Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #61 by Zakman35 » Sun Sep 17, 2023 7:26 pm

Βάλε ένα screeνshot από τα setting, να δούμε τι γίνεται.
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #62 by DomieMic65 » Sun Sep 17, 2023 11:50 pm

Chris1967 wrote:Τα έχω δει τα έχω κάνει αλλά δεν παίζει [shrug]

Νομίζω μπορείς από κάποιο μενού του NAS να δώσεις πρόσβαση σε συγκεκριμένη ip (του piCore) το έχεις κάνει αυτό;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #63 by Chris1967 » Mon Sep 18, 2023 12:05 pm

Δώστε μου λίγο χρόνο, δεν ξέρω αν θα προλάβω να ασχοληθώ πριν το Σαββατοκύριακο.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #64 by DomieMic65 » Thu Sep 21, 2023 3:10 pm

https://youtube.com/@Eyerex?si=qSpEKDQEfo3o-0Q1

Βρήκα αυτό το κανάλι στο τουμπ που έχει αρκετά σχετικά βίντεο!
Δεν τα έχω δει ακόμα, αλλά ίσως περιέχουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες / how to!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #65 by Chris1967 » Fri Sep 22, 2023 7:04 pm

Τώρα δεν φορτώνει ο sqeezelite στον player και δεν μπορώ να τον κάνω να κάνει run με τίποτα. Οπότε είμαι χωρίς ψηφιακή αναπαραγωγή.

Αν δεν έρθει κάποιος από δω που ξέρει, μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιήσω και θα πάω σε έτοιμη λύση.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #66 by DomieMic65 » Fri Sep 22, 2023 9:20 pm

επίλεξε ξανά τον DAC και κάνε reboot
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #67 by Chris1967 » Sun Sep 24, 2023 12:53 pm

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ.

Δεν είναι η πρώτη φορά που σετάρω NAS. Απλά αρνείται να τον δει έχω κάνει τα πάντα τόσο στον Synology όσο και στις ρυθμίσεις του LMS στον picore.

Ξαναεγκατέστησα τον picoreplayer στον player τώρα δεν παίζει bit perfect, σταθερά 16/44,1.

Ξέχασα να σας πω ότι δεν παίζει DSD (ούτε τώρα ούτε πριν) ότι και ρυθμίσεις να δοκιμάσω και ότι κώδικα να βάλεις.

Και το κερασάκι στην τούρτα, ξαφνικά σταματάει να παίζει Qobuz χωρίς να έχω κάνει τίποτε, οπότε λέω να το κάνω uninstall και ξανα install το plugin, αμ δε, δεν το ξαναεγκαθιστά με τίποτε, και σε δοκιμή να βγάλω το material skin και να το ξαναβάλω δεν το εγκαθιστά με τίποτα.

Άλλο περίεργο είναι ότι κάποιες φορές βλέπει τον minim server και άλλες όχι χωρίς reboot ή άλλα πειράγματα.

Ο λόγος που αυτά τα χρόνια δεν ασχολήθηκα είναι ακριβώς αυτός, open source, που χρειάζεσαι χρόνο και ειδικές γνώσεις για να μπορέσεις να καταφέρεις κάτι, του στυλ έχω το server και παίζω τα mp3 μου multiroom ή έβαλα και μια οθόνη επάνω.

Και τώρα που ασχολήθηκα δύο Σαβατοκύριακα δεν άξιζέ τον κόπο έχασα τον χρόνο μου μάλλον.

Το σταθερότερο σύστημα που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα είναι το σκέτο Volumio ποτέ κανένα πρόβλημα, δυστυχώς δεν έχει την διαύγεια που έχουν όλα αυτά που δοκίμασα αλλά δεν μπορώ τον πολύτιμο μου ελεύθερο χρόνο να το αναλώνω σε τέτοια πράγματα.

Ξαναγυρίζω στον Volumio μέχρι νεωτέρας.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #68 by DomieMic65 » Sun Sep 24, 2023 8:50 pm

καταλαβαίνω πως καμιά φορά μπορεί από κάτι που δεν μπορούμε να φανταστούμε δημιουργείται ένα κόλλημα και μας σπάει τα νεύρα (μου έχει συμβεί αρκετές φορές) αλλά από την στιγμή που θα στηθεί σωστά το σύστημα LMS/Squeezelite για εμένα είναι μονόδρομος... ακόμα και σε σχέση με το Roon θα τολμήσω να πω
(βέβαια έχω και το πλήρες support του developer του G.Player αλλά και στον piCore νομίζω πως δεν είναι δύσκολο)
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #69 by Chris1967 » Mon Sep 25, 2023 11:23 am

Καλά όλα αυτά, μόλις έκανα καινούργια εγκατάσταση στον Rpi2 (μια και ήταν συνδεδεμένο ήδη{ το Odroid/volumio δεν το πείραξα καθόλου για να έχω να ξαναγυρίσω σε εκείνο που είχα και λειτουργούσε) έπαιξε άμεσα μέσα σε λίγα λεπτά κανονικά και DSD και ο minim server. Βέβαια δεν τον βλέπει ο Linn Kazoo ούτε ο BubbleDS ??????

Ειλικρινά δεν ξέρω, μόνος μου δεν ασχολούμαι πια χαμένες ώρες νομίζω επάνω στο εγχείρημα picore/LMS έχω ρίξει πάνω από 50 ώρες συνολικά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα που να με ικανοποιεί.

Αν κάποτε έχει χρόνο να συναντηθούμε κάποια στιγμή αν νομίζεις ότι μπορεί να καταφέρεις κάτι,
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #70 by DomieMic65 » Mon Sep 25, 2023 7:13 pm

δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη περίοδος αυτή για εμένα αλλά θα το κανονίσουμε από Νοέμβρη αν θες...
ίσως να περάσεις και από εμένα μια βόλτα να δεις

στην περίπτωση του LMS γιατί χρησιμοποιείς Kazoo ή Bubble;
Από το Material Skin (το καλύτερο για εμένα) ή από Orange squeeze κλπ για Android θα κάνεις τον έλεγχο!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register