Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #261 by kostas6a3 » Mon Jan 15, 2024 5:21 pm

Θα συμφωνήσω με τον Ανδρέα για το Roon, είναι εργαλείο και ηχητικά δεν βρίσκω τρελλή διαφορά, αν και να λέμε αλήθεια δεν πολυδοκίμασα άλλα γιατί τα βρήκα εξαιρετικά πιο δυσχρηστά. Με την τρέχουσα ισοτιμία έρχεται 137 ευρώ το χρόνο και 760 εφ' άπαξ. Αν κάποιος αποφασίσει ότι του κάνει και δεν θέλει να μπλέξει σε διάφορα software, που θα του βγάλουν το λάδι, μέχρι να τα εγκαταστήσει προχωράει. Με 560 ευρώ εγώ έκλεισα για το υπόλοιπο του βίου μου [musicphones] .
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #262 by angpsi » Mon Jan 15, 2024 5:59 pm

andreasecon wrote:Άγγελε θα διαφωνήσω για το roon, όσον αφορά στην ηχητική ποιότητα απλά όπως όλα τα software την επηρεάζει και χρειάζεται το ανάλογο tuning.

Για δε την τιμή δεν πιστεύω ότι 110 ευρώ το χρόνο είναι μεγάλο ποσό για την πολυπλοκοτητα και ποιότητα του προϊόντος, πρέπει να μάθουμε να πληρώνουμε το software

kostas6a3 wrote:Θα συμφωνήσω με τον Ανδρέα για το Roon, είναι εργαλείο και ηχητικά δεν βρίσκω τρελλή διαφορά, αν και να λέμε αλήθεια δεν πολυδοκίμασα άλλα γιατί τα βρήκα εξαιρετικά πιο δυσχρηστά. Με την τρέχουσα ισοτιμία έρχεται 137 ευρώ το χρόνο και 760 εφ' άπαξ. Αν κάποιος αποφασίσει ότι του κάνει και δεν θέλει να μπλέξει σε διάφορα software, που θα του βγάλουν το λάδι, μέχρι να τα εγκαταστήσει προχωράει. Με 560 ευρώ εγώ έκλεισα για το υπόλοιπο του βίου μου [musicphones] .

Στο θέμα της τιμής, θα συμφωνήσω στην εφ' άπαξ πληρωμή: αν σκεφτούμε τα κατοστάρικα και τα χιλιάρικα που μοιράζουμε δεξιά κι αριστερά στο χόμπι, το να εγκαταστήσεις εφ' άπαξ το Roon μου μοιάζει να είναι μακράν η καλύτερη επιλογή (δια βίου χρήση σε κόστος 7 μηνών συνδρομής = no brainer).

BLUES wrote:(...)
This guide will help you to get the best of Roon Software
1. Disable the Default Music Folder
2. Disable System Output
3. Set Roon Background/ On demand Audio Analysis to Off
4. Enable WASAPI Exclusive Mode (When Using Direct USB Connection)
and set Volume control-------fixed
5. Remove All Filters and DSP
Καλες ακροασεις χωρις επεμβασεις στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα

Αν ισχύει αυτό Γιώργο, τότε υπερθεματίζω εκ νέου για την υπεραξία του συγκεκριμένου προϊόντος σε ένα audiophile σύστημα! Ειδικά στον Κώστα, που το έχω δει πιο σχολαστικά ως interface, το έχω ζηλέψει με τα χίλια!
Άγγελος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #263 by andreasecon » Mon Jan 15, 2024 8:00 pm

angpsi wrote:Στο θέμα της τιμής, θα συμφωνήσω στην εφ' άπαξ πληρωμή: αν σκεφτούμε τα κατοστάρικα και τα χιλιάρικα που μοιράζουμε δεξιά κι αριστερά στο χόμπι, το να εγκαταστήσεις εφ' άπαξ το Roon μου μοιάζει να είναι μακράν η καλύτερη επιλογή (δια βίου χρήση σε κόστος 7 μηνών συνδρομής = no brainer).



Αγγελε 120 έχει το έτος αρα η lifetime είναι 6 ετη συνδρομης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #264 by angpsi » Tue Jan 16, 2024 1:12 am

andreasecon wrote:
angpsi wrote:Στο θέμα της τιμής, θα συμφωνήσω στην εφ' άπαξ πληρωμή: αν σκεφτούμε τα κατοστάρικα και τα χιλιάρικα που μοιράζουμε δεξιά κι αριστερά στο χόμπι, το να εγκαταστήσεις εφ' άπαξ το Roon μου μοιάζει να είναι μακράν η καλύτερη επιλογή (δια βίου χρήση σε κόστος 7 μηνών συνδρομής = no brainer).



Αγγελε 120 έχει το έτος αρα η lifetime είναι 6 ετη συνδρομης

Σωστά, δικό μου λάθος!

Αλλά ακόμα κι έτσι νομίζω ότι η εφ' άπαξ μάλλον συμφέρει, αν σκεφτούμε πως κάθε χρόνος που περνάει με την ετήσια είναι χασούρα αν δεν προκύψει άλλος που να κάνει τη δουλειά καλύτερα και φθηνότερα (που αμφιβάλλω, βλέποντας πόσος χρόνος και πόροι έχουν επενδυθεί στο Roon).
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #265 by pankon » Tue Jan 16, 2024 8:13 am

Ως άνθρωπος της πληροφορικής έχω να πω ότι πλέον (σχεδόν) όλη η βιομηχανία βασίζεται στο λογισμικό και όχι στο hardware. Σαφώς πρέπει να πληρώνεται το λογισμικό, όπως πληρώνονται όλα. Ειδάλλως δεν πρόκειται να προχωρήσουμε και να έχουμε καλύτερο και καλύτερο λογισμικό.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι σε ένα τυπικό έργο πληροφορικής, οι αναλογίες (τουλάχιστον στο εξωτερικό) είναι οι εξής:
Υλικό (hardware): 0-1
Λογισμικό: 1-3
Υπηρεσίες: 3-10

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register