που βρίσκονται στο NAS δυσκολεύτηκα να βρω διαφορές στην ίδια ανάλυση (πχ 24/192). Σε κάποια DSD αρχεία μου έναντι των αρχείων FLAC του Qobuz οι διαφορές αισθητές ως προς την ανάλυση, βάθος, λεπτομέρεια.
Με μια γρήγορη αναζήτηση υπάρχουν κάποιες μικρές ελλείψεις αλλά αμελητέες, προφανώς εταιρείες ή καλλιτέχνες που δεν συνεργάζονται .
Πάντως για μένα το ζητούμενο δεν ήταν τόσο η ποιότητα (καλή και αυτή) όσο το παράθυρο που ανοίγουν αυτές οι πλατφόρμες στη μουσική. Δεν λέω κάτι καινούργιο βέβαια και αξίζει το κόστος 100%.

Ακούγοντας την τελευταία κυκλοφορία της LINN, Morricone: Cinema Rarities for Violin and String Orchestra.

Στιγμιότυπο 2023-10-09, 19.45.19.png
Στιγμιότυπο 2023-10-09, 19.45.19.png (139.72 KiB) Viewed 1352 times
Κώστας
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #254 by pankon » Tue Oct 10, 2023 12:58 pm

Ευχαριστούμε για τις πρώτες εντυπώσεις, Κώστα. Με ενδιαφέρον περιμένουμε τη γνώμη σου και μετά από κάποια εξοικείωση με το Qobuz.
"Σε κάποια DSD αρχεία μου έναντι των αρχείων FLAC του Qobuz οι διαφορές αισθητές ως προς την ανάλυση, βάθος, λεπτομέρεια.". Δεν κατάλαβα ποιο προτιμάς...
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #255 by kostas6a3 » Tue Oct 10, 2023 6:57 pm

pankon wrote:Ευχαριστούμε για τις πρώτες εντυπώσεις, Κώστα. Με ενδιαφέρον περιμένουμε τη γνώμη σου και μετά από κάποια εξοικείωση με το Qobuz.
"Σε κάποια DSD αρχεία μου έναντι των αρχείων FLAC του Qobuz οι διαφορές αισθητές ως προς την ανάλυση, βάθος, λεπτομέρεια.". Δεν κατάλαβα ποιο προτιμάς...


Παναγιώτη το DSD.
Οι ακροάσεις έγιναν με δύο δίσκους που έχουν ηχογραφηθεί σε format DSD 256
https://www.nativedsd.com/product/40719-virtuosismo/
https://www.nativedsd.com/product/yar80 ... hi-trio-1/
τους οποίους έχω σε αυτή την ανάλυση και στο Qobuz υπάρχουν σε 24/192 και 24/88.2 αντίστοιχα.
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #256 by DomieMic65 » Sun Jan 14, 2024 10:30 pm



Μήπως πλέον δεν υπάρχει λόγος να παιδευόμαστε για το πως θα έχουμε Qobuz;;
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #257 by andreasecon » Mon Jan 15, 2024 11:34 am

Χρησιμοποιώντας και τα δύο μέσω roon , όντως το tidal έχει περισσότερους τίτλους κυρίως στη ροκ και βέβαια για πιο εξεζητημένα πράγματα

Από την άλλη το qobuz στην κλασσική έχει τρια πλεονεκτήματα
Πρώτον ο μεγαλύτερος όγκος των νέων κυκλοφοριών είναι σε hi rez και δεύτερον επίσης σε μεγάλο όγκο των νέων δίσκων κλασσικής έχει attached σε pdf το βιβλιαράκι του δίσκου
Τρίτο πλεονέκτημα η καλύτερη και πληρέστερη παρουσίαση των νέων κυκλοφοριών κλασσικής κάθε Παρασκευή
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #258 by angpsi » Mon Jan 15, 2024 12:09 pm

Ωραίο βιντεάκι και σχολαστική σύγκριση, νομίζω πως το Qobuz πλέον έχει κανονικό ανταγωνισμό και έχει να κάνει δουλίτσα αν θέλει να μείνει ψηλά στις επιλογές μας. Συμφωνώ με τον Αντρέα σε όσα λέει για την κλασική μουσική και για το ότι η πλειοψηφία των νεότερων tracks είναι σε hi-res, κάτι που δείχνει ότι η υπηρεσία παραμένει προσανατολισμένη στην υψηλή πιστότητα.

Να συμπληρώσω πως το Qobuz έχει μια ιδιαιτερότητα που άλλοτε είναι ενδιαφέρουσα και άλλοτε ενοχλητική: ανάλογα με το ποια χώρα έχεις κάνει τη συνδρομή, ο κατάλογος διαφέρει. Εγώ είχα ξεκινήσει με συνδρομή από Γαλλία και έβρισκα κομμάτια που δεν τα ξαναβρήκα ποτέ όταν πέρασα στο Αμερικάνικο. Το ίδιο ίσχυε με τις προτάσεις, με το δικό μου γούστο θα έλεγα πως εκείνες του Γαλλικού Qobuz μου φαίνονταν πιο ενδιαφέρουσες από του Αμερικάνικου.

Το τελευταίο που κρατώ είναι το πόσο μπροστά παραμένει το Roon από την άποψη της διαχείρισης του περιεχομένου. Κρίμα που επεμβαίνει κατά τι στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, αν δεν συνέβαινε κι αυτό θα είχαμε όλοι λύσει τα θέματά μας στο χόμπι για το ποιο interface θα χρησιμοποιούσαμε (με την επιφύλαξη της τουχτερής τιμής συνδρομής / απόκτησης εφ' άπαξ)...
Άγγελος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #259 by andreasecon » Mon Jan 15, 2024 3:20 pm

Άγγελε θα διαφωνήσω για το roon, όσον αφορά στην ηχητική ποιότητα απλά όπως όλα τα software την επηρεάζει και χρειάζεται το ανάλογο tuning.

Για δε την τιμή δεν πιστεύω ότι 110 ευρώ το χρόνο είναι μεγάλο ποσό για την πολυπλοκοτητα και ποιότητα του προϊόντος, πρέπει να μάθουμε να πληρώνουμε το software
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #260 by BLUES » Mon Jan 15, 2024 5:19 pm

angpsi wrote:Ωραίο βιντεάκι και σχολαστική σύγκριση, νομίζω πως το Qobuz πλέον έχει κανονικό ανταγωνισμό και έχει να κάνει δουλίτσα αν θέλει να μείνει ψηλά στις επιλογές μας. Συμφωνώ με τον Αντρέα σε όσα λέει για την κλασική μουσική και για το ότι η πλειοψηφία των νεότερων tracks είναι σε hi-res, κάτι που δείχνει ότι η υπηρεσία παραμένει προσανατολισμένη στην υψηλή πιστότητα.

Να συμπληρώσω πως το Qobuz έχει μια ιδιαιτερότητα που άλλοτε είναι ενδιαφέρουσα και άλλοτε ενοχλητική: ανάλογα με το ποια χώρα έχεις κάνει τη συνδρομή, ο κατάλογος διαφέρει. Εγώ είχα ξεκινήσει με συνδρομή από Γαλλία και έβρισκα κομμάτια που δεν τα ξαναβρήκα ποτέ όταν πέρασα στο Αμερικάνικο. Το ίδιο ίσχυε με τις προτάσεις, με το δικό μου γούστο θα έλεγα πως εκείνες του Γαλλικού Qobuz μου φαίνονταν πιο ενδιαφέρουσες από του Αμερικάνικου.

Το τελευταίο που κρατώ είναι το πόσο μπροστά παραμένει το Roon από την άποψη της διαχείρισης του περιεχομένου. Κρίμα που επεμβαίνει κατά τι στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, αν δεν συνέβαινε κι αυτό θα είχαμε όλοι λύσει τα θέματά μας στο χόμπι για το ποιο interface θα χρησιμοποιούσαμε (με την επιφύλαξη της τουχτερής τιμής συνδρομής / απόκτησης εφ' άπαξ)...

This guide will help you to get the best of Roon Software
1. Disable the Default Music Folder
2. Disable System Output
3. Set Roon Background/ On demand Audio Analysis to Off
4. Enable WASAPI Exclusive Mode (When Using Direct USB Connection)
and set Volume control-------fixed
5. Remove All Filters and DSP
Καλες ακροασεις χωρις επεμβασεις στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register